شهر زیرزمینی نوش آباد

شهر زیرزمینی نوش آباد یکی از حیرت‌انگیزترین شهرهای زیرزمینی در جهان است که در استان اصفهان، غرب شهر آران و بیدگل و در 5 کیلومتری کاشان قرار دارد.

0
69
شهر زیرزمینی نوش آباد اصفهان
شهر زیرزمینی نوش آباد
شهر زیرزمینی نوش آبادReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Aug 22Rating: 4.0شهر زیرزمینی نوش آباد یکی از حیرت‌انگیزترین شهرهای زیرزمینی در جهان.شهر زیرزمینی نوش آباد یکی از حیرت‌انگیزترین شهرهای زیرزمینی در جهان است که در استان اصفهان غرب شهر آران و بیدگل و در 5 کیلومتری کاشان قرار دارد.

سفر به شهر زیرزمینی نوش آباد

شهر زیرزمینی نوش آباد یکی از حیرت‌انگیزترین شهرهای زیرزمینی در جهان است که در استان اصفهان، غرب شهر آران و بیدگل و در 5 کیلومتری کاشان قرار دارد. قدمت نوش‌آباد به هزاروپانصد سال پیش و دوره ساسانیان برمی‌گردد که در آن موقع یکی از پایتخت‌های حکومت ساسانی بوده است. این شهر زیرزمینی در سال ۱۳۸3، به‌صورت کاملاً اتفاقی توسط فردی که در منزل خود در حال حفر چاه بوده کشف‌شده و در سال 1385 به ثبت آثار تاریخی ملی رسیده است. این شهر زیرزمینی که بزرگ‌ترین شهر زیرزمینی جهان به شمار می‌رود، در 3 طبقه ساخته‌شده و درگذشته به‌عنوان پناهگاه و حفظ جان مردم استفاده می‌کردند. شهر زیرزمینی نوش آباد نمونه‌ای منحصربه‌فرد از ساختار نظامی و دفاعی است. این شهر که بانام اویی معروف شده، مجموعه‌ای از اتاق‌ها، راهروها، چاه‌ها و کانال‌های متعدد است.

چرا این شهر به اویی معروف شده است؟

شهر زیرزمینی نوش آباد اصفهان
شهر زیرزمینی نوش آباد

در لغت‌نامه دهخدا اوی واژه‌ای است که در گویش کاشانی معادل آهای فارسی است. ازلحاظ ساختار تودرتویی و تاریک بودن درگذشته مردم برای پیدا کردن یکدیگر با صدای بلند با کلمه اوی همدیگر را صدا می‌کردند، به همین جهت نام اویی به خود گرفته است.

✅ بازدید از مقاله شهرهای کمتر شناخته شده ایران برای گردشگری
✅ بازدید از مقاله شهر زیرزمینی سامن همدان

آب‌انبار نوش‌آباد

شهر زیرزمینی نوش آباد اصفهان
شهر زیرزمینی نوش آباد

در ابتدا، آب‌انباری بزرگ نظرتان را جلب خواهد کرد که درگذشته منبعی برای تأمین آب در نوش‌آباد بوده است. در زمان‌های قدیم، تنها یک شیر برای برداشتن آب از آب‌انبار وجود داشته، اما امروزه یک ورودی کوچک نیز برای ورود به فضای آب‌انبار تعبیه‌شده است. آب‌انبارها 500 سال قدمت دارند و ساختشان به دوران صفویه برمی‌گردد. تا 40 سال پیش ‌از این مردم از آب‌انبارها استفاده می‌کردند و در هر محله یک یا دو آب‌انبار وجود داشت، اما امروزه استفاده از آب‌انبار به حداقل خود رسیده است. مردم درگذشته از پله‌ها پایین می‌رفتند و آب برمی‌داشتند؛ جایی که اکنون به ورودی آب‌انبار تبدیل‌شده است. آب آب‌انبارها نیز از قنات تأمین می‌شده که برای گندزدایی از نمک و آهک استفاده می‌کردند. بادگیرهای آب‌انبار در دو طرف مخزن برای خنک نگه‌داشتن آب و برای گرفتن بوی آب کیسه‌های زغال از بالا آویزان بوده‌اند. برای ساخت آب‌انبار از ساروج استفاده کرده‌اند؛ ملاتی از سفیده تخم‌مرغ، آهک، خاکستر، خاک رس، ماسه و الیافی به نام لویی یا پشم شتر، موی بز یا موی انسان. این ملات جایگزین بسیار محکمی برای بتن و سیمان درگذشته استفاده می‌کردند که با رطوبت محکم‌تر می‌شده است.

دیوارهای شهر زیرزمینی

شهر زیرزمینی نوش آباد اصفهان
شهر زیرزمینی نوش آباد

ضخامت دیوارهای آب‌انبار با توجه به شکل هندسی‌شان فرق دارد. آب‌انبار ورودی 1 شهر زیرزمینی، گرد است، چون فشار زیادی در آن قسمت وجود دارد، بنابراین ضخامت دیوارهایش نیز بیشتر است. آب‌انبار ورودی 2 از نوع آب‌انبارهای چندضلعی است که در آن‌ها فشار شکسته می‌شود، بنابراین ضخامت کمتری برای دیوارها نیاز است. در پایین مخزن آب‌انبار لوله‌ای مخصوص برای خارج کردن آب وجود داشته که برای تخلیه آب و نظافت از آن استفاده می‌کردند.

در ادامه با 2ورودی این شهر زیرزمینی آشنا می‌شوید:

ورودی 1 شهر زیرزمینی نوش‌آباد

ورودی 1 شهر زیرزمینی نوش‌آباد اصفهان
ورودی 1 شهر زیرزمینی نوش‌آباد

در سال ۱۳۸3 بخش 1 با کندن چاه به‌صورت اتفاقی پیدا شد و به دلیل فضای محدود و رطوبت بالا این قسمت تنها در نوروز، تعطیلات و زمان گلاب‌گیری قابل بازدید است. ورودی 1 بیشتر به یک سوئیت شباهت دارد که یک اتاق‌خواب، پذیرایی و سرویس بهداشتی دارد. ازنظر کارشناسان، ویژگی‌های این فضا نشان می‌دهد که یک شخص مهم مانند رئیس یا کدخدا آنجا زندگی می‌کرده است.

ورودی 2 شهر زیرزمینی نوش آباد

ورودی 2 شهر زیرزمینی
ورودی 2 شهر

مورد جالب‌توجه در مورد ورودی 2 این است که مانند ورودی 1 به‌صورت اتفاقی 2 سال بعد از ورودی 1 کشف‌شده است. ورودی دو دارای اتاق‌های متعدد و فضای بزرگی است که روبه روی‌هم بدون در هستند و قابل‌استفاده برای عموم مردم است. ورودی 2 در تمام ایام سال باز است و در هرزمانی که بخواهید می‌توانید ازآنجا بازدید کنید. پس‌ازآنکه آب‌انبار را دیدید، باید از ورودی کوچک وارد شوید و در این بخش وارد راهرویی با ارتفاع 120 سانتی‌متر خواهید شد که بااحتیاط کامل پیش بروید تا سرتان به سقف نخورد، کمی بعد ارتفاع به 170 تا 180 سانتی‌متر می‌رسد و راحت‌تر می‌توانید به مسیر بازدید ادامه دهید.  هر دو ورودی تقریباً در عمق یکسانی کنده‌شده‌اند که ورودی یک ۱۱ متر و ورودی دو ۱۲ متر از سطح زمین فاصله دارد. با ادامه مسیر به یک دوراهی می‌رسید که با رفتن به سمت راست، محل‌های سکونت خانواده‌ها را می‌بینید، هرکدام از اتاق‌ها در دل دیوار و رو به روی‌هم تراشیده شده‌اند. محل‌های قرارگیری چراغ‌های پیه‌سوز در دیواره‌ها دیده می‌شود که از سقف، حداقل 20 سانتی‌متر فاصله‌دارند. بد نیست بدانید یکی از چراغ‌های پیه‌سوز کشف‌شده در این شهر، قدمتی 700 ساله دارد. سمت چپ مسیر دوراهی به اتاقکی می‌رسید که آن موقع، محل ذخیره غذا بوده است.

انتهای شهر زیرزمینی

انتهای شهر زیرزمینی
انتهای شهر

در انتهای مسیر نیز به چاهی می‌رسید که راه ارتباطی با طبقه دیگر است؛ اما نمی‌توانید از آن استفاده کنید، با نگاه به داخلش می‌فهمید که باوجود یک‌راه ارتباطی اما آبی در آنجا وجود ندارد. اینجا پایان بازدید شما از شهر زیرزمینی است و باید در همین قسمت از پله‌ها بالا بروید، پس از عبور از کنار کافی‌شاپ به خروجی برسید، البته می‌توانید در کافی‌شاپ خستگی درکنید و نوشیدنی میل کنید.

بلیط ورودی و امکانات دیگر

ورودی شهر زیرزمینی حدود 47 پله به سمت پایین دارد. بلیط ورودی هم برای ایرانی‌ها نفری 5 هزار تومان و برای توریست‌ها 20هزار تومان در نظر گرفته‌شده است.

شهر زیرزمینی نوش‌آباد امکان دسترسی به وسایل نقلیه را دارد، همچنین دارای اقامتگاه، رستوران و بوفه است. پوشش شبکه خوبی دارد که می‌توانید عکس‌های یادگاری را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

برای خرید بلیط هواپیما اصفهان و رزرو پرواز داخلی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای داخلی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید