نگاهی به فلسفه عید نوروز در ایران

فلسفه عید نوروز در ایران از حقایق جذابی پرده برمی دارد: اینکه چطور این عید باستانی در گاه شمار ایرانیان پدیدار شده و چگونه در تاریخ و فرهنگ کشورمان ریشه دوانده از پرسش هایی است که در این مطلب سفرستان به آن ها پاسخ داده خواهد شد.

0
113
نگاهی به فلسفه عید نوروز در ایران
فلسفه عید نوروز در ایران
نگاهی به فلسفه عید نوروز در ایرانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Dec 21Rating: 4.0نگاهی به فلسفه عید نوروز در ایرانفلسفه عید نوروز در ایران نوروز از کلمات کهن و باسابقه ای است که قدمت آن به زبان پارسی میانه باز می گردد و ریشه آن را باید در زبان اوستایی جستجو کرد.

فلسفه عید نوروز در ایران

فلسفه عید نوروز در ایران از حقایق جذابی پرده برمی دارد: اینکه چطور این عید باستانی در گاه شمار ایرانیان پدیدار شده و چگونه در تاریخ و فرهنگ کشورمان ریشه دوانده از پرسش هایی است که در این مطلب سفرستان به آن ها پاسخ داده خواهد شد. همراه ما باشید. اعیادی چون فروردگان، تیرگان، آبانگان، مهرگان، یلدا و گاهنبارها همگی بر این امر دلالت دارد که ساکنان این سرزمین کهن در گذشته های دور مردمانی شاد بودند و از دیرباز به برگزاری جشن و سرور علاقه داشتند و از هر فرصتی برای شادی و پایکوبی استفاده می کردند. در میان این اعیاد، عید نوروز که با آغاز سال نو همراه است، بدون هیچ تردیدی جایگاه ویژه ای را در فرهنگ، تاریخ و ادبیات کشورمان به خود اختصاص داده است. این عید فرخنده و مبارک که هر سال حس شادمانی و سرزندگی را به زندگی روتین ما ایرانیان تزریق می کند، نه تنها برای ایرانیان، بلکه برای جهانیان نیز رویداد خاص و متفاوتی محسوب می شود؛ رویداد خجسته و فرح بخشی که بسیاری از جهانگردان را به رزرو بلیط هواپیما ایران و سفر به کشورمان ترغیب می کند تا از نزدیک شاهد این جشن باستانی باشند. در ادامه با نگاهی به فلسفه عید نوروز در ایران، علت و چگونگی پیدایش این جشن را برای شما بازگو خواهیم کرد.

منظور از واژه نوروز چیست؟

نوروز از کلمات کهن و باسابقه ای است که قدمت آن به زبان پارسی میانه باز می گردد و ریشه آن را باید در زبان اوستایی جستجو کرد. این کلمه در زبان معاصر دو تعبیر دارد: تعبیر عام و رایج آن بر نخستین روز سال جدید، روزی که طول شب و روز با یکدیگر برابر می شود، دلالت دارد و منظور از نوروز خاص همان روز خرداد (ششم فروردین) است. جالب است بدانید که ایرانیان باستان سال نو (نوروز) را «ناوا سردا» می نامیدند و خوارزمیان آن را نوسارد و نوسارجی می خواندند.

فلسفه پیدایش نوروز

نکته جالب در مورد نوروز این است که هنوز بطور قطع نمی‌توان منشا این رویداد را شناسایی کرد. بنا به برخی حکایات و افسانه ها، پیدایش نوروز به سه هزار سال قبل و روزی باز می گردد که جمشید، پادشاه اساطیری ایران از کاخ خود واقع در جنوب دریاچه ارومیه خارج گشت و تحت تاثیر تابش آفتاب درخشان بر طبیعت شگفت انگیز بهاری، این روز را نوروز نامید و دستور داد که در چنین روزی هر ساله جشن و پایکوبی صورت گیرد. در شاهنامه نیز نقل شده که جمشید پس از آنکه بر تمام هنرها و کارها مسلط شد و خود را در زمین بی همتا دید، به فکر پرواز در آسمان ها افتاد و دستور داد که تخت گرانبهایی مزین به گوهرهایی زرین و ثمین برای او بسازند و او را بر تخت گذاشته و بر سر گیرند. سپس او که خود را تاج آفرینش می دید، بر تخت نشست و جهانیان به گرد او آمدند و شکوه و عظمت او را با حیرت نگریستند و آن روز را جشن گرفتند و نوروز نامیدند.

نوروز در ایران باستان

نگاهی به فلسفه عید نوروز در ایران
فلسفه عید نوروز در ایران

نخستین پادشاه ایرانی که عید نوروز را به رسمیت شناخت، کوروش بزرگ بود. او که موسس سلسله هخامنشیان بود، نه تنها نوروز را به عنوان رویدادی خجسته گرامی می داشت، بلکه به یمن این رویداد، نظامیان خود را ترفیع و مجرمان و متخلفان را در این روز عفو می کرد. پس از او جشن عید نوروز همچنان ادامه یافت و در زمان ساسانیان ۶ شبانه روز جشن گرفته شد. همچنین اشکانیان نیز این روز را گرامی و محترم داشتند و از آن به عنوان فرصتی برای شادی و پایکوبی استفاده می کردند.

نوروز در دین اسلام

نوروز از رویدادهای خجسته ای است که در دین اسلام نیز گرامی شمرده شده است. بنا به اکثر روایات اسلامی، وقوع رخدادهای برجسته و بزرگی از قبیل نازل شدن جبرئیل بر پیامبر و پیروزی علی (ع) در جنگ خوارج بر نهروان در این روز فرخنده موجب شده که نوروز در آئین اسلام نیز به روز میمون و ارجمندی مبدل گردیده و منادی جشن و شادمانی گردد. گفتنی است که علامه مجلسی در بحارالانوار، کتابی که بزرگترین منبع حدیث تشیع محسوب می شود، حدیث های بسیاری در تجلیل از عید نوروز آورده و این عید را عزیز و گرامی برشمرده است.

✅ بازدید از مقاله جشن نوروز در ترکیه

نوروز در دین زرتشت

به اعتقاد زرتشتیان، نوروز زمانی است که ایزد رپیثونه که به خدای نیمروز شهرت دارد، به زمین رجعت می کند و در این روز نمازهای پنج گانه رپیثونه بر زرتشتیان واجب می گردد. زرتشتیان معتقدند که رپیثونه در ماه های سرد سال، زمانی که دیوان بر زمین حکمفرما می گردند، به عمق زمین می رود و گرمای خود را نثار ریشه گیاهان می کند. سپس در عید نوروز که روز غلبه گرما بر سرما و چیرگی خوبی ها بر بدی هاست، به زمین باز می گردد و زمین را از تیرگی ها و پلشتی ها می زداید.

در ادامه می توانید با نوروز در شهرهای مختلف ایران آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید