همه‌چیز در مورد فشار هوای داخل کابین

کسانی که به‌طور مداوم بلیط هواپیما خریداری کرده و مسافرت خود را با هواپیما انجام می‌دهند، بارهای متعدد این جمله را قبل از پرواز شنیده‌اند: "اگر در طول پرواز کابین هواپیما دچار افت فشار ناگهانی شد، ماسک‌های اکسیژن از بالای صندلی‌تان به پایین انداخته خواهند شد. ماسک اکسیژن را جلوی دهان و بینی خود قرار داده و با حفظ آرامش نفس بکشید."

0
317
افت فشار هوای داخل کابین
فشار هوای داخل کابین
همه‌چیز در مورد فشار هوای داخل کابینReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on May 20Rating: 4.5فشار هوای داخل کابین چگونه بوجود می آید و راه مقابله با آن چیست.فشار هوای داخل کابین و هشدارهای امنیتی قبل از پرواز در داخل هواپیما شاید مسافرین دلواپس را بیشتر دچار اضطراب و نگرانی کنند.

فشار هوای داخل کابین

کسانی که به‌طور مداوم بلیط هواپیما خریداری کرده و مسافرت خود را با هواپیما انجام می‌دهند، بارهای متعدد این جمله را قبل از پرواز شنیده‌اند: “اگر در طول پرواز کابین هواپیما دچار افت فشار ناگهانی شد، ماسک‌های اکسیژن از بالای صندلی‌تان به پایین انداخته خواهند شد. ماسک اکسیژن را جلوی دهان و بینی خود قرار داده و با حفظ آرامش نفس بکشید.”

هشدارهای امنیتی قبل از پرواز در داخل هواپیما شاید مسافرین دلواپس را بیشتر دچار اضطراب و نگرانی کنند—همانند اینکه این دسته افراد فکر کنند در هر ثانیه از پرواز ممکن است که برای نفس کشیدن نیاز به کمک ماسک‌های اکسیژن داشته باشند—اما اهمیت این هشدارها زمانی معلوم می‌شود که برای مثال خلبانان یادشان برود که کابین هواپیما را تحت فشار قرار داده و در این هنگام اگر از ماسک استفاده نکنیم شاید دچار صدمات غیرقابل جبرانی شویم.

بنابراین تصمیم گرفتیم در این مطلب اهمیت فشار هوای داخل هواپیما را برای شما بیان کرده و برایتان توضیح دهیم که در چه هنگامی نیاز به استفاده از ماسک‌های اکسیژن در داخل کابین هواپیما خواهد بود. پس اگر این موضوع ذهن شما را نیز درگیر کرده بود بهتر است تا آخر این مطلب با سایت سفرستان همراه بوده و اطلاعاتی را در مورد فشار هوای داخل کابین هواپیما به دست آورید.

✅ بازدید از مقاله نکات ضروری که در مورد فرود اضطراری باید رعایت شود
✅ بازدید از مقاله نکاتی برای مقابله با حالت تهوع در پرواز
✅ بازدید از مقاله نکاتی که برای سفر آسوده با هواپیما باید رعایت کرد

تحت فشار قرار دادن کابین هواپیما چیست و چرا این کار انجام می‌شود؟

افت فشار هوای داخل کابین
فشار هوای داخل کابین

کابین‌های هواپیماها با استفاده از هوای فیلتر و خنک شده که از موتور‌های آن‌ها خارج می‌شود، تحت فشار قرار داده می‌شوند. این فرآیند به این دلیل انجام می‌گیرد که فشار هوای داخل کابین هواپیما را در ارتفاع 8,000 فیتی با فشار هوای خارج از هواپیما در تعادل قرار داده شود- تکنولوژی هواپیماهای بوئینگ  Dreamlinerارتفاع پرواز خود را به 6,000 فیت کاهش داده است تا اتمسفر داخل کابین هواپیما برای مسافرین خوش‌آیندتر شود- اگرچه هواپیماهای تبلیغاتی اغلب در ارتفاع 40,000 فیتی پرواز می‌کنند.

افت فشار هوای داخل کابین
فشار هوای داخل کابین

هوای خشک داخل کابین شاید باعث شود که مسافرین کمی آب بدن خود را از دست بدهند؛ اما بااین‌حال آن‌ها توانایی این را دارند که بدون نیاز به کمک نفس کشیده و فعالیت‌های خود را در طول پرواز به‌راحتی ادامه دهند.

اما تمامی این موارد زمانی که هواپیما دچار افت فشار می‌شود تغییر می‌کند-فرقی هم نمی‌کند که افت فشار به‌صورت آهسته یا ناگهانی انجام شود. این اتفاق می‌تواند در اثر دلایل مختلفی پدید آید. مشکلات فنی سیستم تحت فشار قرار دهنده هواپیما می‌تواند یک دلیل آن باشد؛ اما ایجاد سوراخ در پنجره‌ها یا بدنه هواپیما، بستن درها به‌صورت نادرست و یا ایجاد شکاف به علت انفجار در هواپیما نیز می‌تواند از دلایل دیگر این اتفاق باشند.

نشت هوای کوچک احتمالاً باعث افت فشار آهسته در کابین شده که در این حال خلبان وقت خواهد داشت که به یک ارتفاع امن‌تر سقوط کرده و ارتفاع پرواز هواپیما را کاهش دهد. این ارتفاع معمولاً بین 8 الی 10 هزار فیت خواهد بود.

برای استفاده از ماسک‌های اکسیژن چه مقدار زمان داریم؟

افت فشار هوای داخل کابین
فشار هوای داخل کابین

در سال 2007، ایرباس اطلاعیه‌ای در مورد بی‌هوش شدن در اثر افت فشار داخل کابین منتشر ساخت که طبق این اطلاعیه هنگام افت فشار و کمبود یا نبود اکسیژن در ارتفاع 40,000 فیتی مسافرین تنها به مدت 18 ثانیه دارای آگاهی بوده و باید در این مدت‌زمان کوتاه بتوانند در صورت افت فشار از ماسک‌های اکسیژن خود استفاده کنند. اگر هنگام روی دادن همچنین اتفاقی فرد موردنظر دچار استرس شدید شده، احتمال هیپوکسی-کمبود اکسیژن- بالاتر رفته و فرد بی آن‌که بداند دچار هیپوکسی شده است قادر به نفس کشیدن نشده و در نهایت از هوش خواهد رفت.

بااینکه خدمه کابین هواپیما دارای روش کار واضحی هستند که هنگام افت فشار داخل کابین طبق آن عمل خواهند کرد، بهتر است شما نیز نکات امنیتی را جدی گرفته و در صورت وقوع افت فشار در داخل کابین همانند هشدارهای امنیتی عمل کرده و در 18 ثانیه از ماسک اکسیژن خود استفاده کنید.

ماسک‌های اکسیژن چگونه عمل می‌کنند؟

افت فشار هوای داخل کابین
فشار هوای داخل کابین

روی دادن سقوط هواپیما و یا تلفات ناشی از افت فشار هواپیما بسیار نادر هستند؛ اما اگر در هنگام انجام پرواز با هواپیما، هواپیمای موردنظر ناگهان دچار افت فشار شده و فشار داخل هواپیما از مقدار معینی پایین آمد، ماسک‌های اکسیژن از محفظه مخصوص قرار گرفته در بالای هر صندلی به پایین خواهد افتاد. اگر شما هنگام پرواز با همچنین صحنه‌ای مواجه شدید، آرامش خود را حفظ کرده و با انداختن ماسک دور دهان و بینی خود، سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید. خیالتان راحت باشد زیرا که هواپیما به‌زودی به یک ارتفاع امن رسیده و اکسیژن کافی به مدت چندین دقیقه برای همگی مسافرین وجود خواهد داشت.

هنگام افت فشار داخل کابین به‌اندازه چه مدتی اکسیژن وجود خواهد داشت؟

افت فشار هوای داخل کابین
فشار هوای داخل کابین

اگر هنگام پرواز با هواپیما، هواپیما ناگهان دچار افت فشار شد، خلبان موظف است هواپیما را به ارتفاع امنی که بیش از 10,000 فیت نباشد ببرد تا فشار هوای داخل کابین با بیرون کابین تا حد امکان برابر بوده و اکسیژن کافی برای همه مسافرین وجود داشته باشد؛ اما شاید این سؤال برایتان پیش آمده باشد که در صورت پرواز بر روی مناطق کوهستانی خلبان چگونه ارتفاع هواپیما را کاهش خواهد داد؟

نیازی به نگرانی نیست زیرا حتی در صورت پرواز بر روی مناطق کوهستانی، خلبان‌ها دارای دستورالعمل‌های معینی هستند که طبق آن‌ها عمل کرده و با این کار خواهند توانست مسیرهای مشخصی را انتخاب کرده و توسط این مسیرها ارتفاع هواپیما را کاهش دهند.

طبق تجارب قبلی نیز می‌توان گفت که از هنگام افت فشار در ارتفاعات 40,000 فیتی مقدار اکسیژن ذخیره موجود در داخل هواپیما برای استفاده از ماسک‌ها، به مدت حدوداً 12 الی 15 دقیقه برای تمامی مسافرین وجود داشته و این مدت‌زمان، مدت‌زمان کافی است تا خلبان از ارتفاع 40,000 فیتی به ارتفاع امن 10,000 فیتی تغییر ارتفاع دهد.

آیا افت فشار داخل کابین هواپیما خطرناک است؟

افت فشار هوای داخل کابین
فشار هوای داخل کابین

باوجوداینکه سقوط هواپیما و تلفات ناشی از افت فشار داخل کابین بسیار نادر است، در دو دهه گذشته اتفاقات تلخ معدودی روی داده است که به دلیل افت فشار داخل هواپیما بوده است. یکی از این اتفاقات مربوط به پروازی از قبرس به مقصد آتن است که در حین این پرواز به دلیل افت فشار داخل هواپیما، خلبانان بی‌هوش شده و اکسیژن مسافرین نیز پس از 15 دقیقه به اتمام رسیده و چون هواپیما بر روی خلبان اتوماتیک بوده پس از مدتی بنزین آن تمام شده و در 33 کیلومتری فرودگاه آتن سقوط کرده بود.

همچنین تلفات غیر کشنده نیز به علت افت فشار داخل کابین گزارش شده است که در اثر آن، خونریزی مسافرین از بینی و گوش مشاهده شده بود که مسافرین موردنظر پس از فرود هواپیما به بیمارستان منتقل شده و تحت درمان قرار گرفتند.

روی‌هم‌رفته می‌توان نتیجه گرفت که فشار داخل کابین هواپیما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و گاهی اوقات افت فشار هواپیما منجر به خسارات غیرقابل جبرانی خواهد شد. پس بهتر است شما نیز پس از خریداری بلیط هواپیما، هشدارهای امنیتی قبل از پرواز را جدی گرفته و خود را آماده همچنین اتفاقاتی بکنید و یادتان نرود که در صورت مشاهده افت فشار هواپیما، از ماسک‌های اکسیژن مخصوص تعبیه‌شده برای هر صندلی استفاده کرده و با حفظ آرامش منتظر بمانید تا هواپیما به ارتفاع امنی برسد.

برای خرید بلیط هواپیما و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید