سفری خاطره انگیز به شمال ایران و بازدید از قلعه لیسار تالش

اگر قصد خرید بلیط هواپیما و سفر به شمال کشور را دارید، در جاده‌های استان گیلان به سمت غرب که بروید، مسیر تالش به سمت آستارا جاده‌ای زیبا خواهید دید، وقتی‌که محو در این زیبایی هستید در 20 کیلومتری شهر تالش به شهر لیسار می‌رسید که در سمتی شکوفه‌های درختان میوه و در سمت دیگر شالیزار دیده می‌شوند.

0
85
خرید بلیط هواپیما گیلان
بلیط هواپیما گیلان
سفری خاطره انگیز به شمال ایران و بازدید از قلعه لیسار تالشReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Mar 16Rating: 4.0سفری خاطره انگیز به شمال ایران و بازدید از قلعه لیسار تالش - خرید بلیط هواپیمادر جاده‌های استان گیلان به سمت غرب که بروید، مسیر تالش به سمت آستارا جاده‌ای زیبا خواهید دید، وقتی‌که محو در این زیبایی هستید در 20 کیلومتری شهر تالش به شهر لیسار می‌رسید که در سمتی شکوفه‌های درختان میوه و در سمت دیگر شالیزار دیده می‌شوند. قلعه لیسار تالش - خرید بلیط هواپیما

قلعه لیسار تالش

اگر قصد خرید بلیط هواپیما و سفر به شمال کشور را دارید، در جاده‌های استان گیلان به سمت غرب که بروید، مسیر تالش به سمت آستارا جاده‌ای زیبا خواهید دید، وقتی‌که محو در این زیبایی هستید در 20 کیلومتری شهر تالش به شهر لیسار می‌رسید که در سمتی شکوفه‌های درختان میوه و در سمت دیگر شالیزار دیده می‌شوند. دقیقاً در بین همین زیبایی‌ها در سمت چپ خود قلعه‌ای نمایان می‌شود که قدمتی هزارساله دارد. این دژ تاریخی که بر روی تپه بزرگی استوار است، به قلعه صلصال لیسار معروف است. مسئولان شهری برای پذیرایی و استقبال از مهمانان نوروزی آماده هستند، مطمئناً با فرارسیدن تعطیلات و آغاز مسافرت‌های نوروزی سیل عظیمی از جمعیت به شهر لیسار سفر می‌کنند. با توجه به اینکه شهر لیسار در مسیر عبور مسافران استان‌های شمالی و شمال غربی کشور واقع‌شده، قطعاً از این زیبایی‌ها، جاذبه‌های طبیعی و گردشگری نمی‌توانند ساده رد شوند و حتماً مدتی را در این شهر دلربا خواهند گذراند. شهر لیسار همه‌ساله میزبان هزاران مسافر و میهمان نوروزی است.

تالش در استان گیلان

خرید بلیط هواپیما گیلان
بلیط هواپیما گیلان

در مجموع، تالش با جاذبه‌های طبیعی و تاریخی زیاد در استان گیلان دارای جنگل‌های انبوه، سواحل گسترده و مکان‌های تاریخی است، بنابراین شما نیز اگر قصد خرید بلیط هواپیما دارید و به دنبال چشم‌اندازی تاریخی و زیبا هستید، قلعه لیسار یا صلصال را برایتان پیشنهاد می‌کنیم؛ قلعه‌ای در حال تخریب اما باعظمتی تاریخی پابرجاست و دیدنش خالی از لطف نیست. این قلعه در 15 کیلومتری شمال شهر تالش و 100 متر بالاتر از دریا و روبروی تپه‌ای مشرف‌به جنگل و دریا در روستای زیبای سوباتان قرار دارد و مربوط به دوران سلجوقیان است. آب‌انبارهای بزرگ بیانگر تمدن در این منطقه است و هر گامی که در مسیر برمی‌دارید زیبایی‌‌های اطراف قلعه با نمای گسترده‌ای از ساحل دریای خزر و مناطق جنگلی و مزارع زیبا را خواهید دید.

مشخصات قلعه لیسار

بازدید از قلعه لیسار تالش
قلعه لیسار تالش

این اثر در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شماره ثبت ۸۷۸۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. جنس قلعه لیسار تالش از سنگ و ساروج ساخته شده و به دلیل قدمت زیاد، شرایط جوی و عدم توجه رفته رفته در حال نابودی است که مسئولان باید برای مرمت آن تمهیداتی بیاندیشند.

نوشتار و معنای لغوی قلعه لیسار

خرید بلیط هواپیما گیلان
بلیط هواپیما گیلان

اگر به دنبال مکانی با چشم‌اندازی فوق‌العاده از جنگل و دریا هستید، حتماً قلعه صلصال تالش که میان درخت‌های انار قرار دارد را در برنامه سفرهای خود قرار دهید. صلصال با این املا در لغت به معنای گل خشکیده ورز داده‌شده و آماده برای کوزه‌گری و سفالگری است، زیرا این منطقه دارای خاک‌های رسی قرمز و زردرنگ است که با فرسایش دامنه‌های کوهستانی تالش ایجادشده. اما برخی دیگر عقیده دارند که با املای سلسال صحیح است و سلسال در لغت به معنای آب‌خنک و خوشگوار است و از ضروریات قلعه داشتن آب‌انبار است.

قسمت‌های مختلف قلعه لیسار

بازدید از قلعه لیسار تالش
قلعه لیسار تالش

این قلعه از دو قسمت داخلی و خارجی تشکیل‌شده که بخش خارجی آن محوطه نسبتاً وسیعی دارد و توسط دیوار از زمین‌های اطراف جداشده اما امروز از دیوار خارجی چیزی باقی نمانده و فقط بقایای سنگی دیده می‌شود. بخش داخلی قلعه نیز که بر روی صخره سنگی قرارگرفته، اکنون نیز بقایای آن باقی‌مانده است. ساختمان قلعه طوری ساخته‌شده که می‌توانستند از تمام جهات اصلی و فرعی  اطراف را زیر نظر داشته باشند، شما نیز در سفرتان با خرید بلیط هواپیما و رفتن به این قلعه تمام جهات را خواهید دید.

موقعیت قلعه لیسار

بازدید از قلعه لیسار تالش
قلعه لیسار تالش

قلعه لیسار در میان شالیزارهای برنج و باغات انار و گیلاس تالش در نزدیکی دریای خزر واقع‌شده که دارای آب‌وهوای بسیار مطبوعی است و اطرافش پر از چشمه‌ها و رودخانه‌ها است. این قلعه با توجه به چشم‌انداز زیبای خود در این منطقه همچون نگینی بر انگشتر است. البته باید اقداماتی در این منطقه انجام گیرد، مانند جاده کشی از خود قلعه تا به دریا و قرار دادن وسیله‌ای مانند تله‌کابین برای جابه‌جایی گردشگران که باعث هرچه زیباتر شدن این منطقه شود.

یافته‌های تاریخی از قلعه لیسار

خرید بلیط هواپیما گیلان
بلیط هواپیما گیلان

از قلعه نقوش سفالینه و ظروفی به‌دست‌آمده که شامل نقوش کاج‌ها، گل‌ها، حیوانات اشکال هندسی است. همچنین سه شی‌ء بسیار باارزش و منحصربه‌فرد یافته شده که یکی از آن‌ها یک پیکان آهنی است و نشان‌دهنده نظامی بودن این قلعه است و دیگری یک قلمدان مسی نقره‌کوب است که خطوطی نیز بر روی آن نوشته‌شده و سومین شی یک سکه یا فلوس مسی مربوط به دوره اتابکان در قرن ششم هجری است. بیرون قلعه نیز دو سکه مسی به‌دست‌آمده که فاقد نوشته‌اند ولی بازهم مربوط به دوره اتابکان است و با توجه به تحقیقات انجام‌شده، این قلعه با قدمتی هزارساله که جز قدیمی‌ترین بنای استان گیلان است. از این مکان می‌توان به‌عنوان دیدنی‌ترین جای گردشگری نام برد که توانسته در جذب گردشگر و توریست بسیار مؤثر باشد. با توجه به بقایای دیوار‌‌های فروریخته که دارای ملاط ساروج است می‌توانید در اطراف قلعه نیز این سنگ‌‌ها را ببینید که برخی ساکنان برای ساخت خانه‌‌های خود استفاده کرده‌اند، هم‌چنین به نظر می‌رسد این قلعه حصار دومی داشته و اکنون تخریب‌شده و اثری از آن باقی نمانده است

برای خرید بلیط هواپیما گیلان و رزرو هتل بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: تحریریه بلیط هواپیما

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید