سفری بی نظیر به تبریز و بازدید از قلعه پشتاب، شهرستان اهر

در شهر هوراند که یکی از توابع شهرستان اهر در استان آذربایجان شرقی است، جاذبه زیبایی به نام قلعه پشتاب وجود دارد که قلعه پیشتو، پیشتاب و پشتو نیز، نامیده می‌شود. گردشگران بسیاری زمانی که بلیط هواپیما تبریز را خریداری می‌کنند، به بازدید از این قلعه تاریخی می‌روند. قلعه پشتاب در ارتفاع 3000 متری، 50 کیلومتری شمال شرقی شهرستان اهر و 12 کیلومتری هوراند واقع شده است. این قلعه به روی یکی از کوه‌های مرتفع منطقه به نام هشته قرار دارد.

0
54
بازدید از قلعه پشتاب اهر
قلعه پشتاب اهر
سفری بی نظیر به تبریز و بازدید از قلعه پشتاب، شهرستان اهرReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jan 8Rating: 3.5سفری بی نظیر به تبریز و بازدید از قلعه پشتاب، شهرستان اهر - بلیط هواپیما تبریزدر شهر هوراند که یکی از توابع شهرستان اهر در استان آذربایجان شرقی است، جاذبه زیبایی به نام قلعه پشتاب وجود دارد که قلعه پیشتو، پیشتاب و پشتو نیز، نامیده می‌شود. گردشگران بسیاری زمانی که بلیط هواپیما تبریز را خریداری می‌کنند، به بازدید از این قلعه تاریخی می‌روند.

قلعه پشتاب، شهرستان اهر

در شهر هوراند که یکی از توابع شهرستان اهر در استان آذربایجان شرقی است، جاذبه زیبایی به نام قلعه پشتاب وجود دارد که قلعه پیشتو، پیشتاب و پشتو نیز، نامیده می‌شود. گردشگران بسیاری زمانی که بلیط هواپیما تبریز را خریداری می‌کنند، به بازدید از این قلعه تاریخی می‌روند. قلعه پشتاب در ارتفاع 3000 متری، 50 کیلومتری شمال شرقی شهرستان اهر و 12 کیلومتری هوراند واقع شده است. این قلعه به روی یکی از کوه‌های مرتفع منطقه به نام هشته قرار دارد. زمان ساخت قلعه به دوران “اورارتوها” مربوط می‌شود که داخل روستای پیشتاب است و توابع بخش هوراند می‌باشد. ورودی قلعه معبر باریکی است که دارای 220 پله سنگی از سمت شمال می باشد. در سه سمت دیگرش هم دارای پرتگاه‌های مخوف است که به قدرت نفوذپذیری قلعه می‌افزایند. تعدادی آجر، سنگ‌های لاشه‌ای، ساروج و ملات گل رس در ساختار دیوارهای قلعه به چشم می‌خورند. بنابر توضیحاتی که در برخی منابع ذکر شده است، به نظر می‌آید بر اساس آثار موجود در قلعه که سفال‌ها بی نقش و نگار قدیمی هستند، قلعه در اوایل ورود اسلام به منطقه قره‌ داغ و ارسباران ساخته شده است. به عبارتی دیرینگی قلعه به دوره اشکانی و ساسانی مربوط می‌شود.

قلعه‌های اطراف قلعه پشتاب

بازدید از قلعه پشتاب اهر
قلعه پشتاب اهر

اتاقک‌ها و پلکان‌های کنده‌کاری شده بر سنگ از بقایایی است که امروزه از قلعه پشتاب به جا مانده‌اند. اگر بلیط هواپیما تبریز را خریداری کرده و به بازدید از قلعه بروید، اطراف قلعه حصارهای صخره‌ای و مرتفع و همچنین، پرتگا‌ه‌های عمیقی مشاهده خواهید کرد که دورتادور قلعه را محاصره کرده‌اند. آب انبارهای متعدد و بسیاری در درون صخره‌ها و سمت شمالی قلعه کنده‌کاری شده‌اند. اگر به بالای قلعه پشتاب بروید، دره رود قره سو و قلعه قهقهه را خواهید دید. هرکدام از قلعه‌های منطقه ارسباران به این‌گونه هستند که مشاهده قلعه‌های دیگر از بالای هر قلعه میسر است. احتمال می‌رود این قلعه‌ها از زمان ادواری همچون دوره بابک خرمدین آذربایجان وجود دارند که از طریق این دژها شبانه با علایم آتش با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کردند.

✅ بازدید از مقاله برج ساعت تبریز
✅ بازدید از مقاله جاذبه‌ی تاریخی ارگ علیشاه تبریز
✅ بازدید از مقاله غذاهای رنگین شهر تبریز

طبیعت اطراف قلعه پشتاب

خرید بلیط هواپیما تبریز
بلیط هواپیما تبریز

از دلایلی که مردم بلیط هواپیما تبریز را برای بازدید از قلعه پشتاب خریداری می‌کنند، طبیعت زیبای منطقه ارسباران است. طبیعت بسیار ناب و زیبایی اطراف قلعه پشتاب وجود دارد و شامل جنگل‌های متراکم با گیاهان و درختان سرسبز متعدد هستند که به زیبایی منطقه چندین برابر می‌افزایند. حیوانات وحشی ازجمله خرس قهوه‌ای که به زبان ترکی “آیی” نام دارد، در دامنه قلعه زندگی می‌کنند و هراز گاهی به روستاهای اطراف، به خصوص روستای “جابان” می‌روند.

اهمیت قلعه پشتاب

در آذرماه سال 1387، قلعه پشتاب یا همان پشتو، در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. اگر بلیط هواپیما تبریز را برای بازدید از این قلعه خریداری کنید، آب‌انبارهایی را خواهید دید که در درون صخره‌ها و قسمت شمالی قلعه کنده کاری شده‌اند و در زمان خود بسیار پرکاربرد بوده‌اند. قلعه پشتاب در زمان خود، به دلیل این‌که هیچ مسیر دسترسی غیر از پلکان‌ها به داخل قلعه وجود نداشته، از امنیت بسیار بالایی برخوردار بوده است. اهمیت بالای این قلعه از موقعیت جغرافیایی ممتاز و برتر و همچنین، آثار معماری باقی‌مانده از آن به وضوح قابل مشاهده و فهم است. با توجه به سفالینه‌هایی که در قلعه پشتاب وجود دارند، می‌توان فهمید که آثار دوران اشکانی، ساسانی و قرون میانه اسلامی بیشتر از آثار مربوط به هزاره اول قبل از میلاد است. آثاری که از دوره‌های ساسانی و اشکانی در قلعه وجود دارند، سفالینه‌هایی هستند که عمدتاً تزییناتی با اشکال هندسی و جنس خمیره نخودی و قرمز دارند. سفالینه‌هایی که به قرون میانه سالامی مربوط هستند، سفالینه‌های ساده و لعاب‌دار ساخته شده از مواد کانی هستند.

دسترسی به قلعه پشتاب

خرید بلیط هواپیما تبریز
بلیط هواپیما تبریز

برای رفتن به قلعه پشتاب، ابتدا باید بلیط هواپیما تبریز را خریداری کنید و سپس از طریق خودرو ادامه مسیر را طی کنید. فاصله 55 کیلومتری مابین شهرستان هوراند و اهر وجود دارد و تا رسیدن به هوراند دو نقطه ایستگاهی مهم به نام‌های “روستای بزرگ مجیدآباد” و ورودی جاده روستای اینجار و روستای کوجان “کافه اینجار” است. بلافاصله بعد از روستای مجیدآباد، مسیر روستای “چیناب” دیده می‌شود. بعد از این مسیر خاکی پرپیچ و خم وجود دارد که از روستاهای “نیق”، “تازه کند” و “محمدآباد” می‌گذرد. این روستاها از جاذبه‌های مهم گردشگری در جنوب منطقه هوراند محسوب می‌شوند. یعنی در مسیر دسترسی به قلعه می‌توانید از این جاذبه‌ها نیز دیدن کنید. به قلعه پشتاب که برسید، چشمه‌ای نزدیکی قلعه وجود دارد که می‌توانید در آنجا کمپ بزنید. از این چشمه می‌توانید به دره “فرهادداشی” نیز بروید.  گذراندن حداقل یک روز برای بازدید از قلعه پشتاب و مناطق اطراف آن به طبیعت‌گردان و طبیعت دوستان قطعاً توصیه می‌گردد.

برای خرید بلیط هواپیما تبریز و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید