17 مرحله مهم که در برنامه‌ریزی سفر باید انجام دهید

اگر اولین بارتان باشد که قصد یک سفر هیجان‌انگیز داشته باشید شاید هیچ نظری درمورد اینکه باید چه کاری انجام دهید و یا چطور برای سفر خود برنامه‌ریزی کنید نداشته باشید. بسیاری از شما معمولاً به صورت مکرر در اینترنت جست‌وجو می‌کنید که موارد ضروری یک سفر چیست؟ و یا یک برنامه سفر خوب چگونه است؟ و حتی دیگر وسواس‌هایی که برای شروع یک سفر و یک برنامه سفر عالی وجود دارد.

0
722
خرید بلیط هواپیما و برنامه ریزی سفر
بلیط هواپیما و برنامه ریزی سفر
17 مرحله مهم که در برنامه‌ریزی سفر باید انجام دهیدReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jan 14Rating: 4.517 مرحله مهم که در برنامه‌ریزی سفر باید انجام دهید - خرید بلیط هواپیما ارزانمراحل برنامه ریزی سفر در ادامه آورده شده این مراحل نکاتی بسیار اساسی محسوب می شوند که تمامی گردشگران و مسافران باید آنها را بدانند.

برنامه‌ریزی سفر

بسیاری از افرادی که برای اولین بار راهی سفر می شوند و یا قصد دارند که سفرهای پیش روی خود را تنوع بیشتری بدهند، باید با برنامه ریزی سفر داشته باشند. برنامه ریزی برای سفر یک نکته بسیار اساسی محسوب می شود که تمامی گردشگران و مسافران باید آن  را داشته باشند. اگر اولین بارتان باشد که قصد یک سفر هیجان‌انگیز داشته باشید شاید هیچ نظری درمورد اینکه باید چه کاری انجام دهید و یا چطور برای سفر خود برنامه‌ریزی کنید نداشته باشید. بسیاری از شما معمولاً به صورت مکرر در اینترنت جست‌وجو می‌کنید که لوازم ضروری سفر چیست؟ و یا یک برنامه سفر خوب چگونه است؟ و حتی دیگر وسواس‌هایی که برای شروع یک سفر و یک برنامه سفر عالی وجود دارد. برنامه‌ریزی برای سفر می‌تواند خیلی ترسناک و دلهره‌آور باشد. از کجا شروع کنید؟ مرحله اول برنامه‌ریزی برای سفر چیست؟ مرحله دوم ؟ مرحله سوم چیست؟ این موضوع به راحتی می‌تواند شما را از پای دربیاورد چرا که فراموش کردن کوچک‌ترین چیزها در سفر مخصوصاً سفرهای خارجی می‌تواند سفر را برای شما بسیار سخت کند به خصوص وقتی قبلاً چنین چیزی را تجربه نکرده باشید. در این مقاله سفرستان سعی شده تا اطلاعاتی کامل در مورد مراحل برنامه ریزی سفر به شما خریداران بلیط هواپیما داده شود، اما اصل مطلب سوالاتی است که مکرراً پرسیده می‌شود:

چطور تمام وسایل موردنظر را یکجا جمع کنیم و یا چطور چمدانمان را ببندیم؟

و سؤال دوم و مهم‌ترین سؤال که بحث اصلی این مقاله است:

چطور برای سفر خود یک برنامه سفر مناسب داشته باشیم؟

خرید بلیط هواپیما و برنامه ریزی سفر
بلیط هواپیما و برنامه ریزی سفر

در این مقاله مانند یک راهنمای گام به گام به شما خواهیم گفت که چطور برای سفر خود به درستی برنامه‌ریزی کنید. ما تضمین می‌کنیم که این راهنما برای هر سفری مناسب است و به شما کمک شایانی خواهد کرد. اصلاً مهم نیست که سفر شما چقدر طول می‌کشد. کاغذ و قلم خود را بردارید و این چک لیست را برای خود یادداشت کنید.

فهرست مطالب موجود در این مقاله

1مرحله اول برنامه ریزی سفر: تصمیم بگیرید کجا می‌خواهید بروید؟

اول از هر چیزی تصمیم خود را مشخص کنید که کجا می‌خواهید بروید. بسیاری از مردم نمی‌دانند که مقصد سفرشان کجاست و فقط می‌خواهند سفر کنند. برای مثال شخص نمی‌داند که مقصدش در کشور اسپانیا کجاست و فقط می‌خواهد به اسپانیا سفر کند.

انتخاب یک مقصد مشخص به سفر شما هدف می‌دهد و داشتن برنامه در هر کاری باعث ایجاد نظم می‌شود. مطمئن باشید در این صورت بیشتر به شما خوش خواهد گذشت.

انتخاب مقصد نه تنها سفر را برای شما به مراتب راحت‌تر می‌کند بلکه برنامه‌ریزی برای سفر را هم آسان‌تر خواهد نمود.

✅ بازدید از مقاله‌ روش‌های اصولی بستن چمدان

بلیط هواپیما و برنامه ریزی سفر

2مرحله دوم برنامه ریزی سفر: چند روز و چه مدت می‌خواهید سفر کنید؟

موضوع مهم در این مرحله بررسی هزینه‌ی سفر است پس نیاز دارید تا با تعیین مدت‌زمانی که سفر شما به طول می‌انجامد هزینه‌های خود را محاسبه کنید. اگر ندانید که چه مدتی قرار است در شهری بمانید و یا سفر خود را طولانی‌تر کنید به هیچ عنوان نمی‌توانید صرفه‌جویی‌های لازم در سفر خود را داشته باشید.

بعد از اینکه گفتید ” من به مدت ۱۰ روز به ونیز خواهم رفت” این همان چیزی است که می‌توانید برایش برنامه‌ریزی درست و صحیحی داشته باشید.

بلیط هواپیما و برنامه ریزی سفر

3مرحله سوم برنامه ریزی سفر: تمرکز و تحقیق بر روی هزینه‌ها

حال شما می‌دانید که مقصد شما کجاست و چه مدت می‌خواهید در آنجا بمانید و باید بدانید که چقدر پول لازم دارید.

در این مرحله وظیفه‌ی شما این است که هزینه‌ها را به صورت کلی و یا جزئی بررسی کنید و آن را با سبک سفر خود تطابق بدهید. منظور ما از تطابق دادن این است که بعضی افراد در سفرهای زیاد خرج نمی‌کنند و تا جایی که امکان دارد از لوازم و وسایلی استفاده می‌کنند که یا هزینه‌ای نداشته باشد و یا کمترین هزینه را داشته باشد. بعضی افراد نیز بدون توجه به این موضوعات تا جایی که بخواهند خرج می‌کنند یعنی در هتل‌های گران‌قیمت اقامت دارند، همیشه به رستوران می‌روند، از حمل‌ونقل‌های عمومی استفاده نمی‌کنند و…

هزینه‌ها معمولاً به ۳ دسته اصلی در سفر تقسیم می‌شوند:

– هزینه اقامت (مسافرخانه‌ها و …)

– هزینه خوراک (رستوران و …)

– هزینه تفریحات (موزه و …)

برای اینکه هزینه‌ها را به درستی محاسبه کنید باید به چند نکته توجه کرد:

– خرید کتابچه راهنمای شهر موردنظر.

– پرسش از کسانی که به آن شهر قبلاً سفر کرده‌اند: می‌توانید از سایت‌هایی مانند تریپ ادوایزر استفاده کنید.

– خواندن مطالب این‌چنینی که بروز باشند.

– بیشتر از این ۳ مورد به چیز دیگری نیاز ندارید؛ بسیاری اطلاعات در وب‌سایت‌های اینترنتی و کتابچه‌های راهنمای شهری یافت می‌شود که شما را از دیگر چیزها بی‌نیاز می‌سازد.

بیایید یک مثال برای این مرحله داشته باشیم:

اگر شما برای ۱۰ روز به ونیز بروید و روزی ۸۰ دلار هزینه‌ی شما باشد البته به غیر از هزینه‌ی بلیط هواپیما ، پس شما می‌دانید که باید برای ۱۰ روز ۸۰۰ دلار بلکه بیشتر پس‌انداز داشته باشید.

پس‌انداز در سفر

4مرحله چهارم برنامه ریزی سفر: پس‌انداز کنید

هزینه‌های خود را بنویسید؛ پول از کجا می‌آید و در کجاها خرج می‌شود و سپس می‌توانید از هزینه‌های اضافه خود صرف‌نظر کنید و آن‌ها را پس‌انداز کنید.

مردم روزانه مقدار زیادی از پول‌های خود را صرف خرید چیزهای بی‌ارزشی می‌کنند: بطری آب معدنی، غذاهای حاضری، هزینه‌ی وسایل نقلیه در مسافت‌های کوتاه. همه‌ی این‌ها هزینه‌های شما را افزایش می‌دهند و مانع پس‌انداز شما می‌شوند.

برای مثال:

اگر شما نیاز به ۱۲ میلیون تومان یا همان ۸۰۰ دلار داشته باشید (دلار با نرخ ۱۵ هزار تومان) با روزی ۵۰ هزار تومان پس‌انداز می‌توانید در عرض ۸ ماه هزینه‌های خود را به دست آورید.

بلیط هواپیما و برنامه ریزی سفر

5مرحله پنجم برنامه ریزی سفر: کارت‌های اعتباری

شاید در کشور ما چنین چیزی مرسوم نباشد اما در کشوری مانند آمریکا صد نوع از کارت‌های اعتباری وجود دارند که هرکدام مزایای خاص خود را دارند. مطمئناً هیچ‌کس یک دسته پول را روی میز رها نمی‌کند تا کسی دیگر آن را ببرد.

کارت‌های اعتباری این‌گونه نیستند که شما پولی را خرج کنید که ندارید؛ خیر این درست نیست بلکه آن‌ها تقریباً یکسری مزایا هستند که بر سر مخارج شما قرار می‌گیرند. مزایایی مانند بلیط هواپیما رایگان، اجاره اتاقی در هتلی با تخفیفات بالا و …

اگر می‌خواهید از بلیط هواپیما رایگان استفاده کنید از کارت اعتباری مخصوص خودش که این‌گونه مزایا را برای شما دارد استفاده کنید. نیاز نیست برای همه‌ی این کارت‌ها را داشته باشید.

۲ یا ۳ تا از آن‌ها را انتخاب کنید و تمرکز خود را روی همان ۳ تا کارت بگذارید.

این همان چیزی است که هزینه‌های شما را پایین نگه می‌دارد و می‌توانید بیشتر از آن چیزی که انتظارش را داشته‌اید ایده‌آل تر سفر کنید.

بلیط هواپیما و برنامه ریزی سفر

6مرحله ششم برنامه ریزی سفر: از کارت‌های اعتباری بدون مالیات استفاده کنید

بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری در سطح اروپا و آمریکا معمولاً بابت خدمات به پرداختی که می‌دهند از شما مالیات می‌گیرند پس باید مؤسساتی و یا بانک‌هایی را پیدا کنید که بابت خدماتشان مالیاتی دریافت نکنند؛ چرا که هر ذره ذره پول شما با ارزش است. Charles schwab یکی از این مؤسسات است.

بلیط هواپیما و برنامه ریزی سفر

7مرحله هفتم برنامه ریزی سفر : تمرکز خود را حفظ کنید

حفظ تغذیه و رژیم غذایی ثابت در هنگام سفر بسیار مهم است. برنامه‌ریزی برای سفرهای بزرگ می‌تواند مقداری دلهره‌آور باشد. از طرفی می‌تواند کار سنگینی هم باشد که دوستانتان و خانواده‌یتان شما را در این موضوع همراهی نکنند، این موضوع می‌تواند مقداری شما را ناراحت کند چرا که شما تقریبا پشتیبانی ندارید.

اما نگران نباشید ما همراه شما هستیم؛ در اینجا راه‌حل‌های زیادی برای شما داریم.

بلیط هواپیما و برنامه ریزی سفر

8مرحله هشتم برنامه ریزی سفر: تورهای لحظه آخری را بررسی کنید

حالا شما ۷ مرحله را پشت سر گذاشته‌اید؛ به اندازه کافی پس‌انداز دارید و با روحیه بالا و مستعد می‌خواهید به دنبال رزرو بلیط هتل و هواپیمای خود بروید. اما قبل از همه به سراغ سایت‌هایی که تورهای لحظه آخری به شما پیشنهاد می‌کند و می‌تواند سفری ارزان‌تر برای شما فراهم کند، بروید.

برای مثال:

شما قصد سفر به ونیز کرده‌اید اما در تورهای لحظه آخری متوجه می‌شوید که سفر به پاریس را برای شما تدارک دیده‌اند و اگر در آن تاریخ به جای سفر به ونیز به پاریس بروید خیلی ارزان‌تر تمام خواهد شد. شاید بتوانید با ۷۰ درصد تخفیف کشتی‌های تفریحی به هاوایی بروید تا با ۳ برابر همان قیمت بلیط هواپیما انگلیس بخرید و یا تور ۵۰ درصدی تفریح در یونان پیدا کنید.

کشورهای زیادی وجود دارند و مناطق دیدنی و تفریحی بسیار بیشتر از آن چیزی است که فکرش را می‌کنید. اگر یک مقداری در این‌گونه شرایط انعطاف‌پذیرتر باشید مطمئن باشید که می‌توانید مقدار زیادی از پس‌انداز خود برای سفرتان صرفه‌جویی کنید و از هزینه‌های خود به شدت بکاهید.

رزرو بلیط هواپیما

9مرحله نهم برنامه ریزی سفر: رزرو بلیط هواپیما

اگر به خاطر داشته باشید در مورد رزرو بلیط هواپیما با کارت‌های اعتباری که مزایای مختلفی هم داشتند، سخن گفتیم؛ ارزان شدن بلیط هواپیما و حتی رایگان شدن آن از مزایای برخی از کارت‌های اعتباری بود. برای ما که این‌گونه کارت‌ها در کشورمان رایج نیست می‌توانیم دوماه زودتر بلیط هواپیما خود را خریداری کنیم.

Momondo : یکی از بهترین جاهایی که می‌توانید پروازهای ارزان پیدا کنید.

Skyscanner : یکی از بهترین وب‌سایت‌هایی که می‌توانید هم‌زمان چند مقصد را جست‌وجو کنید.

Kiwi : مسیرهایی که کمتر شناخته شده‌اند و یا کمتر رفت‌وآمد می‌شود.

AirTreks : این ایرلاین منحصراً بر روی بلیط‌ هواپیما RTW چند مقصدی کار می‌کند.

خرید بلیط هواپیما : اپلیکیشن سفرستان همه روزه کمترین قیمت‌های بلیط هواپیما خارجی و داخلی را ارائه می‌دهد.

رزرو محل اقامت

10مرحله دهم برنامه ریزی سفر : رزرو محل اقامت

اگر برنامه‌ریزی کرده‌اید با خیال راحت برای تمام طول سفر خود اتاق یک مسافرخانه را اجاره کنید اما اگر برای سفرهای طولانی‌تری می‌روید، فقط برای چند روز اول اتاق اجاره کنید.

وقتی که تاریخ سفر خود را به صورت دقیق می‌دانید واقعاً هیچ دلیلی وجود ندارد که جایی را پیدا نکنید و به میزان تاریخ سفر خود آنجا را اجاره نکنید. صبر کردن و انتظار کشیدن در این‌گونه شرایط فقط باعث از بین رفتن فرصت‌ها می‌شود.

به هتل علاقه‌مند هستید؟ هتل‌ها پول زیاد از جیب شما بیرون می‌کشند. اما می‌توان با استفاده از همان کارت‌های اعتباری اتاق‌های رایگان در بعضی از هتل‌ها اجاره کرد. شرکت Marriott می‌تواند کمک بزرگی به شما بکند. جایزه ثبت‌نام در این شرکت یک کارت اعتباری معادل یک هفته اقامت رایگان در هتل‌های خودش است.

Hostelworld : مقرون به صرفه‌ترین خوابگاه‌ها و یکی از سایت‌هایی که بیشترین خوابگاه‌های موجود را در خود دارد.

Agoda : اگر بهترین نتایج را در قاره کهن (آسیا) می‌خواهید از این وب‌سایت استفاده کنید.

Booking.com : یکی از بهترین و بزرگ‌ترین جاهایی که می‌توانید مهمان‌خانه‌ها و هتل‌های ارزانی را در آنجا پیدا کنید

راه‌حل دوم: حتماً با موضوع بوم‌گردی به خوبی آشنا هستید؛ یکی از راه‌های دیگری که موجب می‌شود در هزینه اقامت شما صرفه‌جویی شو‌د استفاده از بوم‌گردی است. سایت‌های زیادی وجود دارند که این‌گونه خدمات را به شما می‌دهند.

شما می‌تواند از کسانی که مایل هستند درخواست کنید که از شما برای مدت مشخصی پذیرایی کنند و هزینه کمترین نسبت به هتل و مسافرخانه پرداخت کنید.

بلیط هواپیما و برنامه ریزی سفر

11مرحله یازدهم برنامه ریزی سفر: برنامه‌ریزی برای گردش و تفریحات

لازم نیست ریز به ریز جاهایی که می‌خواهید بازدید کنید را مشخص کنید فقط یک طرح کلی نیاز دارید تا شما را از هزینه‌های احتمالی آگاه کند. اما فراموش نکنید که چون طرح کلی است، این موضوع را دست کم بگیرید. چرا که گاهی اوقات می‌توانید برای بازدید از بعضی از مناطق گردشگری با رزرو تورها از قبل، هزینه بازدید از آن ناحیه گردشگری را کاهش دهید. پس لازم است که به درستی برنامه‌ریزی کنید به هزینه‌ها توجه کنید.

بلیط هواپیما و برنامه ریزی سفر

12مرحله دوازدهم برنامه ریزی سفر: فروش اقلام غیر ضروری

اگر قصد سفر طولانی‌مدت یعنی ۶ ماه یا بیشتر را دارید می‌توانید اقلام و اجناس غیر ضروری خود را به فروش بگذارید تا حداقل مقداری پول برای سفرتان به دست بیاورید. این راه زیاد در کشور ما توصیه نمی‌شود چراکه اکثراً مردم دارای خانه‌ی شخصی هستند و مانند کشورهای خارجی که اغلب به دلیل مالیات خانه‌های اجاره‌ای دارند، نیستند. به همین منظور، لوازم و وسایلشان خیلی کمتر از زندگی‌های ما ایرانی‌ها است پس ایرانی‌ها این مرحله را نادیده بگیرند. این مرحله یکی از مراحلی است که جهانگردان بزرگ معمولاً در نظر می‌گیرند.

حسابدار آنلاین

13مرحله سیزدهم برنامه ریزی سفر: حسابدار آنلاین داشته باشید

یکی از مراحلی که در سفرهای طولانی‌مدت مهم است؛ نظارت کامل بر خرج و مخارج شما در حین سفر است. شما باید هزینه‌هایتان را یادداشت کنید و فاکتورهای خرید خود را داشته باشید. امروزه موبایل‌های هوشمند همه جا هستند و خوشبختانه نرم‌افزارهای مدیریتی و حسابداری هم کم نیست. پس حتماً به خاطر داشته باشید یکی از این نرم‌افزارهای حسابداری را نصب کنید تا حساب‌وکتاب دقیق هزینه‌های سفر خود را زیر نظر داشته باشید. (اگر برای یک هفته تا ۳ هفته به سفر می‌روید لازم نیست حساسیت زیادی به خرج دهید و حتی می‌توانید این مرحله را هم در سفرهای کوتاه‌مدت نادیده بگیرید.)

بلیط هواپیما و برنامه ریزی سفر

14مرحله چهاردهم برنامه ریزی سفر: شرکت‌های خدمات کارت‌های اعتباری را خبردار کنید

مهم نیست سفر شما چقدر طول خواهد کشید حتماً و حتماً اگر از کارت‌ها اعتباری استفاده می‌کنید به شرکتی در قبال کارت‌های اعتباری به شما خدمات می‌دهند بگویید که قرار است یک مسافر خارجی باشید چرا که ممکن است در حین سفر استفاده از کارت‌های اعتباری در کشورهای دیگر غیرمجاز باشد و کارت شما مسدود شود. واقعاً چه چیزی بدتر از این است که ساعت‌ها وقت خود را صرف حرف زدن و متقاعد کردن این شرکت‌‌ها پای تلفن کنید به جای اینکه از سفرتان لذت ببرید.

بلیط هواپیما و برنامه ریزی سفر

15مرحله پانزدهم برنامه ریزی سفر: چمدان را ببندید

کم کم باید حاضر شوید وقت تجربه یک سفر هیجان‌انگیز نزدیک است. پیش‌تر درمورد نحوه انتخاب کوله پشتی مناسب برای سفر در مقاله‌ای جدا بحث شده است. لوازم ضروری سفر خود را فراموش نکنید. اینکه چطور وسایلتان را برای سفر جمع کنید بستگی به این دارد که کجا می‌خواهید بروید؛ به یاد داشته باشید که هر وسیله‌ای که دارید و ندارید را نباید داخل چمدان یا کوله‌پشتی بگذارید، فقط و فقط لوازم ضروری سفر. از کوله‌پشتی‌های ۴۰ لیتری استفاده کنید چرا که این سایز تقریباً برای هر سفری مناسب است. یادتان باشد که هرچه بیشتر لوازم بردارید بار شما سنگین‌تر است و خستگی حین سفر برای شما بیشتر خواهد بود.

تهیه بیمه سفر

16مرحله شانزدهم برنامه ریزی سفر: تهیه بیمه سفر

اگر داخل کشور خودمان سفر می‌کنید از همان بیمه‌های شخصی خودتان استفاده کنید اما اگر قصدتان سفر به خارج از کشور است حتماً از بیمه‌های مورد تائید سفارت‌خانه آن کشور استفاده کنید تا در کشور غریب از لحاظ بیمه و هزینه‌های بهداشت و درمان ضرر نکنید. بسیاری می‌گویند “من که مشکلی ندارم، حالم خوبه؛ نه دارو مصرف می‌کنم و نه مشکل خاصی دارم پس چه نیازی به پرداخت هزینه‌ی اضافه برای بیمه باشم؟”
نکته‌ی این موضوع اینجاست که شما در حال حاضر مشکلی ندارید اما اگر در حین سفر دچار بیماری شدید چه؟ باز هم می‌توانید بگویید که شما به بیمه نیاز ندارید؟ پس در هر صورت این موضوع مهم را به‌هیچ‌وجه فراموش نکنید و از قلم نیندازید. و نکته‌ی بزرگ‌تر بیمه مسافرتی این است که شما نه تنها بیمه سلامت هستید بلکه لوازم شما هم حین سفر بیمه هستند مانند لپ‌تاپ و یا دوربین عکاسی حتی بلیط هواپیما شما هم بیمه است و اگر پرواز شما لغو شود بیمه خسارت را پرداخت می‌کند و یا یک بلیط هواپیما جایگزین به شما می‌دهد. شرکت  World Nomads یکی از شرکت‌هایی است که به شما خدمات بیمه مسافرتی می‌دهد.

بلیط هواپیما و برنامه ریزی سفر

17مرحله هفدهم برنامه ریزی سفر:‌ از سفرتان لذت ببرید

حال که همه چیز مهیا است پس می‌توانید از سفرتان نهایت لذت را ببرید و بدون هیچ ترسی به سفرهای طولانی‌مدت بروید و تجربه‌های جدید کسب کنید. (پاسپورتتان را فراموش نکنید) یادتان باشد که چقدر سخت کار کردید که حالا از جایی که هستید لذت ببرید. اگر هم مقداری استرس درون شما را فرا گرفته است نگران نباشید چرا که مقداری استرس برای کسانی که بار اولشان است طبیعی است. به برنامه‌ریزی خود اعتماد کنید و تمام کارها را مرحله به مرحله انجام دهید. نگران هیچ چیز نباشید و از همه چیز لذت ببرید.

کلام آخر 

درست است که بیشتر مراحلی که در این مقاله ذکر شد در اروپا رایج است اما نکات دیگری نیز بیان شد که می‌تواند شما را در سفرهای داخلی نیز به خوبی راهنمایی کند. پس برای سفرهای خود برنامه ریزی داشته باشید تا خاطرات بیادماندنی را برای خود رقم بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید