مشهورترین فستیوال های بلغارستان

بلغارستان، همچون دیگر کشورهای قدیمی جهان آداب و رسوم خاص خود را دارد و از زمان‌های دیرین تا به امروز پایبند آن‌ها بوده است.

1
76
مشهورترین فستیوال های بلغارستان
فستیوال های بلغارستان
مشهورترین فستیوال های بلغارستانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Nov 27Rating: 4.0مشهورترین فستیوال های بلغارستان و آشنایی با ویژگی های این مراسم.مشهورترین فستیوال های بلغارستان که از جمله کشورهایی است که آداب و رسوم غنی داشته و فستیوال‌های متعددی را در طول سال با مناسبت‌های گوناگون برگزار می‌کند.

آشنایی با مشهورترین فستیوال های بلغارستان

بلغارستان، همچون دیگر کشورهای قدیمی جهان آداب و رسوم خاص خود را دارد و از زمان‌های دیرین تا به امروز پایبند آن‌ها بوده است. سنت‌ها و آداب و رسوم بلغارستان که نسل به نسل به یکدیگر انتقال یافته و تاکنون محفوظ مانده‌اند، شاید به نظر عجیب، جالب و حیرت انگیز بیایند. اما با این حال، پشت هرکدام از آنها داستان‌ها و حکایاتی خوابیده که نظر همه را به خود جلب می‌کنند. به صورت کلی آداب و رسوم هر کشوری منحصربه فرد آن کشور بوده و ممکن است به دلیل بیگانه بودن برای دیگر مردمان جهان عجیب جلوه کنند. آشنایی با آداب و رسوم کشورها ما را با فرهنگ، تمدن، تاریخ و مردمان آن سرزمین آشنا می‌کند. بلغارستان نیز از جمله کشورهایی است که آداب و رسوم غنی داشته و فستیوال‌های متعددی را در طول سال با مناسبت‌های گوناگون برگزار می‌کند. اگر فستیوال‌ها همیشه برایتان جالب بوده، با مشهورترین فستیوال های بلغارستان آشنا شوید و در زمان برگزاری یکی از آن‌ها بلیط هواپیما بلغارستان خریداری کنید تا از نزدیک شور و شوق مردم محلی را شاهد باشید.

فستیوال گل سرخ (Rose Festival)

مشهورترین فستیوال های بلغارستان
فستیوال های بلغارستان

گل سرخ از گل‌های زیبا و معطری است که بلغارستان هم بدان در جهان مشهور و معروف است. گل سرخ‌های بلغارستان معروف هستند و به اکثر نقاط جهان صادر می‌شوند. از این رو در صنعت تولید عطر نیز بسیار کاربرد دارند. شاید برایتان جالب باشد که روغن گل سرخ به دلیل مقاوم بودن در برابر تغییرات دمایی در صنعت هوافضا برای چرب کردن تجهیزات مختلف به کار می‌رود. با این حال، گل سرخ که از نمادهای مهم و اصلی کشور بلغارستان است، هر سال فستیوالی بر پایه این گل برگزار می‌گردد. فستیوال گل سرخ هرسال در اولین روزهای آخر هفته ماه ژوئن در دره گل سرخ کازانلاک برگزار می‌شود. نخستین بار این فستیوال در سال 1903 برگزار شده بود و از آن زمان تا به امروز همچنان برگزار می‌گردد. در طول فستیوال گل سرخ که دیگر به یک رویداد بین‌المللی تبدیل شده، سه رویداد معروف و مهمی اتفاق می‌افتند که عبارت‌اند از: مراسم سنتی صبح زود در مزرعه گل‌های سرخ، انتخاب ملکه رزها و رژه در خیابان‌های شهر. مدت زمان این فستیوال 4 هفته بوده و تا زمان پایان یافتن چیدن تمام گل‌های سرخ مزرعه ادامه می‌یابد.

حتما با خواندن این مطلب یاد گل‌های سرخ کاشان افتاده‌اید. جشن گلاب گیری کاشان و فستیوال گل سرخ بلغارستان به یکدیگر شباهت دارند، با این تفاوت که گل سرخ‌های کاشان برای گلاب گیری استفاده می‌شوند و در بلغارستان برای تهیه روغن گل سرخ به کار می‌روند. اگر به شهر کازانلاک برویدُ می‌توانید از موزه گل سرخ نیز بازدید کنید.

✅ بازدید از مقاله راهنمای سفر بلغارستان
✅ بازدید از مقاله آداب و رسوم مردم بلغارستان

فستیوال گیلاس در کیاستندیل (Cherry Festival, Kyustendil)    

مشهورترین فستیوال های بلغارستان
فستیوال های بلغارستان

در کیاستندیل که به “باغ میوه بلغارستان” معروف است، هرسال در نیمه دوم ماه ژوئن به مدت دو روز فستیوال گیلاس برگزار می‌شود. در سال 1896 با برگزاری اولین نمایشگاه میوه‌های ملی کشور بلغارستان، فستیوال باغ‌های میوه کیاستندیل نیز آغاز گردید و از آن زمان تا به امروز برگزار شده است. میوه گیلاس با رنگ و طعم زیبا و خوشمزه‌اش و شکوفه‌های جذابش پایه و اساس فستیوال باغ میوه در این منطقه شده است. کمتر کسی پیدا می‌شود که گیلاس دوست نداشته باشد. اگر در زمان برگزاری این فستیوال در بلغارستان باشید، هر کجا که بروید با سینی‌هایی انباشته و تزئین شده از گیلاس روبرو خواهید شد. همچنین، در فستیوال گیلاس علاوه بر میوه گیلاس، محصولات فرآورده از آن شامل مربا و کیک نیز به نمایش گذاشته می‌شوند. در این فستیوال مردم گیلاس‌ها را به بهترین شکل ممکن تزئین کرده و جهت شرکت در مسابقه به روی میزهای زیبا می‌چینند. جایزه مسابقه به زیباترین تزئین تعلق می‌گیرد.

راه رفتن روی آتش (Nestinarstvo)

مشهورترین فستیوال های بلغارستان
فستیوال های بلغارستان

یکی از قدیمی‌ترین فستیوال‌های بلغارستان رقص به روی آتش است. این آئین و سنت در گذشته در ترکیه و شمال یونان نیز برگزار می‌شده و امروزه نیز شمال شرق یونان، جنوب بلغارستان و بخشی از ترکیه برپا می‌گردد. درواقع ریشه این فستیوال به گروهی از ترکیه برمی‌گردد.

هرسال سوم ماه ژوئن در روز برگزاری این فستیوال مردم اهالی روستاهای Brodilovo، Kosti و Bulgari لباس مخصوصی بر تن کرده و به سمت چشمه‌های سنت کنستانتین می‌روند و در آن جا پاهایشان را می‌شویند. سپس با غروب آفتاب آتشی روشن کرده و دور آن به رقص می‌پردازند. تا زمانی که آتش خاموش شده و خاکسترهای نیم سوزش به روی زمین باقی بماند مردم همچنان می‌رقصند. وقتی خاکسترهای نیم سوز روی زمین پخش شدند، مردم با چالاکی یکی پس از دیگری به روی آن‌ها راه می‌روند. برای نسوختن پای این افراد دلایل متعددی بیان شده که یکی از آن‌ها حالات خاص روحی است. این فستیوال عجیب اما زیبا در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده و بهترین مکان برای تماشای آن روستای Bulgari است.

سوروا (Surva)

مشهورترین فستیوال های بلغارستان
فستیوال های بلغارستان

فستیوال بین‌المللی و بالماسکه سوروا هرسال با حضور بهترین بازیگران سنتی و فولکور جهان در بلغارستان برگزار می‌شود. این فستیوال هر سال در روزهای جمعه، شنبه و یکشنبه از ماه ژانویه برای ترساندن ارواح شیطانی و زمستان سخت جشن گرفته می‌شود. مردم با ماسک‌های ترسناک و لباس‌های زنانه و مردانه زنگوله‌هایی از خود آویزان می‌کنند و به جشن و شادی می‌پردازند. فستیوال سوروا یکی از شادترین فستیوال‌ای بلغارستان است و بهترین مکان برای تماشای آن پرنیک (Pernik) می‌باشد. بیش از 6000 نفر از سراسر بلغارستان با 100 گروه نقاب‌دار در این فستیوال شرکت می‌کنند.

فستیوال نی انبان در گلا (Bagpipe Festival, Gela)

معرفی مشهورترین فستیوال های بلغارستان
مشهورترین فستیوال های بلغارستان

هر سال در ماه آگوست در روستایی از کوه‌های ردوپه به نام گلا فستیوال بین‌المللی نی انبان برپا می‌گردد. اکثر مردم نی انبان را ساز مخصوص اسکاتلند می‌دانند، اما در بیشتر جاهای دنیا این ساز به روش و شیوه خاص خود نواخته می‌شود. بلغارستان نیز به سبک خود نی انبان را منحصربه فرد کرده است. در این فستیوال مردم روستای گلا نی انبان را که جزو مهم‌ترین آلات موسیقی کشورشان به حساب می‌آید، به طور هماهنگ می‌نوازند و تماشاگران از کشورهایی چون فرانسه، هلند، مجارستان، سوئد و ژاپن برای حضور در فستیوال می‌آیند. ناگفته نماند تعداد نی انبان نوازان در این فستیوال به بیش از 100 و تعداد تماشاگران به بیش از 15000 نفر می‌رسد.

فستیوال روژین (Rozhen)

معرفی مشهورترین فستیوال های بلغارستان
مشهورترین فستیوال های بلغارستان

فستیوال روژین در ماه آگوست به مدت 2 یا 3 روز در چمن‌زارهای روستای روژین در دامنه کوه‌ها ردوپه برگزار می‌شود. در این فستیوال اهالی روستا محصولات فرهنگی و دام‌هایشان را به نمایش می‌گذارند و در کنار آن با پوشیدن لباس‌های سنتی و انجام رقص‌های محلی، رقص بلغاری را تبلیغ و معرفی می‌کنند. این فستیوال نیز بسیار شاد است.

فستیوال لازاروانه (Lazaruvane)

معرفی مشهورترین فستیوال های بلغارستان
مشهورترین فستیوال های بلغارستان

بلغاری‌ها هشت روز قبل از عید پاک، در روز شنبه سنت لازاروس آغاز فصل بهار را با برگزاری فستیوال لازاروانه در سراسر کشور جشن می‌گیرند. این سنت دیرینه و دوست داشتنی توسط دختران جوان و مجردی که لباس‌های سنتی محلی پوشیده‌اند، برگزار می‌شود. در این روز دختران در کوچه خیابان‌های شهر راه رفته و در حالی که آوازهای محلی را زمزمه می‌کنند، در تک تک خانه‌ها را می‌زنند. این فستیوال به این منظور که دختری به بلوغ رسیده و آماده ازدواج است، برپا می‌شود.

کارناوال شوخی در گابرووو (Carnival of Humour and Satire, Gabrovo)

هر سال در اواسط ماه مه در گابروووی بلغارستان فستیوال شوخی و خنده برگزار می‌شود. این فستیوال برای خندیدن و خوش گذراندن فوق‌العاده خوب است. مردم در این فستیوال خود را به شکل شخصیت‌های کارتونی و افراد معروف درآورده و در خیابان‌ها جمع می‌شوند. در طول جشن رقص و پایکوبی وجود دارد و هیچ چیز و هیچ اتفاقی در این فستیوال جدی نیست. فستیوال گابرووو سراسر خنده و شادی است.

همان‌طور که مطالعه کردید، اکثر فستیوال‌های بلغارستان شاد و سرگرم کننده هستند. نظرتان درباره برگزاری فستیوال‌ها چیست؟ چه چیزی باعث تداو زنده ماندن آئین و سنت‌های قدیمی در بلغارستان شده است؟ منتظر نظراتتان هستیم.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید