سفر به همدان و بازدید از شهر زیرزمینی سامن

شهری زیرزمینی واقع در شهر سامن شهرستان ملایر در استان همدان است. این شهر با وسعتی بیش از 3 هکتار کاملاً به‌صورت اتفاقی در سال ۱۳۸۴ کشف شد. باستان شناسان بعد از انجام تحقیقات فراوان این شهر را به قبل از دوره اشکانیان ربط می‌دهند که بعدها وسعت پیداکرده و بر بستری از سنگ گرانیت در زیر شهر سامن قرارگرفته است. در حال حاضر با اینکه اطلاعات تاریخی دقیقی از این شهر در دست نیست اما احتمال می‌رود برای انجام مراسمات مذهبی میتراییسم درست‌شده که اگر امروز با خرید بلیط هواپیما به این شهر سفر کنید، حدود ۲۵ اتاق آن در زیر منطقه‌ای دیگر با اسکلت‌های دست‌نخورده می‌بینید که در کنار اسکلت‏‌ها هدایایی نیز قرار داده‌شده و به‌صورت چمباتمه‏‌ای دفن شده‌اند.

0
69
بازدید از شهر زیرزمینی سامن
شهر زیرزمینی سامن
سفر به همدان و بازدید از شهر زیرزمینی سامنReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Nov 6Rating: 3.5سفر به همدان و بازدید از شهر زیرزمینی سامن - خرید بلیط هواپیما ارزان از سفرستانشهری زیرزمینی واقع در شهر سامن شهرستان ملایر در استان همدان است. این شهر با وسعتی بیش از 3 هکتار کاملاً به‌صورت اتفاقی در سال ۱۳۸۴ کشف شد. باستان شناسان بعد از انجام تحقیقات فراوان این شهر را به قبل از دوره اشکانیان ربط می‌دهند که بعدها وسعت پیداکرده و بر بستری از سنگ گرانیت در زیر شهر سامن قرارگرفته است. خرید بلیط هواپیما

شهر زیرزمینی سامن

شهری زیرزمینی واقع در شهر سامن شهرستان ملایر در استان همدان است. این شهر با وسعتی بیش از 3 هکتار کاملاً به‌صورت اتفاقی در سال ۱۳۸۴ کشف شد. باستان شناسان بعد از انجام تحقیقات فراوان این شهر را به قبل از دوره اشکانیان ربط می‌دهند که بعدها وسعت پیداکرده و بر بستری از سنگ گرانیت در زیر شهر سامن قرارگرفته است. در حال حاضر با اینکه اطلاعات تاریخی دقیقی از این شهر در دست نیست اما احتمال می‌رود برای انجام مراسمات مذهبی میتراییسم درست‌شده که اگر امروز با خرید بلیط هواپیما به این شهر سفر کنید، حدود ۲۵ اتاق آن در زیر منطقه‌ای دیگر با اسکلت‌های دست‌نخورده می‌بینید که در کنار اسکلت‏‌ها هدایایی نیز قرار داده‌شده و به‌صورت چمباتمه‏‌ای دفن شده‌اند. همین امر نشان‌دهنده دوره اشکانی است. اما به علت رطوبت زیاد هنوز هم بخش عظیمی از این مکان در دل‌سنگ‌ها پنهان ‌است. می‌توان گفت آنچه در حال حاضر کشف‌شده تنها بخش کوچکی از این شهر است.

کشف شهر زیرزمینی

بازدید از شهر زیرزمینی سامن
شهر زیرزمینی سامن

هنگامی‌که مخابرات استان همدان قصد کشیدن فیبرهای نوری از زیرزمین را داشت، متوجه این شهر پنهانی شدند، حال نیز بخشی از این شهر در زیر خانه مردم قرارگرفته است. بااینکه فعلاً بازید از این مکان به علت عوامل باستان‌شناسی و عمرانی امکان‌پذیر نیست، اما با همکاری سازمان میراث فرهنگی در تاریخ ۲۷/۱/۸۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. امسال نیز قرار است همایش ملی دست کندهای زیرزمینی در شهر زیرزمینی سامن برگزار شود که فاز نخست طرح گردشگری این مجموعه نیز همین موقع افتتاح می‌شود، پس تهیه بلیط هواپیما همدان را در برنامه خود بگنجانید تا این فرصت را از دست ندهید.

تحقیقات درباره شهر زیرزمینی

بازدید از شهر زیرزمینی سامن
شهر زیرزمینی سامن

اطلاعاتی که محقق‌ها در اختیارمان گذاشته‌اند تا با خرید بلیط هواپیما از این زیبایی‌ها لذت ببریم، حاکی از این است که این شهر در طول تاریخ در سه دوره مورداستفاده قرارگرفته؛ دوره اول این شهر مربوط به انجام مراسم خاص میتراییسم به‌طور پنهانی بوده که علت شکل‌گیری این شهر پنهان طبق بررسی‌ها با قدمت بیشتر اتاق‌ها و راهروهاست. دوره دوم مربوط به زمان اشکانیان بوده که در این دوره بیشترین استفاده از این مکان انجام‌گرفته، بااینکه حفر این مکان خیلی قبل‌تر از اشکانیان بوده اما در این دوران به‌طور مستمر استفاده گردیده و به‌نوعی دوران اوج خود را سپری کرده است. دوره سوم نیز دوره افول این مکان باستانی بوده است.

تاریخچه شهر زیرزمینی

بازدید از شهر زیرزمینی سامن
شهر زیرزمینی سامن

به نظر می‌رسد قدرت پادشاهان ایران در این زمان کاسته شده بود و در این دوره از مکان باستانی به‌عنوان پناهگاه و تدفین مردگانی خاص استفاده می‌کردند. این دوره از زمان حمله اعراب به ایران تا جنگ جهانی اول و حتی تا دوره قاجار ادامه داشته است. موردی که همه باستان شناسان در مورد آن اتفاق‌نظر دارند مجهول بودن این شهر در تمام سه دوران خود است، زیرا این مکان توسط افراد خاص مورداستفاده قرار می‌گرفته و عموم مردم از این مکان مرموز اطلاعی نداشته‌اند. اما امروزه شما می‌توانید با خرید بلیط هواپیما و سفر به این منطقه، آن را کاوش کنید تا اطلاعاتی به دست آورید. البته به علت رطوبت زیاد بخش عظیمی از این مکان هنوز در دل‌سنگ‌ها باقی‌مانده و بخش‌های کشف نشده که احتمال می‌رود در عمق ۶ متری حتی بیشتر قرار داشته باشند، امر کشف را برای باستان شناسان سخت کرده است.

خرید بلیط هواپیما همدان
بلیط هواپیما همدان

قابل‌ذکر است که این مکان به‌مرور در دوره‌های تاریخی وسعت گرفته اما اتاق‌ها و راهروهای این شهر از اشکالات متفاوتی برخوردار بوده است. ۵۴ اسكلت انسان در اتاق‏هاي شهر کشف‌شده كه اين اسكلت‏ها به‌صورت كامل و يا توده‏اي جمع‌آوری ‌شده‌اند. حتی احتمال می‌رود که این شهر پنهان یا زیرزمینی سامن بعد از دوره اشکانیان به‌عنوان گورستان استفاده می‌شده است. در کنار اسکلت‏‌ها هدایایی هم قرار داده‌اند و اسکلت‏‌ها به‌صورت چمباتمه‏‌ای تدفین شده‌‏اند، با خرید بلیط هواپیما و سفر به این مکان و بازدید خودتان از این‌همه اسکلت و وسایل شگفت‌زده خواهید شد. کانال‌های مربوط به این شهر ازنظر معماری بسیار جالب هستند و کاربری خاصی داشته‌اند. در این کانال‌ها اسکلت‌های شناسایی‌شده که درون 9 اتاق قرار دارند 16 مورد مرد، 26 مورد زن، 14 مورد کودک و یک نوزاد کشف ‌شده‌اند. جنسیت 3 مورد از آن‌ها هنوز تشخیص داده نشده و با توجه به بررسی‌ها شواهدی وجود دارند که نشان می‌دهد تدفین‌ها به‌صورت تدفین باز انجام‌شده‌اند .

خرید بلیط هواپیما همدان
بلیط هواپیما همدان

در سال‌های اخیر مسافران زیادی با خرید بلیط هواپیما به این قسمت از شهر سامن سفر کرده اند که نسبت به سال گذشته حدود 8 الی 9 درصد ورود و بازدید مسافران به این شهر افزایش داشته است. ترمیم روشنایی‌های شهر، توجه به آسفالت، گل‌کاری و درختکاری، نصب المان‌ها در سطح شهر مانند نصب تندیس گردو در ورودی شهر سامن و غیره  فضای شهر را برای ورود و عبور مسافران آماده کرده است. قرار است سوئیت‌های اجاره‌ای در مجاورت این شهر ساخته شود تا مکان مناسبی برای اسکان گردشگرانی باشد که به عشق دیدن این شهر زیرزمینی با خرید بلیط هواپیما سفر می‌کنند. تمام تلاش مسئولین این است که بتوانند فاز نخست طرح گردشگری شهر زیرزمینی سامن را برای رویداد همدان 2018 آماده کنند. هم‌اکنون نورپردازی، آماده‌سازی فضا و ساخت ویترین برای تماشای سامن در حال اجراست.

خرید بلیط هواپیما همدان
بلیط هواپیما همدان

این شهر زیرزمینی یکی از ساختارهای منحصربه‌فرد در ایران است و در هیچ جای دیگری چنین ساختاری با این گستردگی مشاهده نشده است. شهر زیرزمینی سامن به دلیل ساختار سنگی و بقایای انسانی‌اش اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. باید تحقیقات زیادی در اینجا انجام شود، مطمئناً به نکات جالبی خواهند رسید، هویت قوم‌هایی که در اینجا زندگی کرده‌اند و اطلاعاتی در مورد روش زندگی‌شان به دست خواهند آورد. البته یکی از دلایلی که شهرهای زیرزمینی را در جهان معروف می‌کند، ساختارهای متراکم و گسترده‌شان مانند دالان‌های باریک تودرتو و اتاق‌هایی با ابعاد کوچک است.

برای خرید بلیط هواپیما همدان و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

منابع
nodud.com
tarikhema.org
irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید