عمارت های تاریخی تهران

تهران شهری با آسمان‌خراش‌ها و خانه‌های ویلایی بزرگ و باصفا است که هر فردی را شیفته و دلباخته خود می کند. اما باوجوداین ساختمان‌ها، هنوز هم باشکوه‌ترین عمارت های تهران مربوط به گذشته‌های دور است که از سده‌های قبلی به یادگار مانده‌اند.

0
59
معرفی عمارت های تاریخی تهران
عمارت های تاریخی تهران
عمارت های تاریخی تهرانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Sep 25Rating: 4.0عمارت های تاریخی تهران و گشتی در تاریخ پر فراز و نشیب پایتخت ایران.عمارت های تاریخی تهران ساختمان‌هایی باشکوه که انگار چندین سال پیش را برایتان زنده می‌کنند و حال و هوایتان به کلی عوض می‌شود.

عمارت های تاریخی در تهران

تهران شهری با آسمان‌خراش‌ها و خانه‌های ویلایی بزرگ و باصفا است که هر فردی را شیفته و دلباخته خود می کند. اما باوجوداین ساختمان‌ها، هنوز هم باشکوه‌ترین عمارت های تهران مربوط به گذشته‌های دور است که از سده‌های قبلی به یادگار مانده‌اند. ساختمان‌هایی که انگار چندین سال پیش را برایتان زنده می‌کنند و حال و هوایتان عوض می‌شود. با ما همراه باشید تا عمارت های تاریخی تهران را بشناسید و در سفرتان با خرید بلیط هواپیما تهران به پایتخت حتماً به این مکان ها مراجعه کنید.

موزه سینما

یکی از معروف‌ترین عمارت های تاریخی تهران در خیابان ولیعصر خودنمایی کرده و توجه همه را به خود جلب می‌کند. در انتهای باغ فردوس خانه‌ای مربوط به دوره قاجار وجود دارد که در حال حاضر به‌عنوان موزه سینمای ایران شناخته می‌شود. بالکن این خانه زیباترین بخش به‌حساب می‌آید و همچنین بر روی دیوارها و ستون‌های این خانه تصاویر گل و گیاه گچ کاری شده است. در حال حاضر، اینجا مکانی برای هنرمندان است و تاریخچه صنعت سینمای ایران نیز به اینجا برمی‌گردد. هنگام بازدیدتان می‌توانید به کافه‌ای که در محوطه عمارت ساخته‌شده بروید و در محیطی آرام قهوه یا چای میل کنید.

ساعت بازدید از موزه سینما: ۹ صبح تا ۵ بعدازظهر

آدرس: خیابان ولیعصر، انتهای باغ فردوس، موزه سینما

سرای روشن

معرفی عمارت های تاریخی تهران
عمارت های تاریخی تهران

عمارت تاریخی دیگر نیز دریکی از قدیمی‌ترین خیابان‌های تهران، خیابان ناصرخسرو قرار دارد و به سبک گوتیک اروپایی طراحی‌شده که در ابتدا به‌عنوان اولین مرکز تجاری تهران بوده است. عمارتی با چنین سبک در شهر تهران عجیب است، طوری که مجسمه‌های این بنا یادآور بناهای تاریخی اروپای قدیم هستند و همچنین نماد اهورامزدا روح ایرانی به این ساختمان بخشیده است. برای دسترسی به این عمارت باید از طریق ایستگاه‌های متروی پانزده خرداد و مترو امام خمینی (ره) بروید.

آدرس: تهران، خیابان ناصرخسرو، سرای روشن

تماشاگه زمان (موزه زمان)

معرفی عمارت های تاریخی تهران
عمارت های تاریخی تهران

ساختمانی در میان باغی باشکوه که دارای انواع ساعت‌های تاریخی است، مانند ساعت پروفسور محمود حسابی و ساعت آفتابی ناصرالدین‌شاه. این خانه متعلق به حسین خداداد از بازرگانان مشهور ایرانی بوده اما امروزه به‌عنوان موزه ساعت‌های دیواری و مچی تاریخی و گران‌بها شهرت دارد. نمای بیرونی دیوارهای آبی‌رنگ دارد و داخل بنا نیز شامل تزئینات چوبی و گچ‌بری است. این خانه زیبا در سال ۱۳۸۲ به ثبت ملی رسیده است. برای رسیدن به این موزه می‌توانید از طریق بی آرتی در مسیر راه‌آهن- تجریش به سمت میدان تجریش بروید و در ایستگاه زعفرانیه از اتوبوس پیاده شوید.

ساعت بازدید: همه‌روزه به‌جز جمعه‌ها و ایام تعطیل از ساعت ۹ الی ۱۶.

آدرس: خیابان ولیعصر، ابتدای خیابان سرلشگر فلاحی (زعفرانیه)، نبش چهارراه بغدادی، پلاک 12.

✅ بازدید از مقاله قبرستان دولاب یک منطقه قدیمی در جنوب شرقی تهران
✅ بازدید از مقاله امام زاده های معروف در تهران
✅ بازدید از مقاله حمام های قدیمی تهران

موزه آبگینه تهران

معرفی عمارت های تاریخی تهران
عمارت های تاریخی تهران

عمارتی تاریخی متعلق به احمد قوام که در دوره قاجار احداث‌شده و به‌عنوان موزه ظروف شیشه‌ای و سرامیکی کاربرد دارد. چندین سال قبل که این ساختمان هنوز به موزه تبدیل نشده بود، به‌عنوان سفارت کشور مصر فعالیت می‌کرد. این خانه باشکوه تلفیقی از معماری اروپایی و اصیل ایرانی است که راه‌پله‌های چوبی مارپیچ به سبک روسی دارد.

آدرس: خیابان سی تیر، موزه آبگینه تهران

مجموعه جهانی کاخ‌موزه گلستان

معرفی عمارت های تاریخی تهران
عمارت های تاریخی تهران

کاخ گلستان یکی از آثار میراث جهانی یونسکو در تهران که شامل بناهای سلطنتی است و شاهان قاجار و پهلوی در اینجا حکومت کرده‌اند. تالارهای آیینه‌کاری شده، سقف‌های گچ کاری شده، تزئینات دیگری مانند کاشی‌کاری‌های انجام‌شده ساختمان کاخ را بی‌نظیر کرده است. عمارت معروف شمس‌العماره و بادگیر نیز از بناهای زیبای این مجموعه است که در ادامه در مورد آن‌ها نیز صحبت می‌کنیم.

آدرس: میدان پانزده خرداد، مجموعه میراث جهانی کاخ‌موزه گلستان

عمارت شمس‌العماره

عمارت شمس‌العماره تهران
عمارت شمس‌العماره

همان‌طور که گفتیم یکی از معروف‌ترین عمارت های موزه گلستان، شمس‌العماره است. این عمارت به دستور ناصرالدین‌شاه قاجار به دلیل علاقه وی به ساختمان‌های بلند ساخته‌شده که به‌عنوان بلندترین ساختمان تهران در پنج طبقه با سازه فلزی ساخته شد تا وی بتواند ازآنجا کل شهر را تماشا کند. البته امروزه دسترسی به طبقات بالای این عمارت برای عموم ممنوع است و بازدیدکنندگان فقط به طبقه اول دسترسی دارند.

آدرس: مجموعه میراث جهانی کاخ‌موزه گلستان

کاخ سبز

کاخ سبز تهران
کاخ سبز

در کاخ سعدآباد، بنای زیبایی وجود دارد که به کاخ سبز معروف است و یکی از عمارت های تاریخی تهران به حساب می آید. این ساختمان در اواخر دوره قاجار ساخته‌شده و در دوره پهلوی نیز بازسازی گردیده، طوری که رضاخان حدوداً یک سال در این کاخ سکونت داشته اما پس‌ازآن به خانه مهمان تغییر یافت. سنگ‌های مرمر سبزی که در ساخت این بنا استفاده‌شده از معادن استان‌های زنجان و خراسان آورده شده‌اند. آیینه‌کاری‌های زیبایی نیز در این کاخ انجام‌گرفته است.

آدرس: خیابان البرز کوه، مجموعه کاخ سعدآباد

موزه پست و تلگراف یا موزه ارتباطات

موزه ارتباطات تهران
موزه ارتباطات

یکی از موزه‌های تهران که در اداره پست قرار دارد، طی چندین سال بازسازی‌هایی نیز انجام‌شده و نمونه‌هایی از کهن‌ترین نوشته‌ها و ابزارهای فرستادن بسته‌های پستی، تلگراف‌ها، تمبرها به نمایش گذاشته‌شده است.

آدرس: خیابان امام خمینی، کنار سر در باغ ملی ایران.

سردر باغ ملی

سردر باغ ملی تهران
سردر باغ ملی

از بناهای دوره قاجار که توسط حسین‌علی بیک تهرانی بازسازی‌شده و قبل از ساخت برج آزادی، نماد شهر تهران همین‌جا بوده است. این بنا در همسایگی وزارت امور خارجه و موزه پست و تلگراف قرار دارد. این سردر دروازه ورودی به میدان نظامی مشق بوده که بعد از تبدیل میدان مشق به باغ عمومی با اسم پارک شهر، اسم میدان نیز از مشق به سردر باغ ملی تغییر یافت و داخل محوطه‌ نیز ساختمان‌های وزارت امور خارجه، موزه ایران باستان و موزه ملک ساخته شد.

ساعت بازدید: از ساعت ۷ صبح تا ۷ بعدازظهر

عمارت مسعودیه

عمارت مسعودیه تهران
عمارت مسعودیه

کاخ مسعودیه نیز از ساختمان‌های تاریخی و زیبای قاجار است. اولین وزارت آموزش‌وپرورش و اولین کتابخانه رسمی کشور در این ساختمان بناشده‌اند و از ویژگی‌های اصلی می‌توان به گچ کاری‌ها، موزاییک‌ها اشاره کرد که عمارت را دلربا کرده است. کاخ مسعودیه در سال 1377 به ثبت ملی رسیده است.

باغ فردوس

باغ فردوس تهران
باغ فردوس

در خیابان ولیعصر باغ بی‌نظیری دلربایی می‌کند که امروزه بیشتر با کافه‌ها و موزه سینمایش مشهور شده است. ساخت این باغ در دوره قاجار به دستور محمدشاه قاجار آغاز شد اما به خاطر بیماری و مرگش نیمه‌تمام ماند. هم‌زمان در همان حوالی باغ و عمارتی نیز به نام باغ فردوس ساخته شد. اکنون باغ فردوس، مکان بسیار مناسبی برای پیاده‌روی است که در هر ساعت از شبانه‌روز می‌توانید بروید.

موزه جواهرات

موزه جواهرات تهران
موزه جواهرات

این موزه در زیرزمین بانک مرکزی واقع در خیابان فردوسی تهران در مقابل سفارت ترکیه قرار دارد. پر از طلا و جواهرات زیبا و درخشان که از دیدنشان لذت خواهید برد.

ساعت بازدید: از شنبه تا چهارشنبه و از ساعت  ۱۴تا ۱۶:۳۰

برای خرید بلیط هواپیما تهران و رزرو پرواز داخلی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای داخلی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید