بازدید از عمارت کلاه فرنگی تهران

در هر زمان از سال بلیط هواپیما تهران را خریداری کنید، تهران را پر ازدحام خواهید دید. این ازدحام علاوه بر اهالی پایتخت، شامل گردشگران خارجی و داخلی می‌باشد. گردشگرانی که برای سیاحت، تجارت و یا هر دلیلی به تهران آمده‌اند و میان بهبهه‌های روزمرگی، از فرصتی که به دست آورده‌اند در خیابان‌ها و اماکن عمومی و معروف تهران گشت و گذار می‌کنند.

0
17
عمارت کلاه فرنگی تهران
کلاه فرنگی تهران
بازدید از عمارت کلاه فرنگی تهرانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Mar 31Rating: 3.5بازدید از عمارت کلاه فرنگی تهران - خرید بلیط هواپیما تهران از اپلیکیشن سفرستانعمارت کلاه فرنگی تهران : در هر زمان از سال بلیط هواپیما تهران را خریداری کنید، تهران را پر ازدحام خواهید دید. این ازدحام علاوه بر اهالی پایتخت، شامل گردشگران خارجی و داخلی می‌باشد. گردشگرانی که برای سیاحت، تجارت و یا هر دلیلی به تهران آمده‌ا

عمارت کلاه فرنگی تهران

در هر زمان از سال بلیط هواپیما تهران را خریداری کنید، تهران را پر ازدحام خواهید دید. این ازدحام علاوه بر اهالی پایتخت، شامل گردشگران خارجی و داخلی می‌باشد. گردشگرانی که برای سیاحت، تجارت و یا هر دلیلی به تهران آمده‌اند و میان بهبهه‌های روزمرگی، از فرصتی که به دست آورده‌اند در خیابان‌ها و اماکن عمومی و معروف تهران گشت و گذار می‌کنند. تهران با آن همه اُبهت همه و همه را مجذوب خود می‌کند. گرچه اهالی و ساکنان تهران از شلوغی و آلودگی شهر می‌نالند، اما با این حال از قشنگی‌های شهرشان هم نمی‌شود صرف نظر کرد. تا به امروز، هر کسی که بلیط هواپیما تهران را خریداری کرده است، عاش و مجذوب جاذبه‌ها و مکان‌های دیدنی شهر شده است. اگر بخواهیم تک تک جاهای دیدنی تهران را در یک هفته بازدید کنیم، با کمبود وقت و انرژی مواجه می‌شویم. قطعا، در هرجایی از دنیا، بازدید از بناهای معروف و تاریخی ارزشمند است و چیزهای زیادی را به ذهن و روحمان القا خواهند کرد.

عمارت کلاه فرنگی عشرت آباد

در شمال شرق تهران قدیم و در شرق تهران امروزی، عمارت کلاه فرنگی یا همان کاخ عشرت آباد قرار دارد. در قدیم این کاخ بین نگارستان (میدان بهارستان) و قصر قاجار (زندان قصر)، بیرون از دروازه شمیران قرار داشت. امروزه، در محل فعلی پادگان عشرت آباد یا پادگان ولیعصر در میدان سپاه واقع شده است.

قدمت عمارت کلاه فرنگی به دوره قاجاریه برمی‌گردد. ناصرالدین شاه در سال 1291، پس از این‌که از اولین سفر خود از فرنگ بازگشت، دستور ساخت عمارتی بین باغ نگارستان (وزارت ارشاد کنونی) و قصر قاجار (زندان قصر کنونی) داد و طراحی عمارتی 4 طبقه را از مهندسان و سازندگان درخواست کرد. ساخت این کاخ انجام شد و به پایان رسید. ناصرالدین شاه زنان و خاتون‌هایش را به این کاخ انتقال داد و از آن پس، عمارت کلاه فرنگی به کاخ عشرت آباد تغییر نام داد.

مشخصات عمارت کلاه فرنگی

عمارت کلاه فرنگی تهران
کلاه فرنگی تهران

 اگر بلیط هواپیما خریداری کنید، در بازدید از عمارت کلاه فرنگی، کاخی را میان باغ عشرت آباد مشاهده خواهید کرد. در زمان نصرالدین شاه، کاخ‌ها و کوشک‌های بزرگ و وسیعی در اطراف باغ وجود داشته‌اند. چشمه، حوض، فواره‌های گوناگون موجود در میانه باغ جلوه زیبا و چشم‌گیری به آن می‌بخشیدند. حدود سی خانه نیم دایره شکل کوچک و دو اتاقه در دور تا دور حوض وجود داشتند که درب و پنجره چوبی‌شان به سمت مرکز حوض باز می‌شد. زنان ناصرالدین شاه در این خانه‌ها زندگی می‌کرده‌اند. امروزه، تنها اثری که سالم به جای مانده است، کاخ اصلی می‌باشد. در آن زمان از کاخ اصلی برای برگزاری مراسمات عروسی و تفریحات استفاده می‌شده است. این کاخ در چهار طبقه ساخته شده بود و سقف آخرین طبقه آن به صورت شیروانی بود و طبقه سوم کاخ نیز، دارای جایگاه شاه‌نشین با تزئینات آینه کاری و مقرنس بود.

استفاده کاربری از عمارت کلاه فرنگی

در گذشته، عمارت کلاه فرنگی همچون سایر کاخ‌ها نظیر قصر فیروزه، کاخ سلطنت آباد و کاخ نیاوران که در مناطق اطرافی تهران ساخته شده بودند، برای پادشاهان بیشتر استفاده ییلاقی و تشریفاتی داشت. پس از سرنگون شدن سلطلنت قاجاریه، تمامی باغ، کاخ و خانه‌های اطراف حوض در اختیار پادگان و شهربانی نهاده شدند و نام کاخ به پادگان “شهربانی” یا “عشرت آباد” تغییر یافت.

عمارت کلاه فرنگی در 23 فروردین سال 1346 با شماره ثبت 648 به ثبت آثار ملی ایران رسید. اگر بلیط هواپیما تهران را برای بازدید از عمارت کلاه فرنگی خریداری کنید، باید بگوییم که عمارت را از بیرون هم می‌توانید مشاهده کنید. زیرا محوطه کاخ را درون پادگان قرار داده‌اند و از این‌رو بازدید برای همگان آزاد و امکان‌پذیر نیست.

در میانه دهه‌های هشتاد، شهرداری با راه‌اندازی عملیات ساخت بزرگراه صیاد شیرازی از کنار مجموعه عمارت کلاه فرنگی، بخشی از حصار پادگان را آزاد ساخت تا بدین صورت کاخ عشرت آباد (عمارت کلاه فرنگی) از بیرون پادگان قابل مشاهده باشد. هرچند، عمارت همچنان داخل حصار پادگان قرار دارد.

عمارت کلاه فرنگی، عمارت تاریخی بی‌سیم

خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران

عمارت کلاه فرنگی در سال 1316 شمسی برای ایجاد مرکز رادیو در کشور، به عنوان وزارت تلگراف، پست و تلفن مورد استفاده قرار گرفت. در مدت زمان کوتاهی از طریق شرکت‌های آلمانی و انگلیسی، پست‌های فرستنده موج کوتاه و متوسط اانگلیسی، آلمانی و آمریکایی به منظور انجام مخابرات بی‌سیم و تلگراف خریداری شد و در عمارت نصب گردید. در مدت زمان کوتاهی، کنار عمارت کلاه فرنگی در اراضی قصر قاجار، یک شرکت پیمان‌کار آلمانی عمارت بی‌سیم رادیو را بنا نهاد. امروزه نیز، عمارت کلاه فرنگی در خیابان دکتر شریعتی، نرسیده به پل سید خندان، میان ساختمان مخابرات ایران و وزارت پست و تلگراف و تلفن قرار دارد. اکنون، برای حفظ این بنای تاریخی و احترام به کارکرد آن، سید جمال هادیان، مدیر کل روابط عمومی وزارت ارتباطات، عمارت بی‌سیم کلاه فرنگی را به دفتر وزیر ارتباطات تبدیل کرده است تا بدین گونه از بنای عمارت و هویت آن حفاظت شود. وزیر جوان قصد دارد با با اعمال تغییرات جزئی در تأسیسات آب و برق و آبدارخانه، بدون هیچ‌گونه آسیب و تغییر ماهیت در عمارت آن را به موزه‌ای برای بازدید همگان تبدیل کند. وی در نظر دارد بدون جابه‌جایی و انتقال آثار، تمامی آن‌ها را در سر جایشان حفظ کند و 6 دستگاه ژنراتور، تعدادی دستگاه‌های بی‌سیم، فایل‌های تصویری، تابلوهای نقاشی، میزها و صندلی‌های قاجار را بدون خارج کردن از عمارت، به صورت موزه‌ای دربیاورد تا همه بتوانند از آن‌ها بازدید کنند.

برای خرید بلیط هواپیما تهران و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: تحریریه بلیط هواپیما

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید