همه چیز در مورد فرودگاه مهرآباد

فرودگاه مهرآباد تهران یکی از شلوغ‌ترین و معروف‌ترین فرودگاه‌های ایران است. چند سالی‌ می‌شود که فقط پروازهای داخلی از این فرودگاه انجام می‌شود. این فرودگاه در سال ۱۳۱۷ در غرب تهران ساخته‌شده و جزو فعال‌ترین و پر رفت‌وآمد‌ترین فرودگاه‌های کشور است.

0
967
معرفی فرودگاه مهرآباد
فرودگاه مهرآباد
همه چیز در مورد فرودگاه مهرآبادReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jan 14Rating: 4.0فرودگاه مهرآباد و همه آن چیزی که باید در مورد این فرودگاه بدانید.فرودگاه مهرآباد یکی از شلوغ‌ترین و معروف‌ترین فرودگاه‌های ایران است. چند سالی‌ می‌شود که فقط پروازهای داخلی از این فرودگاه انجام می‌شود.

فرودگاه مهرآباد

در ایران چندین فرودگاه وجود دارد که پروازهای مختلف خارجی و داخلی در آنها صورت می پذیرد. یکی از این فرودگاه ها با نام فرودگاه مهرآباد شناخته می شود که در واقع با عنوان یکی از شلوغ‌ترین و معروف‌ترین فرودگاه‌های ایران شناخته می شود. البته چند سالی‌ می‌شود که فقط پروازهای داخلی از این فرودگاه انجام می‌شود. این فرودگاه در سال ۱۳۱۷ در غرب تهران ساخته‌شده و جزو فعال‌ترین و پر رفت‌وآمد‌ترین فرودگاه‌های کشور است. در سالی که این فرودگاه ساخته‌شده، روستایی به اسم مهرآباد در آن منطقه وجود داشته و به همین دلیل نام فرودگاه از همین روستا گرفته‌شده است. اکنون مهرآباد در جنوب غربی پایتخت و نزدیک میدان آزادی،‌ در خیابان معراج است. قبل از شروع به کار فرودگاه بین‌المللی امام خمینی، همه پروازهای داخلی و خارجی از مهرآباد انجام می‌گرفت. اما امروزه فقط به پروازهای داخلی و حجاج اختصاص دارد. اگر از طرفداران خرید بلیط هواپیما هستید در ادامه با سفرستان safarestan همراه باشید تا با فرودگاه مهرآباد آشنا شوید.

ترمینال‌های فرودگاه

معرفی فرودگاه مهرآباد
فرودگاه مهرآباد

برای مدت‌ها فقط ترمینال 2 برای رفت‌وآمد استفاده می‌شده که کم‌کم ترمینال‌های تازه‌ای ساخته شدند. حالا تعداد ترمینال‌های فرودگاه مهرآباد به ۶ مورد رسیده است، ولی بااین‌حال هنوز هم ترمینال 2 جزو شلوغ‌ترین ترمینال‌ها است. ترمینال ۴ فقط برای پروازهای خروجی و ترمینال ۶ فقط برای پروازهای ورودی است. پس قبل از پرواز و هنگام خرید بلیط هواپیما به شماره ترمینال نوشته‌شده روی بلیط دقت کنید یا اگر به استقبال کسی می‌روید حتماً بپرسید که نام چه ترمینالی روی بلیط نوشته‌شده است.

ترمینال 1

معرفی فرودگاه مهرآباد
فرودگاه مهرآباد

ترمینال ۱ پروازهای خروجی شرکت‌های هواپیمایی زاگرس، کیش‌ ایر و وارش است. این ترمینال شامل رستوران، کافی‌شاپ، سالن عمومی، نمازخانه و کتابخانه بوده و به دلیل اهمیت تاریخی و فرهنگی جزو آثار ملی است.

ترمینال 2

ترمینال 2 مهرآباد
ترمینال 2

ترمینال ۲ پروازهای ورودی کیش‌ ایر، زاگرس و وارش و پروازهای ورودی و خروجی ایرلاین‌های ایران‌ ایر، آتا، کارون، ایران ایر تور، قشم ایر و معراج است. این ترمینال شامل رستوران، کافی‌شاپ، سالن ترانزیت، سالن عمومی، ساندویچی، غرفه کتاب، نمازخانه است.

از ترمینال‌های ۳ و ۵ فقط مسافران پروازهای حج تمتع و عمره رفت‌وآمد می‌کنند.

✅ بازدید از مقاله فرودگاه بین المللی امام خمینی

ترمینال 4

ترمینال 4 مهرآباد
ترمینال 4

ترمینال ۴ هم پذیرای مسافران پروازهای خروجی شرکت‌های هواپیمایی ماهان، کاسپین، تابان، اترک، آسمان، پویا و سپهران است. پروازهای ورودی شرکت‌های هواپیمایی ماهان، کاسپین، آسمان، تابان، اترک، سپهران و پویا، وارد ترمینال ۶ می‌شوند. این ترمینال نیز شامل رستوران، کافی‌شاپ، سالن ترانزیت، ساندویچی، جایگاه پذیرایی از مسافران پروازهای تاخیردار، بوفه سرد و گرم است.

راه‌های دسترسی به فرودگاه

معرفی فرودگاه مهرآباد
فرودگاه مهرآباد

فرودگاه مهرآباد از جنوب به بزرگراه فتح، از شرق به بزرگراه آیت‌الله سعیدی و از شمال به بزرگراه لشکری می‌رسد، بنابراین نگران نباشید چندین مسیر برای رسیدن به فرودگاه وجود دارد، حتی چندین وسیله نقلیه وجود دارد که به‌راحتی به پروازتان می‌رسید، از تاکسی و اتوبوس گرفته تا مترو که مسافران زیادی برای رفتن به این فرودگاه از مترو استفاده می‌کنند، فرودگاه دو ایستگاه مترو دارد که رفت‌وآمد راحت است.

اگر بخواهید با ماشین شخصی به فرودگاه بروید، در این فرودگاه دو پارکینگ طبقاتی ساخته‌شده که یکی برای دسترسی به ترمینال‌های ۱ و ۲ است و ۳ هزار ماشین ظرفیت دارد، اما پارکینگ دوم برای ترمینال‌های 4 و 6 ساخته‌شده و کمی کوچک‌تر است، برای ۱۲۰۰ ماشین جا دارد. برای رفت‌وآمد حجاج هم مقابل ترمینال ۵ پارکینگ در نظر گرفته‌شده که ظرفیتش ۷۵۰ خودرو است.

اطلاعات پرواز

اطلاعات پرواز مهرآباد
اطلاعات پرواز

برای اطلاع از ساعت پروازهای ورودی فرودگاه مهرآباد، مدت تأخیر پرواز ممکن است نیاز به تماس با فرودگاه باشید که بهتر است شماره‌های ضروری و شماره‌های اطلاعات فرودگاه مهرآباد را بدانید.

شماره اطلاعات پرواز مهر‌آباد: ۱۹۹

شماره اطلاعات پرواز ترمینال ۱: ۶۱۰۲۳۱۸۳

شماره اطلاعات پرواز ترمینال ۲: ۶۱۰۲۳۱۸۹

شماره اطلاعات پرواز ترمینال ۴: ۶۱۰۲۳۱۸۷

شماره اطلاعات پرواز ترمینال ۶: ۶۱۰۲۳۱۹۶

مرکز تلفن فرودگاه مهرآباد: ۱۶۱۰۲

شماره مدیریت فرودگاه: ۶۶۰۲۵۳۴۳

هم‌چنین قبل از رفتن به فرودگاه می‌توانید لیست پروازهای روز را درسایت فرودگاه یعنی  mehrabad.airport.ir ببینید و زمان پروازها را چک کنید.

شرکت‌های هواپیمایی فعال در مهرآباد

هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، هواپیمایی آسمان، ایران ایرتور، ماهان، کیش ایر، شرکت هواپیمایی نفت، قشم ایر، زاگرس، اترک، تابان، سهند، کاسپین، آتا، شرکت هواپیمایی سپاهان، هواپیمایی معراج و هواپیمایی شاهین شرکت‌های هواپیمایی فعال در فرودگاه بین‌المللی مهرآباد هستند. سالانه در مهرآباد حدوداً ۱۳ میلیون مسافر جابه‌جا می‌شود که با این آمار جزو پرترددترین فرودگاه کشور به‌حساب می‌آید.

برج مراقبت فرودگاه بین‌المللی مهرآباد

برج مراقبت فرودگاه شامل چندین قسمت است. ساختمان اصلی برج مراقبت یک ساختمان ۱۰ طبقه است که برج مراقبت این فرودگاه شامل بخش‌های زیر است:

150مترمربع فضا برای مراقبت پرواز

225مترمربع فضا برای رادار پرواز

225فضای تجهیزات و زیرساخت‌های ناوبری

300مترمربع نیز فضای ساختمان رادار است.

قوانین و مقررات فرودگاه مهرآباد

قوانین و مقررات فرودگاه
مقررات فرودگاه

برای داشتن پروازی بی‌دغدغه و با آرامش پیشنهاد می‌کنیم که یک ساعت زودتر از زمان پرواز خودتان را به فرودگاه برسانید، زیرا 20دقیقه قبل از پرواز، پذیرش مسافر تمام می‌شود. در نظر داشته باشید که بردن وسایل به داخل هواپیما ممنوعیت‌هایی نیز دارد، بنابراین با رعایت این نکات هم قسمت بازرسی زود تمام می‌شود و هم مدت زیادی را معطل نمی‌شوید.

برای پروازهای داخلی حداکثر بار مجاز برای هر نفر تا ۲۰ کیلوگرم رایگان است و اگر می‌خواهید کیف‌دستی با خود به داخل هواپیما ببرید، حداکثر ۴ کیلوگرم باید وزن داشته باشد.

خانم‌های باردار نیز می‌توانند با ارائه گواهی پزشکی تا ۳۲ هفتگی پروازهای کوتاه‌مدت داشته باشند.

در کلیه پروازها سیگار کشیدن ممنوع است.

اگر بیماری خاصی دارید، باید قبل از سوارشدن به هواپیما به مسئولین مربوطه اطلاع دهید تا اقدامات لازم انجام شود. در ادامه می توانید با بخش های مختلف فرودگاه آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید