قوانین سفر با خودرو شخصی به وان

ترکیه یکی از کشورهای همسایگی ایران همواره یکی از مقاصد گردشگری خارجی مهم برای هم وطنانمان بوده است و امروزه تعداد سفرهای زمینی و هوایی به این کشور بیش از هر زمانی افزایش یافته است.

0
103
معرفی قوانین سفر با خودرو شخصی به وان
قوانین سفر با خودرو شخصی به وان
قوانین سفر با خودرو شخصی به وانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Feb 10Rating: 4.0قوانین سفر با خودرو شخصی به وان ترکیه و راهنمای کامل سفر زمینی.قوانین سفر با خودرو شخصی به وان اگر علاقه مند سفر با خودرو شخصی خود هستید باید ابتدا پلاک خودروی خود را به پلاک بین المللی تغییر دهید.

معرفی قوانین سفر با خودرو شخصی به وان

ترکیه یکی از کشورهای همسایگی ایران همواره یکی از مقاصد گردشگری خارجی مهم برای هم وطنانمان بوده است و امروزه تعداد سفرهای زمینی و هوایی به این کشور بیش از هر زمانی افزایش یافته است. راه های متعددی برای سفر به این کشور وجود دارد که بعضی افراد گزینه هوایی را انتخاب می کنند و با خرید بلیط هواپیما، سفری دنج را همراه دوستان خود تجربه می کنند در حالیکه بعضی دیگر دوست دارند با اتومبیل شخصی خود راهی ترکیه شوند و از هر لحظه از سفر خود لذت ببرند و بعضی نیز سوار اتوبوس راهی این کشور می شوند. اگر شما هم قصد سفر با خودروی شخصی خود را دارید باید از قوانین سفر با خودرو شخصی به وان اطلاع داشته باشید که در ادامه این مطلب به آن ها خواهیم پرداخت.

آیا برای سفر به وان ویزا باید بگیریم؟

معرفی قوانین سفر با خودرو شخصی به وان
قوانین سفر با خودرو شخصی به وان

ترکیه از جمله کشور هایی می باشد که سال ها پیش برای ورود اتباع ایرانی قوانین اخذ ویزا را حذف کرده است. از آن جا که اخذ ویزا نیازمند هزینه، برنامه ریزی زمانی و شرایط و محدودیت هایی می باشد، ورود به کشور ترکیه بدون ویزا می تواند شرایط را برای سفر به وان آسان کند. البته این را باید به یاد داشت که نیازمند نبودن به ویزا برای ورود به یک کشور دلیل بر اقامت دائم در آن کشور نمی باشد. ورود و خروج به کشور ترکیه طبق قوانین این کشور برای ایرانیان به صورت توریستی 3 ماه می باشد که باید به آن توجه شود.

کاپوتاژ از اساسی ترین مسائل

اگر علاقه مند سفر با خودرو شخصی خود هستید، باید ابتدا پلاک خودروی خود را به پلاک بین المللی تغییر دهید. در حال حاضر سازمان جهانگردی مسئول صدور پلاک های ترانزیت بین المللی است.

توجه کنید که کاپوتاژ ماشین سرویس یک ساله بوده و از آن می توانید برای عبور از تمام مرزهای زمینی ایران استفاده نمایید. عوارض خروج از مرز به ازای هر فرد، حدود 220 هزار تومان می باشد. حتماً به خاطر داشته باشید که اگر خودروی شما متعلق به فرد دیگری است می بایست مدارک لازم به نام آن فرد را ارائه داده و از طرف وی وکالت کتبی داشته باشید. زمانی که از اعتبار یک ماه مانده باشد خودرو حق خروج ندارد بنابراین می توان گفت مدت اعتبار مفید 11 ماه است.

مرز ایران-ترکیه

اگر قصد سفر با خودرو شخصی را دارید حتماً باید برگه کاپوتاژ، گواهینامه بین المللی مالکیت خودرو، پلاک ترانزیت، گواهینامه بین المللی و بیمه آکسا را داشته باشید.

برای سفر به ترکیه از سه نقطه مرزی می توانید عبور کنید. یکی از آن ها مرز بازرگان است. این مرز که بین دوگوبایازیت و تبریز قرار دارد، شلوغ ترین مرز ایران و ترکیه است که در 290 کیلومتری  تبریز است. این مرز به صورت شبانه روزی باز بوده و حمل و نقل نیز به صورت روزانه در دسترس است. اگر این مرز زیاد شلوغ نباشد، خروج از مرز حدود یک ساعت طول خواهد کشید. برای ورود به ترکیه با پاسپورت معتبری که حداقل 6 ماه از اعتبار آن باقی مانده است، کافیست و می توانید با همان پاسپورت 90 روز در ترکیه اقامت کنید.

دیگر مرزی که می توانید برای عبور از آن استفاده کنید، مرز سرو می باشد. حتماً به خاطر داشته باشید که این مرز 24 ساعته نیست ولی برای مسافران بین المللی باز است. در ضمن مرز رازی هم می تواند یکی از گزینه های شما برای عبور از مرز باشد.

✅ بازدید از مقاله هزینه سفر وان ترکیه

جاده ها و بزرگراه های ترکیه

معرفی قوانین سفر با خودرو شخصی به وان
قوانین سفر با خودرو شخصی به وان

ترکیه عموماً جاده های خوبی دارد اما جاده های آن در نزدیکی ایران بسیار بد و پر از دست انداز است. رانندگی در بزرگراه های ترکیه می تواند تجربه لذت بخشی باشد، چراکه این بزرگراه ها بسیار خلوت هستند. ممکن است در اطراف شهرهای بزرگ با ترافیک مواجه شوید که در این صورت مجبور خواهید شد از راه های روستایی استفاده کنید. ولی نگرانی نداشته باشید که معمولاً هیچ کدام از ترافیک های بزرگراهی طولانی نیستند. در ترکیه چند بزرگراه وجود دارد که حدود 3 تا 5 لیره عوارض دریافت هواهند کرد. بزرگراه های ترکیه دارای پمپ بنزین های زیادی است، که سرویس های بهداشتی اکثر آن ها رایگان و تمیز است. هنگام نزدیک شدن به شهرها چراغ قرمزهای زیادی سر راهتان قرار دارند. سیستم چراغ قرمزهای ترکیه بسیار دقیق هستند. پس حتماً سرعت قانونی خود را رعایت کنید.

نکات مهم هنگام سفر

اگر قصد دارید با ماشین شخصی خود به وان سفر کنید باید قبل از سفر حتماً مواردی مانند پلاک ماشین بین‌المللی (کاپوتاژ)، گواهینامه بین‌المللی یک ساله، برچسب CD و IR، کارت مالکیت خودرو و یا دفترچه مالکیت و بیمه بین‌المللی ماشین همراهتان باشد. همچنین هزینه عوارض برای شهرداری قطور و هزینه کاپوتاژ یا مجوز خروج از کشور نیز از یادتان نرود.

وان شهری زیباست و با مرکز خریدهای زیبا قطعاً ارزش بازدید دارد. ما در این مطلب به نکات مهم هنگام سفر با خودروی شخصی به وان را برایتان یاد آوری کردیم. اما اگر قصد سفر دنج را دارید می توانید با خرید بلیط هواپیما وان به این شهر سفر کرده و برگه ای نو به دفتر خاطراتتان اضافه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید