آشنایی با مسجد شاه تهران

تهران شهری پر از جاذبه‌های مختلف است. احتمالا اگر بخواهید بلیط هواپیما تهران خریده و از جاذبه‌های این شهر دیدن کنید، با کمبود وقت مواجه خواهید شد. بخشی از جاذبه‌های تهران را مساجد قدیمی تشکیل می‌دهند. یکی از مساجد قدیمی تهران مسجد شاه ( امام خمینی) نام دارد.

0
155
معرفی مسجد شاه تهران و بلیط هواپیما تهران
مسجد شاه تهران
آشنایی با مسجد شاه تهرانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Apr 3Rating: 4.0آشنایی با مسجد شاه تهران از مساجد قدیمی این شهر - خرید بلیط هواپیما تهرانتهران شهری پر از جاذبه‌های مختلف است. احتمالا اگر بخواهید بلیط هواپیما تهران خریده و از جاذبه‌های این شهر دیدن کنید، با کمبود وقت مواجه خواهید شد. بخشی از جاذبه‌های تهران را مساجد قدیمی تشکیل می‌دهند. یکی از مساجد قدیمی تهران مسجد شاه ( امام خمینی) نام دارد.

مسجد شاه تهران

تهران شهری پر از جاذبه‌های مختلف است. احتمالا اگر بخواهید بلیط هواپیما تهران خریده و از جاذبه‌های این شهر دیدن کنید، با کمبود وقت مواجه خواهید شد. بخشی از جاذبه‌های تهران را مساجد قدیمی تشکیل می‌دهند. یکی از مساجد قدیمی تهران مسجد شاه ( امام خمینی) نام دارد. این مسجد با قرار گیری در دل بازار تهران، موقعیتی بسیار عالی‌ برای گردشگران ایجاد کرده تا علاوه بر بازدید از این مسجد، به گشت و گذار، و خرید در بازار بپردازند. در این مطلب به معرفی این مسجد خواهیم پرداخت.

قدمت مسجد شاه

معرفی مسجد شاه تهران و بلیط هواپیما تهران
مسجد شاه تهران

مسجد امام از مساجد قدیمی تهران به شمار می‌رود که از دوران قاجار به یادگار مانده است و به جاذبه‌ای تبدیل شده تا گردشگران و مسافران با خرید بلیط هواپیما تهران از آن بازدید کنند. قدمت این مسجد به حدود 180 سال پیش و دوران فتحعلی شاه قاجار برمی‌گردد و در واقع مسجد به دستور وی ساخته شده، به همین دلیل آن را مسجد شاه یا مسجد سلطانی می‌نامند. آنچه که از کتیبه‌ها و نوشته‌های ایوان جنوبی مسجد برمی‌آید، سال ساخت آن سال 1212 و یا 1224 حدس زده می‌شود. گرچه این مسجد به دستور فتحعلی شاه قاجار ساخته شده اما اتمام کننده آن را ناصر الدین شاه می‌دانند. زیرا در دوران این شاه قاجاری درب اصلی شمالی تعمیر و دو مناره در دو طرف گلدسته مسجد ساخته شد. اهمیت و زیبایی این مسجد به حدی است که حتی نایب سفارت انگلیس- ژاک موریه- در سفرنامه خود از آن یاد برده و آن را قابل توجه‌ترین بنای دوران فتحعلی شاه نامیده. طبق سفر نامه وی که در سال 1222 قمری نوشته، این مسجد هنوز ناتمام بوده است. با خرید بلیط هواپیما تهران می‌توانید از مسجد شاه که حتی غیرایرانی‌ها را نیز مبهوت خود ساخته بازدید کنید.

✅ بازدید از مقاله مسجد سپهسالار ناصر خسرو در تهران
✅ بازدید از مقاله کاخ صاحبقرانیه تهران
✅ بازدید از مقاله قلعه مازیار تهران

معماری مسجد شاه

معماری مسجد شاه به صورت ساختمانی چهار ایوانی طراحی شده که شبستان‌های اصلی را در سمت جنوبی قرار داده‌اند. در طراحی مسجد شاه از معماری مسجد وکیل شیراز الهام گرفته شده و در ساخت آن نیز از هنرمندان شیرازی استفاده شد است. در مسجد شاه کتیبه‌ها و کاشی‌کاری‌های زیبا توجه شما را به خود جلب خواهد کرد. دیدن چنین کاشی کاری‌هایی از نزدیک خود انگیزه کافی برای خرید بلطی هواپیما تهران را دارد. اکثر کتیبه‌های موجود در مسجد به خط مهدی ملک الکتاب هستند و کاشی‌کاری‌های آن نیز توسط استادان تهرانی و اصفهانی انجام شده است. اسدالله عابدین، اسدالله حسینی، علی اکبر محمد، و احمد علی اصغر استادان کاشی کار تهرانی و فتح الله عبدالرحیم، حسین باقر، مصطفی طباطبایی، ابراهیم کاظم استادان کاشی کار اصفهانی هستند که با هنر دست خود به زیبایی و شکوه این مسجد افزوده‌ و باعث شده‌اند تا امروزه گردشگران با خرید بلیط هواپیما تهران به بازدید این مسجد بروند. اگر در کاشیکاری‌های اطراف صحن مسجد دقت کنید احتمالا نام این استادان کاشیکار را خواهید دید. مسجد فضایی مربعی شکل دارد که می‌توان چرخش نسبی آن به بافت شهری را دید. این چرخش به دلیل قرارگرفتن در جهت قبله ایجاد شده است. دیگر فضاهای مسجد عبارتند از: 4 ایوان( که در وسط قرار دارند)، گنبدخانه( که در ضلع جنوبی قرار گرفته)، 3 شبستان( این 3 شبستان‌های اصلی هستند که در گوشه‌ها قرار گرفته‌اند)، و حوضی در مرکز حیاط که به مانند فضای مسجد، مربعی شکل است.

معرفی مسجد شاه تهران و بلیط هواپیما تهران
مسجد شاه تهران

معماری مسجد با طرح ساده خود امکان ایجاد تغییرات در مسجد را نیز می‌دهد. ورودی مسجد مستطیلی عریض است که در قلب طاقی عمیق در دل دیوار قرار گرفته است. این طاق قوسی مقرنس بوده و به نقوش گیاهان و کاشی‌های خشتی هفت رنگ مزین شده است. در دو سمت این طاق قوسی، قاب‌های مستطیل شکلی قرار دارند که آن‌ها نیز با کاشی‌های رنگین تزیین شده‌اند. کاشیکاری‌های رنگین این مسجد ارزش خرید بلیط هواپیما و سفر به تهران را دارند. پس از این ورودی، دالانی( هشتی) طاق دار قرار دارد که راه به حیاط بزرگ مجاور ایوان بزرگ بخش شمالی می‌برد. از آنجایی که این مسجد در بازار قرار دارد، از طریق حیاط مسجد و بوسیله چندین راه به بازار متصل می‌شود. و گردشگرانی که با خرید بلیط هواپیما تهران به بازدید مسجد شاه می‌روند به راحتی از طریق این مسجد به بازار نیز راه خواهند یافت. حیاط مسجد به شکل مربع بوده و در هر سمت دارای یک ردیف طاق کم عمق و یک طبقه است. ایوان جنوبی مهم‌ترین ایوان مسجد به شمار می‌رود زیرا از طریق این ایوان می‌توان به محراب اصلی مسجد راه یافت. بعلاوه داخل این ایوان نام فتحعلی شاه با خط نستعلیق به چشم می‌خورد.

رویدادهای تاریخی

معرفی مسجد شاه تهران و بلیط هواپیما تهران
مسجد شاه تهران

در طول تاریخ اتفاقات بسیار مهم و تاثیر گذاری در این مسجد روی داده است. اولین آن‌ها در بیستم آذرماه 1284 اتفاق افتاد که در آن دوران علاءالدوله 2 تن از بازاریان( حاجی سید هاشم قندی و حاجی سید اسماعیل خان) را به جرم بالا بودن قیمت قند، در حیاط مسجد به چوب بسته و فلک کرد. این کار وی اعتراض بازاریان را به همراه داشت که در نهایت جرقه جنبش مشروطه را در تهران زد. اتفاق بعدی در شانزدهم اسفندماه 1329 روی داد که در آن حاج علی رزم آرا( نخست وزیر وقت) توسط یکی از اعضای فدائیان اسلام تیر خورده و ترور شد. آخرین اتفاق مهم مسجد شاه اتفاقی خوشایند است که در 1 مهرماه 1363 روی داد و در آن این مسجد به عنوان اثری تاریخی در میان آثار ملی ایران با شماره 1667 به ثبت رسید و باعث شد تا گردشگران با خرید بلیط هواپیما تهران و بازدید از مسجد شاه، به تحسین معماری و شکوه این مسجد بپردازند.

برای بازدید از این مسجد کافی است ابتدا بلیط هواپیما تهران خود را تهیه کنید. سپس می‌توانید با استفاده از خط یک مترو و ایستگاه مترو 15 خرداد تهران به بازار قدیمی تهران رسیده و از این مسجد بازدید کنید. با بازدید از این مسجد در واقع چند کار همزمان انجام خواهید داد. هم از بازار تهران دیدن می‌کنید- هم از مسجد شاه. بعلاوه برای هنگامی که بلیط هواپیما خریده و قصد بازگشت دارید نیز سوغاتی و یادگاری‌هایی را می‌توانید از این بازار تهیه کنید.

برای خرید بلیط هواپیما تهران و رزرو پرواز داخلی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای داخلی و خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: تحریریه بلیط هواپیما

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید