خلبانان در طول پرواز چه کار هایی انجام می دهند؟

همیشه وقتی حرف از سفر و رزرو بلیط هواپیما به میان می آید؛ همه ما در مورد برنامه ریزی های سفر از جمله: انتخاب هتل برای اقامت، جاذبه های گردشگری مقصد، مراکز خرید و رستوران ها تصمیم گیری و انتخاب های متفاوتی داریم.

0
71
معرفی فعالیتهای خلبانان در طول پرواز
فعالیتهای خلبانان در طول پرواز
خلبانان در طول پرواز چه کار هایی انجام می دهند؟Reviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Feb 16Rating: 4.0فعالیتهای خلبانان در طول پرواز شامل چه مواردی استفعالیتهای خلبانان در طول پرواز در واقع برای برنامه ریزی سفر آیتم های دیگری وجود دارند که شاید ما آنها را به فراموشی می سپاریم.

فعالیتهای خلبانان در طول پرواز

همیشه وقتی حرف از سفر و رزرو بلیط هواپیما به میان می آید؛ همه ما در مورد برنامه ریزی های سفر از جمله: انتخاب هتل برای اقامت، جاذبه های گردشگری مقصد، مراکز خرید و رستوران ها تصمیم گیری و انتخاب های متفاوتی داریم. همانطور که می دانید برای برنامه ریزی، سفر آیتم های دیگری وجود دارند که شاید ما آنها را به فراموشی می سپاریم. یکی از مواردی که در سفر با هواپیما بهتر است به آن توجه شود؛ خلبان هواپیما می باشد. بدون شک تا حالا به این مورد خلبان ها، اصلا فکر نکرده اید. جالب است بدانید که، شغل خلبانی در واقع شبیه به کار متخصص بیهوشی و بی‌حسی است. امروز می خواهیم فعلالیتهای خلبانان در طول پرواز را بررسی کنیم. لطفا با ما همراه باشید.

نظارت بر سوخت و زمان

بهتر است بدانید که، برای اینکه هواپیما در ارتفاع کروز اولیه خود قرار بگیرد، حدود نیم ساعت زمان می برد. منظور از ارتفاع کروز؛ همان ارتفاع 35 هزار پا می باشد. همچنین در طول این مدت خلبان روی پرواز تمرکز می کند و با برج مراقبت درحال گفت و گو و تبادل اطلاعات است. وقتی که هواپیما در ارتفاع مورد نظر قرار گرفت، حالا نوبت انجام کارهای دیگر است.

چک کردن سوخت هواپیما اولین کاری است که خلبان باید در ابتدا پرواز انجام دهد. قبل از پرواز بخش عملیات شرکت، برنامه پروازی برای خلبان صادر می کند که هر خلبان پیش از پرواز برای درسترسی به اطلاعات میزان سوخت در کل پرواز و جزئیات مربوط به سوخت مورد نیاز در هر مرحله را باید بررسی نماید.

بعد از گذشت از اولین منطقه تعیین شده، مرحله تثبیت آغاز می شود. در این مرحله خلبان دوم از روی نمایشگر ها، سوخت باقی‌مانده در مخازن هواپیما را به‌همراه زمان دقیق بررسی می نماید و در پلان پروازی خود این موارد را یادداشت می کند. با محاسبه سوخت مصرفی و زمان دقیق می توان فهمید که آیا سفر طبق برنامه ریزی پیش می رود.

تغییر مسیر

معرفی فعالیتهای خلبانان در طول پرواز
فعالیتهای خلبانان در طول پرواز

شاید این موضوع در ذهن شما هم باشد که اگر سوخت تمام شد چه اتفاقی خواهد افتاد؟ یا اگر یکی از موتور ها از کار افتاد چه باید کرد؟ در پاسخ باید به شما بگوییم که، نگران نباشید، خلبان قبل از شما برای تمام این موارد برنامه ریزی کرده است. وقتی حالتی اضطراری برای هواپیما اتفاق افتاد، خلبان ها این وظیفه را دارند که با بررسی تمام موارد برای فرود تغییر مسیر را انجام دهند. لازم به ذکر است که، برای تغییر مسیر همیشه نزدیک ترین فرودگاه ها مناسب ترین گزینه ها نیستند.

بهتر است اطلاع داشته باشید که، برای انتخاب فرودگاه مناسب باید جایی انتخاب شود که تنها برای فرود مناسب نباشد، بلکه شرایط مساعد برای پرواز دوباره هم در فرودگاه فراهم باشد. نکته دوم توجه به شرایط آب و هوای منطقه ای که به آنجا تغییر مسیر داده می شود. خلبان بعد از بررسی موارد ذکر شده، دور نام فرودگاه روی نقشه دیجیتال پیش روی خود خط می‌ کشد تا فرودگاه مورد نظر را از دیگر جاها متمایز کند.

اجازه عبور از حریم اقیانوس اطلس

چون مسیر اقیانوس اطلس شمالی یکی از شلوغ ترین مسیر های هوایی است و سیستم های رادار توانایی پوشش کامل این مسیر را ندارند، برای مدیریت ازدحام و ترافیک هوایی مسیر هایی ایجاد می شود. به همین دلیل خلبان ها باید کارهایی را انجام دهند، از جمله کارهایی که خلبان در طول پرواز باید انجام دهند؛ هنگام نزدیک شدن به این مسیر ها درخواست اجازه از ای تی سی می باشد. ای تی سی هم بعد از ثبت تمام درخواست مجوز پرواز را صادر می کند. بعد از دریافت مجوز، هر دو خلبان باید مسیر، ارتفاع و سرعت از پیش برنامه‌ریزی شده برای هواپیما را با مفاد مجوز صادر شده برای خود به دقت تطبیق دهند و مسیر پرواز خود را طی نمایند.

دوری بودن از شرایط بد جوی

یکی از کارهای اصلی خلبان در طول پرواز حفظ ایمنی و آرام نگه داشتن مسافران است. خلبانان قبل از پرواز نقشه آب و هوایی مسیر را بررسی می نمایند تا اگر تغییراتی در شرایط جوی ایجاد شد براحتی آن را کنترل نمایند. جالب است بدانید که؛ اکثر هواپیما های مسافربری به سیستم رادار هواشناسی با قابلیت کشف پدیده های جوی مجهز هستند. این سیستم ها اطلاعات لازم را بر روی نمایشگر خلبان نشان می دهند، تا خلبان با استفاده از دانش خود با توجه به شرایط تصمیم گیری کند.

خوابیدن خلبان حین پرواز

برخی از کارهایی که خلبان ها در طول پرواز انجام می دهد، خوابیدن و استراحت کردن در یک پرواز طولانی است. وقتی یک پرواز حدود 17 ساعت طول می کشد، خلبان باید هنگام فرود بهترین وضعیت روحی و جسمی را داشته باشد به این ترتیب، تمام توانایی خود موقع فرود هواپیما را بکار خواهد گرفت. بد نیست بدانید که بیشتر هواپیما هایی که به مسافت های دور حرکت می کنند دارای فضای اختصاصی برای خلبان هستند. این فضا معمولا دور از دسترس و تاریک است. همچنین تجهیزات کافی برای کنترل هوا را هم در این فضاها تعبیه شده است. از این رو مکانی مناسب و عالی برای استراحت و تجدید قوا خلبان محسوب می شود.

برنامه‌ریزی برای ورود به فرودگاه

معرفی فعالیتهای خلبانان در طول پرواز
فعالیتهای خلبانان در طول پرواز

زمانیکه به مقصد سفر نزدیک می شوید، خلبان ها باید اطلاعات مربوط به هواشناسی مقصد، باند مورد نظر و روش پرواز را بررسی نمایند. برای اینکه خدمه پرواز بتوانند فاصله فرود با در نظر گرفتن وضعیت باند محاسبه نمایند؛ به اطلاعاتی نظیر: جهت و سرعت باد، دما، طول باند و میزان لغزندگی باند نیاز دارند تا مرحله‌ تقرب را به‌طور خلاصه اجرا ‌کنند. هدف از مرحله تقرب این است که خلبان های حاضر در کابین در مورد چگونگی فرود و خطر های احتمالی باهم صحبت می کنند تا در زمان فرود غافلگیر نشوند و بتوانند تصمیم درستی بگیرند.

در طول پرواز اتفاقات و کارهای بسیاری فراوانی انجام می گیرد که ما فقط بخش بسیار کوچکی از آن اطلاع داریم. در مزالب بالا تنها بخشی از کارهایی که خلبان ها در طول پرواز انجام می هند را به شما معرفی کردیم. امیدواریم که برای افزایش اطلاعات شما مفید واقع گردد.

در ادامه می توانید با خلبانان قهرمان در جهان آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید