سفر به تهران و بازدید از مدرسه فیروز بهرام

تهران گرچه شهر شلوغی است اما جاذبه‌هایی دارد که بد نیست زمان هایی از برنامه های تفریحی تان را به بازدید از آن‌ها اختصاص دهید. برخی از جاذبه‌های این شهر بناها و آثار تاریخی هستند. از بازار و کاخ‌های تهران که بگذریم، مدارس و مساجد قدیمی بخشی از این جاذبه‌های تاریخی را تشکیل می‌دهند. مدرسه فیروز بهرام یکی از این مدارس قدیمی در تهران است که به ثبت میراث فرهنگی نیز رسیده است.

0
96
بازدید از مدرسه فیروز بهرام تهران
مدرسه فیروز بهرام تهران
سفر به تهران و بازدید از مدرسه فیروز بهرامReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Apr 4Rating: 3.5سفر به تهران و بازدید از مدرسه فیروز بهرام - خرید بلیط هواپیما تهران از سفرستانمدرسه فیروز بهرام تهران یکی از این مدارس قدیمی در تهران است که به ثبت میراث فرهنگی نیز رسیده است. این مدرسه در حال حاضر با عنوان دبیرستان فیروزبهرام فعالیت دارد. همراه ما باشید تا نگاهی به این مدرسه داشته باشیم.

مدرسه فیروز بهرام

تهران گرچه شهر شلوغی است اما جاذبه‌هایی دارد که بد نیست زمان هایی از برنامه های تفریحی تان را به بازدید از آن‌ها اختصاص دهید. برخی از جاذبه‌های این شهر بناها و آثار تاریخی هستند. از بازار و کاخ‌های تهران که بگذریم، مدارس و مساجد قدیمی بخشی از این جاذبه‌های تاریخی را تشکیل می‌دهند. مدرسه فیروز بهرام یکی از این مدارس قدیمی در تهران است که به ثبت میراث فرهنگی نیز رسیده است. این مدرسه در حال حاضر با عنوان دبیرستان فیروزبهرام فعالیت دارد. همراه ما باشید تا نگاهی به این مدرسه داشته باشیم.

تاریخچه و موقعیت مدرسه

بازدید از مدرسه فیروز بهرام تهران
مدرسه فیروز بهرام تهران

در 18 اردیبهشت ماه سال 1311، دهش رادمنش بهرامجی بیکاجی به یاد فرزند روانشاد خود فیروز مدرسه‌ای را بر زمین انجمن زرتشتیان بنا کرد و نامش را فیروز بهرام گذاشت. این مدرسه در منطقه 12 و در خیابان میرزا کوچک خان واقع شده که از سمت جنوب به خیابان جمهوری می‌رسد. ورودی مدرسه در قسمت شرقی ساختمان قرار دارد و رفت و آمد به آن از طریق خیابان میرزا کوچک خان صورت می‌گیرد.

✅ بازدید از مقاله مدرسه و مسجد سپهسالار ناصر خسرو در تهران
✅ بازدید از مقاله کاخ شهربانی سابق در میدان مشق تهران
✅ بازدید از مقاله کتابخانه ملی تهران

معماری مدرسه

آنچه که باعث می‌شود تا بسیاری از گردشگران با خرید بلیط هواپیما تهران از این جاذبه بازدید کنند، معماری آن است. معماری مدرسه فیروزبهرام در نوع خود منحصر به فرد است و طرح آن از چشم نوازترین و زیباترین طرح‌های معماری در تهران محسوب می‌شود. معماری این مدرسه در دوران رضاخان اجرا شد و الهام گرفته شده از طرح‌های بانک ملی و ساختمان‌های شهربانی است. طراحی این دو بنا( شهربانی تهران و بانک ملی) متاثر از تخت جمشید بوده که این تاثیر در معماری مدرسه فیروز نیز به چشم می‌خورد. طراحی این مدرسه را جعفر معمار باشی انجام داده و در طرح خود از اسلوب هخامنشی بهره گرفته است. زمینی که مدرسه در آن واقع شده مستطیلی شکل است و از چهار جهت به مکان‌های مختلف محدود شده است. کافی است با خرید بلیط هواپیما سری به این مدرسه بزنید تا ببینید که فیروز بهرام از شمال به معبد زرتشتیان- از جنوب به مرکز تجاری- از شرق به دبیرستان دخترانه کوشش ارامنه- و از غرب به منازل مسکونی ختم می‌شود. بر سر در ساختمان کاشی تذهیب شده بسیار زیبایی قرار دارد که عبارت فیروز بهرام را در دل خود جای داده است. بالای این نوشته تصویری از فروهر نقش بسته و عبارت” پندار نیک- گفتار نیک- کردار نیک” نیز سرلوحه آن شده است. در هنگام ورود به مدرسه با سنگ مرمری مواجه خواهید شد در دل دیوار رو به حیاط جای گرفته است. این سنگ مرمرین از نکات جالب توجه مدرسه به شمار می‌رود چرا که چکیده کوتاهی از تاریخ مدرسه را به نمایش می‌گذارد. آنچه که از نوشته‌های این سنگ برمی‌آید، بهرامجی از جمله خیرین پارسیان به شمار می‌رفته که مدرسه فیروز بهرام را به یاد پسر ناکامش فیروز، بنا کرد و برای ما به یادگار گذاشت. این دبیرستان در دوم دی ماه 1311 با حضور جمعی از مسئولان و بزرگان افتتاح شد.سنگ بنای فیروز بهرام در کمتر از 9 ماه ساخته و با حضور افراد سرشناسی همانند رابیندرانات تاگور، دینشاه سلیستر( رئیس انجمن زرتشتیان بمبئی) و برخی از ویزان وقت نهاده شد.

بازسازی مدرسه

شاید به گمان اینکه این مدرسه از سال 1311 پابرجا مانده بلیط هواپیما تهران تهیه کرده و به بازدید آن می‌روید اما در واقع این مدرسه یک بار به طور کامل مورد بازسازی قرار گرفته است. در سال 1375، جمعی از زرتشتیان از جمله ارباب فریدون، رستم فرخنده و انجمن زرتشتیان تهران آستین همت را بالا زده و با یاری سازمان میراث فرهنگی کشور و تحت نظر این سازمان به طور کامل مورد بازسازی قرار گرفت. در هفتم دی ماه 1391، دبیرستان فیروز با حضور مدیران، استادان، کارمندان، دانش آموزان فعلی و اسبق، هشتاد سالگی خود را در تالار دبیرستان جشن گرفت.

امکانات

بازدید از مدرسه فیروز بهرام تهران
مدرسه فیروز بهرام تهران

اگر به قصد بازدید از مدرسه فیروز بهرام بلیط هواپیما تهیه کرده باشید، شاید فکر کنید دارید به بازدید مدرسه‌ای بسیار قدیمی و کهن می‌روید. اجازه ندهید تاریخ و قدمت مجموعه شما را گمراه کند. مدرسه فیروز بهرام شاید به لحاظ قدمت و معماری مدرسه‌ای قدیمی باشد اما از به روزترین امکانات بهره‌مند می‌باشد. کتابخانه، تالار گردهمایی، آزمایشگاه‌های فیزیک- شیمی، سیستم‌‌های صوتی و تصویری- و کارگاه رایانه از جمله امکانات این مدرسه به شمار می‌رود.

تالار مشاهیر

فیروز بهرام مدرسه با سابقه‌ای است که دانش آموختگان بزرگی را پرورش داده است. نامی‌ترین فارغ التحصیلان این مدرسه عبارتند از: سید حسن نصر( ریاست دانشگاه شریف)- پرویز شهریاری( ریاضی‌دان و چهره ماندگار)- عزت الله نگهبان( پدر باستان شناسی مدرن ایران)- حسن علی منصور( نخست وزیر دوران پهلوی)- هوشنگ نهاوندی( وزیر علوم دوران پهلوی)- ابراهیم ویکتوری( پژوهشگر فضایی)- احمد شاملو- محمد نوری- بیژن جلالی( شاعر)- سروش حبیبی( مترجم)- مهرداد بهار( نویسنده و پژوهشگر) و بسیاری افراد دیگر که هر کدام نقشی مهم و تاثیر گذار در این کشور دارند.

ایام تعطیلات بهترین زمان برای تهیه بلیط هواپیما به نقاط و شهرهای مختلف است. تهران شهری است که با جاذبه‌های خود مقصد بسیار عالی‌ای برای خرید بلیط هواپیما و گذراندن تعطیلات به شمار می‌رود. مدرسه فیروز بهرام مدرسه با سابقه‌ای است که از دوران رضا خان به یادگار مانده است و معماری بسیار جذاب آن شما را شگفت زده خواهد کرد.

برای خرید بلیط هواپیما تهران و رزرو پرواز داخلی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای داخلی و خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید