قبرستان پینه شلوار تبریز با قدمتی کهن

شهر تبریز که مرکز استان آذربایجان شرقیست و در شمال غربی کشور قرار گرفته است، شهری پر از جاذبه های طبیعی و تاریخی است که برای هر نوع سلیقه ای مناسب است.

0
55
معرفی قبرستان پینه شلوار تبریز
قبرستان پینه شلوار تبریز
قبرستان پینه شلوار تبریز با قدمتی کهنReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jun 21Rating: 4.0قبرستان پینه شلوار تبریز با قدمتی کهن مربوط به دوره پیش از اسلام.قبرستان پینه شلوار تبریز در دامنه های سهند بر روی تپه ای بلند قرار گرفته و قدمتش به پیش از اسلام برمیگردد که بسیار دیدنی است.

قبرستان پینه شلوار تبریز

شهر تبریز که مرکز استان آذربایجان شرقیست و در شمال غربی کشور قرار گرفته است، شهری پر از جاذبه های طبیعی و تاریخی است که برای هر نوع سلیقه ای مناسب است. در واقع، تبریز یکی از شهرهای پر مخاطب در ایام تعطیلات محسوب می شود. این شهر با جاذبه های تفریحی و تاریخی متعدد، دارا بودن هتل ها و محل اقامت بی شمار، همچنین امکانات رفاهی زیاد همواره میزبان خوبی برای مسافران داخلی و خارجی بوده است. وجود جاذبه های تفریحی و تاریخی، پارک‌های پر مخاطب و قدیمی، مراکز خرید سنتی و مدرن و تنوع غذاهای محلی زیاد باعث گردیده تا گردشگران زیادی خرید بلیط هواپیما تبریز را انتخاب کنند؛ علاوه بر این موارد، تبریز با آب و هوایی سرد و کوهستانی و به دلیل ارتفاعات زیاد کوه های این منطقه زمستان های بسیار سرد و تابستان های گرم و خشک دارد و اگر بخواهیم بهترین زمان از لحاظ آب و هوایی برای سفر به شهر تبریز را بگوییم، بهتر است از اواسط بهار تا اواخر تابستان به فکر رزرو بلیط هواپیما باشید و سفر خاطره انگیزتان را شروع کنید. پس اگر از دوستداران سفر به تبریز هستید در ادامه با معرفی قبرستان پینه شلوار تبریز ما را همراهی کنید.

معرفی قبرستان پینه شلوار

این بار می خواهیم به منطقه ای از تبریز برویم که روستای پینه شلوار، به اصطلاح اهالی روستا پینه شالوار نام دارد. البته نام جدید این منطقه شادباد مشایخ است که در 4 کیلومتری شاهگلی تبریز واقع شده است. هدفمان از سفر به این روستا معرفی قبرستان تاریخی پینه شلوار است که پیشنهاد می شود حتما در سفرتان به تبریز به این مکان سر بزنید. در واقع، این قبرستان در دامنه های سهند بر روی تپه ای بلند قرار گرفته است و قدمتش به پیش از اسلام برمیگردد، با اینکه در طول تاریخ چندین بار مورد سرقت و غارت قرار گرفته، اما همچنان ارزش تاریخی خود را حفظ کرده است. این قبرستان به سنگ‌ قبرهای تاریخی و منحصربفردی مشهور است؛ دامنه سهند پر از سنگ خاراست؛ سنگ خارا یا کبود جزو مقاوم ترین سنگ هاست و دوام زیادی در مقابل فرسایش دارد و همه سنگ قبرها از جنس همین سنگ خاراست.

✅ بازدید از مقاله اقامتگاه های بوم گردی تبریز

شکل سنگ قبرهای قبرستان پینه شلوار

معرفی قبرستان پینه شلوار تبریز
قبرستان پینه شلوار تبریز

مورد قابل توجه دیگر شکل متفاوت قبرهای این قبرستان است که به  صورت آلت انسان ساخته شده اند و همین مورد سبب شهرت این گورستان شده است. سنگ قبرهای عمودی و بلند نماد متوفی مذکر هستند و سنگ قبرهای زنانه نیز به شکل خاص خودشان هستند. نوع دیگری از سنگ قبرها به شکل ساده و افقی و فاقد نوشته هستند. دسته ای دیگر نیز سنگ های کوچکتر دارند و روی این سنگ قبرها با خطوط ثلث و کوفی و عربی نام و تاریخ مرگ متوفی نوشته شده است. جالب این است که در این قبرستان به غیر از مردم بومی اجازه دفن به افراد دیگر داده نشده است و هنوز هم اهالی روستای شادباد مشایخ مردگان خود را در این گورستان به خاک می سپارند.

دوره های تاریخی قبرستان پینه شلوار

در قبرستان پینه شالوار سه دوره ساخت سنگ قبر وجود دارد:

 قبرهایی با آلات تناسلی مردانه و زنانه که امروزه آلات تناسلی زنانه غارت شده اند.

سنگ قبرهایی با جنس سنگ خارا به شکل قبرهای ارامنه مهاجر هستند.

سنگ قبرهای اسلامی که دارای متن‌ ها و تاریخ ‌های جدیدی هستند. سنگ قبرهای کوچک ‌تر نیز بر رویشان با خط کوفی مشخصات و سال تدفین اموات نوشته شده است.

اگر از لحاظ تاریخی این ۳ نوع سنگ قبر را مورد بررسی قرار دهیم، متوجه می شویم که ۳ نوع جمعیت در این منطقه ساکن بودند که از لحاظ فرهنگی و دینی هیچ ارتباطی با همدیگر نداشتند. اجداد تبریزی ها معتقدند که قدیمی ‌ترین قبرستان تبریز در این روستا واقع شده است، حتی گفته می شود عده‌ای از مشایخ و عرفای قرون هفتم تا نهم هجری تبریز نیز در این گورستان به خاک سپرده شده‌ اند. یکی از مدفونین قبرستان پینه شلوار، سلطان اویس بن امیر شیخ حسن بزرگ ایلکانی است که دومین سلطان جلایریه است. این شاهزاده جوان بعد از پدر مشهورترین امیر جلایریه بود. البته دوره چهارم دفن نیز در زمان معاصر توسط اهالی روستا انجام می گیرد.

سنگ قبرهای قبرستان پینه شلوار

معرفی قبرستان پینه شلوار تبریز
قبرستان پینه شلوار تبریز

جالب اینجا است که قبرستان به دلیل مجاورت با کوه سهند آب و هوای خنکی دارد و قبرها مکان مشخصی ندارند و در همه قسمت های قبرستان پراکنده شده ‌اند. فرسایش سنگ ‌ها در مقابل باد و باران و گرما و سرما نیز گویای قدمت بسیار زیاد این سنگ‌ هاست. در بعضی سنگ قبر ها نیز سوراخ ‌هایی به شکل مربع و مستطیل دیده می شود، هدف از این سوراخ ها به این دلیل بوده است مردم در این قسمت ها آب و دانه بریزند و پرندگان از آن ها تغذیه کنند و ثواب آن نصیب صاحب قبر شود.

امکانات قبرستان پینه شلوار

در مورد امکانات این قبرستان می توان به سرویس بهداشتی و پوشش شبکه اشاره کرد.

هزینه و ساعت بازدید از قبرستان پینه شلوار

برای بازدید از قبرستان پینه شلوار نیاز به پرداخت هیچ هزینه ای ندارید، فقط هزینه رفت و برگشت به این روستا را دارید که به راحتی می توانید با تاکسی های شهری به صورت دربستی به این روستا بروید. بهتر است قبل از تاریکی هوا مراجعه کنید و مدت زمان پیشنهادی برای بازدید از سنگ قبرها حدودا یک ساعت است تا بتوانید در آرامش سنگ قبرهای جالب این قبرستان را تماشا کنید.

در ادامه می توانید با قبرستان دولاب تهران آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید