عودلاجان (اودلاجان) از محله‌های قدیمی تهران

تهران با پیشینه تاریخی زیاد از پایتخت‌های مهم جهان شناخته‌شده و گردشگران زیادی را به سوی خود می کشاند. تهران قدیم از محله‌های زیبای زیادی به نام‌های سنگلج، عودلاجان (اودلاجان)، بازار و چاله‌میدان تشکیل‌شده بود که امروزه بعضی از این محله‌ها باقی‌مانده‌اند و به‌عنوان بافت تاریخی از آن‌ها حفاظت می‌شود.

0
240
عودلاجان محله های قدیمی تهران
عودلاجان
عودلاجان (اودلاجان) از محله‌های قدیمی تهرانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Apr 24Rating: 3.0عودلاجان (اودلاجان) از محله‌های قدیمی تهران - خرید بلیط هواپیما تهران از سفرستانعودلاجان از دو قسمت عود و لاجی تشکیل‌شده به معنی مکانی است که آب نهر در آنجا تقسیم می‌شود. نکته جالب‌توجه این است که عودلاجان در زمان گذشته ارتفاع بیشتری نسبت به سایر مناطق تهران داشته

عودلاجان (اودلاجان)

تهران قدیم

تهران با پیشینه تاریخی زیاد از پایتخت‌های مهم جهان شناخته‌شده و گردشگران زیادی را به سوی خود می کشاند. تهران قدیم از محله‌های زیبای زیادی به نام‌های سنگلج، عودلاجان (اودلاجان)، بازار و چاله‌میدان تشکیل‌شده بود که امروزه بعضی از این محله‌ها باقی‌مانده‌اند و به‌عنوان بافت تاریخی از آن‌ها حفاظت می‌شود. اگرچه ممکن است برای خیلی‌ها، تهران فقط محلی برای رفت‌وآمد به کشورهای دیگر یا محلی برای کارهای اداری باشد، اما واقعیت این است که تهران مکان‌های دیدنی بسیار زیادی دارد. عودلاجان یا اودلاجان از قدیمی‌ترین محله‌های تهران است که قدمت آن به 400 سال قبل برمی‌گردد. این محله با کوچه‌های باریک و خانه‌های قدیمی بسیار عجیب و متفاوت است. بعد از خرید بلیط هواپیما و رفتن به این کوچه‌ها گویی در تاریخ قدم می‌گذارید و از دنیای امروز دور می‌شوید. عودلاجان از سمت شمال به خیابان امیرکبیر، از سمت غرب به خیابان ناصرخسرو، از سمت شرق به خیابان سیروس و از سمت جنوب به 15 خرداد وصل است و دارای سه محله‌ معروف پامنار، ناصرخسرو و امام‌زاده یحیی است.

مشخصات عودلاجان

عودلاجان محله های قدیمی تهران
عودلاجان

همان‌طور که گفتیم تهران قدیم دارای پنج محله اصلی بوده و محله عودلاجان از اصلی‌ترین محله‌های آن دوران بوده است. با تبدیل‌شدن تهران به پایتخت، بازاریان و افراد اعیان این محله را برای سکونت انتخاب کردند و محله اعیان‌نشین شد. در سال‌های اخیر فعالیت‌های زیادی برای بازسازی این بافت تاریخی شهر انجام‌شده و وضعیت ظاهری عودلاجان از وضعیت نابسامان به یک شهر موزه مانند شهرهای تاریخی اروپایی تبدیل‌شده است. در فصل بهار، قدم گذاشتن به عودلاجان، کوچه‌های تنگ و تاريک، گذرهاى سرپوشيده، مغازه‌ها و بازارچه‌های قديمى و خانه‌های اعيانى حال و هوای خاصی به شما خواهد داد. در نوروز، تور تهران‌گردی توسط شهرداری تهران همه‌روزه برگزار می‌شود که بازدید از محله عودلاجان یکی از برنامه‌های این تورها است.

اطلاعات عودلاجان

عودلاجان از دو قسمت عود و لاجی تشکیل‌شده به معنی مکانی است که آب نهر در آنجا تقسیم می‌شود. نکته جالب‌توجه این است که عودلاجان در زمان گذشته ارتفاع بیشتری نسبت به سایر مناطق تهران داشته، درواقع این محله شمال تهران بوده و آب از عولادجان به سمت محله‌های جنوب سرازیر می‌شده که به این محله سرچشمه تقسیم می‌گفتند. در زمان قاجار، محله‌ عودلاجان جزو مناطق اعیان‌نشین تهران بوده و اشخاص مشهوری مانند قوام الدوله، مدرس، امیرنظام، ملک‌الشعرا، عزالدوله در این محله زندگی می‌کردند. اسنادی از زمان قاجار باقی‌مانده که نشان می‌دهد زبان مردم محله‌ قدیمی عودلاجان بومی تاتی بوده، حتی امروزه نیز ریش‌سفیدان و برخی اهالی روستاهای شمیرانات به آن زبان صحبت می‌کنند. شاید باورتان نشود اما در محله عودلاجان اهالی با دین‌های مختلف مانند مسلمان، مسیحی، کلیمی، زرتشتی در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند.

مسیر دسترسی

محله عودلاجان با دو بخش غربى و شرقى است که بخش غربى محل زندگى كليميان و برخى خانواده‌های زرتشتى است و در بخش شرقى بيشتر مسلمانان زندگی می‌کنند. دو مسير دسترسى به عودلاجان غربى وجود دارد؛ از بازار بزرگ تهران تا نزديكى چهارراه سيروس بروید و از مقابل بازار آهنگرها به ورودى بازارچه سنتى عودلاجان خواهید رسید. همچنين می‌توانید از ورودى محله عودلاجان که در خيابان مصطفى خمينى قرار دارد تابلويى ببینید كه شمارا به محله عودلاجان می‌رساند.

✅ بازدید از مقالهمحله های قدیم تهران
✅ بازدید از مقاله موزه تاریخی آبگینه تهران
✅ بازدید از مقاله زورخانه های قدیمی تهران

بازارچه تاریخی عودلاجان

بازارچه تاریخی عودلاجان که در بازار بزرگ تهران قرار دارد، توسط سازمان میراث فرهنگی و صنایع‌دستی تهران در سال 1395 مرمت‌شده و بااینکه دارای معماری اصیل ایرانی است، با زیبایی خاصش مطمئناً هر بازدیدکننده‌ای را مجذوب خود می‌کند. آثار تاریخی دیگری در محله عودلاجان، امام‌زاده یحیی، مسجد شاهی، باغ سفارت روسیه، ساختمان چاپخانه، مدرسه رضاییه، خانه وثوق هستند.

جاذبه‌های بازارچه

عودلاجان محله های قدیمی تهران
عودلاجان

یکی از جاذبه‌های زیبای این محله، بازارچه سرپوشیده‌ای است که صنایع‌دستی به فروش می‌رسد و چند وقتی است توسط شهرداری در حال بازسازی است. اين بازارچه شامل سراى اصلى و کوچه‌هایی فرعى است كه بعد از مرمت نیز به همان شکل پابرجا است و دارای طاق‌های بلند همراه با گنبدهاى آجرى سرپوشيده است. مغازه‌های بازارچه نیز همچنان اصالت قدیمی خود را حفظ کرده‌اند و هرکدام در چوبى خوش‌رنگ با قفل قديمى دارند. در این بازارچه انواع صنایع‌دستی مانند ظرف‌های ميناكارى شده، سفال و سراميک، فرش، گلیم، جاجيم، انواع ظرف‌های مسى به فروش می‌رسد.

امامزاده یحیی

عودلاجان محله های قدیمی تهران
عودلاجان

یکی از مکان‌هایی که می‌توانید در سفرتان در محله عودلاجان بازدید کنید، همین امام‌زاده یحیی است. بااینکه بنای کوچکی دارد، اما با فضای آرام و دل‌نشین و گنبد مخروطی شکلش که در دوران مغول‌ها ساخته ارزش بازدید و زیارت را دارد.

سرای کاظمی

اینجا که خانه موزه تهران قدیم نیز نام دارد، از دیدنی‌ترین‌های محله عودلاجان است. در این خانه که در کوچه ابوالقاسم شیرازی واقع‌شده، امروزه به‌عنوان موزه مشاغل قدیم همراه با عروسک‌هایی است که هرکدام نشانگر مشاغل مختلفی هستند. این خانه متعلق به اصطبل داران ناصرالدین‌شاه بوده و بعدها توسط نوادگانش به وقف داده‌شده است. اکنون نیز قسمت شاه‌نشین خانه باقی‌مانده که ارسی‌های رنگی زیبایی خودنمایی می‌کنند.

غذاخوری در عودلاجان

عودلاجان محله های قدیمی تهران
عودلاجان

بعد از کلی گشتن در این محله قدیمی، حالا نوبت غذا خوردن است، روبروی سرای کاظمی خانه کبابی وجود دارد که بیش از صدسال سابقه دارد و جزو قدیمی‌ترین‌های تهران به‌حساب می‌آید، حتماً کباب‌های این رستوران را امتحان کنید و از طعمش لذت ببرید.

تیمچه اکبریان

تیمچه اکبریان نیز از قدیمی‌ترین تیمچه‌های تهران است که در بازارچه عودلاجان روبه‌روی کوچه حکیم قرار دارد، قدمتی 260 ساله دارد و در فهرست آثار ملی ثبت‌شده و هنگام مرمت بانام جدید (سفره‌خانه سنتی طهرون قدیم) مشهور شده است، البته در زمان‌های قدیم نخستین بانک و صرافی ایران بوده است. اما الان این تیمچه با وسایل قدیمی حجره‌های کوچکی دارد که می‌توانید غذاهای لذیذی مانند دیزی میل کنید.

برای خرید بلیط هواپیما تهران و رزرو پرواز داخلی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای داخلی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید