عشایر کرمانجی قلب تپنده مراوه تپه

شهرستان مراوه تپه واقع در شرق استان گلستان قرار دارد و از طرف شمال به کشور ترکمنستان، از سمت شرق به استان خراسان شمالی، از غرب به بخش داشلی برون شهرستان گنبدکاووس و از طرف جنوب به شهرستان کلاله و جنگل گلستان می‌رسد. منطقه مراوه تپه جزو مساعدترین مناطق کشاورزی استان گلستان است که محصولات کشاورزی زیادی در این منطقه تولید می‌شود

0
145
آشنایی با عشایر کرمانجی مراوه تپه
عشایر کرمانجی مراوه تپه
عشایر کرمانجی قلب تپنده مراوه تپهReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on May 23Rating: 4.0عشایر کرمانجی مراوه تپه از مساعدترین مناطق کشاورزی استان گلستان.عشایر کرمانجی مراوه تپه علاوه بر اینکه حافظ فرهنگ آداب‌ورسوم باستاني ایران هستند از نظر اقتصادي نيز همواره پشتوانه كشور بوده‌اند.

عشایر کرمانجی مراوه تپه

شهرستان مراوه تپه واقع در شرق استان گلستان قرار دارد و از طرف شمال به کشور ترکمنستان، از سمت شرق به استان خراسان شمالی، از غرب به بخش داشلی برون شهرستان گنبدکاووس و از طرف جنوب به شهرستان کلاله و جنگل گلستان می‌رسد. منطقه مراوه تپه جزو مساعدترین مناطق کشاورزی استان گلستان است که محصولات کشاورزی زیادی در این منطقه تولید می‌شود، مانند آفتابگردان، گندم، جو و پنبه. مراوه تپه بسیار زیبا و دیدنی است که در ادامه قصد داریم زندگی عشایری آن را توصیف کنیم. پس با ما همراه باشید.

زندگی عشایری

آشنایی با عشایر کرمانجی مراوه تپه
عشایر کرمانجی مراوه تپه

زندگي عشايري در ايران سابقه كهني دارد و همچنین عشاير نقش مهمي در تاريخ کشورمان داشته‌اند و دارند. عشاير به‌عنوان جامعه سوم، زندگی‌شان همواره با طبيعت و عوامل طبيعی عجين است، یعنی عوامل طبيعي تأثير زیادی به‌طور مستقيم بر زندگي آنان دارد. در همه جای دنیا عشایر را به خاطر سبک زندگی به خصوصشان می‌شناسند. شیوه زندگی متفاوت از سبک زندگی شهری است که حتی با زندگی روستایی هم تفاوت‌هایی دارد. جوامع عشایری سبک زندگی مستقل و متکی‌به‌خود را دارند و طبیعت نقش مهمی در زندگی آن‌ها ایفا می‌کند. آن‌ها خرج زندگی خود را از راه دامداری به دست می‌آورند و در پی تغییر فصل‌ها، از نقطه‌ای به نقطه‌ای دیگر کوچ می‌کنند. گرچه جمعیت عشایری امروز نسبت به گذشته بسیار کمتر شده است، اما هنوز هم جوامع عشایری به دلیل برخورداری از فرهنگ بسیار بالای خود نقش مهمی در کشور دارد. اگر بتوانیم سبک زندگی عشایری را در صنعت گردشگری معرفی کنیم، بیشتر به این جوامع کمک کرده‌ایم، زیرا در حال حاضر با زندگی ماشینی موجود، کمتر کسی سراغی از عشایر می‌گیرد، در حالت کلی اطلاعی از زندگی عشایری ندارند، اگر ما تلاش کنیم تا بیشتر مردم را با این سبک زندگی آشنا کنیم، برای خیلی‌ها انگیزه ایجاد می‌شود.

آغاز زندگی عشایری

آشنایی با عشایر کرمانجی مراوه تپه
عشایر کرمانجی مراوه تپه

زندگی کوچ‌نشینی از قرن‌ها پیش و خیلی ساده آغازشده است؛ اما حرکت از مکانی به مکان دیگر، همچنان از کارهای ثابت در این سبک زندگی است. تحقیقاتی که در مورد سبک زندگی کوچ‌نشینی انجام‌شده نشان می‌دهد که این کار بیشتر در مناطق حاشیه‌ای و نیمه-خشک وجود دارد. مناطقی مانند زمین‌های شیب‌دار که هرگز مکان مناسبی برای کشاورزی نیستند. نظریه‌های مختلفی در رابطه با علت این سبک زندگی وجود دارد. برای مثال می‌توان به افزایش جمعیت و توسعه‌ی کشاورزی، ساختار اقتصادی، اجتماعی و سیاسی جامعه اشاره کرد.

آشنایی با عشایر کرمانجی

آشنایی با عشایر کرمانجی مراوه تپه
عشایر کرمانجی مراوه تپه

علاوه بر اینکه حافظ فرهنگ، آداب‌ورسوم باستاني ایران هستند، از نظر اقتصادي نيز همواره پشتوانه كشور بوده‌اند. عشایر زندگی ییلاق و قشلاقی دارند. ییلاق، منطقه‌ای است که عشایر تابستان را آنجا گذرانده و قشلاق هم منطقه‌ای است که عشایر زمستان را آنجا می‌گذرانند. کوچ برای آن‌ها بهترین تفریح است و دشت‌های سیاه با چادرهای عشایر سفیدرنگ می‌شود. در این مطلب صحبتمان در مورد عشایر مراوه تپه است که هرساله عشایری از قوچان با پای پیاده به مراوه تپه می‌روند، اسم این عشایر کرمانج است، درواقع كردهاي خراسان را كرمانج می‌نامند. در ادامه می‌خواهیم شمارا با عشایر کرمانجی مراوه تپه بیشتر آشنا کنیم:

40 هزار خانوار كرد که به‌فرمان شاه‌عباس صفوي برای حفاظت از مرزهای شمال شرقی به استان خراسان مهاجرت کرده‌اند. لفظ كرمانج دارای دو معني متفاوت است :
مورد اول برچسب قومي است كه به تمام كردهایی که با لهجه كرمانجي صحبت می‌کنند شامل می‌شود و مورد بعدی، رعایای کشاورز هستند. در خراسان نیز هدف از کرمانج، همان چادرنشینان هستند که گویش کردی دارند. این عشایر برای قشلاق به مراوه تپه در استان گلستان و برای ییلاق به مناطق سالوک، آلاداغ اسفراین، گلول و شاه جهان در استان خراسان شمالی کوچ می‌کنند. مرد، زن و فرزند هرکدام به‌نوعی برای ادامه حیات خود و خانواده‌شان کمک می‌کنند. حتی فرزندان از همان دوران کودکی، با توجه به جنسیتشان، وظایف خاصی دارند. آن‌ها در سنین پایین، روش زندگی بزرگ‌سالی را یاد می‌گیرند. هرروز مردان با گله‌ها به مراتع می‌روند و زنان مشغول خمیر کردن و نان به تنور زدن، گله‌داری کردن و شیر دوشیدن و ماست زدن و قاتق به دست آوردن هستند. عشاير با توانایی زیاد خود می‌توانند ۳۰۰ هزار رأس دام به بازار عرضه ‌کنند که خود سهم بالايي در تأمین گوشت قرمز، پشم، مواد لبني و ساير فرآورده‌های دامی را در کشور دارند.

پوشاک عشایر

آشنایی با عشایر کرمانجی مراوه تپه
عشایر کرمانجی مراوه تپه

پوشش زن کرمانج خراسانی منحصربه‌فرد است، طوری که نوع پارچه، زینت‌ها رنگ خاصی دارند. لباس زن کرمانج خراسان شمالی ترکیبی از گراس (بالاتنه)، شیلوار (دامن)، کله (پوشش مخملی روی گراس پوشیده می‌شود) و این لباس با سکه‌هایی تزیین و به حاشیه یقه، جیب‌ها و سرآستین‌های کله با نوارهایی زیگزاگ بارنگ‌های تند دوخته می‌شود. همچنین شال مخصوصی دارند که چهره زن به‌جز چشمانش را می‌پوشاند.

عروسی عشایر

آشنایی با عشایر کرمانجی مراوه تپه
عشایر کرمانجی مراوه تپه

آداب‌ورسوم و سنت‌های خاصی در مراسم عروسی عشایر وجود دارد که همگی ریشه‌های تاریخی مشخصی دارند. عروسی عشایر کرمانج خراسان شمالی با حفظ سنت‌های خود همیشه پر از رنگ و شادی است و جزئی از میراث معنوی آنان محسوب می‌شود. کاش شانس داشته باشید و در هنگام سفرتان به این منطقه عروسی هم ببینید که چگونه با عروسی‌های شهری فاصله دارد، در عین سادگی اما سرشار از شادی و صمیمیت است.

بهترین زمان بازدید

آشنایی با عشایر کرمانجی مراوه تپه
عشایر کرمانجی مراوه تپه

عشایر کرمانج هرسال در اواسط تیرماه تا اواخر مهرماه از مراوه تپه کوچ می‌کنند. مهم‌ترین شغل این عشایر دامداری است. بهترین زمان بازدید از این زندگی عشایری بهار و تابستان است تا هم از طبیعت بی‌نظیر این منطقه لذت ببرید و هم از نزدیک روش زندگی‌شان را ببینید و بیشتر آشنا شوید. از محصولات طبیعی دامی بخورید که در شهر یافتن چنین محصولات طبیعی غیرممکن است و هنگام برگشت به شهر خود به دوستان و آشنایان خود تعریف کرده و بار دیگر به فکر سفر به این منطقه بیفتید.

در پایان سفرتان، خودتان را برای زندگی دوباره در شهر و مشکلاتش آماده کنید، زیرا در این منطقه با طبیعت انس گرفته‌اید و تا مدتی زندگی شهری برایتان سخت خواهد بود.

برای خرید بلیط هواپیما و رزرو پرواز داخلی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای داخلی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید