قلعه چیتورگاه هند ارگی استوار در میان قلعه‌ها

قلعه چیتورگاه که در شهر تاریخی چیتورگاه هند واقع شده است، با قدرت، همانند یک ارگ استوار در میان قلعه‌ها و قصرهای دیگر ایستاده است. اگرچه مقبره‌های زیادی در ایالت راجستان کشور هند وجود دارد که می‌توانید با خریداری بلیط هواپیما هند از آن‌ها دیدار به عمل آورده و زیبایی‌هایشان را تحسین کنید؛ اما قلعه چیتورگاه همواره یادآور جنبه حماسی و شاعرانه‌ای از دلاوری و شرافت راجپوت (Rajput) بوده است.

0
21
معرفی قلعه چیتورگاه هند
قلعه چیتورگاه هند
قلعه چیتورگاه هند ارگی استوار در میان قلعه‌هاReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jun 16Rating: 4.0قلعه چیتورگاه هند ارگی استوار در میان قلعه‌ها و آشنایی با این قلعه زیبا.قلعه چیتورگاه که در شهر تاریخی چیتورگاه هند واقع شده وبا قدرت همانند یک ارگ استوار در میان قلعه‌ها و قصرهای دیگر ایستاده است.

آشنایی با قلعه چیتورگاه (Chittorgarh Fort) هند

قلعه چیتورگاه که در شهر تاریخی چیتورگاه هند واقع شده است، با قدرت، همانند یک ارگ استوار در میان قلعه‌ها و قصرهای دیگر ایستاده است. اگرچه مقبره‌های زیادی در ایالت راجستان کشور هند وجود دارد که می‌توانید با خریداری بلیط هواپیما هند از آن‌ها دیدار به عمل آورده و زیبایی‌هایشان را تحسین کنید؛ اما قلعه چیتورگاه همواره یادآور جنبه حماسی و شاعرانه‌ای از دلاوری و شرافت راجپوت (Rajput) بوده است.

این قلعه که در قرن هفتم میلادی ساخته شده است، جزو میراث جهانی یونسکو نیز می‌باشد. قلعه چیتورگاه هند پایتخت فرمانروایان موار (Mewar) بوده است. مجتمع قلعه چیتورگاه از 7 دروازه، دو برج و 65 ساختمان تشکیل یافته است.

بزرگ‌ترین قلعه هند و آسیا، یعنی قلعه چیتورگاه در مقابل 3 حمله اصلی و بزرگ مسلمانان در دوران علائدین خیلجی (Alauddin Khilji)، بهادر شاه و اکبر ایستادگی کرده و هیچ‌گاه حتی یک‌بار هم، سنگری برای مسلمانان نشده و همواره از آن به‌عنوان نشان راجپوت یاد شده است.

این جنگ‌ها برای دین یا اعتقاد نبوده بلکه تنها به خاطر این بوده است که شرف و عزت این سرزمین خالص نگه داشته شده و از آن در مقابل متجاوزان خارجی محافظت شود و این حس تعلق بود که پادشاهان راجپوت را وادار کرد که در مقابل دشمنان شمشیر به دست گرفته و با این کار شعار قهرمانانه هیچ‌وقت نمی‌میریم را تا نسل‌های آتی وصف کنند.

درحالی‌که مردان شجاع در میدان نبرد حماسه می‌آفریدند، زنان نیز فداکاری مردان خود را از طریق اقدام به Jauhar (اقدام به خودکشی برای جلوگیری از دستگیر شدن توسط متجاوزان) حمایت می‌کردند تا عزت و شرافت سرزمین و روحیه حماسی آن را زنده نگه دارند.

به هر حال قلعه چیتورگاه هند همواره به‌عنوان سمبلی از ایستادگی و حماسه راجپوت یاد می‌شود. پس اگر به قلعه‌های تاریخی علاقه دارید بهتر است بلیط هواپیما هند و دیدار از این قلعه را از دست ندهید. ما نیز در همین راستا و برای آشنایی بیشتر شما با قلعه چیتورگاه هند، تصمیم گرفته‌اید تا در قالب این مطلب، این قلعه زیبا و استوار را برای شما معرفی کنیم.

✅ بازدید از مقاله برنامه سفر 4 روزه به گوا
✅ بازدید از مقاله بهترین جاذبه‌های گردشگری گوا
✅ بازدید از مقاله جشنواره رنگ هند

تاریخ قلعه چیتورگاه

معرفی قلعه چیتورگاه هند
قلعه چیتورگاه هند

این قلعه که توسط شاه چیترانگاد (Chitrangad) از خانواده سلطنتی مائوریا (Maurya) ساخته شده است، با نام چیتراکوتا (Chitrakuta) نیز شناخته می‌شود. بعدها این قلعه توسط فرمانروایان مِوار (Mewar) در سال 728 میلادی تسخیر شد. در سال 1303 میلادی بود که علائدین خیلجی قلعه را پس از یک نبرد مجلل از راتان سینگ (Ratan Singh) گرفت.

اما به زودی راجپوت‌ها عزت و شرافت خود را باز پس گرفته و این بار تحت فرمانروایی حمیر سینگ (Hammir Singh) از قبیله سیسودیا (Sisodia clan)، حکمرانی قلعه را به دست گرفتند. در سال 1535، بهادر شاه قلعه را تسخیر کرد؛ اما پس از حمله مغول‌ها این قلعه توسط همایون به قبیله سیسودیا پس داده شد؛ اما این آخر کار نبوده و در سال 1576، اکبر قلعه را تسخیر کرده و تا آمدن بریتانیایی‌ها به هند، آن را تحت سلطه خود نگه داشت.

معماری قلعه چیتورگاه

معرفی قلعه چیتورگاه هند
قلعه چیتورگاه هند

این قلعه دارای مساحتی به میزان 700 هکتار و محیطی به مقدار 13 کیلومتر است و یک جاده یک کیلومتری دارد که پس از گذر از 7 دروازه شما را به خاک‌ریز آن می‌رساند. این دروازه‌ها عبارت‌اند از: دروازه گانش (Ganesh gate)، دروازه هانومان (Hanuman gate)، دروازه پادان (Padan gate)، دروازه جودلا (Jodla Gate)، دروازه باریون (Bharion gate)، دروازه لاکشمان (Lakshman gate) و آخرین و اصلی‌ترین دروازه یعنی دروازه رام (Ram gate).

این دروازه‌ها برای محافظت از قلعه در مقابل حمله دشمنان ساخته شده و طاق‌های این دروازه‌ها حتی از ورود فیل‌ها به قلعه نیز مقابله می‌کرده است. دیوارهای قلعه از ملات سنگ‌آهک ساخته شده و تا ارتفاع 500 متری از سطح زمین بالا رفته‌اند. در قلعه چیتورگاه هند چهار قصر، 19 معبد و 4 مقبره وجود دارد.

قصر رانا کومبا (Rana Kumbha)

معرفی قلعه چیتورگاه هند
قلعه چیتورگاه هند

قصر رانا کومبا که احتمالاً قدیمی‌ترین ساختمان و مهم‌ترین کاخ قلعه چیتورگاه می‌باشد، وقف اولین فرمانروای مِوار و صاحب قلعه یعنی رانا کومبا شده است. ورودی این کاخ از دروازه سوراج می‌باشد. ماهارانا اودای سینگ (Maharana Udai Singh)، شاهزاده شاعر و خالق اثر اودایپور و میرا (Udaipur and Mira)، نیز ساکن همین قصر بود. همچنین گفته می‌شود که رانی پادمینی (Rani Padmini) در زیرزمین کاخ مرتکب Jauhar شده است.

قصر پادمینی (Padmini)

معرفی قلعه چیتورگاه هند
قلعه چیتورگاه هند

این قصر که در قسمت جنوبی قلعه واقع شده است، با نمای سفید خود از سه طبقه تشکیل شده و دارای سقف‌های پوشیده شده با سایه‌بان به همراه یک خندق می‌باشد. این قصر مکانی است که رانی پادمینی، همسر راتان سینگ و یک شخصیت مهم در تاریخ قلعه، زندگی می‌کرد. گفته می‌شود که علائدین خیلجی در همین کاخ پادمینی را از نزدیک دیده و فکر تسخیر این ملکه باعث حمله به چیتورگاه و روی دادن آن نبرد حماسی شده است.

قصر فاتح پراکاش (Fateh Prakash)

معرفی قلعه چیتورگاه هند
قلعه چیتورگاه هند

قصر فاتح پراکاش که توسط فاتح سینگ ساخته شده است، امروزه موزه‌ای است که سازه‌های متعدد، معبدها نقاشی‌های آبرنگ و فواره‌ها را در خود جای داده است. این موزه گستره‌ای از آثار تاریخی مهم همانند شمشیر‌ها، سپرها، کلاه‌خودها و زره‌های سربازها و دیگر آثار تاریخی را به نمایش می‌گذارد.ق

برج ویجای استامب (Vijay Stambh)

معرفی قلعه چیتورگاه هند
قلعه چیتورگاه هند

مرتفع‌ترین بین دو برج قلعه چیتورگاه هند که همچنین جایا استامب (Jaya Stambh) نامیده می‌شود، به‌صورت یک سازه مفتخر از پیروزی و قدرت خانواده سلطنتی مِوار، بر فراز قلعه چیتورگاه ایستاده است. این برج توسط ماهارانا کومبا (Maharana Kumbha) به خاطر پیروزی او در مقابل محمود شاه خاجی (Mahmud Shah Khaji) در سال‌های 1458-1468، ساخته شده است.

ساخت‌و‌ساز این ساختمان خارق‌العاده با ارتفاع 122 فیتی، یک دهه زمان برده است. در این برج به‌طورکلی 9 طبقه وجود داشته که با یک پلکان دایروی 157 پله‌ای، به هم متصل شده‌اند. امروزه عصر هنگام، این برج چراغانی شده و تصویری زیبا از تاریخ قلعه چیتورگاه را به نمایش می‌گذارد.

برج کیرتی استامب (Kirti Stambh)

معرفی قلعه چیتورگاه هند
قلعه چیتورگاه هند

این برج که دارای ارتفاع 72 فیتی می‌باشد، در قرن دوازدهم میلادی ساخته شده و بیشتر با حکاکی‌ها و مجسمه‌های جین (Jain) تزئین شده است. این برج توسط جیجاجی راتود (Jijaji Rathod) که یک تاجر جینی بود ساخته شده و دارای 6 طبقه است که با 54 پلکان به هم متصل شده‌اند.

ساعات بازدید از قلعه چیتورگاه هند

معرفی قلعه چیتورگاه هند
قلعه چیتورگاه هند

ساعات بازدید از قلعه چیتورگاه هند 9 صبح تا 6 بعدازظهر می‌باشد. ساعات بازدید از نمایش نور و صدای قلعه چیتورگاه هند نیز بین ساعات 7 صبح تا 8 شب است. هزینه ورودی برای بزرگ‌سالان 50 روپیه و هزینه ورودی برای کودکان 25 روپیه می‌باشد. ساعات بازدید از موزه کاخ فاتح پراکاش (Fateh Prakash) از ساعت 9.45 صبح تا 5.45 بعدازظهر بوده و 2 الی 3 ساعت طول خواهد کشید تا از تمامی مجموعه قلعه بازدید به عمل آورید.

آدرس قلعه چیتورگاه هند

معرفی قلعه چیتورگاه هند
قلعه چیتورگاه هند

قلعه چیتورگاه هند بر فراز تپه‌ای در نزدیکی رودخانه گامبری (Gambheri) در قسمت جنوبی راجستان قرار گرفته است.

آدرس قلعه: 31200 راجستان، چیتورگاه، جاده قلعه چیتورگاه

روی‌هم‌رفته می‌توانید مطمئن باشید که بازدید از قلعه چیتورگاه هند ارزش وقت گذاشتن را دارد و کسانی که به آثار تاریخی مخصوصاً قصرها و قلعه‌های تاریخی علاقه دارند، باید یک‌بار هم که شده بلیط هواپیما هند خریداری کرده و به بازدید از قلعه چیتورگاه هند بروند. می‌توانید مطمئن باشید که گذراندن وقت در این قلعه شما را به سال‌ها و دوران گذشته هندوستان برده و اوقات و خاطرات خوشی را برایتان پدید خواهد آورد.

برای خرید بلیط هواپیما هند و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید