مراحل گلاب گیری و آشنایی با فرایند ساخت گلاب

یکی از لطیف‌ترین، زیباترین و خوشبوترین صنایع ایران، گلاب گیری است و برای تولید این فرایند از گل محمدی استفاده می‌شود. از زمان‌های گذشته مرسوم بوده که گل محمدی را با آیین و مراسم خاصی می‌چینند و مراحل بعدی را انجام می‌دهند.

1
1179
آشنایی با مراحل گلاب گیری
مراحل گلاب گیری
مراحل گلاب گیری و آشنایی با فرایند ساخت گلابReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Aug 26Rating: 4.0مراحل گلاب گیری و آشنایی با فرایند ساخت گلاب از صفر تا صد آن.مراحل گلاب گیری یکی از لطیف‌ترین زیباترین و خوشبوترین صنایع ایران خیلی پیچیده نیست و طی فرایند بسیار دلنشینی انجام می گیرد.

مراحل گلاب گیری

یکی از لطیف‌ترین، زیباترین و خوشبوترین صنایع ایران، گلاب گیری است و برای تولید این فرایند از گل محمدی استفاده می‌شود. از زمان‌های گذشته مرسوم بوده که گل محمدی را با آیین و مراسم خاصی می‌چینند و مراحل بعدی را انجام می‌دهند. اگر تمایل داشته باشید مراحل گلاب گیری را از نزدیک ببینید، از همین حالا برای ماه‌های مخصوص گلاب گیری آماده باشید. در ادامه اما مراحل گلاب گیری آورده شده تا قبل از دیدن این آیین زیبا آشنایی مختصری با آن داشته باشید.

شهرهای گلاب گیری

آشنایی با مراحل گلاب گیری
مراحل گلاب گیری

گلاب گیری یکی از مراسم‌هایی است که هرساله در ۱۴ استان با توجه به آب‌وهوا و اقلیم خاص آن منطقه انجام می‌گیرد. آیین گلاب گیری ابتدای اردیبهشت در شهر میمند فارس به خاطر شرایط آب و هوایی آغاز می‌شود، آیین گل‌چینی، گلاب گیری و جشنواره گل و گلاب چندین میلیون گردشگر را از سراسر کشور به سمت خود می‌کشاند، همچنین آیین گلاب گیری در سایر مناطق کشور ازجمله شهرستان داراب، شهر کاشان، قمصر، نیاسر نیز جریان دارد. جالب است بدانید که در کارگاه‌های گلاب گیری شهرستان کاشان سالانه پانزده هزار تن گلاب سنگین تولید می‌شود.

✅ بازدید از مقاله آداب‌ و رسوم مردم ایران

گل خوشبوی محمدی

گل خوشبوی محمدی
گل محمدی

کاشت گل‎محمدی در ایران قدمتی حدوداً 7 هزارسال دارد و مراسم گلاب گیری نیز آیینی 1000 ساله است که در طول زمان تغییرات جزئی داشته است. گلاب قمصر که از نظر کیفیت، به‌عنوان بهترین گلاب جهان بشمار می‎رود، از نظر مذهبی نیز دارای ارج بسیاری است، طوری که هرساله در تاریخ 9 ذی‎الحجه خانه خدا را با این گلاب ناب شستشو داده و معطر می‌کنند. در  اردیبهشت، گل‌های محمدی ایرانی به نهایت رشد می‌رسند و آماده چیدن می‌شوند که مراسم گلاب گیری نیز در آن زمان انجام می‌گیرد. گل‌های مراسم، به‌صورت دست جمعی و در صبح زود چیده می‌شوند. در اکثر خانه‌های روستایی قمصر، باغ گل محمدی و دیگ‌های مخصوص برای گلاب گیری وجود دارد.

قدمت مراسم گلاب گیری در کاشان

قدمت مراسم گلاب گیری در کاشان
مراسم گلاب گیری در کاشان

با توجه به اسناد موجود در کتب تاریخی، نخستین افرادی که به فکر اختراع دستگاه برای تقطیر مایعات و گرفتن اسانس افتادند، ایرانیان بودند. در زمان‌های گذشته از تقطیر آبی که از گل برگ‌های گل محمدی به دست می‌آمد، برای تقویت معده و درمان دردهای معده و روده استفاده می‌کردند.

مراسم سنتی ساز و دهل در گلاب گیری کاشان

این مراسم در زمان‌های گذشته بر اساس آداب‌ورسوم خاصی برگزار می‌شده و با ساز و دهل به کارگاه گلاب گیری می‌رفتند، البته هنوز هم در برخی نقاط کاشان بر طبق همین آئین‌های قبلی وسایل را با شتر می‌برند.

مراحل گلاب گیری

زمانی که به کارگاه‌های گلاب گیری برسید،  به خاطر گرما برایتان شربت‌های خنک آماده می‌کنند تا هم خنک شوید و هم در کمال آرامش فرآیند گلاب گیری را مشاهده کنید.

ابتدا قبل از شروع مراسم دیگ و گل‌ها را کنار رودخانه‌ها می‌برند و دعاهای مذهبی می‌خوانند و با گذاشتن دیگ‌های مخصوص بر روی اجاق فرآیند گلاب گیری شروع می‌شود. با توجه به‌اندازه دیگ‌ها، گل‌های تازه را با آب با نسبت 1 به ۳ مخلوط می‌کنند، سپس با گذاشتن سرپوش روی دیگ، روزنه‌های احتمالی را می‌پوشانند تا بخار به‌طور کامل درون دیگ باقی بماند. کل فرآیند گلاب گیری ۴ ساعت زمان می‌برد. هنگامی‌که محتویات دیگ جوشید، بخار آن را از لوله‌ها به درون پارچ مسی بزرگ که داخل آب سرد قرار دارد می‌ریزند. هنگامی‌که این بخارها نیز سرد شدند، گلاب تولید می‌شود.  پارچ‌ها با توجه به ظرفیتشان حدود ۳۰ الی ۴۰ لیتر گلاب می‌دهند. جالب است بدانید که برای گرفتن عطر گل نیز لایه‌ روغن بسیار نازکی روی گلاب ایجاد ‌شود که باید با سرنگ جدا شود.

اگر برای مراسم گلاب گیری به شهر نیاسر سفر کردید، علاوه بر شرکت در مراسم حتماً ساعتی را در طبیعت بکر نیاسر بگذارید. مطمئناً نام آبشار نیاسر کاشان برای هر گردشگری آشنا است. آبشاری در دل کوه و کوهی در دل کویر است. از دیگر جاذبه‌های نیاسر می‌توان به چهارطاقی و غار اشاره کرد که نوعی عبادتگاه محسوب می‌شود، این چهارطاقی را می‌توان یکی از معدودترین آثار به جامانده از دوره ساسانیان و حکومت‌های قبل آن دانست.
غار نیاسر جاذبه‌ای جذاب است که کاربردی مسکونی و حفاظتی داشته و طول غار حدود صد کیلومتر است که هرچه به انتهای غار بروید، ارتفاع آن کمتر می‌شود.  همچنین جویباری از کنار چهارطاقی سرچشمه می‎گیرد و در امتداد خود از کنار غار می‎گذرد که منظره‎ای زیبا ایجاد کرده است.

گلاب از جهت درجه خلوص به چند دسته تقسیم می‌شوند:

گلاب سنگین (درجه‌یک): گلابی که در ۱۰۰ میلی‌لیتر آن ۳۵ میلی‌گرم گل وجود دارد یا حداقل گل آن کم‌تر از ۲۵ میلی‌گرم است یا به‌عبارت‌دیگر، گلابی که از ریختن ۳۰ کیلوگرم گل مرغوب ۴۰ لیتر محلول از آن به دست می‌آید که به آن گلاب ۵ منی می‌گویند.

گلاب سبک (درجه‌دو): گلابی که در ۱۰۰ میلی‌لیتر آن  ۱۵ میلی‌گرم گل وجود دارد که 20 لیتر محلول به دست می‌آید و گلاب دو منی می‌گویند.

گلاب‌های نایاب و خاص

علاوه بر موارد گفته‌شده، انواع خاص گلاب باکیفیت‌های مختلفی نیز وجود دارد که به مقدار محدود تهیه می‌شود، عبارت‌اند از:

گلاب دوآتشه: چنانچه پس از یک‌بار تقطیر و گلاب گیری دوباره گلاب به‌دست‌آمده با گل‌های تازه تقطیر شود، به این گلاب که از این تقطیر دوباره به دست می‌آید، گلاب دوآتشه می‌گویند.

گلاب سه آتشه (سه گل): چنانچه عمل گلاب گیری برای بار سوم تکرار شود، یعنی گلاب دوآتشه دوباره با گل تازه تقطیر شود؛ به آن گلاب سه آتشه می‌گویند. این دو نوع گلاب بسیار کم تولید می‌شوند و از لحاظ کیفیت و میزان اسانس بی‌نظیرند.

گلاب پس آب: درصورتی‌که بعد از عمل تقطیر دوباره به تفاله‌های دیگ آب اضافه شود و از تفاله‌های گل مجدداً تقطیر صورت بگیرد، گلاب به‌دست‌آمده دارای کیفیت نازلی خواهد بود که به این گلاب، پس آب می‌گویند.

گلاب زیر عطری: گلابی که با پارچ مخصوص تهیه می‌شود و در این شرایط بیشتر گرفتن عطر مدنظر است و بعدازآنکه عطر از پارچ خارج شد، به آن گلاب زیرقطر یا زیر عطری می‌گویند.

برای خرید بلیط هواپیما و رزرو پرواز داخلی و خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای داخلی و خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما

یک دیدگاه

  1. سلام و تشکر برای مقاله خوبتون.
    ما سه نوع گلاب داریم واقعا؟ من شنیدم گلاب اصل و گلاب ممتاز و گلاب دو آتیشه طوبی گستر رو که میگن فرقشون توی تقطیرشونه؟ الان کدومشون بهتره برای استفاده کردن؟ اگه فرقی نمیکنه خب ادم ارزون تر رو بگیره

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید