قدیمی ترین پل های اصفهان کدامند؟

کشور ما ایران تاریخچه بزرگی مانند کشور‌های دیگر دارد. از نظر تمدن دارای گذشته دیرینی می‌باشد و از آثار باستانی غنی است اما نقطه توریستی و مقصد‌های گرم نیز توجه زیادی به خود جلب میکنند، این آثار در بیشتر شهر‌های ما وجود دارند. در این میان اصفهان از جمله شهر‌هایی است که گذشته و تاریخ قابل توجهی دارد. اگر شما قصد خرید بلیط هواپیما اصفهان را دارید واقعا انتخاب جالبی کرده‌‌‌اید چون کلانشهر اصفهان هجدهمین کلانشهر پر جمعیت خاورمیانه است.

0
163
معرفی قدیمی ترین پل های اصفهان
قدیمی ترین پل های اصفهان
قدیمی ترین پل های اصفهان کدامند؟Reviewed by تحریریه بلیط هواپیما on May 5Rating: 3.0قدیمی ترین پل های اصفهان کدامند و چه تاریخچه و ویژگی هایی دارند.قدیمی ترین پل های اصفهان از جمله آثار ارزشمند شهر زیبای اصفهان هستند که به عنوان نقطه توریستی و مقصد‌های گرم این شهر به شمار می روند.

قدیمی ترین پل های اصفهان

کشور ما ایران تاریخچه بزرگی مانند کشور‌های دیگر دارد. از نظر تمدن دارای گذشته دیرینی می‌باشد و از آثار باستانی غنی است اما نقطه توریستی و مقصد‌های گرم نیز توجه زیادی به خود جلب میکنند، این آثار در بیشتر شهر‌های ما وجود دارند. در این میان اصفهان از جمله شهر‌هایی است که گذشته و تاریخ قابل توجهی دارد. اگر شما قصد خرید بلیط هواپیما اصفهان را دارید واقعا انتخاب جالبی کرده‌‌‌اید چون کلانشهر اصفهان هجدهمین کلانشهر پر جمعیت خاورمیانه است. نکته قابل توجه این است که برخی از آثار تاریخی این شهر به عنوان آثار جهانی در یونسکو به ثبت رسیده است به همین دلیل اصفهان را نصف جهان نیز می‌نامند. این شهر به دلیل داشتن معماری زیبا‌ی اسلامی، مسجد‌ها، پل‌های سر پوشیده و مناره‌ها مشهور است.

فهرست مطالب موجود در این مقاله

پل شهرستان

معرفی قدیمی ترین پل های اصفهان
قدیمی ترین پل های اصفهان

پل شهرستان یکی از قدیمی‌ترین پل‌های ایران بر روی زاینده رود است. این پل 107.8 متر طول و 5.2 متر عرض دارد قدمت این پل از قرن سوم تا صده بیستم هست ولی در قرن یازدهم در دوران سلجوقیان باز‌سازی شده است. با این حال سبک معماری کاملا ساسانی است هر چند که ستون‌ها از زمان ساسانی باقی مانده‌اند ولی بعد از خرید بلیط هواپیما اصفهان، برای پیاده‌روی مکان فوق‌العاده آرام‌بخشی است. این پل دارای شیار‌های بالا و پایین که شیار‌های بالا باعث افزایش جریان آب در طی سیل می‌شود. جریان آب تازگی به سمت زاینده رود هدایت شده تا در یک دریاچه مصنوعی که ساخته شده ذخیره شود.

پل خواجو

معرفی قدیمی ترین پل های اصفهان
قدیمی ترین پل های اصفهان

پل خواجو به دلیل ساخت و ساز و ایده خیرخواهانه در ایران بسیار معروف است. یکی از قدیمی‌ترین پل‌های اصفهان در ایران است که در سال 1650 توسط شاه عباس دوم ساخته شده است. این پل به عنوان پیوند بین مراکز زرتشی و بانک‌های شمالی از طریق زاینده رود عمل می‌کرد، این پل چندین منظوره مورد استفاده بوده است از جمله حمل ونقل، برگزاری نشست‌های عمومی و خانه چای بود.

شاه عباس نقاشی هنری و کاشی کاری‌‌ غرفه‌های داخل پل را تحسین کرده است. ابعاد پل 132 متر طول و 20 متر عرض، که از آجر و سنگ ساخته شده و طول سنگ‌های استفاده شده 2 متر هست که ساختار دایره‌ای شکل به پل داده است و دارای 23 چشمه و 21 ورودی کوچک و بزرگ است.

سی و سه پل

معرفی قدیمی ترین پل های اصفهان
قدیمی ترین پل های اصفهان

سی و سه پل توسط الله وردی خان سردار مشهور شاه عباس با معماری استاد حسین بنا در سال 1011 هجری بر روی زاینده رود بنا شد و محل برگزاری جشن­های آب‌پاشان و خاج شویان ارامنه اصفهان بوده است. این شاهکار بی‌نظیر حدود 300 متر طول، 14 متر عرض و 33 دهانه دارد و طویل‌ترین پل بر روی زاینده رود است که خیابان چهار باغ عباسی را به خیابان چهار باغ اصلی و خیابان هزار جریب و عباس آباد وصل می‌کند. از سوی دیگر کارشناسان عدد 33 را مربوط به الهه آب (آناهیتا ) می‌دانند.

از جمله نام‌های دیگر این پل عبارتند از: پل شاه عباس، پل الله وردی خان، پل جلفا و پل چهل چشمه هستند. این پل از آجر و سنگ تراشیده شده ساخته شده است، ایوان‌های کوچک و غرفه‌های زیبا که برای نشستن اهالی و عبور و مرور هستند به همان حالت قدیمی باقی مانده‌اند. براساس نظریه کارشناسان زمین‌شناسی فنداسیون و پایه این پل بگونه‌ای ساخته شده که حتما باید در آب باشد و خشکی ادامه دار رودخانه می‌تواند برای این پل خطرناک باشد.

✅ بازدید از مقاله انواع سوغات اصفهان
✅ بازدید از مقاله انواع هتل‌های اصفهان
✅ بازدید از مقاله برنامه سفر اصفهان

پل چوبی

معرفی قدیمی ترین پل های اصفهان
قدیمی ترین پل های اصفهان

پل جویی یا همان پل چوبی است با عرض کم و طول 147 متر که در سال 1065 قمری با دستور شاه عباس دوم بر روی زاینده رود ساخته شده است. این پل برای رفت و آمد مردم عادی نبوده است بلکه تنها راه ارتباطی باغ‌های سلطنتی با باغ با شکوه هفت‌دست بوده است. با جمع شدن آب در بخش غربی پل جویی آب رود‌خانه بصورت دریاچه‌ای در می‌‌آید به همین علت به این پل، پل دریا‌چه نیز می‌گویند.

پل مارنان

معرفی قدیمی ترین پل های اصفهان
قدیمی ترین پل های اصفهان

پل مارنان ما بین دو پل وحید و فلزی قرار گرفته است. از جمله نام‌های دیگر این پل می‌توان ماربین و مهر بین را بر شمرد. این پل همانند پل جی و پل شهرستان قدمت زیادی دارد اگرچه هم‌زمان با این دو پل ساخته شده و واسطه اتصال دو ساحل شمالی و جنوبی رود‌خانه در غربی‌ترین قسمت شهر بوده است.

شهر اصفهان نصف جهان که تقریبا حدود یازده سال پایتخت شاه عباس یکم بوده، جاذبه‌ها و مکان‌های گردشگری و تاریخی وصف نا‌پذیر و زیبای متعددی دارد. تنها کافیست برای خرید بلیط هواپیما اصفهان اقدام نمایید، به این شهر زیبا با مردمانی مهربان و غنی از فرهنگ سفر کنید و از دیدن این پل‌های تاریخی لذت ببرید.

برای خرید بلیط هواپیما اصفهان و رزرو پرواز داخلی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای داخلی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید