آشنایی با قوانین فرودگاهی کشور ترکیه

بی‌تردید کشور ترکیه یکی از جذاب‌ترین مقاصد گردشگری در سال‌های اخیر برای گردشگران بوده است. این کشور با داشتن جاذبه‌های طبیعی و تاریخی و مراکز تفریحی بی‌شمار خود، امروزه به انتخاب اول گردشگرانی مبدل شده است که می‌خواهند با صرف هزینه‌ای اندک، تعطیلات خود را در مکانی دل‌انگیز و زیبا سپری کنند.

0
81
معرفی قوانین فرودگاهی ترکیه
قوانین فرودگاهی ترکیه
آشنایی با قوانین فرودگاهی کشور ترکیهReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jul 11Rating: 4.5قوانین فرودگاهی ترکیه و مدارک و اطلاعات لازم برای سفر به کشور ترکیه.قوانین فرودگاهی ترکیه قوانینی که شاید از نظر گردشگران کمی سخت‌گیرانه به نظر برسند اما بی‌شک وجودشان برای حفاظت از جان و مال مسافران ضرورت دارد.

قوانین فرودگاهی ترکیه

بی‌تردید کشور ترکیه یکی از جذاب‌ترین مقاصد گردشگری در سال‌های اخیر برای گردشگران بوده است. این کشور با داشتن جاذبه‌های طبیعی و تاریخی و مراکز تفریحی بی‌شمار خود، امروزه به انتخاب اول گردشگرانی مبدل شده است که می‌خواهند با صرف هزینه‌ای اندک، تعطیلات خود را در مکانی دل‌انگیز و زیبا سپری کنند. همان‌طور که می‌دانید امروزه هجوم گردشگران و افزایش سفرهای هوایی به ترکیه سبب شده است که این کشور نیز مانند دیگر کشورهای پربازدید دنیا، برای امنیت مسافران خود قوانین فرودگاهی سفت و سختی را وضع کند؛ قوانینی که شاید از نظر گردشگران کمی سخت‌گیرانه به نظر برسند، اما بی‌شک وجودشان برای حفاظت از جان و مال مسافران ضرورت دارد و آگاهی از آن‌ها می‌تواند سفری امن و آسوده را برای مسافران رقم بزند. اگر شما تاکنون با سفر هوایی به کشور ترکیه سفر نکرده‌اید، به‌هیچ‌وجه نگران نباشید، زیرا ما در ادامه این مطلب شما را با برخی بایدها و نبایدها و قوانین فرودگاهی این کشور آشنا می‌کنیم تا بدون هیچ نگرانی و دغدغه‌ای، سفر خود را با خرید بلیط هواپیما ترکیه آغاز کنید.

برای سفر به ترکیه به چه مدارکی نیاز دارید؟

معرفی قوانین فرودگاهی ترکیه
قوانین فرودگاهی ترکیه

بی‌شک یکی از ملزومات سفر به ترکیه داشتن گذرنامه‌ای معتبر است؛ همراه داشتن گذرنامه‌ای که حداقل 6 ماه تا پایان اعتبار آن باقی مانده است، می‌تواند خیال شما خریداران بلیط هواپیما ترکیه را از اقامت در این کشور راحت کند. اما خبر خوب این است که شما برای سفر به کشور ترکیه نیازی به ویزا ندارید، اما اگر قصد دارید به دیگر کشورهای همسایه نظیر ارمنستان و عراق نیز سفر کنید، باید ویزای فرودگاهی دریافت کنید.

معرفی قوانین فرودگاهی ترکیه
قوانین فرودگاهی ترکیه

از دیگر مدارک مهمی که هنگام سفر به ترکیه حتماً باید با خود همراه داشته باشید، فیش پرداختی عوارض خروج از کشور است. متأسفانه علیرغم اهمیت این برگه، بسیاری از مسافران از دریافت به‌موقع آن غفلت کرده و در لحظات آخر وقت خود را در صف‌های شلوغ بانک ملی برای پرداخت آن هدر می‌دهند. توصیه ما به شما این است که چند روز پیش از خرید بلیط هواپیما ترکیه و سفر به این کشور، به نزدیک‌ترین شعبه بانک ملی در محل زندگی خود مراجعه کرده و نسبت به دریافت آن اقدام نمایید؛ زیرا محول کردن پرداخت عوارض به لحظه آخر ممکن است برای شما به قیمت از دست دادن پروازتان تمام شود. گفتنی است که هزینه عوارض خروج از کشور برای مقاصد بین‌المللی 750 هزار ریال و برای مقاصد زیارتی 375 هزار ریال می‌باشد. ناگفته نماند که ایرانیان مقیم خارج از کشور با ارائه گواهی شغلی وزارت کار و تعاون، از پرداخت این مبلغ معاف می‌باشند.

حمل چه میزان بار مجاز است؟

معرفی قوانین فرودگاهی ترکیه
قوانین فرودگاهی ترکیه

حتماً می‌دانید که میزان حمل بار از مواردی است که بر اساس قوانین خطوط هوایی هر شرکت هواپیمایی در هر پرواز تعیین می‌شود و مسائلی چون مسیر پرواز، نوع هواپیما و نوع بلیط (تجاری یا مقرون‌به‌صرفه) در آن تأثیرگذار است. اما به‌طورکلی می‌توان گفت که هر مسافر در پروازهای بیزینس کلاس می‌تواند مقدار باری حدود 30 کیلوگرم را در هر چمدان با خود حمل کند. این بدان معناست که حداکثر وزن هر چمدان باید 30 کیلوگرم باشد و این مقدار هیچ ارتباطی به تعداد نفرات ندارد؛ برای مثال در سفرهای دو نفره شما باید به‌جای حمل یک چمدان 60 کیلوگرمی، دو چمدان 30 کیلوگرمی را با خود به همراه ببرید. گفتنی است که هر مسافر می‌تواند غیر از چمدان خود، دو عدد ساک یا کیف‌دستی به وزن 8 کیلوگرم را نیز با خود به داخل هواپیما ببرد.

✅ بازدید از مقاله اخذ ویزای فرودگاهی
✅ بازدید از مقاله میزان بار مجاز ایرلاین ها و هزینه بار اضافی

چه لوازمی می‌توانیم با خود به ترکیه ببریم؟

معرفی قوانین فرودگاهی ترکیه
قوانین فرودگاهی ترکیه

هر مسافری که به سن 18 سالگی رسیده باشد‌، می‌تواند یک لیتر نوشیدنی الکلی، 600 نخ سیگار معمولی، 100 نخ سیگاریلو، 250 گرم تنباکو پیپ و 250 گرم تنباکو با 200 عدد کاغذ سیگار را با خود وارد خاک ترکیه کند. همچنین هر مسافر قادر است مقدار یک کیلوگرم چای و قهوه، یک کیلوگرم شکلات و آبنبات، 600 میلی‌گرم عطر و اودکلن، لوازم الکترونیکی (تنها از هر نوع یک دستگاه مجاز است)، حداکثر 3 عدد آلت موسیقی، 2 حیوان خانگی (با ارائه کارت شناسایی، گواهی دامپزشکی و واکسیناسیون حیوانات)، تعداد معدودی سلاح گرم و مهمات (با ارائه جواز وزارتخانه محیط‌زیست و جنگلداری ترکیه)، دارو (برای استفاده شخصی) و هدایایی با ارزش حداکثر 430 یورو را با خود به ترکیه ببرد.

به همراه آوردن چه لوازمی ممنوع است؟

معرفی مدارک لازم سفر به ترکیه
مدارک لازم سفر به ترکیه

همراه آوردن هرگونه وسایل برنده و نوک‌تیز از قبیل تیغ موکت بری، چاقو، تیغ ریش‌تراش، قیچی و غیره به کابین هواپیما ممنوع است. همچنین خریداران بلیط هواپیما ترکیه باید از به همراه آوردن اسپری خوشبوکننده، داروهای کدئین دار، مواد اسیدی (سرکه، اسید، آب‌لیمو) و وسایل خطرناکی نظیر مواد مخدر، گاز اشک‌آور، مواد آتش‌زا و مواد منفجره به داخل فرودگاه خودداری کنند.

چه لوازمی می‌توانیم با خود از ترکیه ببریم؟

معرفی مدارک لازم سفر به ترکیه
مدارک لازم سفر به ترکیه

هر یک از مسافران می‌توانند حداکثر دو کیلوگرم تنباکو یا سه کارتن تنباکوی محلی، 5 کیلوگرم نوشیدنی الکلی و سوغات و هدایایی به ارزش حداکثر 5 هزار لیر را با خود از خاک ترکیه خارج کنند. گفتنی است که خارج کردن هرگونه فرآورده آردی، کاکائو، قهوه، چای و ادویه از کشور ترکیه ممنوع است و خروج اشیای عتیقه نیز با حساسیت بسیار بالایی صورت می‌گیرد. توصیه ما به شما این است که اگر قصد دارید اشیاء باارزش و نفیسی را با خود از ترکیه خارج کنید، حتماً رسید خرید را به همراه خود بیاورید تا برای شما مشکلی به وجود نیاید.

قوانین ورود و خروج ارز

معرفی مدارک لازم سفر به ترکیه
مدارک لازم سفر به ترکیه

مسافران پس از تهیه بلیط هواپیما ترکیه و هنگام ورود به این کشور می‌توانند بدون هیچ محدودیتی هرگونه ارز خارجی را با خود به همراه بیاورند. ناگفته نماند که مقدار ارز خارجی شما حتماً باید هنگام ورود در پاسپورت شما ثبت شود. اما برای خروج ارز از خاک ترکیه محدودیت وجود دارد و هر مسافر تنها مجاز است که حداکثر 5 هزار دلار را با خود از ترکیه خارج کند. البته این رقم برای شهروندان ترک تا ده هزار دلار افزایش میابد.

نکات دیگری که بهتر است در فرودگاه رعایت کنید

معرفی مدارک لازم سفر به ترکیه
مدارک لازم سفر به ترکیه

ازآنجایی‌که فرودگاه‌های کشور ترکیه به مسائل امنیتی توجه بسیاری دارند و مسافران را موشکافانه و دقیق بازرسی می‌کنند، بهتر است برای تسریع عبور از گیت فرودگاه‌ها و مساعدت در روند بازرسی، لوازم الکترونیکی و اشیاء فلزی خود را از چمدان بیرون آورید تا در حین بازرسی وقت شما گرفته نشود. همچنین به خاطر داشته باشید که همیشه چمدان خود را قفل کنید، زیرا ممکن است افراد دیگری از چمدان شما جهت مخفی کردن اقلام غیرمجاز خود استفاده کرده و برای شما دردسر ایجاد کنند.

معرفی مدارک لازم سفر به ترکیه
مدارک لازم سفر به ترکیه

اگر اشیاء گران‌بهایی با خود به کشور ترکیه می‌برید، بهتر است آن‌ها را در کیف‌دستی حمل کنید زیرا فرودگاه هیچ مسئولیتی در قبال لوازم درون چمدان شما به عهده نخواهد گرفت. هنگام تحویل چمدان نیز دقت کنید که چمدان شما با چمدان دیگری عوض نشده باشد. همچنین بهتر است برای جلوگیری از بروز هر مشکلی، از پذیرفتن چمدان‌های بدون برچسب امتناع کنید. در آخر به شما خریداران بلیط هواپیما ترکیه پیشنهاد می‌کنیم که همیشه دو ساعت پیش از زمان پرواز در فرودگاه حاضر باشید تا اگر مشکلی برای شما به وجود آمد، زمانی کافی برای رفع آن داشته باشید.

برای خرید بلیط هواپیما ترکیه و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید