هر آنچه باید در مورد اخذ گذرنامه یا پاسپورت بدانید

تا زمانی که تعطیلات و برنامه‌های سفر در چارچوب مرزهای داخلی باشند با محدودیتی مواجه نمی‌شوید اما به محض تصمیم به سفرهای خارجی باید به دنبال اقدامات اولیه سفر باشید. از جمله اقدامات اولیه سفر خارجی اخذ گذرنامه یا پاسپورت می‌باشد که بدون آن نمی‌توان کشور را ترک کرد.

0
1686
اخذ پاسپورت و مدارک لازم
اخذ پاسپورت
هر آنچه باید در مورد اخذ گذرنامه یا پاسپورت بدانیدReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Apr 12Rating: 4.5اخذ پاسپورت یا گذرنامه و مدارک لازم جهت صدور پاسپورت.اخذ پاسپورت یکی از مدارک شناسایی معتبر و رسمی هر شهروندی است که به منزله شناسنامه بین‌المللی شناخته شده و باید مدارک لازم ارائه شود.

راهنمای اخذ پاسپورت

سفر همیشه در زندگی آدم ها نقش مهمی ایفا کرده است. وقتی سفر وارد زندگی انسان می شود حال و هوای خاصی به آن خواهد بخشید. اما برای سفر کردن باید اقدامات خاصی را انجام دهیم. در واقع سفرهای داخلی و خارجی هر کدام شرایط خاص خود را به همراه دارد. تا زمانی که تعطیلات و برنامه‌های سفر در چارچوب مرزهای داخلی باشند با محدودیتی مواجه نمی‌شوید اما به محض تصمیم به سفرهای خارجی باید به دنبال اقدامات اولیه سفر باشید. از جمله اقدامات اولیه سفر خارجی اخذ گذرنامه یا پاسپورت می‌باشد که بدون آن نمی‌توان اقدام به رزرو بلیط هواپیما نمود. برخی از عزیزان تصور می‌کنند برای دریافت پاسپورت فرآیند سختی را پیش‌رو دارند ولی برعکس حتی در مدت زمان کوتاهی قبل از سفر می‌توان اقدام به اخذ آن کرد. این هویت ملی برای اتباع هر کشوری ضروری و لازم است و حتی در سال‌های بسیار قدیم هر کسی برای خروج از کشور باید صاحب گذرنامه بود به گونه‌ای که قدمت اولین گذرنامه به 450 سال پیش از میلاد مسیح برمیگردد. در مطلب امروز قصد داریم تمام نکات مربوط به اخذ پاسپورت را برایتان بازگو کنیم تا با ذهنی آزاد و بدون استرس سفرهای خود را شروع کنید.

پاسپورت چیست؟

اخذ پاسپورت و مدارک لازم
اخذ پاسپورت

یکی از مدارک شناسایی معتبر و رسمی هر شهروندی پاسپورت یا گذرنامه است که به منزله شناسنامه بین‌المللی شناخته شده و هر دولتی با صدور آن برای سفر اتباعش به کشورهای خارجی از دولت‌های مربوطه اجازه ورود شهروندانش را دریافت می‌کند. طبق کلیات قانون گذرنامه دریافت پاسپورت برای تمامی اتباع ایرانی که قصد خروج و یا اقامت در خارج از کشور دارند، ضروری است و خروج بدون گذرنامه غیرقانونی می‌باشد. در تمامی پاسپورت‌ها اطلاعاتی نظیر نام شخص، تاریخ تولد، جنسیت، شماره و تاریخ پاسپورت، محل تولد و تاریخ انقضا ذکر می‌شود که صفحه‌ای از آن هنگام ورود به مرز مهر می‌خورد.

انواع پاسپورت

اخذ پاسپورت و مدارک لازم
اخذ پاسپورت

مطابق با قانون گذرنامه، پاسپورتی که به شهروندان ایرانی اعطا می‌شود یکی از سه نوع گذرنامه عادی، گذرنامه دیپلماتیک (سیاسی) یا گذرنامه خدمت خواهد بود. رایج‌ترین نوع گذرنامه برای خریداران بلیط هواپیما همان گذرنامه عادی یا توریستی است که از طریق این گذرنامه افراد می‌توانند برای اهداف گردشگری، تحصیل یا اهداف تجاری و کاری عازم خارج از کشور شوند. همان‌طور که از اسم گذرنامه دیپلماتیک مشخص است، این نوع گذرنامه‌ها به مقامات و دیپلمات‌های سطح بالا تعلق داشته و قوانین متفاوتی دارد. گذرنامه‌های خدمت نیز به کارمندان دولت و به منظور اهداف کاری اعطا می‌شوند و حتی قوانینی مشابه به گذرنامه‌های دیپلماتیک دارند.

عدم اعطای پاسپورت

اخذ پاسپورت و مدارک لازم
اخذ پاسپورت

شاید برایتان سوال باشد که در چه صورتی موفق به اخذ پاسپورت نمی‌شوید و یا چه محدودیت‌هایی برای این کار وجود داشته باشد. اگر از بین موارد گفته شده در زیر، هیچ کدام برایتان صدق نکند، حق دریافت پاسپورت خواهید داشت. با این حساب افرادی که بر اساس اعلام کتبی مقامات قضایی حق خروج ندارند، کسانی که در خارج از کشور دارای سوء پیشینه باشند، اگر به تشخیص مقامات قضایی سفر شخص به خارج از کشور با مصالح کشورمان در تضاد باشد و یا در صورتی که فرد به طور قطعی پرونده بدهی مالیاتی و اجرای دادگستری و ثبت اسناد داشته باشد طبق ضوابط و شرایط این شخص حق دریافت گذرنامه ندارد.

اشخاص واجد شرایط

اخذ پاسپورت و مدارک لازم
اخذ پاسپورت

کسانی که به سن قانونی رسیده‌اند برای اخذ پاسپورت نیازی به اجازه ولی ندارند اما افرادی با سن کمتر از 18 سال یا کسانی که تحت قیومت و ولایت هستند، تنها در صورت اجازه ولی حق دریافت پاسپورت دارند. جالب است بدانید که رضایت کتبی شوهر برای بانوان متاهل ضروری می‌باشد و حتی در موارد اضطراری باید اجازه کتبی دادستان شهرستانی که در آن‌جا درخواست گذرنامه داده‌اند، ارائه داده شود. مشمولین وظیفه (سربازی) نیز فرایند طولانی‌تری را برای گرفتن پاسپورت طی می‌کنند، این عزیزان در قدم اول باید مجوزی کتبی را از اداره وظیفه عمومی دریافت کنند تا حق اقدام برای اخذ پاسپورت داشته باشند.

گذرنامه خانوادگی

راهنمای اخذ پاسپورت و مدارک لازم
اخذ پاسپورت

با اینکه معمولا گذرنامه‌ها به صورت مجزا به اشخاص تعلق می‌گیرد اما در خصوص افراد زیر 18 سال، گذرنامه یا به صورت خانوادگی ارائه می‌شود یا به عنوان همراه در گذرنامه یکی از اقوام ثبت می‌گردد، البته اقوامی که طبق قانون اجازه این کار را داشته باشند. در گذرنامه‌های خانوادگی نام زن و فرزندان کمتر از 18 سال به عنوان همراه ثبت می‌شود. فراموش نکنید که طبق قانون گذرنامه، اعضای خانواده‌هایی که تنها یک گذرنامه خانوادگی دریافت کرده‌اند نمی‌توانند به طور مستقل از گذرنامه استفاده کنند و در صورت نیاز باید برای اخذ گذرنامه مجزا اقدام کنند.

هزینه صدور گذرنامه

اخذ پاسپورت و مدارک لازم
اخذ پاسپورت

کل هزینه صدور گذرنامه در سال 98 حدود 148 هزار تومان می‌باشد، متقاضیان با مراجعه به دفاتر پلیس +10 یا همان خدمات الکترونیک انتظامی با طی مراحل اداری و ارائه مدارک لازم گذرنامه‌شان را دریافت می‌کنند. به این صورت که در مرحله اول بعد از پرداخت مبلغ هزار تومان و دریافت فرم و شناسه گذرنامه از پلیس +10 باید 2 فیش بانکی را در همان دفاتر به مبلغ‌های 37500 ریال و 1 میلیون ریال به حساب شهرداری و نیروی انتظامی واریز کنند. هزینه درخواست صدور گذرنامه با احتساب هزینه پستی در سال 98 مبلغ 428612 ریال است که از طریق کارت‌خوان‌های موجود در دفاتر پلیس +10 دریافت می‌شود.

مدارک لازم برای صدور گذرنامه

اخذ پاسپورت و مدارک لازم
اخذ پاسپورت
 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی با تاییدیه ثبت احوال برای کلیه متقاضیان
 • ارائه اصل آخرین گذرنامه (در صورت داشتن اعتبار)
 • یک قطعه عکس ۴*۶ رنگی و جدید با زمینه سفید با در نظر داشتن شرایط زیر:
 • عکس ارائه شده مربوط به 6 ماه اخیر باشد
 • آقایان هنگام عکس گرفتن، کلاه، کراوات، عینک و زیورآلات نداشته باشند و آرایش مو و محاسن در عکس قابل قبول نیست. همچنین رنگ لباس نباید با زمینه (سفید) یکسان باشد
 • عکس بانوان باید با حجاب کامل، بدون آرایش بوده و به صورت تمام رخ باشد
 • عکس دختران بالای ۶ سال باید با حجاب کامل باشد
 • اجازه محضری برای افراد زیر ۱۸ سال از سوی پدر یا قیم قانونی ضروری است
 • افراد بالای ۱۵ سال باید شناسنامه عکس‌دار ارائه دهند
 • افرادی که سن کمتر از ۱۵ سال دارند باید گواهی اشتغال به تحصیل، دفترچه بیمه یا گذرنامه عکس‌دار ارائه دهند
 • افراد زیر ۶ سال باید به همراه ۱ قطعه عکس در دفتر پلیس+۱۰ حاضر شوند
 • بازنشستگان نظامی که ۵ سال از زمان بازنشسته شدن‌شان نگذشته، باید از حفاظت یگان مربوطه نامه‌ای را ارائه دهند
 • نظامیان شاغل باید بعد از ثبت نامه حفاظت یگانشان در دبیرخانه اداره گذرنامه، آن را به دفاتر خدمات الکترونیک نظامی ارائه دهند.

مدارک اختصاصی آقایان

راهنمای اخذ پاسپورت و مدارک لازم
اخذ پاسپورت
 • اصل و کپی کارت هوشمند پایان خدمت یا معافیت یا موافقت‌نامه سازمان وظیفه عمومی برای مشمولین

در صورتی که کارت پایان خدمت به صورت هوشمند نباشد، باید برای درخواست کارت هوشمند اقدام کرده و بعد از 24 ساعت از زمان ثبت درخواست، برگه ثبت درخواست را به پلیس +10 ارائه دهند.

 • نیازی به ارائه کارت پایان خدمت برای آقایان بالای 50 سال نیست
 • آقایان دانشجو یا دانش‌آموز باید نامه‌ای از محل تحصیلشان دریافت و به سازمان وظیفه عمومی ارائه دهند

مدارک اختصاصی بانوان

اخذ پاسپورت و مدارک لازم
اخذ پاسپورت
 • ارائه اجازه محضری همسر بانوان متاهل به غیر از بانوان مقیم خارج
 • ارائه اصل طلاق نامه برای زنان مطلقه
 • ارائه گواهی فوت یا اصل شناسنامه باطل همسر برای بانوانی که همسرشان فوت شده باشد

افرادی که در خارج از کشور متولد شده‌اند برای دریافت گذرنامه باید مدرکی مبنی بر نحوه ورودشان ارائه دهند، در صورتی که گذرنامه شخصی بیش از یک سال اعتبار داشته باشد و این شخص در صدد ابطال گذرنامه‌ش باشد باید نامه‌ای از اداره گذرنامه دریافت کند.

تمدید گذرنامه

اخذ پاسپورت و مدارک لازم
اخذ پاسپورت

به طور معمول مراحل اخذ گذرنامه 1 تا 2 هفته طول می‌کشد، پس باید چند هفته قبل از سفر به دنبال گرفتن پاسپورت باشید اما اگر عجله دارید، می‌توانید از طریق دفاتر پلیس +10 درخواستتان را ثبت کرده و با در دست داشتن مدارک به اداره کل گذرنامه استان مراجعه کنید. گذرنامه‌های عادی 5 سال اعتبار دارند که تاریخ انقضا در داخلشان ثبت شده است و می‌توان این گذرنامه‌ها را یک بار دیگر به مدت 5 سال تمدید کرد. برای تمدید گذرنامه نیز باید همان مدارک ذکر شده را به همراه داشته باشید. در صورت گم شدن گذرنامه‌ای که اعتبارش تمام نشده باید به دفاتر پلیس +10 مراجعه کنید و حتما در طول سفرهای خارجی مراقب گذرنامه‌تان باشید تا مشکلی برایتان پیش نیاید.

مشمولین خدمت وظیفه عمومی

اخذ پاسپورت و مدارک لازم
اخذ پاسپورت

مراحل دریافت گذرنامه برای مشمولین وظیفه عمومی نسبت به افراد دیگر یا حتی کسانی که کارت معافیت یا پایان خدمت دارند، بیش‌تر است. مشمولین با طی اقداماتی می‌توانند به واسطه سفرهای علمی، زیارتی، سیاحتی، ورزشی، کاری، ماموریتی و دوره‌های مشترک از کشور خارج شوند به این صورت که در ابتدا باید مبلغی را به عنوان وثیقه به بانک بسپارند که بنا به اهداف سفری این مبلغ متغییر است. در سال‌های قبل این مبلغ بین 8 تا 15 میلیون تومان برای سفرهای علمی، سیاحتی و دوره‌های مشترک و مبلغ 300 هزار تومان برای سفرهای زیارتی به عراق و عربستان بود که مشمولین بعد از ورود به کشور با حضورشان در محل وظیفه عمومی مبلغ وثیقه‌شان را دریافت می‌کردند. در ادامه می توانید با راهنمای گم شدن پاسپورت در سفر  آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید