انواع غذاهای سنتی و محلی مشهد

پیشرفت جوامع شهری بر روی کیفیت زندگی تأثیر بسزایی گذاشته است. زندگی مکانیزه شده انسان را به شیوه‌ای سوق داده است که بتواند غذای مورد نیاز خود را هر چه سریع‌تر تأمین کند. انسان مدرن فضا و زمان کافی برای کشاورزی و استفاده از فرآورده‌های کشاورزی نداشته و بنابراین روش جدید و سریعی برای برآورده‌ کردن نیازهای خود پیدا کرده که در کیفیت و کمیت غذای مصرفی‌اش تغییرات بسزایی گذاشته را پیدا کرده است؛ اما این سؤال پیش می‌آید که اجداد ما چگونه غذای خود را آماده کرده و غذای تأمین شده توسط آن چه مشخصاتی داشته است؟

0
258
معرفی غذاهای سنتی و محلی مشهد
غذاهای سنتی و محلی مشهد
انواع غذاهای سنتی و محلی مشهدReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Feb 27Rating: 4.0غذاهای سنتی و محلی مشهد را بشناسید.غذاهای سنتی و محلی مشهد این قسمت از کشور پهناور ایران دارای تنوع گوناگونی است که به مزاج هر فرد با هر سلیقه ای خوش خواهد آمد.

معرفی انواع غذاهای سنتی و محلی مشهد

پیشرفت جوامع شهری و همچنین خرید اینترنتی بلیط هواپیما بر روی کیفیت زندگی تأثیر بسزایی گذاشته است. زندگی مکانیزه شده انسان را به شیوه‌ای سوق داده است که بتواند غذای مورد نیاز خود را هر چه سریع‌تر تأمین کند. انسان مدرن فضا و زمان کافی برای کشاورزی و استفاده از فرآورده‌های کشاورزی نداشته و بنابراین روش جدید و سریعی برای برآورده‌ کردن نیازهای خود پیدا کرده که در کیفیت و کمیت غذای مصرفی‌اش تغییرات بسزایی گذاشته را پیدا کرده است؛ اما این سؤال پیش می‌آید که اجداد ما چگونه غذای خود را آماده کرده و غذای تأمین شده توسط آن چه مشخصاتی داشته است؟ آیا خیار و گوجه‌فرنگی‌هایی که در خاک حاصل خیز کاشته شده و برداشت آن‌ها ماه‌ها زمان می‌برد، کیفیت یکسانی با انواع مصنوعی خود خواهد داشت؟ آیا غذاهایی که از مواد اولیه ارگانیک و با کیفیت پخته می‌شوند، کیفیت، مزه و شکل و شمایل یکسانی با فست فود خواهند داشت؟ تأثیرات مضر فرآورده‌های غیر ارگانیک و صنعتی به قدری جدی هستند که انگیزه مردم را به رو آوردن به غذاهای سنتی در تمامی جوامع، سوق می‌دهد. شیوه آشپزی اجداد ما چگونه بود؟ آن‌ها از چه مواد اولیه‌ای برای آماده کردن غذاهای لذیذ استفاده می‌کردند؟ استان خراسان و به ویژه شهر مشهد دارای فرهنگ و تاریخی غنی بوده و علاوه بر گوناگونی فرهنگی، مکان‌ها و وجود اقوام مختلف که در اثر جنگ‌ها و منازعه‌ها به این قسمت از ایران وارد شده و یا از آن کوچ کرده‌اند، این قسمت از کشور پهناور ایران همچنین دارای غذاهای لذیذی می‌باشد که به مزاج هر فردی خوش خواهد آمد. اگر شما نیز بلیط هواپیما مشهد تهیه کرده و قصد اقامت چند روزه در این شهر را دارید و همچنین به غذاهای محلی و سنتی هر شهر علاقه ویژه‌ای دارید، بهتر است تا آخر این مطلب ما را همراهی کنید، زیرا در همین راستا و در قالب این مطلب سفرستان تصمیم گرفتیم تا برخی از انواع غذاهای سنتی و محلی مشهد و استان خراسان را برای شما معرفی کنیم.

ششلیک

معرفی غذاهای سنتی و محلی مشهد
غذاهای سنتی و محلی مشهد

شما می‌توانید لذت نوش جان کردن دنده گوسفند را در شهر مشهد و به ویژه شاندیز تجربه کنید. ششلیک که دارای محبوبیت جهانی است یکی از گران‌ترین و سنتی‌ترین غذاهای ایرانی است. این غذا از 6 تکه دنده گوسفندی پخته می‌شود. ششلیک از دو کلمه شش و لیک تشکیل یافته است که کلمه لیک اشاره به دنده و ماهیچه گوسفند دارد.

شیوه آماده کردن و پختن دنده‌های گوسفندی هنر آشپزهای خراسانی و مشهدی بوده که سالیانه هزاران گردشگر را از نواحی مختلف ایران و همچنین کشورهای همسایه، به مشهد و شاندیز جذب می‌کند. به طور سنتی ششلیک به همراه برنج ایرانی و گوجه فرنگی کبابی سرو می‌شود در حالی که به همراه داشتن چاشنی‌های همچون پیاز را نباید فراموش کرد.

شله

شله یک غذای سنتی در مشهد است. این غذا یکی از غذاهای نظری معمول است که در این شهر پخته می‌شود. شله یک غذای بسیار مغذی بوده و فرآیند پختن آن زمان بسیاری را لازم دارد. مواد اولیه این غذا عبارت‌اند از: گوشت گوسفند، لوبیای چشم سیاه، لوبیای معمولی، عدس، گندم، برنج شکسته، نمک، فلفل سیاه و قرمز، زنجبیل و دارچین. هرچه مقدار گوشت در این غذا بیشتر باشد، لذیذتر خواهد شد. به طور سنتی شله به همراه قیمه به‌عنوان سس آن سرو می‌شود.

آش یک غذای ایرانی است که انواع مختلفی دارد. آش گندم شکسته یکی از غذاهای سنتی مشهدی است که ریشه نیشابوری دارد. مردم مشهد و نیشابور علاقه خاصی به این غذا داشته و آن را به‌عنوان نذری در مراسم‌های خاص آماده می‌کنند. مواد اولیه این آش لذیذ عبارت‌اند از: گندم شکسته، لوبیا، عدس، بادمجان، گوجه فرنگی، پیاز، تره فرنگی، جعفری، گشنیز، شوید، روغن، نمک و فلفل.

✅ بازدید از مقاله حلیم قیمه مشهد

پلو مخلوط مشهدی

یکی دیگر از غذاهای خوشمزه و عالی که مختص شهر مشهد بوده و غذای سنتی آن بشمار می‌رود، پلوی مخلوط مشهدی است. می‌توان گفت که این پلو مخلوطی از لوبیا پلو و استانبولی که هر کدام غذای لذیذی هستند، می‌باشد. مواد اولیه این غذا عبارت‌اند از: گوشت، برنج، پیاز، هویج، رب گوجه فرنگی و ادویه‌های مختلف. لازم به ذکر است که ته دیگ این غذا را نیز نباید از دست داد!

چنگالی

این غذا شاید کمی نام مرموز و عجیبی داشته باشد ولی بدون شک یکی از لذیذترین عصرانه‌های مشهدی است. چنگالی برگرفته از چنگ مالی است که نام اصلی این غذا می‌باشد. منظور از چنگال در این غذا همان چنگال‌های دست است. درست کردن این عصرانه لذیذ کار دشواری نبوده و هزینه بر نیز نمی‌باشد زیرا مواد اولیه آن از چیزهایی تشکیل یافته است که به راحتی می‌توان در هر خانه‌ای آن را یافت. این مواد اولیه عبارت‌اند از: نان بیات و خرد شده، روغن، عسل یا شکر و یا شیره‌ی نبات.

آش لخشک

آش لخشک مشهد
آش لخشک

این نوع آش نیز گونه‌ای دیگر از آش‌ها و غذاهای سنتی مشهدی می‌باشد که ریشه گنابادی دارد. لخشک لایه‌های نازک و مربع شکلی از خمیر خشک شده است. مواد دیگری که در تهیه این آش استفاده می‌شوند، عبارت‌اند از: تره فرنگی، عدس، اسفناج و کشک شور به‌عنوان سس.

دیگچه

دیگچه یک نوع دسر است که مردم مشهد در مراسم مذهبی خود آن را تهیه کرده و می‌پزند. این دسر همچنین یک گزینه عالی برای افطار در ماه مبارک رمضان می‌باشد. این دسر بسیار لذیذ و خوشمزه از موادی همچون برنج، شیر، شکر، کره، هل، گلاب و زعفران تشکیل می‌شود.

ساطری پلو

ساطری پلو مشهد
ساطری پلو

این نوع پلو یک غذای سنتی مشهدی است که در عین لذیذ بودن بسیار مغذی و عالی می‌باشد. این پلو از موادی همچون کوفته، برنج، هویج، زعفران و کشمش تشکیل یافته است. پس از پختن و تهیه این غذای لذیذ از کمی زرشک خشک نیز برای تزئین این پلوی خوشمزه استفاده می‌شود.

یتیمچه مشهدی

یتیمچه مشهدی
یتیمچه

این غذا نیز یکی دیگر از غذاهای سنتی مشهد است که نام عجیبی را به خود اختصاص داده است. با این حال این غذا یک غذای بسیار ساده بوده و تهیه کردن آن آسان می‌باشد. لازم به ذکر است که شیرازی‌ها و آذری‌ها نیز غذای یتیمچه را در بین غذاهای سنتی خود دارند. مواد اولیه یتیمچه مشهدی و نیشابوری عبارت‌اند از:  لوبیا، عدس، دارچین، زردچوبه، بادمجان، نخود، نمک و فلفل و دارچین.

اشکنه قوروت

معرفی غذاهای سنتی و محلی مشهد
غذاهای سنتی و محلی مشهد

این غذای سنتی مشهدی منبعی مغذی از کلسیم بوده و همچنین بسیار لذیذ می‌باشد. اشکنه قوروت از موادی همچون کشک ساییده شده، پیاز داغ، مغز گردوی خرد شده، نعنا داغ و ادویه‌های معمولی تهیه شده و پخته می‌شود. نام دیگر اشکنه قوروت کله جوش بوده و بین مشهدی‌ها از محبوبیت خاصی برخوردار است. در ادامه می توانید با بهترین کافه های مشهد آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید