فرودگاه داکسینگ پکن بزرگ ترین فرودگاه تک پایانه ای دنیا

مهرماه امسال، جهان شاهد اتفاق بزرگی در شهر زیبای پکن بود: بزرگ ترین فرودگاه تک پایانه ای دنیا ملقب به ستاره دریایی، در این شهر افتتاح گردید.

0
26
فرودگاه داکسینگ پکن چین
فرودگاه داکسینگ پکن
فرودگاه داکسینگ پکن بزرگ ترین فرودگاه تک پایانه ای دنیاReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Feb 16Rating: 4.0فرودگاه داکسینگ پکن کشور چین بزرگترین فرودگاه تک پایانه‌ای دنیا.فرودگاه داکسینگ پکن بزرگترین فرودگاه تک پایانه‌ای دنیا از یک پایانه مسافربری و چهار باند فرودگاهی برخوردار بوده و وسعت 700 هزار مترمربع به همراه دارد.

فرودگاه داکسینگ پکن

مهرماه امسال، جهان شاهد اتفاق بزرگی در شهر زیبای پکن بود: بزرگ ترین فرودگاه تک پایانه ای دنیا ملقب به ستاره دریایی، در این شهر افتتاح گردید. این فرودگاه که فرودگاه بین المللی داکسینگ پکن نام دارد، با وسعتی برابر با 71 میلیون متر مربع -معادل با 98 زمین فوتبال- و طراحی منحصربه فرد و خیره کننده، در شمال غرب پکن واقع شده و قادر است در همین مراحل ابتدایی و آزمایشی خود، میزبان 300 پرواز در هر ساعت باشد. به گفته کارشناسان، اگر روند توسعه این فرودگاه طبق برنامه ریزی تعیین شده پیش رود و پیش بینی آن ها درست از آب درآید، بزودی فرودگاه داکیسنگ پکن به پررفت و آمدترین فرودگاه دنیا –با میزبانی از 45 میلیون مسافر تا سال 2021 و 100 میلیون مسافر تا سال 2040- مبدل خواهد شد. اما فرودگاه داکیسنگ پکن از چه نوع طراحی، امکانات و ویژگی های ساختاری برخوردار است؟ از آنجایی که آگاهی از طراحی و امکانات مختلف فرودگاه ها می تواند برای بسیاری از گردشگران جذاب باشد، ما این مطلب را به معرفی کامل فرودگاه داکیسنک پکن اختصاص دادیم تا شما عزیزان پیش از رزرو بلیط هواپیما پکن و سفر به این شهر، اطلاعات مفیدی را راجع به این فرودگاه کسب کنید.

طراحی فرودگاه داکیسنگ پکن

فرودگاه داکسینگ پکن چین
فرودگاه داکسینگ پکن

در ابتدا باید گفت که فرودگاه داکسینگ پکن از یک پایانه مسافربری و چهار باند فرودگاهی برخوردار بوده و فضایی به وسعت 700 هزار متر مربع را در برگرفته است. جالب است بدانید که طراحی این فرودگاه برگرفته از اصول معماری سنتی چینی -معماری که برطبق آن فضاهای مختلف بناها از طریق حیاطی مشترک به یکدیگر مرتبط  می شوند- بوده است. بی دلیل نیست که فرودگاه داکیسنگ پکن به ستاره دریایی شهرت دارد: ساختمان پایانه این فرودگاه چون خورشیدی که بر دیگر بخش های فرودگاه پرتو افکنده است، از شش بازوی مختلفی تشکیل شده که از مرکز آن تا بخش های انتهایی فرودگاه امتداد یافته است. در مرکز ساختمان پایانه فرودگاه، حیاطی چند لایه قرار گرفته که از چند ستون تشکیل شده است و بخش های مختلفی مثل بخش خدمات مسافران و امکانات فرودگاه را در خود جای داده است. گفتنی است که طراحی جالب و ساختار پرتو شکل فرودگاه داکیسنگ پکن این امکان را فراهم آورده است که 79 درب خروجی فرودگاه به طور همزمان مسافران را به پروازشان هدایت کرده و از حجم ترافیک بالای فرودگاه کاسته شود. همچنین این طراحی منحصربه فرد سبب شده است که هواپیماها در فاصله مناسبی نسبت به مرکز فرودگاه فرود آیند و امنیت مسافران حفظ شود.

ویژگی های خاص فرودگاه داکسینگ پکن

فرودگاه بین المللی داکسینگ پکن چین
فرودگاه بین المللی داکسینگ پکن

علاوه بر طراحی منحصربه فرد، فرودگاه داکسینگ پکن از خصوصیات جذاب دیگری نیز برخوردار است. این فرودگاه با بکارگیری از مدرن ترین تکنولوژی روز دنیا، قادر است تا مقدار زیادی از انرژی موردنیاز خود را تامین کند: سقف ساختمان پایانه فرودگاه با برخورداری از ماژول هایی فتوولتاییک (فناوری تبدیل نور به الکتریسیته) قادر است حدود ده مگاوات انرژی خورشیدی تولید کند. سیستم گرمایی مرکزی فرودگاه نیز -که به نوع هوشمندی از سیستم پمپ گرمایی مجهز است- قادر است انرژی گرمایی زمین را جذب کرده و بخشی از آن را در جهت تامین انرژی موردنیاز فرودگاه به مصرف برساند. ناگفته نماند که طراحان فرودگاه داکسینگ برای بهره گیری از آب باران نیز سیستم مدیریت آبی را در این فرودگاه نصب کرده اند تا با ذخیره و تصفیه آب باران در مخازنی خاص، از هرز رفتن آب باران جلوگیری کرده و با هدایت این آب به جویبارها، دریاچه ها و … از بروز سیل جلوگیری کند.

✅ بازدید از مقاله بخش های مختلف فرودگاه

بخش ها و امکانات فرودگاه داکسینگ پکن

فرودگاه پکن چین
فرودگاه پکن

با وجود اینکه ساخت بسیاری از بخش های فرودگاه داکسینگ پکن هنوز کامل نشده، این فرودگاه در حال حاضر نیز از امکانات فراوانی برخوردار بوده و قادر است ساعات انتظار مسافران را به ساعاتی لذت بخش و مفرح مبدل سازد. از اتاق یوگا گرفته تا نمایشگاه های هنری جذاب، فرودگاه داکسینگ پکن مملو از بخش هایی است که می تواند مسافران را ساعت ها در خود سرگرم نگه دارد. بی شک دسترسی به اینترنت در هر مکان، به ویژه فرودگاه، از مهم ترین نیازهای هر فردی محسوب می شود و فرودگاه داکسینگ پکن با بهره گیری از اینترنت پرسرعت وایفای 5G و اتصال بیش از صدهزار مسافر با سرعتی باورنکردنی به فضای مجازی، قادر است این نیاز را به راحتی تامین کند. برخی دیگر از بخش ها و امکانات فرودگاه داکسینگ پکن عبارتند از: بخش کودکان، پذیرش سریع و خودکار (400 جایگاه پذیرش)، سیستم تشخیص چهره برای تسریع پذیرش، بخش صرافی و تبادل ارز، پارکینگ، بخش مراقبت های پزشکی، سرویس پست و بخش صدور گواهینامه موقت پرواز. ناگفته نماند که بزودی و در راستای طرح توسعه فرودگاه، بخش های سرگرم کننده دیگر بسیاری نیز به فرودگاه داکسینگ افزوده خواهند شد.

غذاخوری های فرودگاه داکسینگ

فرودگاه پکن چین
فرودگاه پکن

فرودگاه داکسینگ با برخورداری از 70 غذاخوری و رستوران قادر است تمامی نیازهای خورد و خوراک مسافران را تامین کند. از غداهای سنتی چینی گرفته تا غذاهای لذیذ بین المللی، هر آنچه بخواهید را در منوی رستوران های متعدد و متنوع فرودگاه داکسینگ پکن خواهید یافت. اگر مایلید به جای صرف غذا، فنجانی قهوه داغ و گوارا را پیش از پرواز خود میل کنید، کافی شاپ های فرودگاه داکسینگ را امتحان کنید. قهوه های آرامش بخش و کیک های لذیذ و شکلاتی کافی شاپ هایی نظیر کافی شاپ استارباکس ریزرو این فرودگاه زبانزد خاص و عام بوده و از محبوبیت بسیاری میان مسافران برخوردارند.

در آخر باید گفت که طرح ها و برنامه های مختلفی جهت توسعه فرودگاه داکسینگ در حال اجراست و در صورتی که این روند ادامه یابد، باید گفت که این فرودگاه در آینده ای نزدیک به بخش های مختلف دیگر بسیاری نیز مجهز و به یکی از سرگرم کننده ترین و پیشرفته ترین فرودگاه های دنیا مبدل خواهد شد. در ادامه نیز می توانید با فرودگاه بین المللی امام خمینی آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید