با عجیب ترین روستاهای ایران آشنا شوید

کشور زیبای ایران با جاذبه‌های خیره‌ کننده و بی نظیرش زبانزد بسیاری از افراد در سرتاسر دنیاست. طوری که سالانه بر تعداد توریست‌ها و خرید بلیط هواپیما به این مقصد افزوده می شود.

0
136
معرفی عجیب ترین روستاهای ایران
عجیب ترین روستاهای ایران
با عجیب ترین روستاهای ایران آشنا شویدReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jan 15Rating: 4.0عجیب ترین روستاهای ایران را بشناسید و با ویژگی های آنها آشنا شوید.عجیب ترین روستاهای ایران در ادامه معرفی شده اند که هر کدام دارای ویژگی های منحصربفردی هستند و سفر به آنها بسیار جذاب است.

عجیب ترین روستاهای ایران

کشور زیبای ایران با جاذبه‌های خیره‌ کننده و بی نظیرش زبانزد بسیاری از افراد در سرتاسر دنیاست. طوری که سالانه بر تعداد توریست‌ها و خرید بلیط هواپیما به این مقصد افزوده می شود. این بار بحث ما در مورد روستاهایی است که هرکدامشان ویژگی‌های خاصی دارند و همین موارد باعث شده تا بسیار کم نظیر و عجیب باشند. تعداد روستاهای خاص در ایران کم نیست که هر کدام دارای ویژگی های منحصربفردی است. در ادامه این مطلب با سفرستان همراه باشید تا با عجیب ترین روستاهای ایران آشنا شوید.

ماخونیک- سرزمین لی ‌لی پوت‌ها

معرفی عجیب ترین روستاهای ایران
عجیب ترین روستاهای ایران

روستای ماخونیک روستایی از توابع شهرستان سربیشه در استان خراسان جنوبی است که تا شهر بیرجند حدودا 130 کیلومتر فاصله دارد. ماخونیک در طول تاریخ ویژگی‌های جالبی داشته و همین باعث شده تا نامش در فهرست عجیب ترین روستاهای ایران وارد شود. به‌طور کلی قد مردم بومی ماخونیک کوتاه بوده و قدبلندترینشان ۱/۴۰ سانتی‌متر هستند که همین دلیل باعث شده تا این روستا لقب سرزمین لی لی پوت‌ها را بگیرد. این اهالی تا همین سال های اخیر چای نمی نوشیدند، سیگار نمی‌کشیدند، حتی گوشت هم نمی‌خوردند. جالب این است که تلویزیون را هم شیطان می‌دانستند. خانه‌هایشان هم در دامنه تپه‌ها و به‌صورت فشرده ساخته شده‌اند و کف خانه‌ها حدودا یک متری از سطح زمین پایین‌تر است.

✅ بازدید از مقاله روستای تویه دروار دامغان

ایستا- روستایی با مردمان اهل توقف

یکی دیگر از عجیب ترین روستاهای ایران ایستا نام دارد که در اطراف طالقان در استان البرز قرار دارد. فاصله این روستا با مرکز استان، کرج حدودا ۹۵ کیلومتر است. مطمئنا هیچ شکی در این مورد وجود ندارد که نام این روستا در فهرست عجیب‌ترین روستاهای ایران قرار بگیرد. در این روستای مرموز، مردم در زمان قدیم متوقف شده‌اند، این بدان معنا است که در این روستا هیچ اثری از خودرو وجود ندارد، هیچ اثری از مراسم عروسی و عزا و جشن تولد هم نیست. باورتان نمی شود اهالی حتی شناسنامه نداشته و خدمات دولتی هم دریافت نمی‌کنند. در این روستا خبری از برق و گاز هم نیست. نکته عجیب دیگر در مورد این روستا راه ندادن بانوان دیگر به آن است.

درکش – داروخانه‌ سرسبز و طبیعی

معرفی عجیب ترین روستاهای ایران
عجیب ترین روستاهای ایران

روستای درکش در فاصله ۳۰ کیلومتری جنوب غربی شهر آشخانه در استان خراسان شمالی قرار گرفته است. این روستا با طبیعتی جنگلی و کوهستانی با چشمه‌های زیاد در میان دره‌ای واقع شده که رودخانه درکش هم از میان آن عبور می‌کند. همچنین از جنوب هم به کوه آلاداغ محدود می‌شود که تنها جنگل بلوط منطقه هم در این روستای عجیب قرار دارد. این روستا از زیستگاه‌های مرال (گوزن قرمز) است که موقعیت ییلاقی و هوای خنک این روستا در فصل تابستان باعث جذب علاقمندان به طبیعت بکر و زیبایش می شود.

زرگر- روستایی با مردمان اروپایی

یکی دیگر عجیب ترین روستاهای ایران روستای زرگر است. این روستا در حدود ۵۰ کیلومتری شرق شهر قزوین  قرار گرفته و علت شهرت این روستا به خاطر زبان مادری اهالی است که به زبان رومانو صحبت می کنند، رومانو یعنی یک زبان اروپایی! آن‌ها علاوه بر زبان خود به زبان زرگری هم سخن می گویند. اگر در مورد اصلیت این اهالی بخواهیم تحقیق کنیم، معلوم نیست از کجای جهان وارد ایران شده و در این محل ساکن شده‌اند. برخی معتقدند این گروه اصالتا ایرانی هستند، حتی جزو سربازان شاه عباس صفوی بوده اند اما برخی نیز می گویند در جنگ بین ایران و روم، ۲۰۰ نفر از رومانوها به دست پادشاه ایران اسیر شدند و به دلیل اندام‌های قوی شان مورد عفو قرار گرفته و در نزدیکی شهر قزوین ساکن شده‌اند.

چهاربرج- روستای نابینایان

روستای چهاربرج نیز در ۳۵ کیلومتری غرب شهر اسفراین در استان خراسان شمالی قرار دارد. این روستا با جمعیتی ۱۰۰۰ نفری که بیش از ۹0۰ نفر آن‌ها نابینا هستند. حدودا از ۳۰ سال پیش عارضه نابینایی در این روستا شیوع پیدا کرده که برخی از ساکنان روستا را ترک کرده‌اند. دلیل علمی این اتفاق تغییرات ژنتیکی و ازدواج‌های فامیلی در میان اهالی روستا می تواند باشد. نکته بسیار جالب در این روستا این است که گاهی حیواناتی مانند گاو و گوسفند و گربه هم نابینا متولد می‌شوند که دلیل این مورد نیز نیازمند تحقیق اساسی است. البته طبق اطلاعیه سازمان بهداشت، از سال ۱۳۹۱ به بعد اختلال نابینایی در بین نوزادان متولد شده در روستای چهاربرج مهار شده است.

میمند- روستایی صخره ای با شهرتی جهانی

روستای میمند در ۳۸ کیلومتری شهرستان شهربابک در استان کرمان واقع شده که روستایی صخره‌ای و کنده شده با دست است و حدودا تاریخی ۱۲ هزار ساله دارد. این منطقه یکی از اولین سکونت‌گاه‌های بشری در ایران محسوب می شود و این اثر هنری مربوط به زمانی است که انسان‌ها کوه را مقدس می‌دانستند. مجموعه میمند پر از سازه‌های تاریخی در دل کوه است که در تیرماه سال ۱۳۹۴ در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است و به‌عنوان یک روستای ایرانی خاص به شهرت جهانی رسیده است.

سر آقاسید- ماسوله زاگرس

معرفی عجیب ترین روستاهای ایران
عجیب ترین روستاهای ایران

روستای سر آقاسید یکی از بکرترین روستاهای ایران که از توابع کوهرنگ در استان چهارمحال و بختیاری است. این روستا جزو روستاهایی است که معماری پلکانی دارند. حال و هوا در این روستا چنان است که گویی هنوز زندگی شهری به آن جا نرسیده و زنان و دختران لباس‌های کاملا محلی می پوشند. روستایی که با بارش اولین برف، راه ارتباطی‌اش به مدت چند ماه قطع می‌شود. پس برای سفر به این روستای عجیب و خاص از فروردین تا مهر بهترین زمان است، هم چنین می‌توانید از باغ‌های میوه و درختان گردو هم لذت ببرید.

سخن آخر

با اینکه در این مقاله چندین روستای عجیب و خاص را برایتان معرفی کردیم، اما در جریان باشید که کشور ما پر از روستاهای زیبایی است که هر کدامشان ویژگی‌های جالب و شاید عجیبی دارند. پس روستاهای معرفی شده در این مقاله قطعا بخش کوچکی از آن همه زیبایی هاست. اگر شما نیز روستایی را می شناسید که دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی است ولی در این مقاله ذکر نشده، می‌توانید در قسمت نظرات ما و خوانندگان سایت را آشنا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید