عجایب تخت جمشید

تخت جمشید یا ارگ پارسه، یادگار باشکوه امپراتوری هخامنشیان و پایتخت باشکوه و شگفت انگیز ایران در دوره امپراتوری هخامنشیان است. این بنای تاریخی ارزشمند و افتخار ایران زمین در مرودشت واقع شده و نزدیک شیراز، مرکز استان فارس قرار دارد و در میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

0
38
معرفی عجایب تخت جمشید
عجایب تخت جمشید
عجایب تخت جمشیدReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jul 21Rating: 4.0عجایب تخت جمشید شیراز یادگار دیدنی و باشکوه امپراتوری هخامنشیان.عجایب تخت جمشید که با محاسبات دقیق ریاضی و معماری توسط مهندسان ماهر و توانمند آن دوران ساخته شده در ادامه برای تاریخ دوستان آورده شده است.

آیا عجایب تخت جمشید را می شناسید؟

تخت جمشید یا ارگ پارسه، یادگار باشکوه امپراتوری هخامنشیان و پایتخت باشکوه و شگفت انگیز ایران در دوره امپراتوری هخامنشیان است. این بنای تاریخی ارزشمند و افتخار ایران زمین در مرودشت واقع شده و نزدیک شیراز، مرکز استان فارس قرار دارد و در میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. تخت جشمید یا قصر شاهی جمشید در طول دوران های مختلف با پشت سر گذاشتن رویدادها و حوادث فراوان از بلایای طبیعی و سیل گرفته تا حمله اسکندر تا به امروز محفوظ گردیده و همچنان با آن عظمت و ابهتش پابرجاست. سالانه گردشگران بی شماری از سراسر ایران و دنیا برای بازدید از تخت جمشید بلیط هواپیما شیراز را تهیه می کنند و مشتاق تماشای این بنای تاریخی مهم و باارزش از فاصله نزدیک هستند. همه بازدیدکنندگان از اسرارآمیز و پر رمز و راز بودن تخت جمشید به وجد می آیند و از این همه عجایب متعجب می شوند. شاید تاکنون درباره تخت جمشید مطالب زیادی خوانده اید و یا حکایت های فراوانی شنیده اید. اما احتمالا ازعجایب تخت جمشید هیچ نمی دانید و آشنایی چندانی با آن ندارید. در این مطلب قصد داریم شما عزیزان خریدار بلیط هواپیما ارزان و مسافر شهر شیراز را با عجایب تخت جمشید آشنا کنیم تا در سفر به استان فارس و بازدید از پایتخت باستانی ایران بادقت تمام بنای باشکوه را تماشا کرده و لذت بیشتری ببرید. همچنین، به تاریخ و اجداد ایران زمین بیشتر ببالید و مفتخر شوید.

ساخت تخت جمشید

بنای باشکوه و شگفت انگیز تخت جمشید با طراحی و محاسبات دقیق ریاضی و معماری توسط مهندسان ماهر و توانمند آن دوران طراحی و ساخته شده است. داریوش بزرگ دستور ساخت این بنای یادگار را در مکانی که تا قبل از تخت جشمید در آن هیچ بنایی نبوده، صادر کرده بود. انتخاب وی دامنه کوه رحمت بود. بنابراین برای ساخت تخت جمشید قسمتی از دامنه سنگی کوه مورد استفاده قرار گرفت و بقیه صفه را با استفاده از سنگ های بزرگ مکعبی ساختند.

احتمالا تصور خیلی ها از تخت جمشید این است که کل بنای تخت جمشید از تخته سنگ های بزرگ ساخته شده و یک بنای کاملا سنگی است. در حالی که، از مصالح گوناگونی چون چوب، آجر و خشت در ساخت تخت جمشید به کار رفته است. به همین سبب هم در زمان حمله اسکندر تخت جمشید در آتش سوخت و تنها بخش هایی که از سنگ ساخته شده بودند، نظیر ستون ها و دروازه ها سالم ماندند. هخامنشیان از مصالح مستحکم و قابل تراش چون سنگ های آهک که سنگ های یک پارچه و عظیم بودند، استفاده کردند. استفاده از این سنگ ها بنای تخت جمشید را در مقابل بلایای طبیعی چون زلزله بسیار مستحکم تر کرد. این سنگ ها بدون استفاده از هیچ ملات و تنها با قرار گرفتن بست های آهنی در کنار یکدیگر محکم می شوند. کاربرد این بست ها این است که از حرکت اضافه و منفرد قطعات سنگی جلوگیری می کنند و با افزایش یکپارچگی بنا، مقاومت بنا را بالا می برند.

سیستم پی سازی، ازجمله ویژگی های مهم بناهای هخامنشیان است. با وجود این که در بخش غربی تخت جمشید حداکثر ارتفاع بنا حدود 14 متر است، آن چه از کاوش های باستان شناسی به دست آمده نشانگر این هستند که زیرسازی نمای صفه حدودا تا 3 متر پایین تر ادامه یافته و حتی پی مستقل برای این صفه ساخته شده است. به این دلیل که تخت جمشید به روی یک صفه یک پارچه ساخته شده، امکان لرزش مجموعه صفه و بناهای روی آن در صورت بروز حرکات افقی در لایه های زمین وجود دارد. این چیدمان به اصول اولیه ساخت بناهای مدرن ضد زلزله شباهت دارد.

✅ بازدید از مقاله پاسارگاد شیراز

معماری تخت جمشید

معرفی عجایب تخت جمشید
عجایب تخت جمشید

معماران و هنرمندان زیادی از سراسر قلمرو هخامنشیان و سنگ تراشان یونانی و لیدیایی متعددی در ساخت تخت جمشید حضور و همکاری داشته اند و هنر ایرانی را با ترکیب با هنرهای بابلی، ایلامی، آشوری و اوراتویی زیباتر جلوه نموده و عظمت و شگفتی تخت جمشید را تاابد جاودان کرده اند. مصالح مورد نیاز این هنرمندان تردست و ماهر از اقصا نقاط امپراتوری تهیه می گردید و این نشان دهنده قدرت و توان مدیریت عالی هخامنشیان در ساخت چنین بنای باشکوه است.

اسرار پله های تخت جمشید

معرفی عجایب تخت جمشید
عجایب تخت جمشید

یک جفت پلکان قرینه در بدو ورود به تخت جمشید وجود دارند که از آن ها بالا می روید. زمانی که از این پله ها بالا می روید، هرگز متوجه پیمودن پله های زیاد نخواهید شد و در حالی که با فرد بغل دستی تان صحبت می کنید، خواهید دید که پله ها را پیموده و تمام کرده اید. حتی افراد مسن نیز از بالا رفتن از این پله ها احساس خستگی نمی کنند. معماران تخت جمشید پله ها را با پاخیز و ارتفاع کم ساخته اند تا در آن زمان بزرگان سپاهی و اداری بتوانند به راحتی و با وقار، و در حالیکه با همراهانشان گفتوگو می کنند، از پله ها بالا بروند. تصاویری از این پله ها در کاخ آپادانا و کاخ مرکزی نصب گردیده اند. برخی حکایاتی درباره کم ارتفاع بودن پله های تخت جمشید وجود دارند که علت این گونه ساخته شدن پله ها را سهولت در رفت و آمد سوارکاران بیان می کنند. در حالی که چنین چیزی صحیح نیست و در دوره هخامنشیان ورود سوارکاران به داخل کاخ شاهی ممنوع بوده و به نشان خوار گماشتن بارگاه فرمانروایان محسوب می شده است. جالب است بدانید از سنگ های بزرگ آهکی و نامنظم در ساخت این پله ها استفاده شده و سنگ ها توسط بست های فلزی به یکدیگر متصل شده اند. از هر تخته سنگ 4 یا 5 پله درآمده است.

ستون های تخت جمشید

معرفی عجایب تخت جمشید
عجایب تخت جمشید

در بازدید از تخت جمشید یکی دیگر از عجایب که نظر شما را به خود جلب خواهد کرد، ستون های تخت جمشید است. قطعا پیش خود فکر خواهید کرد که در آن دوران چگونه توانسته اند چنین ستون های عظیم الجثه بنا کنند؟

ستون های تخت چمشید از چندین قسمت ساخته شده و با به کارگیری ماشین های اولیه و قرقره های فلزی و برنزی به روی هم سوار شده اند. معماران پیش از آن که قطعات بالا بروند، روی ستونی که می خواستند بنا کنند، بر لبه قطعات مجاور یکدیگر چند علامت یکسان حک می کردند و این نقاط در زمانی که قطعات به روی هم سوار می شدند، روی هم می افتادند و طرح مورد نظر ایجاد می شد. در اتصال سنگ ها نیز چندین روش به کار گرفته می شد. روش قفل و جفت یکی از این روش ها بود. در این روش قسمتی از یک تخته سنگ را برجسته می کردند و به همان اندازه روی سنگ دیگر را گود می کردند. سپس دو سنگ را کنار هم قرار داده و به هم می چسباندند. اما رایج ترین روش این بود که دو گودی یکسان و مرتبط در دو سنگ مجاور ایجاد می کردند و با میله آهنی آن ها را به هم می بستند. سپس رویشان سرب مذاب می ریختند و صیقل می دادند. این بست ها به شکل استوانه، قلمی، دم چلچله ای وسرتبری ساخته می شدند. جالب است بدانید که بست های دم چلچله ای مقاوتشان در برابر زلزله زیاد است.

زیرزمین تخت جمشید

زیرزمین تخت جمشید شیراز
زیرزمین تخت جمشید

عجایب تخت جمشید در تمام آن چه به عینه می بینید، خلاصه نمی شوند. در زیر این بنای عظیم چنان عجایبی نهفته که هنوز هم باستان شناسان و کاوشگران درباره آن ها بررسی ها و پژوهش ها انجام می دهند. کانال های زیرزمینی و آبراهه های تخت جمشید از دیگر عجایب این بنا هستند. این سازه ها فاضلاب، سیستم های پیچیده آبگردانی یا “اگو” نام دارند که طولشان بیش از دو کیلومتر بوده و در برخی قسمت ها عمقشان به 5 تا 6 متر می رسد. این آبراهه ها با قیر اندود شده بودند و آب حاصل از باران و فاضلاب را از طریق کانال ها به خارج از کاخ هدایت می کردند. در بسیاری از کاخ ها نیز آب ها از طریق ناودان های سفالی به داخل کانال های زیرزمینی منتقل می شدند و توسط کانال ها به صورت شبکه به هم پیوسته به ضلع جنوب شرق تختگاه و خروجی کانال ها راه می یافتند. آبراهه های تخت جمشید، از پیچیده ترین سیستم های تاریخی دفع آب به حساب می آیند.

چاه سنگی تخت جمشید

از دیگر شگفتی ها و عجایب تخت جمشید چاه سنگی تخت جمشید است که 22 الی 27 متر عمق دارد. این چاه سنگی در شمال شرق صفه و در یک بستر سنگی قرار دارد و دهانه آن به اندازه 5*5 متر است. از این چاه سنگی برای سیلاب و دفع آب باران استفاده می کردند.

گنج های تخت جمشید

گنج های تخت جمشید شیراز
گنج های تخت جمشید

وصف و اوصاف زیادی درباره گنج های تخت جمشید تاکنون بیان شده و در میان آن ها اوصاف نویسنده های یونانی بسیار به چشم می خورند. دیودوروس سیسیلی درباره گنج های تخت جمشید چنین گفته است:

“سقف‌ها از نقره و طلا آکنده بود که در جمع‌بندی نهایی اگر طلا را به نقره محاسبه کنیم جمعاً بالغ بر ۱۲۰ هزار تالنت نقره می‌شود”.

“… ثروتمندترین شهر زیر آسمان خانه‌های خصوصی در طول سال‌ها از ثروت و جلال انباشته بود… بسیاری از خانه‌های افراد عادی از انواع مبل و لباس مملو بود. از تخت جمشید نقره زیادی برده شد و طلای غارت شده هم کم نبود. لباس‌های زیادی به رنگ ارغوانی و طلاکاری شده پاداش فاتحان بود”.

با تمام اوصافی که از گنج های تخت جمشید انجام شده، آن چه امروزه می بینیم از غارت مقدونیان باقی مانده است. آن ها هر آن چه را که نتوانسته بودند همراه خود ببرند، نابود کرده و به آتش کشیده بودند. اشیاهای گران بهایی چون مجسمه های سنگی، ظروف سنگی، مبل ها، پارچه ها و لباس های فاخر، سلاح هایی نظیر نیزه، شمشیر، دشنه و جوشن هایی با حلقه های طلا، اشیاء تزئینی و … در این مکان نگهداری می شده اند.

نقش و نگارهای برجسته تخت جمشید

نقش و نگارهای برجسته تخت جمشید
نقش برجسته تخت جمشید

در بازدید از تخت جمشید و نقش و نگارهای حکاکی شده فراوان روی سنگ ها مشاهده خواهید کرد. این نقش ها رنگ و تزئین های خاصی دارند. از سوراخ هایی که روی آن ها وجود دارد، می توان فهمید که برخی سرستون ها و حجاری های برجسته با سنگ ها و فلزهای گران بها و ورقه های طلایی رنگی بوده و تزئین شده بودند. همچنین، یکی دیگر از نکات جالب درباره تخت جشمید این است که در نقش و نگارهای آن هیچ صحنه ای از جنگ و خونریزی حجاری نشده است. تمام نقوش و نگارهای تخت جمشید تصاویری از بزرگان، تابعان، پیشکش های ملل تابعه، سربازان نیم رخ و صبح و دوستی و آرامش هستند. جالب است که در این نگاره های هیچ تصویری از زن ها حجاری نشده و علتش ممکن است رسمی بودن نقش و نگاره ها باشد.

حقایق جالب دیگر درباره تخت جمشید

حقایق جالب دیگر درباره تخت جمشید
حقایق تخت جمشید

ساخت و سازهای تخت جمشید هرگز تمامی نداشت و ساخت و تعمیرهای بناهای صفه تا زمان حمله اسکندر ادامه داشت. علت این امر بقایای یک کاخ نیمه تمام به نام “دروازه نیمه تمام” است. این ناتمام ماندن کار باعث شد تا درباره معماری و هنر پیکرتراشی هخامنشیان اطلاعات بسیار مهمی به دست بیاید.

هخامنشیان توجه زیادی به استفاده بهینه از مصالح داشتند، به خصوص مصالحی چون چوب درخت سدر که از لبنان و راه های دور به تخت جمشید آورده می شدند.

سطح چوب را با قیر، کچ و الیاف گیاهی پوشش می دادند تا در برابر حشرات و رطوبت محفوظ بماند.

یکی از نخستین کاخ هایی که به روی صفه ساخته شد، کاخ داریوش یا همان کاخ تچر بود. در ساخت این کاخ از سنگ های خاکستری صیقلی و بسیار پاک تراش خورده استفاده شده بود و عکس آدمی در آن انعکاس می کرد. از این رو آن را “آینه خانه” یا “تالار آینه” می نامیدند.

در عبور از دروازه ملل متوجه نوشته های حک شده به روی دیوارهای آن خواهید شد. این نوشته ها را در گذشته افرادی که از تخت جمشید دیدن کرده اند، نوشته اند. افرادا معروف و گمنامی که نام خود و تاریخ بازدیدشان از تخت جمشید را حک کرده اند. در میان این افراد کسانی چون  كارستن نيبور (سال ۱۷۶۵ میلادی)، كاپيتان جان ملكم (سال ۱۸۰۰ و ۱۸۱۰ میلادی)، سر هارفورد جونز بريجز (سال ۱۸۰۹میلادی)، جيمز موريه (۱۸۱۰میلادی)، كنت دوگوبينو، استانلی (۱۸۷۰میلادی) و شارل تكسيه قرار دارند.

در ادامه می توانید با بهترین مراکز تفریحی شیراز آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید