آشنایی با مراحل نجات یک هواپیمای گم شده

معمولا گم شدن هواپیما یکی از خبرهایی است که سر و صدای بسیار زیادی به پا می‌کند. اکثر کسانی که در طول سال یک یا چند بار بلیط هواپیما خریده و به مسافرت می‌روند، دائما پیگیر کسب آگاهی از مراحل مختلف نجات یک هواپیما گم‌شده هستند. از این رو، ما در مطلب زیر سعی کرده‌ایم که نگاهی اجمالی به این مراحل داشته باشیم و به شرح آنها بپردازیم.

0
12
آشنایی با مراحل نجات یک هواپیمای گم شده
مراحل نجات یک هواپیمای گم شده
آشنایی با مراحل نجات یک هواپیمای گم شدهReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Apr 11Rating: 2.0آشنایی با مراحل نجات یک هواپیمای گم شده - خرید بلیط هواپیما ارزان از سفرستانمعمولا گم شدن هواپیما یکی از خبرهایی است که سر و صدای بسیار زیادی به پا می‌کند. اکثر کسانی که در طول سال یک یا چند بار بلیط هواپیما خریده و به مسافرت می‌روند، دائما پیگیر کسب آگاهی از مراحل نجات یک هواپیما گم شده هستند.

مراحل نجات یک هواپیمای گم شده

معمولا گم شدن هواپیما یکی از خبرهایی است که سر و صدای بسیار زیادی به پا می‌کند. اکثر کسانی که در طول سال یک یا چند بار بلیط هواپیما خریده و به مسافرت می‌روند، دائما پیگیر کسب آگاهی از مراحل مختلف نجات یک هواپیما گم‌شده هستند. از این رو، ما در مطلب زیر سعی کرده‌ایم که نگاهی اجمالی به این مراحل داشته باشیم و به شرح آنها بپردازیم. مطمئنا، برای کسی که بخشی از زندگی‌اش با خرید بلیط هواپیما و مسافرت سپری می‌شود، کسب آگاهی در این مورد که هنگام گم شدن هواپیما چه اتفاقی می‌افتد بسیار مفید خواهد بود. پس این مطلب را از دست ندهید.

خروج از رادار و قطع ارتباط

آشنایی با مراحل نجات یک هواپیمای گم شده
مراحل نجات یک هواپیمای گم شده

بلاشک نخستین نشانه ناپدید شدن یک هواپیما خروج آن از رادار و یا قطع ارتباطش با بخش کنترل ترافیک است. البته تشخیص اینکه آیا واقعا هواپیما از مسیر خود خارج شده یا صرفا چند لحظه‌ای در رادار پرواز نبوده به مکانی بستگی دارد که این پرواز در آنجا انجام می‌شود. معمولا در مسیرهایی که بلیط هواپیما آنها فروش بیشتری داشته و شلوغ هستند، ناپدید شدن هواپیما از رادار اتفاقی معمول بوده و چندان نگران‌کننده نیست و بعد از گذشت چند لحظه هواپیما دوباره در رادار رویت می‌شود.

اما در برخی مسیرها حدود 10 الی 15 دقیقه طول می‌کشد تا ناپدید شدن هواپیما از رادار مورد توجه قرار گیرد و این اتفاق کار را بسیار سخت می‌کند. همچنین جالب است بدانید که در صورت عبور هواپیما از روی آب، حتما باید خلبان آن در تماس دائمی با بخش کنترل ترافیک در برج مراقبت باشد تا از وقوع هر حادثه احتمالی پیشگیری به عمل آید. پس اگر مسیر بلیط هواپیما شما به گونه‌ای بود که از روی آب رد شدید، مطمئن باشید که در آن لحظه خلبان ارتباط دائمی با برج مراقبت دارد.

وظیفه برج مراقبت هنگام خروج از رادار

آشنایی با مراحل نجات یک هواپیمای گم شده
مراحل نجات یک هواپیمای گم شده

به محض خروج هواپیما از رادار برج مراقبت، مسئولین این مکان باید به سرعت با رادار یا رادارها بعدی در مسیر پرواز ارتباط برقرار کنند و امکان دیده شدن هواپیما در رادار آنها را جویا شوند. اگر خبر خوبی از این رادارها دریافت نشد، مسئولین برج مراقبت باید سریعا با فرودگاه مقصد پرواز تماس بگیرند و اطلاعات و شرایط را کاملا برای آنها بازگو کنند. بدین‌ترتیب اگر هیچ یک از رادارها امکان یافتن هواپیما را نداشتند و جان خریداران بلیط هواپیما در خطر بود، جستجوهای جدی‌تر و مهم‌تر آغاز می‌شوند.

جستجوی هواپیمای ناپدیدشده

آشنایی با مراحل نجات یک هواپیمای گم شده
مراحل نجات یک هواپیمای گم شده

چندین قرارداد جستجوی هواپیما در جهان وجود دارد که بین‌المللی بوده و کشورها را مجاب به جستجوی هواپیمای ناپدیدشده می‌کنند. همواره نیروهای نظامی کشورهای مختلف در خط مقدم امور بوده و به محض کسب اطلاعات در مورد گم شدن هواپیمای خاصی، با کمک‌‌های موثر و فراهم آوردن امکانات لازم، جستجوی هواپیما ناپدیدشده را وارد مرحله جدیدی می‌کنند. از جمله امکانات فراهم‌شده در این امر می‌توان به هواپیماهای نظامی و ناوهای دریایی اشاره کرد.

با مهیا شدن تمامی امکانات، هواپیمای ناپدیدشده هم با استفاده از رادارهای پیشرفته و هم توسط چشم غیر مسلح جستجو می‌شود. معمولا کارشناسان امر در این باره به بحث و تبادل نظر پرداخته و دست آخر، نیروهای لازم به محلی که به احتمال بیشتر، هواپیما در آن سقوط کرده اعزام می‌شوند. در این بین، حتی افراد حاضر در ناوهای نظامی و غیر نظامی به عرشه کشتی می‌روند و با چشمان خود به دنبال نشانه‌ای از لاشه هواپیما می‌گردند. حتی به خلبان‌‌هایی هم که در این مسیر پرواز دارند، توصیه می‌شود که در صورت امکان، در طول پرواز حواس‌شان به جستجو باشد تا اگر چیزی تشخیص دادند، سریعا اطلاع بدهند.

نقش فرودگاه مقصد در جستجو

آشنایی با مراحل نجات یک هواپیمای گم شده
مراحل نجات یک هواپیمای گم شده

هنگام ناپدید شدن یک هواپیما، حتی فرودگاهی هم که مقصد بلیط هواپیما مسافران این پرواز بوده نقش خاصی بر عهده دارد. این فرودگاه بلافاصله بعد از ناپدید شدن هواپیما به نقطه کانونی تبدیل شده و معمولا در آنجا تصمیم گرفته می‌شود که آیا خبر گم شدن هواپیما رسانه‌ای شود یا صرفا خانواده خریداران بلیط هواپیما از این خبر اطلاع یابند. به هر حال تصمیم‌گیری در مورد این مسائل در زمان بحران بسیار حائز اهمیت است و از این رو معمولا فرودگاه مقصد این نقش را عهده‌دار می‌شود.

ادامه تحقیقات و وظایف تیم‌‌های امداد

آشنایی با مراحل نجات یک هواپیمای گم شده
مراحل نجات یک هواپیمای گم شده

معمولا اگر جستجوهای اولیه به نتیجه خاصی نرسند، ادامه تحقیقات برای یافتن هواپیمای گم‌شده توسط کشور مقصد انجام می‌شود اما از آنجایی که در اغلب پروازها، خریداران بلیط هواپیما ملیت‌‌های مختلفی داشته و اهل کشورهای گوناگونی هستند، تیم‌‌های امدادی از سرتاسر جهان برای کمک به روند کار، اعلام آمادگی می‌کنند. در این بین، هر یک از تیم‌‌های امداد بر بخشی از کار تمرکز می‌کنند. برای مثال، یک تیم شرایط جوی هنگام سقوط را مورد بررسی قرار داده و تیم دیگر گزارشات احتمالی خلبان از وجود مشکل در پرواز را جستجو می‌کند.

✅ بازدید از مقاله چرا باید در هواپیما گوشی همراه خود را در حالت پرواز بگذاریم؟
✅ بازدید از مقاله داشتن یک پرواز خارجی راحت
✅ بازدید از مقاله راهنمای استفاده از ماسک اکسیژن در هواپیما

جعبه‌‌های سیاه هواپیما

آشنایی با مراحل نجات یک هواپیمای گم شده
مراحل نجات یک هواپیمای گم شده

همیشه هنگام گم شدن یا سقوط هواپیما همه به جستجوی جعبه سیاه آن می‌پردازند. جالب است بدانید که هر هواپیما دو جعبه سیاه دارد که رنگ آنها نارنجی است. جعبه نخست مکالمات 30 دقیقه آخر در کابین بین خلبانان و خدمه و همچنین گفتگوی بین خلبان و برج مراقبت را ضبط می‌کند. در جعبه دوم نیز اطلاعات مختلف پرواز از جمله شرایط جوی، ارتفاع پرواز، چگونگی کارکرد سیستم هواپیما و غیره ثبت می‌گردد. با دسترسی به این اطلاعات، تحلیل و بررسی دقیقی از نحوه سقوط هواپیما به دست می‌آید تا در آینده نواقص برطرف شود.

آشنایی با مراحل نجات یک هواپیمای گم شده
مراحل نجات یک هواپیمای گم شده

گم شدن هواپیما از آن دست اتفاقاتی هست که همیشه نگرانی‌های بسیار زیادی با خود به بار می‌آورد. چراکه در چنین اتفاقی جان چندین خریدار بلیط هواپیما و خدمه پرواز در خطر قرار می‌گیرد. اما با این وجود، موارد بسیار زیادی بوده که در آن ناپدید شدن هواپیما ختم به خیر شده و مسافران آن سالم مانده‌اند. پس هنگام وقوع این اتفاق نباید خونسردی خود را از دست بدهید و همه چیز را تمام‌شده بدانید. اعتماد به عوامل نجات هواپیما و تلاش برای بهبود روند کاری آنها مسلما نقش بسیار زیادی در نجات هواپیما خواهد داشت.

برای خرید بلیط هواپیما و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید