بازدید از قلعه تاریخی دیشموک استان کهگیلویه و بویراحمد

گردشگران و همراهان همیشگی سفرستان امروز مقصد ما بازدید از یک جاذبه تاریخی در ایران عزیزمان است. قلعه و دژی زیبا که بر روی تپه‌ای سرسبز و دل‌نشین در وسط شهر دیشموک استان کهگیلویه و بویراحمد قرار گرفته است. به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع‌رسانی صبح زاگرس، قلعه دیشموک شهرستان کهگیلویه در استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده که یکی از این مجموعه‌های با ارزش تاریخی است که هر ساله گردشگران علاقه‌مند به این حوزه را میزبانی می‌کند.

0
114
خرید بلیط هواپیما شهر کرد
بلیط هواپیما شهر کرد
بازدید از قلعه تاریخی دیشموک استان کهگیلویه و بویراحمدReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Dec 16Rating: 3.5بازدید از قلعه تاریخی دیشموک استان کهگیلویه و بویراحمد - بلیط هواپیما یاسوجگردشگران و همراهان همیشگی سفرستان امروز مقصد ما بازدید از یک جاذبه تاریخی در ایران عزیزمان است. قلعه و دژی زیبا که بر روی تپه‌ای سرسبز و دل‌نشین در وسط شهر دیشموک استان کهگیلویه و بویراحمد قرار گرفته است. به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع‌رسانی صبح زاگرس، قلعه دیشموک شهرستان کهگیلویه در استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده - بلیط هواپیما یاسوج

قلعه تاریخی دیشموک

گردشگران و همراهان همیشگی سفرستان امروز مقصد ما بازدید از یک جاذبه تاریخی در ایران عزیزمان است. قلعه و دژی زیبا که بر روی تپه‌ای سرسبز و دل‌نشین در وسط شهر دیشموک استان کهگیلویه و بویراحمد قرار گرفته است. به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع‌رسانی صبح زاگرس، قلعه دیشموک شهرستان کهگیلویه در استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده که یکی از این مجموعه‌های با ارزش تاریخی است که هر ساله گردشگران علاقه‌مند به این حوزه را میزبانی می‌کند. شما نیز اگر به بازدید از آثار تاریخی علاقه دارید با خرید بلیط هواپیما یاسوج می‌توانید یکی از بازدیدکنندگان قلعه تاریخی دیشموک باشید.

جغرافیای دیشموک

خرید بلیط هواپیما شهر کرد
بلیط هواپیما شهر کرد

شهر دیشموک دراستان کهگیلویه و بویراحمد و در بخش دیشموک از توابع شهرستان کهگیلویه قرار گرفته و از چهار طرف کوه‌های منبل، نرسنگر، پلنگ آو و تل کرایی آن را احاطه کرده است. استان کهگیلویه و بویراحمد بخشی از سرزمین کهن ایران است که مجموعه‌ای از آثار باستانی این مرزوبوم، از قدیم‌ترین دوران تا به امروز را در سینه خود حفظ کرده است. قلعه و دژ محکم و تاریخی دیشموک نیز یکی از این آثار است که در ادامه به معرفی این یادگار بسیار قدیمی و ارزشمند می‌پردازیم. اگر از نام این قلعه بپرسید باید بگوییم که مردم محلی منطقه معتقدند که واژه دیشموک برگرفته از دژ (دش) یعنی محکم می‌باشد.

معرفی قلعه دیشموک

خرید بلیط هواپیما شهر کرد
بلیط هواپیما شهر کرد

قلعه دیشموک را می‌توان یکی از این مجموعه‌های با ارزش و کهن در منطقه کهگیلویه نام برد. مساحت این قلعه تاریخی ۲۵۰ در ۲۵۰ متر و ارتفاع آن حدود ۲۵ متر از سطح زمین است و بر بلندای صخره‌ای گچی واقع شده که در نوع خود بی‌نظیر است. جالب است بدانید که در زیر قلعه آثاری وجود داشته که قدمتشان از خود قلعه بیشتر است و مربوط به دوره ساسانیان می‌باشد. بعدها نیز قلعه بر روی خرابه‌های آن آثار ساخته و بنا شده است. قلعه دیشموک در وسط شهر دیشموک قرار گرفته و اطراف آن را طبیعت بسیار زیبا و چشم‌اندازهای زیادی در برگرفته که شما عزیزان می‌توانید با خرید بلیط هواپیما یاسوج و سفر به این منطقه، محو زیبایی طبیعت بکر آن گردید.

خرید بلیط هواپیما شهر کرد
بلیط هواپیما شهر کرد

مصالح ساختمانی بکار برده شده در این قلعه عبارت‌اند از سنگ، ملات و گچ. برای تأمین آب آشامیدنی ساکنین قلعه و مسیر ورودی قلعه، راهی خاص و زیرزمینی وجود دارد که بیش از ۲۰۰ متر طول برخوردار است. ازآنجایی که بعد از گذشت این همه سال قلعه و این راه زیرزمینی انقدر پایدار و محکم باقی‌مانده، نشان دهنده این است که از نظر مهندسی و طراحی و استحکام بسیار بی‌نظیر است.

قدمت دقیق قلعه دیشموک

خرید بلیط هواپیما شهر کرد
بلیط هواپیما شهر کرد

قدمت لایه‌های زیرین این قلعه مربوط به دوره اشکانی و ساسانی بوده به ویژه سازه غربی صخره آن که مرتبط با دوره اشکانی است. بافت معماری جدید آن نیز به دوره‌های زندیه و قاجاریه می‌رسد. حیاط شرقی این مجموعه مربوط به دوره زندیه و قاجاریه و حیاط غربی آن به دوره اول پهلوی برمی‌گردد. این قلعه از راهروهایی زیرزمینی در دو قسمت شرقی و غربی تشکیل شده که در گذشته دژی محکم و استوار به حساب می‌آمده، از این رو تصرف آن کاری سخت و دشوار بوده است. اینکه چه کسانی در طول قدمت این قلعه در منطقه حکومت می‌کردند کاری دشوار است و تنها می‌توان گفت که در دوره معاصر به ویژه از عصر قاجاریه تا انقلاب ۵۷، این قلعه، سکونتگاه کلانترنشینان بهمئی سردسیری از طایفه خلیلخان به ویژه تیره جعفرخانی آن بوده است.

برای خرید بلیط هواپیما یاسوج و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید