سفری تاریخی به شهر کرمان و بازدید از قلعه اردشیر

همگی می‌دانیم که در قدیم شهرها در مسیر منابع آب ساخته می‌شدند. کرمان نیز که فاقد منابع آبی بود، تنها دلیل برپایی‌اش در کویر، تأمین امنیت در مرکز کویر ایران باستان بوده است. این دو قلعه درواقع به‌عنوان نمادهای کرمان‌‌ هستند و تأکید بر تأمین امنیت زیاد دارند. قلعه اردشیر از یادگارهای هنر معماری پیش از اسلام است که قدیمی‌ترین آثار تاریخی کرمان نیز به شمار می‌رود و بقایای آن بینندگان را حیرت‌زده می‌کند.

0
82
بازدید از قلعه اردشیر کرمان
قلعه اردشیر کرمان
سفری تاریخی به شهر کرمان و بازدید از قلعه اردشیرReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Nov 6Rating: 3.5سفری تاریخی به شهر کرمان و بازدید از قلعه اردشیر - بلیط هواپیما کرمان از سفرستانهمگی می‌دانیم که در قدیم شهرها در مسیر منابع آب ساخته می‌شدند. کرمان نیز که فاقد منابع آبی بود، تنها دلیل برپایی‌اش در کویر، تأمین امنیت در مرکز کویر ایران باستان بوده است. این دو قلعه درواقع به‌عنوان نمادهای کرمان‌‌ هستند و تأکید بر تأمین امنیت زیاد دارند. بلیط هواپیما کرمان

قلعه اردشیر در کرمان

همگی می‌دانیم که در قدیم شهرها در مسیر منابع آب ساخته می‌شدند. کرمان نیز که فاقد منابع آبی بود، تنها دلیل برپایی‌اش در کویر، تأمین امنیت در مرکز کویر ایران باستان بوده است. این دو قلعه درواقع به‌عنوان نمادهای کرمان‌ هستند و تأکید بر تأمین امنیت زیاد دارند. قلعه اردشیر از یادگارهای هنر معماری پیش از اسلام است که قدیمی‌ترین آثار تاریخی کرمان نیز به شمار می‌رود و بقایای آن بینندگان را حیرت‌زده می‌کند. چون بخش‌های وسیعی از بیابان لوت در استان کرمان  قرار دارد، از این حیث کرمان رتبه اول در کشور است که خود نشانگر سابقه، تاریخ و تمدن ارزشمندمان است، قطعاً باید از این بناها برای جذب گردشگران داخلی و خارجی با خرید بلیط هواپیما استفاده کنیم و به نسل‌های آینده معرفی کنیم. بنایی که به ثبت ملی می‌رسد، به‌عنوان بنایی باارزش فرهنگی و میراث جهانی است که واقعاً ارزش حمایت و جهانی‌شدن را دارد. وقتی مشخصات آن در هزاران سایت بین‌المللی گردشگری درج می‌شود و به‌عنوان مقصد مهم گردشگران خارجی قرار می‌گیرد، باید قدر و ارزش آن را دریابید.

بافت قلعه اردشیر

بازدید از قلعه اردشیر کرمان
قلعه اردشیر کرمان

قلعه اردشیر به‌عنوان قدیمی‌ترین قلعه کشور بر فراز تپه‌ای در جنوب شرقی کرمان قرار دارد که ساخت آن به دوران پیش از اسلام برمی‌گردد. این بنا به دستور اردشیر ساسانی ساخته‌شده و قلعه کوه نیز نامیده می‌شود. هر قلعه‌ای در ایران باهدف خاصی ساخته‌شده که موقعیت هر یک از قلعه‌ها کاربرد خود را مشخص می‌کند، با خرید بلیط هواپیما از نزدیک در موقعیت‌های متفاوت قلعه‌هایی خواهید دید. آن قلعه‌هایی که در میان بافت شهر و روستا ساخته‌شده‌اند، هدف سکونت‌گاه یا محلی برای حاکمیت بوده، اما قلعه‌هایی که دارای موقعیت‌های کوهستانی‌اند، مطمئناً به خاطر دفاع از مواضع حکومت و با اهداف نظامی ساخته‌شده‌اند که در شرایط بحرانی مردم در امان باشند. همین قلعه اردشیر بیشتر به همین دلیل ساخته‌شده است.

جزئیات قلعه اردشیر

بازدید از قلعه اردشیر کرمان
قلعه اردشیر کرمان

اردشیر ساسانی دستور ساخت چندین قلعه‌ در چندین شهر را داده که موقعیت قلعه اردشیر کرمان بر بالای تپه است. قلعه اردشیر کرمان دارای معماری شگفت‌انگیز و بی‌نظیری است، البته امروزه قسمت‌های زیاد، می‌بینید که قسمت‌های اندکی از این قلعه به جا مانده است. دیوارهای قلعه باضخامت زیاد از جنس خشت خام در ابعاد بزرگی ساخته ‌شده است. قطر دیوارهای قلعه حدوداً ۶ متر است. این قلعه از دو بخش تشکیل‌شده، ساختمان قلعه که بر روی تپه قرار دارد و همان بخش قلعه کوه نامیده می‌شود که ارتفاع قلعه اردشیر حدوداً ۱۵۰ متر بالاتر از شهر کرمان است. قسمت دیگر نیز بر روی یک تپه کوتاه‌تر ساخته‌شده و آن را آتشکده آناهید یا قلعه دختر می‌نامند. در قلعه اردشیر کرمان تکه‌هایی از کاشی به‌دست‌آمده که روی این کاشی‌ها تصاویر بزمی دیده می‌شود. در قسمت جنوبی قلعه اردشیر کرمان صخره‌ای بلند قرار دارد که برای رسیدن به قلعه اردشیر و رسیدن به مقصد باید از 134 پله‌ای که در این صخره تراشیده شده عبور کرد.

بازدید از قلعه اردشیر کرمان
قلعه اردشیر کرمان

قسمت پایینی را که قلعه دختر می‌نامند نشان‌دهنده عدم فتح این قلعه توسط دشمنان است. افسانه ‌دیگری نیز در باب قلعه چنین است که دختری بر این منطقه فرمانروایی داشته و با در دست داشتن طلسمی آن را ناگشودنی کرده بود. اما پژوهش‌های تاریخی زیادی نیز انجام‌شده که ثابت می‌کند نام‌گذاری کلمه دختر روی این قلعه‌ حتماً علت ویژه‌ای داشته است. بعضی‌ها می‌گویند شاید یکی از دلایلش می‌تواند مربوط به فرهنگ ایرانی یعنی دست‌نیافتنی بودن دختران است. از این رو استفاده از نام دختر در قلعه‌ها یعنی غیرقابل‌تسخیر بودن آن قلعه‌ها توسط دشمنان مهاجم، که در حالت کلی به معنای بکر بودن است. قلعه اردشیر هم که در مجاورت قلعه دختر قرار دارد، در بالای تپه مرتفعی واقع‌شده که از سطح جلگه کرمان نزدیک به 150 متر ارتفاع دارد. در فاصله بین دو قلعه، ساختمان‌هایی مثل قصر، عبادتگاه و دیگر مکان‌ها دیده می‌شود.

خرید بلیط هواپیما کرمان
بلیط هواپیما کرمان

قلعه اردشیر که از یادگارهای هنر معماری پیش از اسلام و از قدیمی‌ترین آثار تاریخی در کرمان به شمار می‌رود و خود کرمان نیز جزو پنجمین شهر تاریخی ایران با جاذبه‌های تاریخی پراهمیت است. درصورتی‌که با خرید بلیط هواپیما راهی کرمان شدید، حتماً از این بنای باستانی ارزشمند دیدن کنید. مطابق شواهد می‌توان گفت این دو قلعه از یکدیگر جدا نبوده‌اند و بااینکه امروزه، شکل اصلی قلعه از بین رفته و بقایایش برجای‌مانده اما می‌توان شکل اصلی و قبلی‌اش را حدس زد. زیرا قلعه اردشیر و قلعه دختر دچار فرسایش و آسیب‌های زیادی شده‌اند، که سازمان میراث فرهنگی کرمان در سال ۱۳۹۵ اقدام به مرمت و بازسازی این منطقه کرده است.

خرید بلیط هواپیما کرمان
بلیط هواپیما کرمان

تا امروز، اقدامات باستان‌شناسی قابل‌توجه و مطالعه جدی در این مورد انجام نگرفته است، اما از موارد شگفت‌آور در قلعه این است که حصار و حریم خاصی برای حفاظت از قلعه اردشیر وجود ندارد. کسانی هم که با خرید بلیط هواپیما از این قلعه بازدید می‌کنند متوجه حریم قلعه نخواهند شد. بااینکه قلعه اردشیر از شهر فاصله دارد، اما در اطراف آن خانه‌های بسیاری ساخته‌شده‌اند. در سال‌های اخیر، اداره میراث فرهنگی استان کرمان شروع به ساخت فضای سبز در اطراف قلعه کرده که همین امر گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند تا تشویق به خرید بلیط هواپیما و سفر به این منطقه شوند.

خرید بلیط هواپیما کرمان
بلیط هواپیما کرمان

اخیراً این مناطق به‌عنوان مراکز تفریحی مشهور شده‌اند که سازمان گردشگری اقدام به ساخت‌وساز پارک و محوطه‌های زیبا در اطراف قلعه کرده و چون در کرمان کمبود فضاهای تفریحی و گردشگری وجود دارد، این اقدامات موردتوجه خیلی‌ها قرارگرفته است، شما نیز با خرید بلیط هواپیما این زیبایی‌ها را از نزدیک خواهید دید.

برای خرید بلیط هواپیما کرمان و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

منابع
mehrnews.com
fa.wikipedia.org
irantraveller.ir
yjc.ir

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید