قیز قلعه ساوه از مهم ترین بناهای تاریخی ایران

0
25
معرفی قیز قلعه ساوه
قیز قلعه ساوه
قیز قلعه ساوه از مهم ترین بناهای تاریخی ایرانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Feb 15Rating: 4.0قیز قلعه ساوه یکی از دیدنی ترین و مهم ترین بناهای تاریخی شهر ساوه.قیز قلعه ساوه در استان مرکزی قرار دارد و یکی از مهم ترین بناهای تاریخی شهر ساوه است که بر فراز کوه هندس قرار گرفته و مشرف به دشت وسیع ساوه است.

معرفی قیز قلعه ساوه

کشور ایران دارای منابع طبیعی بسیار و طبیعت بکر و زیباییست که فقط با سفر به جای جایِ آن می توان پی به زیبایی های بی کرانش برد. شاید این جمله برای کسانی که معتقدند هیچ جایی به زیبایی اروپا نیست و در اولین فرصت لذت واقعی سفر را در کشورهای اروپایی تجربه می کنند، کمی بی معنا باشد. اما کسانی هم بودند که با چنین اعتقادی محو تماشای طبیعت زیبای کویر، خانه های قدیمی و بازار قدیمی و … کاشان شده اند و نظرشان به کل زیر و رو شده است. یکی از اصلی ترین اهداف ما معرفی نقاط زیبا و بکر ایران و آشنایی با بناهای منحصر به فرد آن است. به همین دلیل در این مطلب سفرستان قصد داریم بنای تاریخی و جذاب قیز قلعه ساوه که به معنای قلعه دختر است را به شما معرفی کنیم تا لحظات به یادماندنی و زیبایی را در آنجا تجربه کنید.

اطلاعات کلی در مورد قیز قلعه

قیز قلعه در استان مرکزی قرار دارد و یکی از مهم ترین بناهای تاریخی شهر ساوه محسوب می‌ شود. این قلعه بر فراز کوه هندس قرار دارد و مشرف به دشت وسیع ساوه است. گفته می شود قیز قلعه در سال 1382 به ثبت تاریخی رسیده است و از لحاظ معماری ویژگی های بصری بسیار زیبایی دارد که چنین ویژگی هایی نظر اکثر گردشگران را به خود جلب کرده و باعث می شود از این روستای زیبا نیز دیدن کنند.

بهترین فصل سفر

معرفی قیز قلعه ساوه
قیز قلعه ساوه

ممکن است روزی شما هم قصد سفر به روستای زیبای قیز قلعه را داشته باشید اما دقیقا ندانید که باید در چه فصلی به ساوه سفر کنید. در واقع چنین می توان گفت که بهترین فصل سفر به روستای قیز قلعه در اواخر تابستان، پاییز و یا اوایل بهار است. در چنین فصولی شما محو زیبایی طبیعت بکر این روستا خواهید شد و از چشم اندازهای بی نظیر آن لذت خواهید برد. علاوه بر تمامی موارد ذکر شده، اگر در فصل پاییز و برداشت میوه انار به این شهر سفر کنید مطمئن باشید که لذت مسافرتتان دو برابر خواهد شد.

موقعیت قیز قلعه

همانطور که گفتیم این قلعه در فراز کوه هندس قرار دارد و اگر بخواهید به آن برسید باید مسیر طولانی را کوهنوردی کنید. اما تماشای منظره زیبای کوه و دشت وسیع ساوه یکی از لذت هاییست که به هیچ عنوان قابل وصف نیست. در واقع قیز قلعه در 25 کیلومتری شهر ساوه قرار دارد و می توانید برای رسیدن به قلعه مسیر سد الغدیر را طی کرده تا به روستای آسیابک بند برسید، سپس وارد روستای کوچک قیز قلعه خواهید شد.

✅ بازدید از مقاله قلعه دژ گنبدان دامغان

قدمت قیز قلعه

معرفی قیز قلعه ساوه
قیز قلعه ساوه

برای بسیاری از بازدیدکنندگان این سوال پیش می آید که قدمت این قلعه به چه دورانی باز می گردد؟ در پاسخ چنین باید گفت که در سال 1972 یک هیئت باستان شناسی آلمانی از این قلعه دیدن کرده و آن را به دوران اسماعیلیان نسبت دادند که سرپرست این هیئت فردی به نام ولفرام کلایس بود. از طرفی دیگر در دوران پیش از انقلاب و در دهه های 50 محققی به نام هوشنگ عظیم زاده قدمت این قلعه را به دوران ساسانی نسبت داد. اما باستان شناسی های دهه های اخیر نشان داده است که قدمت این قلعه به قرون پنجم تا هفتم هجری قمری باز می گردد.

کاربرد قدیمی قلعه

متاسفانه در حال حاضر هیچ اطلاعات دقیقی در مورد کاربرد دقیق این قلعه وجود ندارد و این مسئله هم برای محققان و هم برای گردشگران جای سوال و مبهم باقی مانده است. چرا که اگر بخواهیم این احتمال را در نظر بگیریم که این یک قلعه دفاعی بوده، نبودن امکانات ذخیره سازی مواد غذایی و آب در قلعه و همچنین دور بودن آن از شهر تمامی این فرضیه ها را رد می کند. اما ممکن است در آینده نه چندان دور با باستان شناسی های دقیق تری پرده از این نکته ابهام نیز برداشته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید