در سفر به قزوین کجا بریم

قزوین، یک شهر تاریخی با آب و هوای معتدل است و آثار تاریخی زیبا و ارزشمند و جاهای دیدنی فراوان دارد. کشور ایران، سرزمین پهناور با آب و هواهای متنوع و طبیعت‌های جذاب فراوان و گوناگون است و سفر به هر نقطه آن تجربه بی نظیری خواهد شد.

0
32
در سفر قزوین کجا بریم
قزوین کجا بریم
در سفر به قزوین کجا بریمReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Oct 27Rating: 4.0قزوین کجا بریم و از کدام جاذبه های دیدنی قزوین بازدید کنیم؟قزوین کجا بریم قزوین یک شهر تاریخی با آب و هوای معتدل است و آثار تاریخی زیبا و ارزشمندی دارد. جاذبه های دیدنی قزوین در ادَامه معرفی شده.

قزوین کجا بریم

قزوین، یک شهر تاریخی با آب و هوای معتدل است و آثار تاریخی زیبا و ارزشمند و جاهای دیدنی فراوان دارد. کشور ایران، سرزمین پهناور با آب و هواهای متنوع و طبیعت‌های جذاب فراوان و گوناگون است و سفر به هر نقطه آن تجربه بی نظیری خواهد شد. شهر قزوین نیز، به دلیل داشتن مناظر دیدنی، آثار باستانی، قدمت تاریخی و آب و هوای مطبوع سال هاست که مقصد گردشگران داخلی و خارجی است. اگر شما تاکنون فرصت سفر به قزوین را نداشته اید، پیشنهاد می کنیم این بار که می خواهید بلیط هواپیما بخرید، مقصدتان را قزوین انتخاب کنید و نگران این نباشید که در سفر به قزوین کجا بریم زیرا ما شما را با جاهای دیدنی قزوین آشنا می کنیم.

بازار قزوین

در سفر قزوین کجا بریم
قزوین کجا بریم

در قزوین کجا بریم ؟ بازار قزوین نیز مانند تمام بازارهای قدیمی شهرهای ایران، بسیار دیدنی و زیباست و جزو بهترین جاهای دیدنی قزوین به حساب می آید. بازار قزوین ازجمله مکان هایی است که معماری اصیل ایرانی را به تصویر کشیده و فضای بسیار گسترده ای دارد. کارشناسان معماری قدمت بازار قزوین را مربوط به دوره صفویه تشخیص داده اند. از بخش های مختلف بازار قزوین می توان به راسته قیصریه، سرای وزیر، سرای سعدالسلطنه، سرای حاج رضا، سرای رضوی، تیمچه سرپوشیده و تیمچه روباز اشاره کرد. تمامی بخش های بازار قزوین نیز در دوره صفویه ساخته و احداث شده اند.

سرای سعدالسلطنه

در سفر قزوین کجا بریم
قزوین کجا بریم

یکی از جذاب ترین بخش های بازار قزوین سرای سعدالسلطنه است. سرای سعدالسلطنه را فرماندار وقت قزوین به نام خودش یعنی سعدالسلطنه بنا کرد و چون وسعت این سرای بسیار زیاد بود، به بزرگ ترین کاروانسرای داخل شهری کشور معروف شد. در سرای تاریخی سعدالسلطنه قسمت هایی نظیر چندین حمام، تیمچه، سرا، راسته، شترخان، مسجد، چهارسوق، چایخانه و … وجود دارند و از زمان سلطنت ناصرالدین شاه قاجار به جا مانده اند.

حمام قجر

یکی از کهن ترین حمام های شهر قزوین، حمام قجر است که اکنون به موزه مردم شناسی تبدیل شده است. حمام تاریخی قجر 400 سال قدمت دارد و به نظریه کارشناسان در دوران حکومت صفویان و توسط یکی از سرداران شاه عباس ساخته شده است. بازدید از حمام قجر شما را با مردم قزوین و فرهنگ آن ها آشنا خواهد کرد.

✅ بازدید از مقاله بهترین رستوران های قزوین

امامزاده حسین (ع)

در سفر قزوین کجا بریم
قزوین کجا بریم

امامزاده حسین (ع)، از فرزندان امام رضا (ع) است که بنابر مکاتبات راویان هنگام هجرت امام رضا (ع) از مرو به خراسان در سن دو سالگی در شهر قزوین فوت و سپس دفن شده است. معماری امامزاده حسین (ع) قزوین متعلق به دوران صفوی است که بسیار زیبا و جذاب بوده و نظر تمام گردشگران را به خود جلب می کند. در بازدید از امامزاده حسین (ع) تلفیق معماری و معنویت را در یک جا مشاهده و احساس خواهید کرد.

کاخ چهل ستون (کلاه فرنگی)

معرفی جاذبه های دیدنی قزوین
جاذبه های دیدنی قزوین

یکی از مهم ترین و زیباترین بناهای تاریخی قزوین بی تردید کاخ چهل ستون یا همان کلاه فرنگی است که کارشناسان معتقدند قدمت این عمارت از چهل ستون اصفهان بیشتر است. کاخ چهل ستون قزوین در زمان حکومت شاه تهماسب صفوی که قزوین پایتخت ایران شناخته می شد، ساخته شده است. امروزه، کاخ چهل ستون موزه خوشنویسی تبدیل شده است.

مسجد جامع قزوین

آن چه از اسناد تاریخی استنباط می گردد، یک آتشکده در دوران قبل از اسلام در قزوین وجود داشته که بعدها در دوران حکومت هارون الرشید بر پیکره آن یک مسجد بنا نهاده می شود. آن مسجد، همان مسجد جامع قزوین است که در آن می توان مجموعه ای از هنرهای معماری زیبا و چشم نواز از دوره های مختلف سلجوقیان، صفویان و قاجاریان مشاهده نمود.

سردر عالی قاپو

معرفی جاذبه های دیدنی قزوین
جاذبه های دیدنی قزوین

سردر عالی قاپو، یکی دیگر از جاذبه های زیبای شهر قزوین است که در دوران حکومت شاه تهماسب صفوی ساخته شده و با ابهت و شکوهش به شهر قزوین جذبه بخشیده است. این سردر تاریخی به عالی قاپو معروف است و در اولین خیابان ایران که بین مردم محلی قزوین به خیابان سپه یا خیابان شهدا شناخته می شود و 500 سال قدمت دارد، قرار گرفته است.

بقعه حمدالله مستوفی

معرفی جاذبه های دیدنی قزوین
جاذبه های دیدنی قزوین

بقعه حمدالله مستوفی، یکی دیگر از جاهای دیدنی قزوین است که هفت قرن قدمت دارد و بارگاهی است که از دوره ایلخانان به جا مانده است. یکی از تاریخ نویسان بزرگ ایران به نام حمدالله مستوفی در این آرامگاه آرمیده است. معماری بنای بقعه حمدالله مستوفی بسیار زیبا و چشم نواز است و نمونه از معماری کهن را برای نسل های آینده به یادگار می گذارد.

دروازه تهران قدیم

دروازه تهران قدیم قزوین
دروازه تهران قدیم

در گذشته هفت دروازه در شهر قزوین وجود داشته اند که نام هایشان عبارت بود از دروازه درب کوشک، دروازه تبریز، دروازه باغشاه، دروازه خندق بار، دروازه امامزاده حسین، دروازه شیخ آباد و دروازه تهران. امروزه تنها دو دروازه کوشکو دروازه تهران باقی مانده اند. قدمت دروازه تهران قدیم به دوره قاجار مربوط است و تزئینات معماری و جلوه های زیبای کاشی کاری آن متعلق به دوران سلطنت ناصرالدین شاه هستند.

مسجدالنبی

مسجدالنبی، یک مسجد قدیمی در شهر قزوین است که قدمت آن به دوره پادشاهی فتحعلی شاه قاجار برمی گردد. مسجدالنبی قزوین با چهارده هزار متر مربع مساحت عنوان بزرگ ترین مسجد تاریخی شهر قزوین را از آنِ خود کرده است. عمارت مسجدالنبی بین مردم محلی به مسجد سلطانی معروف است.

حسینیه امینی ها

حسینیه امینی ها، یک عمارت تاریخی است که از دوره قاجار به یادگار مانده و به یکی از بازرگانان و تاجران سرشناس قزوین به نام حاج محمدرضا امینی تعلق داشته است. امروزه، مراسم‌های مذهبی در این عمارت برگزار می شوند که به همین سبب آن را حسینیه امینی ها می نامند. قسمت های مختلفی جذابی در این عمارت تاریخی زیبا وجود دارند که شامل سه تالار باشکوه و مجلل هستند. این تالارهای زیبا توسط ارسی های 9 دهنه و گره چینی شده از یکدیگر جدا شده اند.

آب انبار سردار بزرگ

آب انبار سردار بزرگ قزوین
آب انبار سردار بزرگ

آب انبار سردار بزرگ در قزوین، یادگاری از دوران حکومت فتحعلی شاه قاجار است و توسط دو تن از فرماندهان وی به نام های محمدحسن خان و محمدحسین خان سردار ساخته شده است. بنابر ادعای باستان شناسان، آب انبار سردار بزرگ، بزرگ ترین آب انبار تک گنبدی تاریخ ایران است. آب انبار سردار بزرگ یک سردر مرتفع با قوس جناغی دارد و باید از 50 پله سنگی به عمق 12.5 متر پایین رفت تا به آن رسید.

آب انبار حاج کاظم

بعد از خرید بلیط هواپیما و در انتهای سفر بیادماندنی به قزوین سری می زنیم به آب انبار حاج کاظم، در میان تمام آب انبارهایی که در قزوین موجود هستند، زیباترین آب انبار است. آب انبار حاج کاظم از قرن سیزدهم هجری قمری به جا مانده و یک سردری بسیار زیبا دارد که با کتیبه سنگی، کاشی کاری و طاق رسمی بندی مزین شده است. مردم در گذشته برای دسترسی به آب از 33 پله آب انبار پایین می رفتند.

در ادامه می توانید با سافاری باراجین قزوین آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید