سفر به دیار خراسان و بازدید از قصر خورشید کلات نادری

شاید پیش آمده که چندین بار با خرید بلیط هواپیما مشهد به پابوس امام هشتم رفته و در کنار آن چند روزی را هم به بازدید از جاذبه‌های مشهد مانند آرامگاه فردوسی پرداخته‌ایم. بسیاری از ما خراسان را استانی زیارتی می‌دانیم که در ایامی خاص با خرید بلیط هواپیما عازمم این خطه شده و کمتر به جنبه تاریخی این استان فکر می‌کنیم. زیارت امامان و امامزادگان تنها بخشی از جاذبه‌های خراسان است. این استان کمی آن‌سوتر از مشهد میزبان قصر خورشید است.

0
129
بازدید از قصر خورشید کلات نادری
قصر خورشید کلات نادری
سفر به دیار خراسان و بازدید از قصر خورشید کلات نادریReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Apr 14Rating: 4.0سفر به دیار خراسان و بازدید از قصر خورشید کلات نادری - خرید بلیط هواپیمازیارت امامان و امامزادگان تنها بخشی از جاذبه‌های خراسان است. این استان کمی آن‌سوتر از مشهد میزبان قصر خورشید است. قصری که نام نادرشاه افشار را با خود به همراه دارد. قصر خورشید کلات نادری

قصر خورشید کلات نادری

شاید پیش آمده که چندین بار با خرید بلیط هواپیما مشهد به پابوس امام هشتم رفته و در کنار آن چند روزی را هم به بازدید از جاذبه‌های مشهد مانند آرامگاه فردوسی پرداخته‌ایم. بسیاری از ما خراسان را استانی زیارتی می‌دانیم که در ایامی خاص با خرید بلیط هواپیما عازم این خطه شده و کمتر به جنبه تاریخی این استان فکر می‌کنیم. زیارت امامان و امامزادگان تنها بخشی از جاذبه‌های خراسان است. این استان کمی آن‌سوتر از مشهد میزبان قصر خورشید است. قصری که نام نادرشاه افشار را با خود به همراه دارد. حال اینکه چار نادرشاه تصمیم گرفته تا به جای پایتخت کشور قصری را در کنج کشور و به دور از پایتخت ایران بنا کند سوالی است که در ادامه به آن پاسخ خواهیم داد.

کلات

بازدید از قصر خورشید کلات نادری
قصر خورشید کلات نادری

اگر نگاهی به نقشه ایران بیاندازید، در شرق کشور و شمال شرقی خراسان رضوی نام کلات را خواهید دید. شهری کوچک که در قلب کوه‌های هزار مسجد جای گرفته است. کلات از شمال به ترکمنستان، از جنوب به مشهد، از شرق به سرخس و از غرب به درگز راه دارد. نام کلات به معنای آبادی بر فراز کوه است و بر گرفته از موقعیت جغرافیایی شهر است. کلات با مشهد حدود 145 کیلومتر فاصله دارد و شاید مسافران و زائرانی که با خرید بلیط هواپیما میهمان خراسانی‌ها شده‌اند، از آن بی خبر باشند اما کلات منطقه محبوب خراسانی‌ها برای گذراندن آخر هفته است. کلات را کلات نادری نیز می‌خوانند. حال کلات چه ارتباطی با نادرشاه افشار دارد؟

کلات و نادر شاه

بازدید از قصر خورشید کلات نادری
قصر خورشید کلات نادری

نادرشاه افشارجنگجویی بود که در دوران یکه تازی اغیار بر ایران، از دیار خراسان به پا خواست و با ذکاوت و جنگاوری خود توانست دست نامحرمان را از ایران کوتاه کرده و اتحاد مردم را حفظ کند. داستان زندگی نادرشاه داستانی پرفراز و نشیب است که خوشی‌ها و ناخوشی‌های خود را دارد. به طور کلی ما نادرشاه را به کشورگشایی، و غنایم جنگی کم نظیری مانند الماس‌های کوه نور و دریای نور می‌شناسیم. این دو الماس گرچه بسیار ارزشمندند اما تنها غنایم جنگی نادر نبودند. تخت طاووس، چندین نسخه کتاب خطی، اسلحه‌ها و توپ‌ها از جمله گنجینه‌های نادر به شمار می‌رفتند. نادرشاه برای حفظ این غنایم به نیازمند خزانه و دژی مستحکم بود. کمی دورتر از مشهد، کلات نظر نادر را به خود جلب کرد، زیرا راه رسیدن به آن بسیار دشوار بوده و محل خوبی برای حفظ گنجینه به نظر می‌آمد. در نتیجه دستور ساخت قصری را داد که به قصر خورشید مشهور است و چندین نگهبان را نیز در آن‌جا گمارد. گرچه صعب العبور بودن کلات در آن دوران باعث شد تا نادر گنج خود را در آن پنهان کند، اما امروزه راه رفتن به کلات ماشین رو بوده و بسیار آسان است. کافی است با خرید بلیط هواپیما عازم دیار خراسان شوید.

قصر خورشید

بازدید از قصر خورشید کلات نادری
قصر خورشید کلات نادری

قصر خورشید برجی مدور با قاعده هشت ضلعی است و امروزه جزو جاذبه‌های خراسان به شمار می‌رود. برخی می‌گویند نام این قصر برگرفته از نام یکی از همسران نادر به نام خورشید است. معماری قصر خورشید علاوه بر سبک معماری ایرانی، رگه‌هایی از سبک معماری هندی را نیز دارد  و این به لطف صنعتگران و هنرمندانی است که نادر در کنار غنایم، از هند آورده بود. قصر خورشید بنایی 3 طبقه است:

طبقه زیرزمین، بسیار تاریک و مخوف است و دو فرضیه را برمی‌انگیزد: یا نادر گنج خود را در این محل پنهان کرده بود و یا زیرزمین زندانی برای افراد مورد خشم و غضب نادر بوده است. در هر صورت امروزه این طبقه به نمایشگاهی تبدیل شده که گردشگران می‌توانند با خرید بلیط هواپیما به بازدید از آن بروند.

طبقه همکف، یا طبقه دوم متشکل از تالاری بزرگ است که اطراف آن را اتاق‌ها گرفته‌اند. تزیینات تالار بسیار شبیه به معماری دوران صفوی است و دورتا دور دیوارهای آن کتیبه‌ای است که به سوره نبا مزین شده و تاریخ مرگ نادرشاه نیز در آن به چشم می‌خورد و این احتمال را ایجاد می‌کند که نادر، ه نادر، قصر خورشید را به عنوان آرامگاه نیز در نظر داشته است.

طبقه بالا یا طبقه سوم، گنبدی استوانه‌ای متشکل از 66 نیم ستون سنگی است و نظیر آن را کم‌تر در بناهای ایرانی می‌بینیم. از این گنبد، می‌توان باغات اطراف قصر و به طور کلی نمایی از شهر کلات را داشت.

گرچه قصر خورشید مهم‌ترین جاذبه کلات به شمار می‌رود اما این شهر جاذبه‌های دیگری نظیر قره سو، بند نادری، و اورتکند را دارد که هریک ارزش خرید بلیط هواپیما و بازدید را دارند. بعلاوه طبیعت زیبا و موقعیت کلات نیز جاذبه‌ای در نوع خود محسوب می‌شود. کلات شهری پر از زیبایی و جاذبه است که بد نیست اگر بلیط هواپیما خریدید و گذرتان به مشهد افتاد، راه را کمی کج کرده و به سمت این شهر بروید تا هم از طبیعت زیبای آن استفاده کنید و هم از گنجینه نادر دیدن کنید.

برای خرید بلیط هواپیما و رزرو پرواز داخلی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای داخلی و خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید