جزئیات کامل عوارض خروج کشور سال 99

اگر به طور مکرر بلیط هواپیما کشورهای خارجی را خریداری می کنید یا به طور زمینی به کشورهای همسایه سفر انجام می دهید، مطمئنا می دانید که یکی از ضروریات سفرهای خارجی، پرداخت عوارض خروج از کشور است.

0
18
جزئیات کامل عوارض خروج کشور سال 99
عوارض خروج کشور سال 99
جزئیات کامل عوارض خروج کشور سال 99Reviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jul 6Rating: 4.0عوارض خروج کشور سال 99 و جزئیات کامل آن را دقیقتر بدانید.عوارض خروج کشور سال 99 در سال های اخیر هزینه عوارض خروج از کشور به طور مداوم افزایش یافته و شامل تمام افراد از خردسال گرفته تا بزرگسال می شود.

آشنایی با جزئیات کامل عوارض خروج کشور سال 99

اگر به طور مکرر بلیط هواپیما کشورهای خارجی را خریداری می کنید یا به طور زمینی به کشورهای همسایه سفر انجام می دهید، مطمئنا می دانید که یکی از ضروریات سفرهای خارجی، پرداخت عوارض خروج از کشور است. اگر در سفرهای زمینی و هوایی به کشورهای دیگر قبض پرداخت عوارض خروج از کشور در دستتان نباشد، به شما اجازه عبور از مرز رسمی کشور داده نخواهد شد. در حال حاضر یکی از سوالاتی که ذهن بسیاری از مسافران را درخصوص رفتن به سفرهای خارجی مشغول کرده، هزینه عوارض خروج کشور است. می دانید که در سال های اخیر هزینه عوارض خروج از کشور به طور مداوم افزایش یافته و شامل تمام افراد از خردسال گرفته تا بزرگسال می شود. مسافرانی که قصد دارند با رزرو بلیط هواپیما یا اتوبوس به خارج از کشور سفر کنند، بایستی قبل از حضور در فرودگاه یا مرزهای زمینی، از طریق شعب بانک ملی در سراسر کشور و یا درگاه الکترونیکی بانک ملی اقدام به پرداخت عوارض خروج از کشور کنند. با پرداخت به موقع عوارض خروج از کشور می توانید در گیت گذرنامه با سهولت فرآیند پذیرش مسافر را پشت سر بگذارید. برای راهنمایی هرچه بیشتر شما در این باره، جزئیات کامل عوارض خروج کشور سال 99 را در این مطلب گنجانده ایم.

هزینه عوارض خروج از کشور

سفرهای سیاحتی

عوارض خروج کشور سال 99

هزینه عوارض خروج از کشور در سفرهای سیاحتی و زیارتی متفاوت است. در سال 98، چنانچه مسافران به غیر از سفر زیارتی، به سفر تفریحی، سیاحتی، کاری و … می رفتند، بایستی در سفر اول مبلغ 220 هزار تومان، در سفر دوم 330 هزار تومان و در سفرهای سوم به بعد 440 هزار تومان بابت هزینه عوارض خروج از کشور پرداخت می کردند. اما در سال 99، البته که هزینه عوارض خروج از کشور افزایش یافته و در سفر اول 264 هزار تومان، در سفر دوم 396 هزار تومان و در سفرهای سوم و سوم به بعد 528 هزار تومان می باشد.

سفرهای زیارتی

هزینه عوارض خروج از کشور در سفرهای زیارتی به نسبت سفرهای سیاحتی 50 درصد کمتر است. در سال 98، هزینه عوارض خروج از کشور در سفرهای زیارتی در بار اول 110 هزار تومان، در بار دوم 165 هزار تومان و در بار سوم و بیشتر 220 هزار تومان بود. در سال 99 این مبالغ افزایش یافته و  برای سفر اول حج تمتع و عمره 132 هزار تومان، سفر دوم 198 هزار تومان و سفر سوم و بیشتر 264 هزار تومان تعیین شده است.

لازم به ذکر است هزینه عوارض خروج از کشور برای زائران عتبات عالیات در سفرهای هوایی متفاوت است. در سال 99 بایستی زائران عتبات عالیات در سفر اول 45 هزار تومان، در سفر دوم 67.500 تومان و در سفر سوم به بعد 90 هزار تومان پرداخت کنند.

✅ بازدید از مقاله هر آنچه باید در مورد عوارض خروج از کشور بدانید

همچنین، در سفرهای زمینی عتبات عالیات زائران باید در سفر اول 15 هزار تومان، در سفر دوم 22.500  تومان و در سفر سوم به بعد 30 هزار تومان بابت عوارض خروج از کشور پرداخت کنند.

توجه: طبق تبصره 11 لایحه بودجه سال 99 کشور، زائران اربعینی از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف هستند. در واقع، زائران اربعینی که از تاریخ 14 شهریور سال 99 تا 2 آبان سال 99 از مرزهای زمینی برای رفتن به کشور عراق خارج شوند، از پرداخت هزینه عوارض خروج از کشور معاف هستند. با این حساب افزایش 20 درصدی عوارض خروج از کشور را در قانون بودجه سال 99 کشور نسبت به بودجه سال 97 و 98 را تجربه خواهیم کرد.

پرداخت عوارض خروج از کشور به صورت اینترنتی

تا قبل از آن که سامانه الکترونیکی بانک ملی راه اندازی شود، مسافران برای پرداخت عوارض خروج از کشور مجبور بودند به طور حضوری  در صف های طولانی مرزها و فرودگاه های کشور بایستند. اما امروزه، الکترونیکی شدن پرداخت عوارض خروج از کشور کارها را آسان کرده است. مسافران کافی است برای پرداخت عوارض خروج کشور سال 99 به درگاه اینترنتی بانک ملی مراجعه کرده و پرداختشان را انجام دهند.

برای این کار، ابتدا به درگاه اینترنتی بانک ملی می روید، سپس روی گزینه “خدمات بانکی و الکترونیکی” کلیک می کنید. به صفحه ای هدایت می شودی که در آن فهرستی از خدمات الکترونیک شامل خرید شارژ، گرفتن شماره شبا، اپلیکیشن همراه بانک و البته عوارض خروج از کشور نمایش داده می شود. روی گزینه “پرداخت عوارض خروج” کلیک می کنید و به صفحه سامانه پرداخت بانک ملی ارجاع داده می شوید. پس از وارد کردن مشخصات خود روی دکمه “افزودن به لیست پرداخت” کلیک می کنید. سپس، مبلغ عوارض قابل پرداخت به شما نشان داده می شود و با کلیک به روی گزینه “پرداخت” به صفحه درگاه پرداخت بانکی هدایت می شوید. پس از ورود اطلاعات بانکی و رمز اینترنتی خود، پرداخت شما انجام شده و یک قبض عوارض پرداخت به شما ارائه می گردد.

توجه: امکان پرداخت عوارض خروج از کشور در سال 99 از طریق سامانه پرداخت الکترونیکی تنها برای سفرهای هوایی میسر است و برای مسافران سفرهای زمینی به کشورهای خارجی هنوز تدابیری در نظر گرفته نشده اند.

پرداخت عوارض خروج از کشور به صورت حضوری

یکی دیگر از راه های پرداخت عوارض خروج از کشور، مراجعه حضوری به یکی از شعب بانک ملی در سراسر ایران است. در سال های اخیر مسافران می توانستند با پر کردن فرم مربوطه عوارض خروج از کشور، مراحل پرداخت عوارض را به شکل کاغذی طی نمایند. اما امروزه پرداخت عوارض خروج از کشور به صورت فیش بانکی ممنوع است و مسافران باید از طریق دستگاه کارت خوان یا وب کیوسک شعب بانک ملی عوارض خروجی را با تمام کارت های عضو شبکه شتاب پرداخت نمایند.

همچنین، می توانید عوارض خروج از کشور را هنگام خروج از کشور در مرز یا فرودگاه پرداخت نمایید. اما این را هم در نظر بگیرید که ممکن است در صف طولانی مراجعین گیر بیفتید. بنابراین، برای اطمینان خاطر از چند روز قبل سفر برای پرداخت عوارض خروج از کشور اقدام کنید.

استرداد وجه عوارض خروج از کشور

چنانچه قبل از سفر هزینه عوارض خروج از کشور را پرداخت کرده باشید و به هر دلیلی نتوانید سفرتان را انجام دهید، نگران استرداد وجه عوارض خروج از کشور نباشید. محمد مسیحی، معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی کشور در واپسین ماه های سال 97 اعلام کرد، متقاضیان استرداد وجه عوارض که وجه مذکور را پرداخت کرده اما از آن استفاده نکرده اند، می توانند با مراجعه به سامانه مالیات بر ارزش افزوده، درخواست استرداد وجه عوارض خروج از کشور ثبت کنند. همچنین وی افزود، پس از آن که کاربر درخواست استرداد وجه را ثبت نمود، اصالت قبض پرداختی به صورت آنلاین مورد بررسی قرار می گیرد و پلیس اطلاعات و امنیت عمومی ناجا عدم مصرف وجه را تائید و استعلام می کند. وجه مذکور در اسرع وقت بازپرداخت شده و نیازی نیست تا کاربران به بانک یا اداره کل امور مالیاتی کشور مراجعه کنند. به گفته مسیحی، تمامی مراحل این فرآیند از طریق پیامک به مسافران اطلاع رسانی می شود.

افراد معاف از پرداخت عوارض خروج از کشور

طبق بند “د” تبصره 11 قانون بودجه سال 98، این افراد از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف هستند:

  • خدمه وسایل نقلیه عمومی در سفرهای زمینی، هوایی و دریایی که مشغول انجام وظایف شغلی یا مأموریت از زریق خروج از مرزهای رسمی کشور هستند.
  • دانشجویانی که در خارج از کشور مشغول تحصیل هستند و مجوز تحصیل مرتبط دارند.
  • بیمارانی که با مجوز شورای پزشکی جهت درمان و معالجه به خارج از کشور اعزام می شوند.
  • جانبازان جنگ تحمیلی که برای معالجه و درمان به خارج اعزام می شوند.
  • ایرانی های مقیم خارج از کشور که از وزارت کار گذرنامه شغلی دریافت کرده اند.
  • دارندگان گذرنامه های سیاسی و خدمت.
  • ائران اربعینی که از طریق سفر زمینی به کشور عراق سفر می کنند.

در ادامه می توانید با نحوه تمدید پاسپورت آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید