نوروز، سال نو ایرانی و بهار سال نو

0
915
خرید بلیط هواپیما برای سال نو
عید نوروز - سال نو
نوروز، سال نو ایرانی و بهار سال نوReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Mar 12Rating: 4.5نوروز، سال نو ایرانی و بهار سال نو - فلسفه تشکیل نوروز در ایران باستانفلسفه نوروز. انشا عید نوروز. عيد نوروز. به فلسفه نوروز. آداب نوروز. پیدایش جشن نوروز. درباره ی عید نوروز. مقاله عید نوروز

نوروز، سال نو ایرانی و بهار سال نو

نوروز، که به عنوان سال نو ایرانی شناخته می‌شود، یکی از باستانی‌ترین جشن‌های تاریخ است و تقریبا از 4000سال گذشته در ایران و مناطق فرهنگی اطراف که زمانی جزئی از ایران کبیر بودند، جشن گرفته شده‌است. این جشن باستانی، هرسال با آمدن بهارسال نو که مصادف با 20 یا 21مارس است، برگزار می‌شود. در زمان‌های قدیم، پادشاهان ایرانی به اهمیت این مناسبت تأکید بسیار داشتند و مردمان زیادی را از سراسر امپراتوری‌های اطراف که نژادهای مختلفی داشتند و پیروان ادیان مختلف بودند، به قصر سلطنتی دعوت می‌کردند و این ایام زیبا رو جشن می‌گرفتند و از یکدیگر هدایا دریافت می‌کردند.

نوروز، همچنان مهم‌ترین جشن ایرانیان و300 میلیون نفر در کشورهای همسایه ایران است که آمدن بهار و تولد دوباره طبیعت را باهم جشن می‌گیرند. عید نوروز امسال را می‌توانید با خرید بلیط هواپیما و سفر خاطره‌انگیز کنید.

چطور سفری ارزان داشته باشیم؟

یک یادآوری از سال گذشته سفرستان

منشأ اسطوره‌ای و تاریخی نوروز

خرید بلیط هواپیما برای سال نو
اسطوره‌ای و تاریخی نوروز

نوروز نام فارسی سال جدید ایرانی است که از دو کلمه تشکیل شده‌است: “نو” و “روز”. این دو کلمه کنارهم به معنای روزجدید می‌باشند. جشن نوروز و مناسبت‌های مربوط به آن، هزاران سال است که توسط مردم ایران و مردم کشورهای آسیای مرکزی (بخش‌های سابق امپراتوری ایران باستان)، جشن گرفته شده‌است. نوروز به گردهم‌ آمدن مردمان این مناطق از جهان که زندگی چادرنشینی را ترک کرده بودند، کمک کرد و فاز جدیدی را در تمدن بشری بوجود آورد. امروزه، تنها رویدادی که در جهان، هرساله در زمان معین جشن گرفته‌ میشود، نوروز است. این جشن ارتباطی با دین ندارد و براساس رویدادهای نجومی و سماوی می‌باشد. گرچه، دراصل نوروز ریشه در دین باستانی ایران، زرتشت دارد. با خرید بلیط هواپیما و سفر نوروزی با فرهنگ غنی نوروز در ایران‌زمین بیشتر آشنا شوید.

در سال 1725 پیش از میلاد، اولین فیلسوف و پیامبر دین زرتشتی، زرتشت نام داشت. وی تقویم باستانی هندو-ایرانی را بوجود آورد. سال زرتشتی با این تاریخ آغاز می‌شود. زرتشت رصدخانه‌ای در استان سیستان امروزی، در جنوب‌شرقی ایران تأسیس کرد و با دانش وسیع خود در علم نجوم توانست تقویم خورشیدی را که شامل 365روز، 5ساعت و 48 دقیقه است، ایجاد کند.

در قرن ششم قبل از میلاد مسیح، کشیش‌هایی در معابد آتش‌ زرتشتی وجود داشتند که به عنوان نگهبانان آتش و ستاره‌شناسان عمل می‌کردند. این کشیش‌ها زمان دقیق بهار سال نو را در نیمکره شمالی زمین محاسبه کردند و تاریخ 20 یا 21مارس را به‌دست آوردند. این تاریخ اولین روز تقویم فارسی را مشخص کرد. کشیش‌ها با وقایع شهرپارس، همان پرسپولیس یا تخت‌جمشید شناخته می‌شدند. این شهر توسط پادشاه فارسی، داریوش کبیر، در سال 515 قبل از میلاد مسیح، تأسیس شد و پایتخت امپراتوری هخامنشی و اقامتگاه بهاری پادشاهان بود. اگر بارها تصمیم گرفته‌اید به ایران سفر کنید ولی موفق نشده‌اید، هنوز هم برای خرید بلیط هواپیما دیر نیست. بازدید از این آثار تاریخی بی‌نظیر، تجربه‌ای فراموش‌نشدنی خواهدشد.

پادشاهان با بدون درنظر گرفتن قومیت و اعتقادات مذهبی، نجیب‌زاده‌ها را از تمامی استان‌های امپراتوری به تخت جمشید دعوت می‌کردند و نوروز را جشن می‌گرفتند. در طول ساعات صبح مشغول دعا و انجام مراسمات مذهبی می‌شدند و شبانه به تفریح و سرگرمی می‌پرداختند.

مراسم نوروز دوران ساسانی

خرید بلیط هواپیما برای عید نوروز
دوران ساسانی

درطول سلطنت پادشاهان ساسانی، بین سال‌های 224 تا 651 میلادی، آمادگی‌های جشن و مراسم 25روز قبل از نوروز آغاز می‌شد. صنعتگران و معماران دیوان سلطنتی، دوازده ستون آجری می‌ساختند و دانه‌های مختلفی بالای هر ستون می‌کاشتند. هر ستون نمادی از ماه‌های سال بود. تا زمان فرارسیدن نوروز، این دانه‌ها رشد کرده و به گیاهان تزئینی باشکوه تبدیل می‌شدند. برای بازدید از این ستون‌ها تنها کافی است بلیط هواپیما خریداری کنید.

 پادشاه به دنبال دیدار از بزرگ‌ترین کشیش امپراتوری، یک سخنرانی عمومی برای مخاطبین نجیب برگزار می‌کرد. مقامات دولتی نیز با پادشاه دیدار کرده و عید را تبریک می‌گفتند. تا ششمین روز نوروز، هر فرد دعوت‌شده و اعضای خانواده سلطنتی که از دیوان سلطنتی بازدید می‌کردند، هدیه‌ای به پادشاه می‌دادند. در طول ایام نوروز، یک عفو رسمی برای محکومین جنایات جزئی صادر می‌شد. مردم در سراسر این امپراتوری، 13روز نوروز را جشن می‌گرفتند.

داستان جمشید

خرید بلیط هواپیما برای عید نوروز
داستان جمشید

حتی اگر نوروز، یک جشن رویدادی و آسمانی باشد، در اساطیر ایرانیان ریشه عمیقی دارد. نوروز از لحاظ فلسفی، پیروزی نیکی بر شرارت و غلبه گرمای بهاری بر سرمای زمستان را نشان می‌دهد. بلیط هواپیما خریداری کنید و نوروز را کنار ایرانیان بافرهنگ جشن بگیرید.

باتوجه به افسانه‌های باستانی که در حماسه فارسی شاهنامه نوشته شده‌است، نوروز در زمان سلطنت شاهزاده اسطوره‌ای به‌نام جمشید معرفی شد. جمشید شیاطین شرور را شکست داد و باگرفتن گنجینه‌ها و جواهراتشان، آنها را برده‌ی خود قرار داد. سپس، او حاکم کل زمین به‌جز آسمان‌ها شد. این درحالی بود که جهان پس از جنگ میان او و شیاطین ویران شده بود. درختان مرده‌بودند، تمام برگ‌هایشان ریخته بود و زمین به مکانی تاریک و بی‌روح تبدیل شده‌بود.

جمشید برای رسیدن به آسمان‌ها، به شیاطین دستور داد تا از جواهراتی که گرفته‌بود تختی برایش بسازند. بعد از اینکه تخت آمده شد، به روی تخت نشست و به شیاطین دستور داد او را تا آسمان بالا ببرند. همانطور که در تخت سلطنت خود نشسته‌بود، اشعه‌های خورشید به جواهرات تخت او رسید و آسمان با تمام رنگ‌های جهان روشن شد. پرتوهایی که از تخت جمشید می‌تابید، تمام درختان و گیاهان را احیا کرد. درختان سبزرنگ و پر از برگ شدند. همین که جمشید همچون خورشید بالارفت و درخشید، زندگی به‌روی زمین رونق گرفت. مردم از دیدن جمشید شگفت‌زده شدند و او را غرق در گنجینه‌ها و جواهرات بیشتر کردند.

این روز جشن نوروز نام گرفت و اولین روز سال شد. بعدها جمشید مردم خود را از زمستانی سخت نجات داد که تمامی موجودات روی زمین را ازبین برده‌بود. برای آشنایی بیشتر با افسانه‌هایی از این قبیل، بلیط هواپیما خریداری کنید و خودتان به مطالعه آن‌ها بپردازید. داستان‌های بقای اسطوره‌ای جمشید به عنوان شخصیت اصلی، نمادی اسطوره‌ای در ارتباط با وقایع تاریخی است که زمانی آریایی‌های هندو-ایرانی سبک زندگی خود را به‌عنوان شکارچیان ترک کردند و به سرزمین اصلی ایران مهاجرت کردند. سکونت مهاجران کاملا به محصولاتشان وابسته بود. محصولات فصلی‌شان اهمیت زیادی برایشان داشت. بدین‌ترتیب، بهار سال نو مهم‌ترین رویداد ایرانیان باستان قرارگرفت.

فعالیت‌های سنتی مربوط به نوروز

خرید بلیط هواپیما برای عید نوروز
سنت چهارشنبه سوری

در آخرین شب سه‌شنبه و آخرین صبح چهارشنبه‌ی سال، یک جشن آتش‌بازی با عنوان “چهارشنبه‌سوری” یا ” چهارشنبه قرمز” برگزار می‌شود. در این ایام از سال، بلیط هواپیما به بسیاری از نقاط ایران، بیشترین فروش خود را به ثبت می‌رساند. در این شب، هفت آتش برافروخته می‌شود و مردم دور هم جمع شده و از روی هفت آتش به ترتیب می‌پرند. هنگام پریدن شعری را زمزمه می‌کنند : ” زردی من از تو، سرخی تو از من”. به این معنا که بیماری خود را به آتش می‌دهند و سلامتی و گرما از آتش دریافت می‌کنند. همچنین، مردم در حالیکه آتش‌بازی می‌کنند، به رقص و آوازخوانی نیز می‌پردازند و کنارهم غذا می‌خورند. شخصیتی به‌نام “حاجی فیروز” با لباس قرمز و صورت رنگ‌شده‌ی سیاه، آواز می‌خواند، موسیقی می‌نوازد و مردم را سرگرم می‌کند. در دوران باستان، این جشن برای بشارت فرارسیدن نوروز به مردم، تدارک دیده می‌شد.

کارهای مرسوم

خرید بلیط هواپیما برای عید نوروز
کارهای نوروزی

پیش از نوروز، خانواده‌های ایرانی هرسال گردگیری و نظافت‌کاری بهاری را در خانه‌هایشان آغاز می‌کنند. این مناسبت به “خانه‌تکانی” معروف است. پس از اینکه خانه‌تکانی پایان یافت، سفره‌‌ی مراسم نوروز را پهن می‌کنند. این سفره “هفت‌سین” نام دارد، یعنی هفت تا “سین”. اقلام نمادین که نام آنها با حرف “سین” آغاز می‌شود، به همراه سایر اقلام مکمل پهن و در سفره چیده می‌شوند. شماره هفت، در فلسفه فارسی معنای مقدسی دارد و بسیاری از عناصر فرهنگ را دربرمی‌گیرد. نشستن بر سر سفره هفت‌سین به هنگام تحویل سال جدید، ارزش خرید بلیط هواپیما را دارد.

 شرح معنای نمادین هفت اقلام سفره‌ی هفت‌سین:

سبزه: از کاشت گندم حاصل می‌شود و نماد تولد دوباره‌ی طبیعت است.

سمنو: خوراکی شیرین شبیه پودینگ که جوانه‌های گندم تهیه می‌شود و نماد لحظات شیرین زندگی است.

سیب: سیب سرخ نماد زیبایی است.

سنجد: میوه‌ای شیرین به اندازه توت سفید است و نماد عشق می‌باشد.

سیر: نماد سلامت است.

سماق: ادویه ایرانی که نماد رنگ سپیده‌دم قبل از طلوع خورشید و پیروزی نور بر تاریکی است.

سرکه: نماد صبر و کهن‌سالی است.

درمیان اقلام مکمل و اضافه‌شده سفره هفت‌سین کتاب حماسی شاهنامه، شعر حافظ و یا کتاب مقدس وجود دارد که نماد معرفت و حکمت هستند. همچنین، آینه نماد آسمان، شمع نماد روشنایی و خدا، سکه نماد ثروت، ماهی قرمز نماد زندگی و آخرین ماه تقویم فارسی، گل سنبل نماد عطرآسمانی با آمدن بهار و تخم‌مرغ نماد باروری و خلقت است.

اول و آخر ایام نوروز

خرید بلیط هواپیما برای عید نوروز
ایام نوروز

در 20 یا 21 مارس که اول فروردین می‌باشد، تمام اعضای خانواده دور سفره هفت‌سین جمع می‌شوند و منتظر لحظه تحویل سال می‌مانند، یعنی دقیقا زمانی‌که خورشید از استوا‌ی زمین عبور می‌کند. در این لحظه، آغوش‌ها وبوسه‌ها میان تک تک اعضای خانواده به اشتراک گذاشته می‌شوند و هدیه‌ها مبادله می‌شوند. غدای سنتی آماده شده را کنارهم میل می‌کنند، به جشن و سرور می‌پردازند و خانه‌ها پر از شادی می‌شود.

جشن نوروز در سیزدهمین روز که “سیزده بدر” نام دارد، به پایان می‌رسد. در این روز، خانواده‌ها برنامه پیک‌نیک ترتیب داده و به دل طبیعت، باغ‌ها، پارک‌ها می‌روند و از آمدن بهار لذت می‌برند. همچنین، رسم است که در این روز سبزه سفره هفت‌سین را به رودخانه یا دریاچه می‌اندازند و آرزو می‌کنند. حتما بلیط هواپیما خریداری کنید و سیزدهمین روز از نوروز را در طبیعت زیبای ایران به‌در کنید.

لازم به‌ذکر است که نوروز، این جشن سنتی و بهاری ایرانی به‌طور رسمی به فهرست میراث فرهنگی یونسکو اضافه شده‌است. این تصمیم به اتفاق آرا، درجلسه یازدهم کمیته بین دولتی برای حفاطت از میراث فرهنگی ناشناخته در آدیس‌آبابا برگزار شد. احمد جلالی، سفیر ایران در یونسکو، در کنفرانس جهانی میراث فرهنگی، درمورد اهمیت نوروز و پیام آن سخنرانی انجام داد.

خرید بلیط هواپیما برای سال نو
عید نوروز

نوروز، تقابل اساسی خوب و بد را به وضوح نشان می‌دهد و سخنان مقدس زرتشت ” پندار نیک، گفتار نیک، رفتار نیک” ، را تکریم و گرامی می‌دارد. این اعتقاد فیلسوفی باستانی، اخلاق و سیرت انسانی را از زمان طلوع تمدن بشریت، شکل داده است. تقابل‌ها و تضادها هستند که جهان را زیبا کرده‌اند و به انسان این فرصت را داده‌اند تا زمانی‌که زندگی با آن‌ها سر سازش دارد، قدردان آن باشند.

هر روزتان نوروز، نوروزتان پیروز.

برای خرید بلیط هواپیما ، به وبسایت سفرستان مراجعه کنید.

گردآوری: تحریریه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بلیط هواپیما سفرستان

منبع:
ancient-origins.net
realiran.org

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید