هر آنچه باید در مورد عوارض خروج از کشور بدانید

با همگانی شدن خرید بلیط هواپیما و سفر به کشورهای مختلف در جهان امروز، موضوعات مختلفی حول محور مسافرت به وجود می‌آید و گهگاه عدم برخورداری از آگاهی کافی در مورد جزئیات این موضوعات باعث ایجاد مشکلات متعددی برای مسافران می‌شود. یکی از این موضوعات که در کشور ما نقل محافل مختلف است، به بحث در مورد عوارض خروج و شرایط ویژه آن مربوط می‌شود.

0
99
پرداخت عوارض خروج از کشور
عوارض خروج از کشور
هر آنچه باید در مورد عوارض خروج از کشور بدانیدReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Feb 6Rating: 3.5هر آنچه باید در مورد عوارض خروج از کشور بدانید - خرید بلیط هواپیما از سفرستانبا همگانی شدن خرید بلیط هواپیما و سفر به کشورهای مختلف در جهان امروز، موضوعات مختلفی حول محور مسافرت به وجود می‌آید و گهگاه عدم برخورداری از آگاهی کافی در مورد جزئیات این موضوعات باعث ایجاد مشکلات متعددی برای مسافران می‌شود.

اطلاعات کلی در مورد عوارض خروج

با همگانی شدن خرید بلیط هواپیما و سفر به کشورهای مختلف در جهان امروز، موضوعات مختلفی حول محور مسافرت به وجود می‌آید و گهگاه عدم برخورداری از آگاهی کافی در مورد جزئیات این موضوعات باعث ایجاد مشکلات متعددی برای مسافران می‌شود. یکی از این موضوعات که در کشور ما نقل محافل مختلف است، به بحث در مورد عوارض خروج و شرایط ویژه آن مربوط می‌شود. علی‌رغم اینکه سال‌هاست گردشگران هنگام خرید بلیط هواپیما خارجی یا بلیط هر وسیله نقلیه دیگر برای سفر به خارج از کشور اقدام به پرداخت عوارض خروج می‌کنند، باز هم بسیاری از گردشگران و مسافران از این موضوع اطلاعات مناسبی در اختیار ندارند. از این رو، پیشنهاد می‌کنیم که ادامه این مطلب را مطالعه فرمائید تا با کسب آگاهی در مورد شرایط و قوانین مربوط به عوارض خروج از کشور، در هنگام خرید بلیط هواپیما به مقاصد خارجی، مشکلی از این بابت متوجه مسافرت شما نگردد.

عوارض خروج چیست؟

عوارض خروج از کشور

اگر بخواهیم برای عوارض خروج یک تعریف کلی ارائه دهیم باید آن را هزینه‌ای بنامیم که هنگام بیرون رفتن فرد از مرزهای یک کشور توسط آن کشور از وی دریافت می‌شود. این عوارض معمولاً بسته به سیاست‌های یک کشور تعریف می‌شود. به همین دلیل در برخی از کشورها صرفاً عوارضی تحت عنوان عوارض پرواز در قیمت بلیط هواپیما مسافران لحاظ می‌شود و در برخی کشورها از جمله ایران این عوارض شامل سفر با هر وسیله زمینی، هوایی و دریایی به خارج از کشور می‌شود.

هزینه عوارض خروج از ایران

هزینه عوارض خروج از کشور
عوارض خروج از کشور

همان‌طور که گفته شد ایران جزو کشورهایی است که در بودجه‌بندی آن مبالغ مشخصی به‌عنوان عوارض خروج از کشور برای مسافران تعیین می‌شود. مثل سال 1397، در بودجه سال 1398 نیز هزینه این عوارض برای هر مسافر 220 هزار تومان در نظر گرفته شده است. البته با توجه به مقصد سفر و شرایط مختلف این هزینه تغییر می‌یابد. برای مثال هزینه عوارض خروج برای سفرهای زیارتی حج تمتع و عمره 110 هزار تومان برای هر نفر می‌باشد.

از سویی دیگر، تعداد سفرهای هر مسافر هم بر هزینه عوارض او تأثیر دارد. بدین‌ترتیب در سفر دوم فرد این مبلغ به میزان 50 درصد افزایش یافته و 330 هزار تومان می­شود در سفر سوم به بعد با افزایش 100 درصدی به 440 هزار تومان می­رسد. از این رو، هر مسافر هنگام برنامه‌ریزی برای خرید بلیط هواپیما خارجی و یا سفر به آن‌ سوی مرزها با هر وسیله دیگری، باید مبلغ مربوط به عوارض خروج را هم قبل از سفر در نظر بگیرد تا دچار مشکل نشود.

معافیت‌ها از پرداخت عوارض خروج

معافیت‌ها از پرداخت عوارض خروج
پرداخت عوارض خروج

همانطور که در سال 1397 زائرین اربعین از پرداخت عوارض خروج معاف شدند، در سال 1398 هم عوارضی برای این افراد در نظر گرفته نمی‌شود. البته باید به این نکته توجه داشت که این معافیت شامل حال کسانی که بلیط هواپیما کربلا می‌خرند، نمی‌شود و فقط برای کسانی است که به صورت زمینی به این شهر مقدس سفر می­کنند. همچنین ایرانیانی که در خارج از کشور اقامت داشته و از کارنامه شغلی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برخوردار هستند از پرداخت این عوارض معاف می‌باشند.

معافیت‌ها از پرداخت عوارض خروج
پرداخت عوارض خروج

دانشجویان دانشگاه‌های خارج از کشور که دارای اجازه خروج دانشجویی هستند، جانبازانی که برای درمان مجبور به خروج از کشور می‌باشند، افرادی که دارای گذرنامه سیاسی و خدمتی هستند، خدمه وسایل نقلیه هوایی، دریایی و زمینی، افرادی که دارای پروانه گذر مرزی هستند و بیمارانی که با اخذ مجوز از شورای پزشکی در صدد درمان در خارج از کشور می‌باشند، همگی می‌توانند از معافیت پرداخت عوارض خروج بهره‌مند شوند.

نحوه پرداخت عوارض خروج از کشور

نحوه پرداخت عوارض خروج از کشور
پرداخت عوارض خروج از کشور

تا همین چند وقت پیش پرداخت عوارض خروج از کشور فقط به صورت دستی و کاغذی امکان‌پذیر بود. به همین منظور مسافران با تعیین نوع مسافرت، مقصد و تعداد سفر خود اقدام به واریز مبلغ به شماره حساب 2110100250009 اداره کل مالیات بر ارزش افزوده می‌کردند. هرچند که به نظر می‌رسد هنوز هم این روند در برخی موارد وجود دارد اما با اعلام رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا، از تاریخ 26 آبان امسال، پرداخت عوارض به صورت دستی و کاغذی متوقف شده و تمامی کسانی که با خرید بلیط هواپیما یا بلیط هر وسیله دیگری قصد خروج از کشور دارند باید از طریق سامانه الکترونیکی اقدام به پرداخت عوارض کنند.

این سامانه که در راستای تحقق اهداف دولت الکترونیک راه­اندازی شده است به تمامی مرزهای کشور متصل بوده و مشکلی از این بابت متوجه مسافران نمی‌گردد. لازم به ذکر است که راه‌اندازی سامانه جدید باعث کاهش بسیاری از تخلفات و مزاحمت‌ها شده و به همین دلیل می‌توان آن را امری مهم در سهولت پرداخت عوارض خروج از کشور دانست.

پرداخت الکترونیک عوارض خروج از کشور

چگونگی پرداخت الکترونیک عوارض خروج از کشور
پرداخت الکترونیک عوارض خروج از کشور

درگاه پرداخت اینترنتی سازمان امور مالیاتی کشور، دستگاه‌های CASHLESS، POZ و کیوسک و همچنین اپلیکیشن‌های بله و ایوا کانال‌هایی هستند که در کنار سامانه پرداخت الکترونیکی عوارض خروج (سداد) امکان پرداخت آسان عوارض خروج از کشور را فراهم می‌آورند. در سامانه سداد کافیست پس از ورود روی گزینه پرداخت عوارض خروج در زیر بنر کلیک کنید تا مراحل مختلف آن از جمله ارائه اطلاعات مربوط به مسافر و سفر پیش روی شما قرار بگیرد و با پشت سر گذاشتن آن‌ها، عوارض خروج شما پرداخت شود.

خرید بلیط هواپیما و پرداخت عوارض
بلیط هواپیما و پرداخت عوارض

راه‌اندازی سامانه پرداخت الکترونیک عوارض خروج از کشور باعث شده که دیگر نیازی به تلف کردن وقت در صف‌های بانکی نباشد. بدین‌ترتیب اکنون هنگام خرید بلیط هواپیما یا بلیط سایر وسایل نقلیه به شهرها و کشورهایی در آن سوی مرزهای ایران، مسافران می‌توانند در اسرع وقت عوارض خروج خود را پرداخت نمایند و سفر راحت و آسوده‌ای داشته باشند. بنابراین لازم نیست که نگران معطلی در بانک باشند.

برای خرید بلیط هواپیما و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید