بازدید از مسجد تاریخانه دامغان

مسجد تاریخانه واقع در خیابان راه‌آهن شهر دامغان مربوط به دوره ساسانیان بوده که در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شمارهٔ ثبت ۸۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. شهر دامغان که یکی از مناطق مسکونی کهن کشورمان به‌حساب می‌آید، دارای اماکن تاریخی با قدمت فراوان است. دامغان درواقع شهری تاریخی با قدمتی مربوط به 400 سال قبل از میلاد مسیح بوده که در زمان پادشاهی اشکانیان پایتخت ایران بوده است.

0
83
خرید بلیط هواپیما سمنان
بلیط هواپیما سمنان
بازدید از مسجد تاریخانه دامغانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Nov 10Rating: 3.5بازدید از مسجد تاریخانه دامغان - خرید بلیط هواپیما سمنان از اپلیکیشن سفرستانمسجد تاریخانه واقع در خیابان راه‌آهن شهر دامغان مربوط به دوره ساسانیان بوده که در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شمارهٔ ثبت ۸۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. شهر دامغان که یکی از مناطق مسکونی کهن کشورمان به‌حساب می‌آید، دارای اماکن تاریخی با قدمت فراوان است. بلیط هواپیما سمنان

مسجد تاریخانه دامغان

مسجد تاریخانه واقع در خیابان راه‌آهن شهر دامغان مربوط به دوره ساسانیان بوده که در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شمارهٔ ثبت ۸۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. شهر دامغان که یکی از مناطق مسکونی کهن کشورمان به‌حساب می‌آید، دارای اماکن تاریخی با قدمت فراوان است. دامغان درواقع شهری تاریخی با قدمتی مربوط به 400 سال قبل از میلاد مسیح بوده که در زمان پادشاهی اشکانیان پایتخت ایران بوده است. این شهر با داشتن تاریخی غنی همراه با دروازه‌ها و کاروان‌سراهای زیاد و قرار گرفتن در جاده ابریشم، در ایام گذشته از اهمیت بالایی برخوردار بوده و به شهر صددروازه شهرت داشته است. پس اگر علاقمند به تاریخ هستید، تهیه بلیط هواپیما سمنان را در برنامه خود قرار دهید و از این شهر دیدنی لذت ببرید.

خرید بلیط هواپیما سمنان
مسجد تاریخانه دامغان

مسجد تاریخانه، نمونه‌ای بسیار زیبا و کامل در بین مساجد آغازین اسلام به شمار می‌رود. معماری مسجد، معماری ساسانی است. ساختمان مسجد دارای یک صحن یا حیاط است که رواق‌هایی اطراف آن را پوشانده است. شبستان مسجد نیز بر روی هجده ستون مدور (سه ردیف شش‌تایی) ساخته‌شده که این ستون‌ها با یک‌متر و نیم قطر مانند ستون‌های کاخ‌های ساسانی هستند، به همین دلیل به چهل‌ستون نیز شهرت دارد. در متون تاریخی به مکان‌هایی که تعداد زیادی ستون داشته‌، چهل‌ستون می‌گفتند. به مسجد تاریخانه هم که دارای ستون‌های زیادی است، مسجد چهل‌ستون می‌گویند. اگر خودتان نیز مسجد را از نزدیک ببینید به نام‌گذاری چهل‌ستون پی خواهید برد.

خرید بلیط هواپیما سمنان
مسجد تاریخانه دامغان

جنس طاق‌های مسجد از آجر است که باگذشت زمان فروریخته شده و مردم محل با خشت خام بر طاق‌ها سقف زده‌اند. تاریخانه دامغان چندین بار مرمت و بازسازی‌شده، حتی مناره‌ای 25 متری هم در دوره سلجوقیان به این مجموعه اضافه گردیده که با آجر تزیین ‌شده است. مسجد تاریخانه از اولین بناهای دوره اسلامی است که مظهر زیبایی و شکوه معماری تاریخ است. اگر بخواهید معنی لغوی تاریخانه را بدانید، باید بگویم که تاری در زبان ترکی به معنای خداست و تاریخانه یعنی خدای خانه. حتی عده‌ای عقیده دارند که مسجد قبلاً آتشکده بوده و پس از ورود اعراب‌، آن را ناریخانه و سپس تاریخانه نامیده‌اند. تاریخانه، یکی از بناهای بازمانده از دوره شکل‌گیری هنر اسلامی است که همین امر اهمیت آن را دوچندان می‌کند.

خرید بلیط هواپیما سمنان
مسجد تاریخانه دامغان

حتی می‌توان گفت مسجد تاریخانه دامغان‌ از نخستین مساجد ایرانی است که در آن، مناره با 6.5 مترمربع وسعت ساخته‌شده و در کنار این مناره‌، مناره دایره‌ شکل دیگری شکل گرفته که دارای کتیبه‌ای به خط کوفی است و آیات قرآنی‌ بر روی آن نوشته‌شده است. ارتفاع مناره‌ 26 متر با 86 پله است که قبلاً ارتفاع آن بیشتر بوده و کلاهکی نیز به همراه داشته است. با اینکه ساختمان اصلی به‌طور کاملاً طبیعی در 900 سال تخریب شده ولی در حالت کلی آن‌قدر دست‌نخورده باقی‌مانده که امروزه کیفیت خود را به همگان نشان می‌دهد.

خرید بلیط هواپیما سمنان
مسجد تاریخانه دامغان

صحن این مسجد به صورت مربعی ‌شکل است که اطراف آن را رواق‌هایی سرپوشیده احاطه کرده، البته امروزه فقط تعدادی از این رواق‌ها سالم هستند، اما بقیه به‌صورت کامل یا اندکی خراب‌ گشته‌اند. ورودی‌های مسجد که به این رواق‌ها باز می‌شود، درگذر زمان به‌طور کامل از بین رفته اما بر اساس تحقیقات انجام‌شده از ۸ ورودی برخوردار بوده است. یکی از جالب‌ترین ویژگی‌های معماری این مسجد را که خودتان هم با خرید بلیط هواپیما سمنان از نزدیک خواهید دید، رواق‌های بی‌سقف آن است که همین نشان‌دهنده معماری مساجد ایرانی است. صحن مرکزی این مسجد سنگ‌فرش نشده و تنها با ماده‌ای آهکی یا گچی پوشیده شده است. این صحن با هیچ پله‌ای از صفحه‌های جانبی جدا نیست و همین از ویژگی‌ها و سادگی‌های مسجد محسوب می‌شود. در این مسجد، از خشت و آجر در کنار هم استفاده‌شده که از آجر برای قوس‌ها، ستون‌ها و از خشت برای ساخت دیگر قسمت‌های مسجد استفاده شده است. همچنین در قوس‌های مسجد از چوب، برای استحکام و اتصال استفاده‌شده و گچ‌بری سطوح مختلف نیز انجام‌شده است.

شبستان

خرید بلیط هواپیما سمنان
مسجد تاریخانه دامغان

شبستان مسجد در جهت قبله است و ورودی به این شبستان ۷ دهانه دارد. با توجه به اینکه دهانه‌ی میانی از شش دهانه‌ دیگر بزرگ‌تر است، بقایای محراب نیز دیده می‌شود. طرح کلی مسجد کاملاً ساده است ولی بیشتر کارشناسان چنین نمی‌گویند، زیرا مظهر شکوه و زیبایی است و یکی از باشکوه‌ترین بناهای اسلامی می‌باشد. باوجود دارا بودن ماهیت ساسانی، اما بازهم ساسانی نیست، زیرا ساختار خاصش در دستاوردهای اسلامی به‌طور کامل تغییر کرده است. پایه‌های عظیم، طاق‌های محکم و ارتفاع کم نشانگر فروتنی اسلام است. از طرفی نقشه ساده و خالص این مسجد نیز نشان‌دهنده علمی بودن مساجد صدر اسلام می‌باشد.

خرید بلیط هواپیما سمنان
مسجد تاریخانه دامغان

مناره‌ آجری ۳۰ متری آن‌که در سال ۴۱۸ هجری ساخته‌شده، دارای تزئیناتی بسیار ظریف و چشم‌نواز است. به‌جای طاق‌های بیضی‌شکل نیز که اکثراً فروریخته بودند، در زمان بازسازی مسجد در قرن 13 هجری، طاق‌های نوک‌تیز بنا شد.

ورود اسلام به ایران علاوه بر تغییرات سیاسی، تغییراتی در ساختار فکری و فرهنگی نیز داشت. بسیاری از این بناها که تغییر کاربری دادند به خاطر تغییر موقعیت اجتماعی‌شان بوده است.

زمان بازدید

خرید بلیط هواپیما سمنان
مسجد تاریخانه دامغان

زمان بازدید از این مکان در دو نوبت صبح و عصر در ساعات 9 الی ۱۲ و ۱۵ الی ۱۸ امکان‌پذیر است که مدت‌زمان بازدید از آن یک ساعت طول می‌کشد. بلیط ورودیه برای هر نفر نیز 30000 ریال است.

بعد از خرید بلیط هواپیما سمنان و سفر به این مکان نگران وسایل نقلیه نباشید، زیرا همیشه در دسترس هستند و شما را به مکان دلخواه منتقل خواهند کرد. محلی برای اقامت و رستوران هم ساخته‌شده تا در زمان مراجعه به مسافران عزیز خدمت‌رسانی کنند. حتی پوشش شبکه اینترنت هم برقرار است تا لحظات زیبای سفرتان را همان لحظه به اشتراک بگذارید و دیگران را نیز به این سفر و خرید بلیط هواپیما سمنان تشویق نمایید.

برای خرید بلیط هواپیما سمنان و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: تحریریه بلیط هواپیما

منابع
irane7000saale.com
fa.wikipedia.org
irna.ir
isna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید