سفر به شرق اصفهان و بازدید از مسجد جامع ازیران

اصفهان از توریستی‌ترین شهرهای ایران است که هرساله گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می‌کند. اصفهان به‌تنهایی منطقه‌ای بسیار بزرگ است که شهرت آن بیشتر به خاطر آب‌وهوای معتدل و آثار تاریخی به‌جامانده از قرن‌های گذشته است. نکته مهم دیگر رودخانه زاینده‌رود است که از میان این شهر تاریخی می‌گذرد.

0
134
خرید بلیط هواپیما اصفهان
بلیط هواپیما اصفهان
سفر به شرق اصفهان و بازدید از مسجد جامع ازیرانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Mar 12Rating: 3.5سفر به شرق اصفهان و بازدید از مسجد جامع ازیران - خرید بلیط هواپیما اصفهانیکی از هنرهایی که در قسمت شرقی اصفهان خودنمایی می‌کند، مسجد ازیران است. تاریخ ساخت این اثر به دوره سلجوقی برمی‌گردد که در تاریخ ۱ دی ۱۳۴۸ با شماره ۸۹۰ نیز به‌عنوان آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. بلیط هواپیما اصفهان برای بازدید از

مسجد جامع ازیران در شرق اصفهان

اصفهان از توریستی‌ترین شهرهای ایران است که هرساله گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می‌کند. اصفهان به‌تنهایی منطقه‌ای بسیار بزرگ است که شهرت آن بیشتر به خاطر آب‌وهوای معتدل و آثار تاریخی به‌جامانده از قرن‌های گذشته است. نکته مهم دیگر رودخانه زاینده‌رود است که از میان این شهر تاریخی می‌گذرد. اصفهان، به‌عنوان پایتخت فرهنگ و تمدن اسلامی و ایرانی از زیباترین شهرهای ایران است که مقاله حاضر نیز برای معرفی هر چه بیشتر هنر و معماری این شهر زیباست. اصفهان مهد تاریخ و فرهنگ و هنر در دوران مختلف بوده و هم چنان نیز قدرت تاریخی خود را حفظ کرده است.

مسجد ازیران، اثر ملی ایرانی

مسجد ازیران اصفهان
مسجد ازیران

همان‌طور که می‌دانید، معماری یکی از بهترین راه‌های شناخت موارد سیاسی، اقتصادی، فرهنگی هر قوم در دوران متفاوت تاریخی است. یکی از هنرهایی که در قسمت شرقی اصفهان خودنمایی می‌کند، مسجد ازیران است. تاریخ ساخت این اثر به دوره سلجوقی برمی‌گردد که در تاریخ ۱ دی ۱۳۴۸ با شماره ۸۹۰ نیز به‌عنوان آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مشخصات روستای ازیران

روستای ازیران اصفهان
روستای ازیران

روستای ازیران (با کسره خوانده شود)، در حالت کلی به معنی زیستن بوده و از روستاهای براآن بخش جنوبی در سی کیلومتری شرق اصفهان است. اکثر اهالی این منطقه کشاورز هستند و این روستا با بافت قدیمی هنوز هم پابرجاست. البته اخیرا اکثر خانه‌های جدید با تیرآهن و مقاوم‌تر ساخته‌شده‌اند و تمامی خیابان‌های روستا آسفالت شده‌اند. دلیل اینکه این روستا کم کم حالت شهری‌تر به خود گرفته، نزدیکی اش به شهر است. اما این نشان خوبی نیست که روستا متکی به شهر و ابزارهای شهری باشد. مسجد نیمه ‌خرابی به سبک مغول وجود دارد که در کنار مسجد، بقعه‌ای با چند قبر قرار داشته، یکی از قبرها به شیخ شهاب‌الدین تعلق دارد.

مشخصات مسجد ازیران

مسجد ازیران اصفهان
مسجد ازیران

روی گنبد مسجد ازیران کتیبه‌ای با خط بنایی آجری برجسته و سفید بر زمینه آجری قرمز نوشته‌شده و كتیبه محراب مسجد ازیران به خط ثلث گچ‌بری برجسته بر زمینه گل و برگ است. این مجموعه که اخیراً مرمت و بازسازی‌شده و از حالت ویرانه به یک بنای زیبا تبدیل‌شده بر روی سکویی قرارگرفته که یک متر از زمین بالاتر است، همچنین بنای اولیه شامل صحن، رواق، ایوان و گنبد خانه بوده که امروزه فقط گنبد خانه و بقایایی از راهروهای جانبی مانده و دارای نقشه‌ای هشت‌ضلعی است که چهار ضلع بزرگ و چهارگوشه کوچک دارد، درواقع از بیرون که نگاه می‌کنید، دارای نمای سه‌طبقه هشت‌ضلعی و یک طبقه گنبد دایره‌ای است و در طرفین دو پنجره در بالا قرار دارد که همین باعث می‌شود تا بنا به‌صورت یک مخروط دیده شود، با خرید بلیط هواپیما اصفهان و سفر به این منطقه هنگام عکس گرفتن حواستان به حالت مخروطی بنا باشد که در طبقه دوم بنا هم در بالای هر ایوان یک پنجره قرار دارد که پنجره بالای سردر بزرگ‌تر از سه پنجره دیگر است. در گوشه ساختمان نیز راه‌پله‌ای بلند و ترسناک وجود دارد که دارای 15 پله است.

محراب مسجد ازیران

خرید بلیط هواپیما اصفهان
بلیط هواپیما اصفهان

محرابی سه متری که قسمت بالای آن گچ کاری شده و خطوط زیبایی در آن کار شده است. دلیل شهرت گنبد ازیران ارتفاع باشکوهش است که یکی از بارزترین نمونه‌های گنبدسازی ایرانی است. همچنین در کنار مسجد، امامزاده و قبرستان روستای ازیران قرار دارد. این امامزاده گنبد خانه‌ای مربع شکل دارد که با دو طبقه و گنبد کوچک آجری و مقرنس‌های هندسی آجری ساده‌ ساخته شده است.

شکل ظاهری مسجد ازیران

خرید بلیط هواپیما اصفهان
بلیط هواپیما اصفهان

نمای خارجی بنا ساده و آجری است و تنها در قسمت گردن گنبد کتیبه‌ای به خط بنایی از آجر تراش بر زمینه آجر قرمز قرار دارد که « الله‌اکبر » تکرار شده است و در بالای آن در چهار طرف اصلی، بالای ایوان‌ها، چهار پنجره کوچک وجود دارد و در زیر گنبد هم کتیبه‌ای آجری زردرنگ به خط بنایی بر زمینه آجر قرمز است که آیات اول تا سوم سوره فتح نوشته‌شده، هم‌چنین در بالای پنجره‌های زیر گنبد چهار کتیبه بزرگ به‌صورت لوزی در چهار طرف قرار دارند که به ترتیب عبارات ( سبحان‌الله ) ، ( و الحمدالله) ، ( و لا اله الا الله ) ، ( و الله‌اکبر)  در آن‌ها به خط کوفی بنایی با آجر قرمزرنگ نوشته‌شده است، حالا با آگاهی از معماری این مسجد می‌توانید به‌راحتی به فکر خرید بلیط هواپیما باشید و از نزدیک ببینید که در زیر طاق گنبد هم چهار لوزی کوچک قرار دارند که کلمه « محمد » بر آن‌ها نوشته‌شده است. به نظر می‌رسد که محراب اصلی مفقودشده و در محراب باقیمانده آیه 285 سوره بقره بر زمینه گل‌وبته گچ‌بری شده است.

برای دسترسی به این روستا از اصفهان دو مسیر وجود دارد:

1- چهارراه آبشار – جاده آبشار – براآن جنوبی – نرسیده به زیار – سمت جنوبی روستای پیله وران.
2- بهارستان – جاده قلعه شور به روران – سمت شمالی روستای روران.

برای خرید بلیط هواپیما اصفهان و رزرو هتل بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: تحریریه بلیط هواپیما

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید