فرودگاه سنت پترزبورگ

فرودگاه سنت پترزبورگ فرودگاهی بین المللی است که در دومین شهر بزرگ روسیه سنت پترزبورگ واقع شده است. جالب است بدانید این فرودگاه نه تنها پروازهای مخصوص سنت پترزبورگ را انجام می دهد بلکه پروازهای مرتبط با استان لنینگراد نیز از طریق این فرودگاه صورت می گیرد.

0
22
معرفی فرودگاه سنت پترزبورگ
فرودگاه سنت پترزبورگ
فرودگاه سنت پترزبورگReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Feb 12Rating: 4.0فرودگاه سنت پترزبورگ فرودگاهی بین المللی در دومین شهر بزرگ روسیه.فرودگاه سنت پترزبورگ فرودگاهی بین المللی در دومین شهر بزرگ روسیه که علاوه بر پروازهای مخصوص سنت پترزبورگ پروازهای مرتبط با لنینگراد را نیز انجام می دهد.

درباره فرودگاه سنت پترزبورگ

فرودگاه سنت پترزبورگ فرودگاهی بین المللی است که در دومین شهر بزرگ روسیه سنت پترزبورگ واقع شده است. جالب است بدانید این فرودگاه نه تنها پروازهای مخصوص سنت پترزبورگ را انجام می دهد بلکه پروازهای مرتبط با استان لنینگراد نیز از طریق این فرودگاه صورت می گیرد. در ادامه این مطلب برای شما دوستداران سفر و خریداران بلیط هواپیما به معرفی کامل فرودگاه سنت پترزبورگ خواهیم پرداخت پس با ما در ادامه همراه باشید.

اسامی مختلف فرودگاه

فرودگاه بین المللی سنت پترزبورگ به دلیل قرار گیری در شهر سنت پترزبورگ با این نام شناخته می‌شود در حالی که درصد زیادی از مردم دنیا آن را با نام فرودگاه پالکوو می شناسند. این فرودگاه با نام رسمی فرودگاه بین المللی فئودور داستایوفسکی و کد فرودگاهی LED نیز شناخته می‌شود.

درباره فرودگاه

فرودگاه شهر زیبای سنت پترزبورگ پس از فرودگاه مسکو یکی از شلوغ ترین و مهم ترین فرودگاه های روسیه به شمار می رود و اولین جایی در شمال غرب روسیه خواهد بود که پس از چند ساعت پرواز، فرود آمده و پا به زمین خواهید گذاشت. فرودگاه سنت پترزبورگ یا پالکوو در 23 کیلومتری جنوب مرکز شهر سنت پترزبورگ( میدان کاخ) قرار دارد. این فرودگاه تا سال 2010 فرودگاهی دولتی بوده اما پس از 2010 کنسرسیوم بین المللی عهده دار امور فرودگاهی شد که ترمینال جدیدی هم بنا کرد.

تاریخچه فرودگاه

معرفی فرودگاه بین المللی سن پترزبورگ
فرودگاه بین المللی سن پترزبورگ

فرودگاه بین المللی سنت پترزبورگ در ابتدای کار با نام فرودگاه شوسیانا (Shosseynaya) شناخته می شد. شوسیانا نام ایستگاه راه آهنی بود که فرودگاه نزدیک آن ساخته شد. عملیات ساخت و ساز فرودگاه در ژانویه سال 1931 آغاز شد و در بیست و چهارم ژوئن سال 1932 به پایان رسید. اولین فعالیت رسمی فرودگاه نیز در همین روز توسط هواپیمایی که از مسکو به این منطقه می آمد صورت گرفت. این هواپیما پس از یک پرواز  دو و نیم ساعته در ساعت 17:31 در فرودگاه شوسیانا( سنت پترزبورگ فعلی) به زمین نشست. در سال های 1937 تا 1941 ترمینال سه طبقه ای ساخته شد که به دلیل همزمانی با جنگ جهانی دوم بدون استفاده ماند تا اینکه در سال 1951 برای اولین بار افتتاح شد. در خلال جنگ جهانی دوم، فرودگاه سنت پترزبورگ خط مقدم محاصره لنینگراد توسط نازی های به شمار می رفت.

تا سال 1941 هیچ پروازی در این فرودگاه صورت نمی گرفت تا اینکه در ژانویه 1944 فرودگاه از حضور نازی ها خالی شد و فرودگاه سنت پترزبورگ پس از انجام تعمیرات در سال 1945 فعالیت خود را با پروازهای پستی آغاز کرد و پس از آن در فوریه سال 1948 پس از اتمام تعمیرات و آسیب های به جا مانده از جنگ، پروازهای مسافرتی نیز در برنامه کاری فرودگاه قرار گرفت. در بیست و چهارم آوریل 1973، نام فرودگاه به پالکوو تغییر کرد. ترمینال پالکوو توسط الکساندر ژوک معمار طراحی شد و 1 در ماه می 1973 فعالیت خود را با انجام پروازهای داخلی آغاز کرد. ساختمان قبلی فرودگاه که شاهد جنگ جهانی دوم بود، عنوان پالکوو 2 را به خود گرفت و تنها پروازهای بین المللی در آن صورت می گرفت. این دو ترمینال به فاصله 6 کیلومتر از یکدیگر قرار داشتند.

در سپتامبر سال 2007، شرکت مهندسی بریتانیایی گریمشاو برنده مسابقه طراحی ترمینال فرودگاه پالکوو در سنت پترزبورگ شد و کار خود را آغاز کرد. این ترمینال جدید در بیست و چهارم نوامبر سال 2010 طی مراسمی با حضور نخست وزیر روسیه ولادیمیر پوتین افتتاح شد. این ترمینال جدید فرودگاه سنت پترزبورگ را به بزرگ ترین فرودگاه منطقه بالتیک تبدیل کرد. کار ساخت ترمینال جدید تا پایان سال 2013 به اتمام رسید. در چهارم دسامبر سال 2013 ترمینال جدید 1 در فرودگاه پالکوو فعالیت خود را آغاز کرد. اولین پرواز این ترمینال به سمت دوسلدورف توسط روسیا ایرلاینز در ساعت 10:30 صبح انجام شد.

✅ بازدید از مقاله بخش های مختلف فرودگاه

ترمینال

فرودگاه سنت پترزبورگ یا فرودگاه پالکوو دارای یک ترمینال بسیار بزرگی است که هر دو پرواز خارجی  و داخلی را پوشش می دهد. این فرودگاه بسیار کاربردی بوده و جایگزین دو ترمینال قبلی فرودگاه سنت پترزبورگ به نام های پالکوو 1 و پالکوو 2 شده است. ساخت و ساز ترمینال جدید از سال 2010 آغاز و در سوم دسامبر سال 2013 افتتاح شد. تمامی پروازهای مرتبط با دو ترمینال قبلی در ماه فوریه سال 2014 به این ترمینال تازه تاسیس منتقل شد. این ترمینال جدید ظرفیت 17 میلیون مسافر در سال را دارد. این ترمینال چهار طبقه بوده و دارای 88 پیشخوان چک- این، 17 گیت خروجی و 110 محل پارک هواپیما است. طبقه اول ترمینال فرودگاه سنت پترزبورگ دارای محوطه تحویل چمدان، خدمات بار بین المللی، باجه تاکسی، سرویس بهداشتی، اتاق های مراقبت از کودک، بخش اشیاء گمشده، مغازه ها و فست فودها، دستگاه های ATM، باجه های کرایه ماشین، گمرک و سالن VIP است. در طبقه دوم خروجی پروازهای داخلی با گیت های D01، D02، D03، D04 تا D10 قرار گرفته است. کمک های اولیه، مرکز توریست، اداره پست، سرویس بهداشتی، دستگاه خودپرداز، سرویس بهداشتی، باجه ترانسفر، و ورودی پروازهای داخلی و بین المللی نیز در این طبقه قرار دارند. طبقه سوم این ترمینال عهده دار بخش بزرگی از پروازهای خروجی بین المللی است. در این طبقه گیت های A01 تا A09، بخش گمرگ، باجه های چک این، مغازه ها و کافه ها، ایستگاه شارژر، منطقه بازی کودکان، سرویس بهداشتی، اتاق نگهداری از کودک و چندین بخش دیگر قرار گرفته اند. طبقه چهارم این ترمینال کوچک ترین بخش آن است. در این طبقه رستوران ها و بارهای مختلف، اتاق نگهداری از کودک، لانج و سرویس بهداشتی واقع شده است.

حمل و نقل

فرودگاه بین المللی سنت پترزبورگ 23 کیلومتر تا مرکز شهر فاصله دارد و مسافران این فرودگاه می‌توانند با استفاده از تاکسی و اتوبوس به راحتی به مرکز شهر برسند. اتوبوس‌های شهری کمی چالش برانگیزاند به ویژه اگر چمدان زیادی همراه خود داشته باشید اما بهترین گزینه برای سفری کم خرج اند زیرا کمتر از یک دلار یا یک یورو هزینه خواهند داشت. البته این اتوبوس ها به مرکز شهر نمی روند. تمامی اتوبوس هایی که از فرودگاه سنت پترزبوگ حرکت می کنند تا ایستگاه مترو موسکوکایا می روند. اتوبوس های شماره 39، 39A و مینی بوس های شماره K39 هر 20-30 دقیقه بین نزدیک ترین ایستگاه مترو موسکوکیا و فرودگاه سنت پترزبورگ در حرکت اند. تاکسی های فرودگاهی را می توان قبل از خروج از ترمینال با عنوان تاکسی پالکوو دید. کرایه این تاکسی ها بسته به این که مقصدتان کجاست هزینه ای کمتر از 31 دلار/ 30 یورو را خواهد داشت. تنها ایراد تاکسی های فرودگاهی این است که بین چند دقیقه تا نیم ساعت منتظر راننده خواهید بود هر چند این مسئله نیز بستگی به فصل سفرتان دارد. علاوه بر تاکسی های فرودگاهی می توانید از تاکسی های شهری نیز استفاده کنید که هزینه کمتری را نسبت به تاکسی های فرودگاهی دریافت می کنند. به خاطر داشته باشید که بیشتر راننده با زبان انگیسی آشنایی ندارند.

فرودگاه سنت پترزبورگ در یک نگاه

نام انگلیسی فرودگاه: SAINT PETERSBURG AIRPORT – PULKOVO AIRPORT

کد یاتا: LED( این کد برگرفته از نام قبلی شهر، لنینگراد است)

کد ایکائو: ULLI

نوع فرودگاه: بین المللی

ارتفاع از سطح دریا: 24 متر

تعداد ترمینال : 1

باجه های کترل پاسپورت: 110

تعداد گیت های خروجی: 37

تعداد ریل تحویل چمدان: 7

طولانی ترین و کوتاه ترین مسیرهای پروازی داخلی: 4859 کیلومتر( سنت پترزبورگ- یاکوتسک)، 442 کیلومتر( سنت پترزبورگ- چرپووتس)

طولانی ترین و کوتاه ترین مسیر پروازی بین المللی: 7152 کیلومتر( سنت پترزبورگ- شانگهای) 301 کیلومتر( سنت پترزبورگ- هلسینکی)

شلوغ ترین مسیرهای پروازی: مسکو، سیمفروپول، آنتالیا

تعداد کارکنان فرودگاه: حدود 4000 نفر

آدرس: Pulkovskoe sh., Saint Petersburg, 196140, RUSSIA

شماره تلفن: +7 812 337-38-22

وب سایت رسمی فرودگاه: pulkovoairport.ru

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید