عمارت فاضلی ساری

مکان های تاریخی همیشه نشانه هایی از آداب و رسوم و چگونگی زندگی گذشتگان را برای ما بیان می نمایند. کشور ما ایران هم با تاریخ کهن و وسیعی که دارد، مکان های تاریخی بسیار زیادی را در خود جای داده است. این مکان های تاریخی گاهی اوقات یک بنا در خارج از شهر با معماری خاصی می باشد.

0
14
معرفی عمارت فاضلی ساری
عمارت فاضلی ساری
عمارت فاضلی ساریReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Nov 16Rating: 4.0عمارت فاضلی ساری یک مکان دیدنی و تاریخی در خط شمال ایران.عمارت فاضلی ساری یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ساری و حتی کشور ایران محسوب می شود، در محله آب انبار نو ساری قرار گرفته است.

عمارت فاضلی ساری یک مکان دیدنی در خط شمال

مکان های تاریخی همیشه نشانه هایی از آداب و رسوم و چگونگی زندگی گذشتگان را برای ما بیان می نمایند. کشور ما ایران هم با تاریخ کهن و وسیعی که دارد، مکان های تاریخی بسیار زیادی را در خود جای داده است. این مکان های تاریخی گاهی اوقات یک بنا در خارج از شهر با معماری خاصی می باشد. بعضی از مکان های تاریخی شامل کاخ ها و موزه ها می شوند که با بازدید از این موزه ها می توانیم گشتی در گذشته بزنیم. برخی دیگر از مکان های تاریخی که در داخل شهر ها قرار دارند؛ خانه های تاریخی و عمارت ها هستند. عمارت های تاریخی با توجه به فرهنگ و اقلیم هر منطقه طراحی و ساخت متفاوتی دارد. اگر شما قصد خرید بلیط هواپیما و سفر به شهر ساری را دارید؛ با سفرستان همراه باشید تا با عمارت فاضلی ساری بیشتر آشنا شویم.

معرفی عمارت فاضلی ساری

معرفی عمارت فاضلی ساری
عمارت فاضلی ساری

عمارت بسیار زیبا و خاص در ساری که یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ساری و حتی کشور ایران محسوب می شود، در محله آب انبار نو ساری قرار گرفته است. عمارت فاضلی که از دو ساختمان تشکیل شده است، از نظر تاریخی، هنری و فرهنگی ارزش زیادی دارد. این عمارت در اواخر دوران قاجار و اوایل دوران پهلوی ساخته شده است. جالب است بدانید که در ساخت این عمارت از هر دو سبک معماری قاجار و پهلوی استفاده شده است. همچنین کاشی آجر کاری هایی که در تزیین عمارت فاضلی ساری مورد استفاده قرار گرفته است، در نوع خود بی نظیر و منحر بفرد است.

تاریخچه عمارت فاضلی

همانطور که اشاره کردیم عمارت فاضلی از دو ساختمان تشکیل شده است که یکی در زمان قاجار و دیگری در زمان پهلوی ساخته شده است. این عمارت برای سکونت خاندان فاضلی در شهر ساری بنا شده است. برخی افراد گفته اند که صاحب عمارت رویایی و زیبای فاضلی یک معلم بوده است. عمارت فاضلی ساری در سال 1389 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. همچنین در سال 1391 بعد از دو سال کار مرمت و بازسازی برای بازدید عموم افتتاح گردیده است.

✅ بازدید از مقاله عمارت چهل‌ستون

معماری عمارت فاضلی

معرفی عمارت فاضلی ساری
عمارت فاضلی ساری

عمارت زیبا فاضلی فقط یک جلوه از زیبایی هایی منحصر بفرد معماری قاجار و پهلوی را به نمایش گذاشته است. تزیینات خاص و منحصر بفردی در ساخت عمارت فاضلی استفاده شده است که از این میان آجر کاری عمارت بطور فوق العاده زیبا چشم بینندگان را بخود جلب می کند. بهتر است بدانید که عمارت فاضلی، با زیر زمین که دارد جزو خانه های 3 طبقه محسوب می شود. که خانه 3 طبقه در آن زمان به ندرت در دسترس بود و اکثر خانه ها 1 طبقه بودند.

حیاط های زیبای عمارت فاضلی، و پنجره های رنگی بالای درها واقعا منظره ای خارق العاده را بجود آورده است، و بهترین فضا را برای گرقتن عکس ها یادگاری خلق کرده اند. حیات عمارت فاضلی به اندازه ای زیبا است که شما می توانید یک روز کامل را در آنجا سپری نمایید. ساختمان پهلوی عمارت فاضلی که در جهت شرقی، غربی ساخته شده است، 2 طبقه است که طبقات توسط دو رشته پله که در کنار اتاق شاه نشین قرار دارند، به یکدیگر متصل می شوند.

فضای داخلی عمارت فاضلی

عمارت فاضلی از 3 حیاط و دو ساختمان تشکیل شده است که یکی از حیاط ها در ضلع غربی، یکی در ضلع شرقی و آخرین حیاط در ضلع شمالی عمارت قرار دارند. هر طبقه عمارت فاضلی از یک اتاق سه دری شاه نشین و یک اتاق در قسمت شرقی ساختمان تشکیل شده است. اتاق شاه نشین از بیرون با آجرکاری و بند کشی خاصی تزیین شده است. بالای درب ها کتیبه ها و قاب های هلالی و مستطیل شکلی طراحی شده است.

برای تزیین این قاب ها و زیبا سازی هر چه بیشتر از طرح های اسلیمی، شمسه ای و ستاره ای استفاده شده است. از شیشه های رنگی استفاده شده در پنجره ها هم نباید غافل شد. بازدید از عمارت فاضلی ساری همانند سفر در گذشته ها دور است که لذت و آرامشی وصف ناپذیر را به انسان هدیه می دهد.

زمان مناسب برای بازدید از عمارت فاضلی

معرفی عمارت فاضلی ساری
عمارت فاضلی ساری

عمارت ها و خانه های تاریخی در هر فصل از سال زیبایی ها و جذابیت خاص خود را دارند. اما پیشنهاد ما برای شما برای بازدید از عمارت فاضلی ساری، اوایل فصل بهار و پاییز است. در فصل بهار وقتی که درختان شکوفه می دهند، جلوه فوق العاده رمانتیک را به عمارت فاضلی می بخشد.

عمارت فاضلی ساری بدلیل معماری منحصر بفرد خود، جایگاه ویژه ای در میان مکان ها و بناهای تاریخی ساری را بخود اختصاص داده است. بازدید از این عمارت برای کسانی که به خانه های قدیمی علاقه دارند، واقعا جذاب خواهد بود. لازم به ذکر است که بازدید از عمارت فاضلی کاملا رایگان است و نیازی به پرداخت هزینه ورودی نیست. امیدواریم لحظات به یادماندنی را در این عمارت کنار خانواده خود تجربه نمایید.

در ادامه می توانید با عمارت های تاریخی تهران آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید