فرودگاه های سبز چه ویژگی هایی دارند؟

در سال‌های اخیر فرودگاه های مختلف در سرتاسر جهان تصمیم گرفته‌اند که ساخت‌وساز خود و روش‌های کار خود را جوری طراحی کنند که ضرر و زیان کم‌تری به محیط‌زیست وارد شود و بدین ترتیب فرودگاه هایی با عنوان فرودگاه سبز پدید آمدند.

0
80
معرفی فرودگاه های سبز
فرودگاه های سبز
فرودگاه های سبز چه ویژگی هایی دارند؟Reviewed by تحریریه بلیط هواپیما on May 7Rating: 3.5فرودگاه های سبز و آشنایی با چند نمونه از این قبیل فرودگاه‌ها.فرودگاه های سبز که در طراحی سازه‌های خود و استراتژی‌های عملی‌شان از عناصر سبزتر و مناسب‌تر که آسیب‌های محیطی را به حداقل خواهند رساند بهره می جویند.

فرودگاه های سبز و چند نمونه از این قبیل فرودگاه‌ها

در سال‌های اخیر فرودگاه های مختلف در سرتاسر جهان تصمیم گرفته‌اند که ساخت‌وساز خود و روش‌های کار خود را جوری طراحی کنند که ضرر و زیان کم‌تری به محیط‌زیست وارد شود و بدین ترتیب فرودگاه هایی با عنوان فرودگاه سبز پدید آمدند.

صنعت هوانوردی با فشارهای زیادی در مورد آسیب‌های واردشده این صنعت به محیط‌زیست و تأثیر آن بر تغییر آب‌وهوا و دیگر آسیب‌های وارده، مواجه شده است؛ بااین‌حال باید دانست که هواپیماهایی که سوخت آن‌ها بنزینی و کربنی می‌باشد تنها عامل این آسیب‌ها نمی‌باشند.

از جایی که با گسترش فرودگاه‌ها انرژی موردنیاز برای راه‌اندازی ترمینال‌های جدید بیشتر شده، وسایل نقلیه زمینی موردنیاز در آن‌ها افزایش یافته و زیرساخت‌ها و بناهای جدیدی نیز در این فرودگاه‌ها به وجود خواهد آمد، رد پای کربنی فرودگاه های موردنظر نیز گسترش یافته و آسیب‌های واردشده به محیط‌زیست نیز در اثر همین عوامل بیشتر خواهد شد.

با توجه به موارد گفته‌شده، فرودگاه های زیادی در سرتاسر جهان تصمیم گرفتند تا در طراحی سازه‌های خود و استراتژی‌های عملی‌شان از عناصر سبزتر و مناسب‌تر که آسیب‌های محیطی را به حداقل خواهند رساند، بهره جویند. برنامه اعتبارسنجی کربنی فرودگاه‌ها که توسط شورای بین‌المللی فرودگاه‌ها (ACI) اجرا می‌شود، در حال کمک به بیش از 200 فرودگاه می‌باشد تا بتوانند برنامه‌های خود را جوری پیش بگیرند که درنهایت به هدف نهایی این شورا که خنثی‌سازی کربنی در فرودگاه‌ها و پیدایش فرودگاه های هر چه سبزتر است، برسند.

در همین راستا و در این مطلب تصمیم گرفته‌ایم تا چند مورد از فرودگاه های سبز جهان را برای شما معرفی کنیم تا در ضمن آشنایی خوانندگان با این فرودگاه‌ها، فرودگاه های موردنظر الگویی برای فرودگاه های دیگر نیز باشند؛ با این امید که در آینده تمامی فرودگاه های در حال فعالیت در اقصی نقاط کره خاکی جزو فرودگاه های سبز باشند.

فرودگاه بین‌المللی O’Hare شیکاگو

معرفی فرودگاه های سبز
فرودگاه های سبز

شاید شما متعجب شوید که این فرودگاه یکی از شلوغ‌ترین فرودگاه های جهان همچنین یکی از سبزترین آن‌ها نیز می‌باشد. فرودگاه O’Hare شیکاگو با دارا بودن مشخصه‌هایی همچون جمع‌آوری آب باران، پنل‌های خورشیدی و توربین‌های بادی برای تولید انرژی، باغ‌های پشت‌بامی، بازیافت آب مصرفی، وسایل نقلیه دوستدار محیط‌زیست و ایستگاه‌های شارژ وسایل نقلیه الکتریکی، ثابت کرده است که یکی از سبزترین فرودگاه‌ها بوده و کاملاً دوستدار محیط‌زیست نیز می‌باشد. همچنین نباید از یاد برد که شیکاگو خانه بزرگ‌ترین و بیشترین کندوهای عسل در جهان بوده و بیش از یک میلیون زنبور در این مکان زندگی می‌کنند.

فرودگاه بین‌المللی دنور (Denver International Airport)

معرفی فرودگاه های سبز
فرودگاه های سبز

این فرودگاه که در دامنه رشته‌کوه‌های راکی کلورادو (Colorado) قرار گرفته است، تلاش بسیاری را متحمل شده تا بتواند رد پای کربنی خود را کاهش داده و یکی از سبزترین فرودگاه‌ها در جهان باشد. فرودگاه بین‌المللی دنور نه‌تنها از گاز طبیعی برای تقریباً تمامی فعالیت‌های خود استفاده می‌کند (که در مساحتی بیش از 5.35 میلیون فوت مربع گسترش می‌یابند)، بلکه خود ساختمان فرودگاه دارای درجه استاندارد LEED Gold Certified نیز می‌باشد.

علاوه بر موارد گفته‌شده این فرودگاه دارای مزرعه‌ای از پنل‌های خورشیدی بوده و 20 نوع مواد مختلف را بازیافت می‌کند که از بین این مواد می‌توان به روغن‌های استفاده‌شده در رستوران، مایعات ضد یخ هواپیماها، مواد آلی، شیشه و مواد قابل‌احتراق اشاره کرد. تمامی موارد گفته‌شده در بالا فرودگاه دنور را در بین سبزترین فرودگاه های جهان قرار داده‌اند.

✅ بازدید از مقاله اخذ ویزای فرودگاهی

فرودگاه زوریخ

معرفی فرودگاه های سبز
فرودگاه های سبز

بزرگ‌ترین فرودگاه سوئیس همچنین سبزترین آن می‌باشد و تلاش‌های انجام‌شده توسط این فرودگاه برای تبدیل‌شدن به یک فرودگاه سبز، شاید برخی افراد را شگفت‌زده کند. درحالی‌که بسیاری از فرودگاه‌ها کنترل آلودگی صوتی را کم دارند، فرودگاه زوریخ تلاش اضافی کرده تا اطمینان حاصل کند که جریمه‌های مناسبی برای صدای هواپیماها بر اساس نوع و طبقه هواپیما پرداخت شود و همین کار باعث شده است که کنترل آلودگی صوتی هواپیماها در این فرودگاه به نحو احسنت انجام پذیرد.

علاوه بر این، این فرودگاه برنامه‌ای برای اداره آب‌وهوا خلق کرده است که از آب باران برای سیفون‌های دستشویی استفاده کرده، برای کاهش دادن مایعات دفع شده خود تلاش کرده و مایعات ضد یخ هواپیماها را بازیافت می‌کند و بدین ترتیب فرودگاه زوریخ بی‌تردید در بین فرودگاه های سبز در جهان قرار گرفته است.

فرودگاه بین‌المللی بوستون لوگان (Boston Logan International Airport)

معرفی فرودگاه های سبز
فرودگاه های سبز

فرودگاه بوستون، از جایی که اولین فرودگاهی بود که استاندارد LEED را دریافت کرد، جنبش فرودگاه سبز را رهبری می‌کند. فرودگاه مذکور این استاندارد را با ساختن ساختمان فرودگاه از مواد بازیافت شده و نصب سیستم پشت‌بامی دفع‌کننده حرارت و همچنین راه‌اندازی پنل‌های خورشیدی و توربین‌های بادی برای تولید انرژی، کسب کرده است.

علاوه بر موارد گفته‌شده فرودگاه بوستون لوگان آسفالتی را طراحی کرد که با کاهش دفع گاز دی‌اکسید کربن خود، آسیب کمتری را به محیط‌زیست وارد می‌کند. همچنین این فرودگاه ایستگاه‌های سوخت‌گیری گاز طبیعی و ایستگاه‌های شارژ وسایل نقلیه الکتریکی را راه‌اندازی کرده و با انجام تمامی این کارها به اولین فرودگاه سبز جهان تبدیل گشت.

فرودگاه East Midlands

معرفی فرودگاه های سبز
فرودگاه های سبز

همانند فرودگاه زوریخ، این فرودگاه انگلیسی نیز دارای خط‌مشی محکم و باثباتی برای کنترل آلودگی صوتی بوده و همچنین از توربین‌های بادی برای تولید انرژی استفاده می‌کند. علاوه بر این، این فرودگاه دارای برنامه بازیافتی است که موادی همچون چوب، آهن، شیشه، فیلامان‌های نوری، مجله و کاغذ را بازیافت می‌کند. فرودگاه مذکور همچنین قول داد که تا سال 2012 فعالیت‌های خود را خنثی از کربن کند و به این هدف نیز دست یافت و بی‌دلیل نیست که این فرودگاه جزو فرودگاه های سبز در جهان گشته است.

فرودگاه بین‌المللی ایندیرا گاندی (Indira Gandhi International Airport)

معرفی فرودگاه های سبز
فرودگاه های سبز

این فرودگاه در دهلی هندوستان، هشتمین فرودگاه بزرگ جهان بوده و جزو فرودگاه هایی است که اخیراً در بین فرودگاه های سبز جهان قرار گرفته‌اند. پس از استفاده از مواد بازیافت شده و استفاده بیش‌ازحد در نورپردازی طبیعی در ساخت‌وساز خود، این فرودگاه موفق به دریافت استاندارد LEED Gold Certification گردید. فرودگاه مذکور همچنین از LCDهای کم‌مصرف و یک سیستم بازیافت استفاده می‌کند که از آب مصرفی دوباره استفاده به عمل می‌آورد.

فرودگاه بین‌المللی سان دیگو (San Diego International Airport)

معرفی فرودگاه های سبز
فرودگاه های سبز

این فرودگاه اولین فرودگاهی است که درجه استاندارد LEED Platinum Certification را دریافت کرده و در راستای قرار گرفتن در بین فرودگاه های سبز و آسیب‌رسانی هر چه کم‌تر به محیط‌زیست کارهای متفاوتی را انجام داده است. علاوه بر استفاده از رنگ‌ها و مواد ساختمانی دوستدار محیط‌زیست، این فرودگاه همچنین از LEDهای کم‌مصرف در باند‌ها، محدوده فرودگاه و نورهای محافظ استفاده کرده و همچنین دارای مشخصه‌های آب با فشار کم، پنل‌های خورشیدی، پشت‌بام‌های دفع‌کننده حرارت و زمین‌های مقاوم در برابر خشک‌سالی نیز می‌باشد.

با این اوصاف بی‌تردید این فرودگاه یکی از سبزترین فرودگاه های جهان خواهد بود.

فرودگاه بین‌المللی Seattle-Tacoma

معرفی فرودگاه های سبز
فرودگاه های سبز

برنامه بازیافتی این فرودگاه‌ها مواد معمولی همچون کاغذ، پلاستیک و شیشه را بازیافت می‌کند اما همچنین مواد دیگری همانند روغن آشپزی و خاک قهوه را برای استفاده مجدد بازیافت می‌کند. این فرودگاه همچنین یکی از معدود فرودگاه هایی است که دارای برنامه اهدای غذا می‌باشد که مواد غذایی استفاده‌نشده و دسته‌بندی‌شده را در اختیار بانک‌های غذایی محلی می‌گذارد.

زمانی‌ هم که صحبت از ساخت‌وساز می‌شود، فرودگاه مذکور اخیراً ساختمان مخصوص ماشین‌های اجاره‌ای خود را با استفاده از مواد دوستدار محیط‌زیست بازسازی کرده و در نظر دارد که بیشتر مواد استفاده‌شده در این پروژه را برای استفاده در موارد دیگر بازیافت کند. بااین‌حال این فرودگاه نیز حتماً در بین فرودگاه های سبز جهان قرار خواهد گرفت.

با توجه به مطالب گفته‌شده در بالا و معرفی چند مورد از فرودگاه های سبز جهان، می‌توان این نتیجه را گرفت که باگذشت زمان فرودگاه های بیشتری نیز به سمت سبز شدن و تبدیل به فرودگاه سبز شوق می‌یابند و می‌توان امید داشت که آسیب رسیده به محیط‌زیست در آینده نه‌چندان دور توسط فرودگاه‌ها به کم‌ترین مقدار خود خواهد رسید.

برای خرید بلیط هواپیما و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید