قبرستان دولاب یک منطقه قدیمی در جنوب شرقی تهران

تهران، پایتخت کشورمان ایران در دامنه کوه‌های البرز قرار دارد و مهم‌ترین شهر ایران به حساب می آید. از طرفی به دلیل اهمیت سیاسی و تجاری که دارد گردشگران زیادی را از سراسر کشور به سمت خود جذب می‌کند. برج آزادی، برج میلاد، بهارستان، کاخ گلستان و بازار بزرگ از مکان‌هایی هستند که جذابیت زیادی برای گردشگران دارند. موزه‌ها و طبیعت زیبای تهران از دیگر عوامل موثر در جذب گردشگری تهران هستند.

0
128
قبرستان دولاب تهران
قبرستان دولاب
قبرستان دولاب یک منطقه قدیمی در جنوب شرقی تهرانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Dec 29Rating: 4.5قبرستان دولاب تهران یک منطقه قدیمی و تاریخی در جنوب شرقی پایتخت.قبرستان دولاب تهران در دروازه دولاب قرار گرفته و یک منطقه قدیمی در جنوب شرقی تهران شناخته شده برای افراد قدیمی تهران می باشد.

قبرستان دولاب تهران

شهر تهران پایتخت زیبا و از مهمترین شهرهای ایران است که افراد زیادی را چه برای مهاجرت و چه گردش و تفریح به سوی خود می کشاند. تهران شهری پر از دیدنی های تاریخی و تفریحی است و برای بینندگان خود حرف های زیادی برای گفتن دارد. شهر تهران در دامنه کوه‌های البرز قرار دارد و مهم‌ترین شهر ایران به حساب می آید. از طرفی به دلیل اهمیت سیاسی و تجاری که دارد گردشگران زیادی را از سراسر کشور به سمت خود جذب می‌کند. برج آزادی، برج میلاد، بهارستان، کاخ گلستان و بازار بزرگ از مکان‌هایی هستند که جذابیت زیادی برای گردشگران دارند. موزه‌ها و طبیعت زیبای تهران از دیگر عوامل موثر در جذب گردشگری تهران و خرید بلیط هواپیما تهران هستند. ولی در کلان‌شهری مثل تهران به سختی می‌شود از همه‌جا بازدید کرد. غالبا بیشتر افراد از مناطق مشهور دیدن می‌کنند ولی مناطق ناشناخته به فراموشی سپرده می‌شوند. یکی از مناطق جذابی که کمتر کسی از آن بازدید به عمل می‌آورد قبرستان دولاب است که در دروازه دولاب قرار گرفته و یک منطقه قدیمی در جنوب شرقی تهران شناخته شده برای افراد قدیمی تهران می باشد. جالب است بدانید افراد خارجی و مشهوری که قبلا در این ناحیه زندگی می‌کرده‌اند در قبرستان دولاب دفن شده‌اند. در ادامه با سفرستان همراه باشید تا با قبرستان دولاب تهران بیشتر آشنا شوید.

تاریخچه قبرستان دولاب

اعتمادالسلطنه در کتاب مرآت البلدان می‌نویسد که در سال 1137 قمری ارامنه سنگ‌تراش اصفهانی به دستور کریم خان زند به تهران آمده و در این شهر اقامت می‌کنند. همین مهاجرت باعث احداث قبرستان ارامنه در منطقه دولاب می‌شود. گفته می‌شود که اولین اجتماع ارامنه در جنوب بازار تهران، جایی که کلیسای سورپ گورک قرار داشته، بوده است. اولین قبرستان ارامنه نیز در همین ناحیه بوده که البته بعدها تخریب شده و پس از آن دو قبرستان دیگر ایجاد شده است. یکی در ونک و دیگری شرق تهران.

ویژگی‌های قبرستان

قبرستان دولاب تهران
قبرستان دولاب

قبرستان دولاب پوشیده از درختان و چمنزاری وسیع است به طوری که قبرستان را به منطقه‌ای آرامش‌بخش تبدیل کرده است. مساحت این قبرستان 75 هزار متر مربع بوده و از 6 بخش مجزا تشکیل شده است. کلیسای حواری ارمنی، ارتدکس شرقی، کاتولیک رومی، کاتولیک ارمنی، آشوری‌ها و لهستانی‌ها بخش‌های تشکیل دهنده این قبرستان هستند. این قبرستان با سنگ‌هایی که علامت صلیب بر روی آن‌ها وجود دارد و متعلق به کشورانی از جمله لهستان، فرانسه، ایتالیا و ایران است، از مکان‌های شگفت‌انگیزی است که می‌توانید از آن بازدید کنید.

✅ بازدید از مقاله باغ ایرانی شیخ بهایی

نام‌های دیگر قبرستان

قبرستان با عنوان گورستان ارامنه در آثار ملی ایران ثبت شده است و با نام‌های دیگری از جمله گورستان لهستانی‌ها، قبرستان اکبرآباد، قبرستان سلیمانه، قبرستان ارتودکس‌ها، قبرستان کاتولیک‌ها، قبرستان آشوری‌ها، قبرستان لعنت آباد و کفرستان شناخته می‌شود. البته عده‌ای به دلیل بار منفی و غم موجود در کلمه گورستان و قبرستان ترجیح‌ می‌دهند از کلمه آرامستان استفاده کنند.

بخش‌های مختلف قبرستان دولاب

قبرستان دولاب تهران
قبرستان دولاب

قبرستان دولاب از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است. کلیسای حواری ارمنی، ارتدکس شرقی، کاتولیک رومی، کاتولیک ارمنی، آشوری‌ها و لهستانی بخش‌های تشکیل دهنده قبرستان دولاب هستند. از تمامی این 6 بخش نگهبانی می‌شود و به دلیل اینکه این قبرستان متعلق به کشورهایی از جمله روسیه، لهستان، فرانسه و ایتالیا است برای بازدید از قبرستان باید از تمام سفارتخانه‌های مجوز دریافت کنید. در این قبرستان افراد مشهوری همچون اوانس اوگانیانس، ولادیسلاو هورودکی، وارطان سالاخانیان، آنتوان سوروگین، نیکلای مارکف، آلفرد ژان باتیست لومر و کنت دومونت فرت دفن شده‌اند. مهم‌ترین بخش این قبرستان قسمت مربوط به لهستانی‌ها است که هنگام بازگشت به علت بیماری و خستگی راه، جان خود را از دست دادند. بر روی سنگ قبر آنان نوشته شده «به یاد سربازان، زنان، مردان و کودکان لهستانی که هنگام بازگشت به میهن، در سرزمین بیگانه درگذشتند و در اینجا به سال ۱۹۴۲ دفن شدند»

قبرستان دولاب در اتوبان شهید محلاتی، خیابان دهم فروردین، میدان امام حسن، شمال خیابان پاسدار گمنام واقع شده است که می‌توانید از آن بازدید کند. بین تمامی جاذبه‌های تهران که روزانه افراد زیادی از آن بازدید می‌کنند، قبرستان دولاب یک انتخاب متفاوت به شمار می‌رود. این منطقه می تواند دیدنی های بیشماری را پیش روی چشمان شما قرار دهد. پس در برنامه های سفر خود بازدید از این منطقه قدیمی را از دست ندهید و خاطره ای متفاوت در سفر خود ایجاد کنید. در ادامه می توانید با کوچه مروی تهران آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید