10 مشکل رایج در سفر و راه‌ های مقابله با آن‌ها

اگر جزو افرادی هستید که مدام در حال رزرو بلیط هواپیما هستید و اکثر اوقات مشغول سفر می باشید، مطمئنا در همه سفرها با یک سری مشکلات روبرو شده ‌اید  و به این نتیجه نیز رسیده‌ اید که هر مشکلی راه حلی دارد.

0
78
معرفی مشکلات رایج سفر
مشکلات رایج سفر
10 مشکل رایج در سفر و راه‌ های مقابله با آن‌هاReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Nov 30Rating: 4.010 نمونه از مشکلات رایج سفر و راه‌ های مقابله با آن‌هامشکلات رایج سفر و راه‌ های مقابله با آن‌ها در ادامه معرفی شده که بر اساس تجربیات چندین گردشگر، سفرنامه نویس و بلاگر سفر هستند.

معرفی مشکلات رایج سفر و راه‌ های مقابله با آن‌ها

اگر جزو افرادی هستید که مدام در حال رزرو بلیط هواپیما هستید و اکثر اوقات مشغول سفر می باشید، مطمئنا در همه سفرها با یک سری مشکلات روبرو شده ‌اید  و به این نتیجه نیز رسیده‌ اید که هر مشکلی راه حلی دارد. در این مقاله به 10 مشکل رایج در سفر و راه های مقابله با آن ها پرداخته ایم تا شما را با مشکلات احتمالی سفر آشنا کرده و از شر افتادن در دامشان نجاتتان دهیم.

لازم است بدانید تمام مواردی که در این مقاله بیان شده اند، بر اساس تجربیات چندین گردشگر، سفرنامه نویس و بلاگر سفر هستند.

زمانی که تصمیم می گیرید بیشتر اوقات زندگی تان را صرف مسافرت کنید، باید آگاه باشید که جریان سفر همیشه ساده و آسان نیست. بعضی سفرها به آسانی  و بدون حتی یک مشکل همچون آب خوردن سپری می شوند، اما بعضی سفرها هم چنین نیستند. در برخی شرایط لازم است از قبل خودتان را آماده کرده باشید و در برخی شرایط نیز لازم است تا به مشکل پیش آمده واکنش صحیح نشان دهید.

بهترین راه حل برای اکثر مشکلات سفر، آمادگی است. بعضی مواقع لازم است در پیدا کردن راهکار خلاق و زیرکانه عمل کنید و همین نیز جزو لذت‌های سفر محسوب می شود. البته که همیشه نمی توان برای هر احتمالی آماده بود اما هیچ مشکلی هم غیرقابل حل نیست. در شرایط و موقعیت های مختلف مشکلات متداولی وجود دارند که در نهایت برای همه مسافران و مشتاقان خرید بلیط هواپیما اتفاق می افتند.

 1. گم شدن

برخی افراد از آگاهی فضایی خارق العاده ای برخوردار هستند و برخی دیگر آن قدرها نسبت به جایی که قرار دارند، آگاه نیستند. اما در هر صورت بیشتر مردم حداقل یک بار در عمرشان گم شده اند. گم شدن در هر مکان و زمانی حس وحشتناکی است و باعث می شود ضربان قلب رفته رفته تندتر شود. گم شدن می تواند در هر مکانی اتفاق بیفتد، در سوپرمارکت، فرودگاه، مرکز شهر و یا بیابان. به لطف تکنولوژی مدرن، گم شدن در سفر جزو مشکلات آسان محسوب می شود و قابل اجتناب است. در گذشته برای رفتن به هر مقصدی باید نقشه آن جا را تهیه می کردیم اما امروزه همه در دستشان یک گوشی هوشمند دارند که می توانند قبل از سفر نقشه آنلاین و یا آفلاین شهر مقصدشان را دانلود کرده و در طول سفر از خطر گم شدن در امان بمانند. نقشه های آفلاین حجم زیادی ندارند و معمولا 20 ال 50 مگابایت هستند و درنتیجه فضای کمی از حافظه گوشی تان را اشغال می کنند. با نصب نقشه آفلاین قادر خواهید بود بدون دسترسی به اینترنت مسیریابی کنید. البته، یک هشدار هم باید در این خصوص بدهیم. اگر در سفر  باتری گوشی تان خالی شود، برنامه تان به هم می ریزد. بنابراین، بد نیست از فناوری باستانی کاغذ و قلم کمک بگیرید. محض احتیاط مقصد و مسیرهایتان را روی کاغذ یادداشت کرده و همراه خود داشته باشید.

مهم ترین کاری که در زمان گم شدن باید انجام داد، این است که وحشت نکنید. اگر می توانید روی یک صندلی بنشینید و کمی نفس بکشید. راهنمایی گرفتن از افراد غریبه که احساس می کنید ایمن و قابل اعتماد به نظر می رسند، معمولا خوب و مفید است. چنان چه نمی توانید به زبان مقصد صحبت کنید، آدرس نوشته شده را به آن ها نشان دهید.

 1. کتک خوردن یا مورد زورگیری قرار گرفتن

معرفی مشکلات رایج سفر
مشکلات رایج سفر

کتک خوردن و یا مورد زورگیری قرار گرفتن توسط افراد شرور تنها در سفر اتفاق نمی افتد. در شهری که زندگی می کنید هم ممکن است با این اتفاق روبرو شوید. اما برخی کشورها خطرناک تر از بقیه هستند و بهتر است قبل از سفر به هر کشوری درباره هشدارها و قوانین دولت آن جا مطالعه کنید. همچنین، می توانید در شبکات اجتماعی از تجربیات گردشگران و یا افراد محلی نیز استفاده کنید.

یک نصیحت دوستانه! هر چیزی را که در اینترنت می بینید و می خوانید باور نکنید.

برای مثال، اگر به هر توصیه ای که درباره آمریکای جنوبی بشنوید، هرگز جسارت خرید بلیط هواپیما را نخواهید داشت. یا ممکن است هزاران داستان وحشتناک درباره برزیل بخوانید. در حالی که برزیل آن قدرها هم جای ترسناکی نیست و شاید در صورت خرید بلیط هواپیماو سفر به برزیل حتی به یک مشکل هم بر نخورید.

مقاله های زیادی درباره ایمن ماندن در سفر وجود دارند، اما اگر واقعا در سفر مورد زورگیری قرار گرفته و یا کتک بخورید، چه باید کنید؟

وحشت نکنید! اولین کاری که باید انجام دهید، گزارش به پلیس است. حتما شماره پلیس و مرجع جرم کشور مقصد را یادداشت کرده و در مواقع نیاز تماس بگیرید. در صورتی که با رزرو تور به سفر رفته باشید، لیدر به شما نزدیک ترین مراکز پلیس را معرفی کرده و در امور مترجمی شما را راهنمایی خواهد کرد. پس از انجام گزارش، وقت آن است که با جنبه احساسی قضیه کنار بیایید. ممکن است پس از تجربه زورگیری، دزدی، کتک خوردن و یا حوادثی از این قبیل به شدت احساساتتان جریحه دار شده و دچار رعب و وحشت کنید. گاه ممکن است از ترس نتوانید هتل را ترک کنید و یا به تمام افراد بیرون مشکوک باشید. در این مواقع هرگز خود را سرزنش نکنید. چون اتفاقی که افتاده تقصیر و یا اشتباه شما نیست. شما فقط در زمان اشتباه در مکان اشتباه قرار داشته اید.  پس با این قضیه کنار آمده و تقصیرات را گردن خودتان نیندازید. زیرا آن هایی که زورگیری کرده اند شما را نمی شناسند و شما به طور تصادفی جزو گردشگرانی بودید که مورد هدف قرار اشرار قرار گرفته اید. خودتان را متقاعد کنید که این کار برای افراد شرور یک راه تجارت است. این گونه احساس می کنید که بار سنگینی از روی دوشتان برداشته می شود. شاید این ایده احمقانه به نظر برسد، اما باور کنید بهترین راه برای انجام تغییر عاطفی است. حق دارید عصبانی، خشمگین یا ناامید شوید اما باید یاد بگیرید که بی خیالی طی کرده و بیش از اندازه به این موضوع فکر نکنید. زیرا این گونه احساسات مخرب هستند و در صورت درگیر شدن با آن ها تا مدت احساس خوبی نخواهید داشت.

در همه جای دنیا تعداد آدم های خوب زیاد است و اجازه ندهید به خاطر چند فرد شرور سفرتان خراب شود.

✅ بازدید از مقاله مشکلات رایج در پرواز

 1. گم کردن تلفن همراه

شاید اضافه کردن این مورد به لیست مشکلات سفر احمقانه به نظر بیاید و پیش خودتان بگویید چرا فقط گم کردن تلفن همراه مشکل است؟ امکان دارد لپ تاپ، کیف یا دوربین عکاسی نیز در سفر گم شوند! بدین علت که امروزه مردم تمام کارهایشان را با تلفن همراه انجام می دهند و تمام عکس ها، مدارک، فایل ها و … ارزشمندشان داخل گوشی های همراهشان است. اگر در سفر تلفن همراه خود را گم کنید از ساعت بی خبر می مانید، نمی توانید کارت اعتباری تان را شارژ کنید، نزدیک ترین ایستگاه پلیس را پیدا نمی کنید، نمی توانید با خانواده تان تماس گرفته و گم شدن اشیاءتان را خبر دهید، نمی توانید به بلیط های اینترنتی مسافرتی تان دسترسی داشته باشید، قادر به کنسل کردن قراردادتان نخواهید بود، به هیچ کسی گم شدن تلفن همراهتان را نمی توانید گزارش دهید زیرا برنامه مترجم روی گوشی همراهتان نصب شده بود و … .

باید در سفر حواستان را کاملا جمع کنید تا تلفن همراهتان گم نشود. زیرا فکر کنید در صورت گم شدن تلفن همراهتان بخواهید از طریق کامپیوتر هتل یا کافی نت به حساب های اینترنتی تان دسترسی داشته باشید، باید به سوالات متعدد امنیتی سایت ها یکی یکی پاسخ داده و نام و رمز تمام حساب های کاربری تان را حفظ باشید. بنابراین، بهتر است قبل از سفر نام و رمز تمام حساب های کاربری تان را یادداشت کرده و به خاطر بسپارید، اطلاعات حسابتان را قبل از سفرور شدن به روز رسانی کنید و یک ایمیل پشتیبانی جهت دریافت کدهای امنیتی داشته باشید.

از آن جایی که تلفن های همراه در کل دنیا تجارت بزرگ به حساب می آیند، گم کردن تلفن همراه از جمله رایج ترین مشکلات سفر است. پس حواستان را جمع کنید. زیرا شاید گوشی آیفون زیبای شما دستمزد سالانه یک فرد محلی است د و پیدا کردن آن برایش شانس بزرگ زندگی اش باشد.

تا زمانی که به تلفن همراهتان نیاز ندارید، آن را در دستتان نگه ندارید و یا در مکان های عمومی موبایلتان را در هر جایی که می رسید، قرار ندهید. تلفن همراهتان را همانند دیگر اشیاء باارزش دور از چشم و در صورت امکان داخل کیف شخصی یا جای امن نگه داری کنید.

 1. بیمار شدن

در مسافرت بیماری می تواند در هر شکل و شمایلی خودش را نشان دهد.

 • بیماری سفر

بیماری سفر زمانی به سراغتان می آید که سیگنال های داخلی گوشتان با سیگنال های بصری تان مطابقت نداشته باشند. این اتفاق برای برخی افراد در هر بار سفر رخ می دهد. برخی افراد نیز در نوع خاصی از جابجایی و استفاده از برخی وسایل نقلیه این گونه بیمار می شوند. برای مثال، برخی مسافران با سوار شدن به اتوبوس مریض می شوند. زیرا بوی موتور اذیتشان می کند. اگر در چنین مواقع داروی بیماری ندارید، بهتر است جلوی تحریک پذیری بیشتر را بگیرید. اگر با نگاه کردن از پنجره و تماشای ساختمان های در حال عبور حالتان بد می شود، به صندلی مقابلتان نگاه کرده و رو تنفس خود متمرکز شوید. خود را به نحوی سرگرم کنید. به موسیقی گوش بدهید، با فرد بغل دستتان صحبت کنید و حواستان را از چیزی که آزارتان می دهد پرت کنید. در صورت امکان هوای تازه تنفس کرده و مقداری آب بخورید. این کار باعث می شود آرام شوید و به افکار شاد و مثبت تمرکز کنید.

 • خستگی ناشی از سفر

خستگی ناشی از سفر از کمترین مشکلاتی است که در سفر پیش می آید. گرچه، خستگی اندک در سفر بسیار طبیعی است. خستگی ناشی از سفر که اصلاحا (Jet lag) گفته می شود، به این علت رخ می دهد که  ساعت بدن تان پس از عبور از مناطق زمانی، از همگام سازی خارج می شود. بدنتان احساس می کند که زمان همان زمان همیشگی است، درحالی که دنیا در زمان متفاوتی می چرخد. این اتفاق معمولا در پروازهای بسیار طولانی می افتد. علائم جت لگ خستگی، بی قراری و عدم توانایی در خوابیدن است و می توانید به چند روش با آن مقابله کنید. زمانی که به مقصد می رسید سعی کنید ورزش کرده و تا حد امکان فعالیت داشته باشید. بیرون بروید، پیاده روی کنید و هوای تازه تنفس کنید. اگر در نیمه شب به مقصد برسید و امکان پیاده روی وجود نداشته باشد سعی کنید آرام باشید، مدیتیشن انجام دهید، کتاب بخوانید و کارهای کنید که باعث آرامشتان شوند.

 • گزش حشرات

برخی گزش ها ممکن است فقط باعث خارش شده و آزاردهنده باشند، اما برخی دیگر نیز ممکن است بسیار خطرناک باشند. اگر قرار است به جایی سفر کنید که حشرات یا جانوران خاص نیش دار دارد، حتما خودتان را تا حد امکان بپوشانید. لایه های ضخیم لباس از هر ماده دفع کننده ای بهتر است. در صورتی که گزیده شدید، هرگز محل گزش یا نیش را نخارید. شاید گفتنش آسان تر از انجام دادنش است، اما با خاراندن محل گزش ممکن است مشکلات بدتری برایتان اتفاق بیفتد.

همچنین، توصیه می شود در سفر روغن ها و یا اسپری های غیرالکلی مخصوص دفع حشرات همراهتان باشد. برای تسکین خارش و حساسیت نیز پماد مخصوص پوستی تهیه کنید.

پشه ها معمولا در ساعات خاصی شروع به فعالیت می کنند. با این که انواع پشه ها در کل  دنیا متفاوت است، اما به طور کلی در همه جای دنیا سرو کله پشه ها از زمان غروب و طلوع پیدا می شود. در این زمان ها سعی کنید بیرون نباشید. اگر هم بیرون باشید حتما خودتان را بپوشانید و مواد دفع کننده حشرات استفاده کنید. همچنین، درباره پشه های جایی که قرار است سفر کنید، اطلاعات به دست آورید و آگاه باشید.

در صورت گزیده شدن و احساس ناراحتی، سریعا توصیه های پزشکی را دنبال کنید.

 • آفتاب سوختگی

حتی اگر هوا ابری باشد، باز هم از کرم‌ های محافظت کننده استفاده کنید. قبل از سفر حتما شرایط آب و هوایی و مخصوصا سطوح اشعه یو وی (UV) را بررسی نمایید. در هوای ابری نیز ممکن است اشعات یو وی خطرناک بتابند. نیم ساعت قبل از بیرون رفتن کرم های محافظت کننده و ضد آفتاب استفاده کنید و هر دو ساعت یک بار مجددا به صورتتان بمالید. در صورت عرق کردن و یا شنا کردن هر ساعت یک بار از کرم ها استفاده کنید. در استفاده کرم های حفاظت کننده پوست در برابر پرتوهای نور قناعت کاری نکنید.

شاید آفتاب سوختگی به نظرتان مسئله خیلی جدی نباشد، در حالی که اگر شدت آن زیاد باشد ممکن است اثرات ناگوار و ناخوشایندی به بار بیاورد. درد آفتاب سوختگی حتی در هوای ابری به قدری سخت و عذاب آور است که انگار با ماشین تصادف کرده اید.

در صورت دسترسی به آلوئه ورا، حتما از آن استفاده کنید که برای آفتاب سوختگی مانند معجزه عمل می کند. در غیر این صورت، سعی کنید محل آفتاب سوختگی را بدون استفاده مستقیم از بخ خنک نگه دارید. حدالامکان سعی کنید دچار آفتاب سوختگی نشوید. درد و هزینه پیشگیری کمتر از درمان است. آفتاب سوختگی یکی از مشکلات سفر است که اثراتش تا مدت طولانی باقی می ماند. سعی کنید خود را در برابر آن محافظت کنید.

 • مسمومیت غذایی

مسمومیت غذایی از جمله مشکلاتی است که هر لحظه ممکن است در طول سفر برایتان پیش بیاید. علائم مسمومیت غذایی عبارتند از حالت تهوع، شکم درد، اسهال یا استفراغ. مسمومیت غذایی با خوردن یا آشامیدن چیزهای آلوده اتفاق می افتد و ساعت ها حالتان را بد می کند. در این گونه مواقع قرص های ضد اسهال بسیار کارساز و نجات دهنده هستند.

یک توصیه عجیب اما مفید این است که در سفر حتما پک دستمال توالت همراهتان باشد. همان قدر که همراه داشتن پاسپورت الزامی است، داشتن دستمال توالت نیز جزو واجبات سفر است. همچنین، استفاده از قرص های ضد اسهال آخرین گزینه ممکن برای رهایی از مسمومیت غذایی باشد. زیرا بدن به روش طبیعی سعی می کند مواد آلوده را از بدن دفع کند. بنابراین، جلوی این کار را نگیرید. شاید کمی برایتان سخت باشد، اما بدن نهایتا بعد از یک یا دو روز به طبیعی خودش را از آلودگی ها تمیز می کند.

اگر دچار مسمومیت غذایی شوید، به مقدار فراوان مایعات بنوشید. از نوشیدن مایعات الکلی و لبنی پرهیز کنید. زمانی که نسبتا احساس بهتری پیدا کردید، به آرامی شروع به خوردن سوپ، آب گوشت و غذاهای جامد کنید.

 1. آشنا نبودن با زبان خارجی

عدم آشنایی با زبان خارجی یا زبان کشور مقصد از مشکلات رایج مسافران در سفر است. عدم توانایی در برقرار کردن ارتباط با مردم اطراف می تواند باعث ایجاد احساساتی از قبیل تنهایی، خشم، ناامیدی، عزم راسخ، تشویق یا ترفیع شود. اگر دقت کنید احساسات رفته رفته از منفی به مثبت تغییر کردند. درست است وقتی قادر به حرف زدن به زبان محلی نیستید، با مشکلات ارتباطی و متفاوت دیگری روبرو می شوید، اما گاهی هم در این گونه مواقع برخی قابلیت هایتان آشکار می شوند. زیرا مجبور می شوید برای فهماندن منظور خود به طرف مقابل از زبان بدن، اشاره، نشانه و لبخند استفاده کنید و با این روش از برقراری ارتباط کارتان را راه بیندازید. اگر با زبان خارجی در حد بسیار کم و ابتدایی آشنا هستید، با دیدن افراد محلی خجالت نکشید و از صحبت کردن نترسید. هنگام حرف زدن از زبان بدن و نشانه استفاده کنید که همچون یخ شکن عمل می کند و منظور شما را به فرد محلی قابل فهم می نماید.

یکی از بهترین راهکارها برای روبرو نشدن با این مسئله، یادگیری زبان در حین سفر است. اگر قبل از سفر اقدام به یادگیری زبان کنید که عالی می شود. اما در حین سفر نیز با برقراری ارتباط با افراد محلی، به هر طریقی که باشد، کلمه ها و جمله های جدیدی یاد خواهید گرفت. از صحبت کردن نترسید و خجالت نکشید. ممکن است در ابتدا بسیار آهسته، اشتباه و یا خنده دار صحبت کنید. اما با ادامه دادن به صحبت زبان را تا حدودی یاد خواهید گرفت.

 1. تنهایی

تنهایی، از مشکلات سفر محسوب نمی شود و تاثیراتش برای همه یکسان نیست. اما زمانی که شدید باشد، به بدترین مشکل ممکن تبدیل می شود. این باور اشتباه است که تنهایی فقط به روی افراد افسرده و یا احساساتی تاثیر می گذارد. یک فرد هر چقدر هم قوی و مستقل باشد، می تواند رنج زیادی از تنهایی در سفر ببرد. خیلی مهم است که نسبت به احساساتتان آگاه باشید. یک تغیرر ناگهانی در شرایط می تواند دیدگاه شما را نسبت به سفر عوض کند. اگر برخی حوادث شروع به رخ دادن کنند و شما نتوانید آن ها را برای کسی بازگو کرده و درباره شان صحبت کنید، از لحاظی روحی به هم می ریزید.

دور بودن از دوستان و عزیزان برای مدت طولانی از دلایل کلاسیک محسوب می شود اما چیزهای ساده مانند حضور نداشتن در تولد یکی از اعضای خانواده یا شریک نشدن یکی از لحظات خاص زندگی با عزیزان با گذشت زمان تاثیرات مخربی به روی روح و ذهنتان خواهند داشت. این تاثیرات پس از رسیدن به سطح معینی، باعث می شوند شما رغبتتان را به سفر از دست داده و به زندگی قبلی تان بازگردید. سفر فرصتی است تا از منطقه آرام و امن خود بیرون بیایید و با اتفاقات عجیب و زیبا غافلگیر شوید.

هیچ درمان آسانی برای رهایی از حس تنهایی وجود ندارد. از آن جایی که انسان یک موجود اجتماعی است، بهترین راه حل برای مقابله با این مسئله بیرون رفتن و در ارتباط بودن با  دیگران است. این جمله درباره سفر که می‌ گوید “وقتی سفر می کنید، هرگز تنها نیستید”، کاملا صحیح است. زیرا وقتی سفر می روید، حرف های زیادی برای گفتن به دیگران دارید. در سفر نیز سعی کنید با گردشگران دیگر صحبت کرده و ارتباط برقرار کنید. نه این که سفره دلتان را پیششان خالی کرده و سر به روی شانه شان گذاشته و گریه کنید. اما اگر با این کار حالتان خوب می شود، انجامش دهید. بسته به موقعیت احساسی تان می توانید با یک لبخند، بغل کردن یا صرف نوشیدنی با یک فردی که احساس می کنید خلق و خوی مشترکی با هم دارید، ارتباط برقرار کرده و از تنهایی در بیایید.

 1. تمام شدن پول

تمام شدن پول در سفر از جمله مشکلاتی است که هیچ کس دوست ندارد با آن روبرو شود. در سفر ممکن است اتفاقاتی بیفتند که مجبور باشید هزینه اضافی متحمل شوید. ممکن است چیزی بشکند، مالیات اضافی اعمال گردد، برناه تغییر کند و یا موارد اورژانسی پیش بیاید. در نظر گرفتن همه احتمالات غیرممکن است. بنابراین، قبل از سفر درباره کشور یا شهر مقصدی که می خواهید بلیط هواپیما بخرید و بروید، تحقیق کنید. درباره هزینه های سفر، هزینه زندگی و هزینه های کلی خورد و خوراک و حمل و نقل و … اطلاعات کسب کنید. بدین گونه می توانید بودجه مناسب سفر را تخمین بزنید. همیشه مقدار زیادی پول ذخیره کنید و در سفر حتما مقدار زیادی پول برای مواقع اورژانسی کنار بگذارید و هرگز به آن پول دست نزنید. این پول می تواند در حساب بانکی و یا کارت بانکی تان باشد. پولی که برای مواقع اورژانسی در نظر می گیرید باید حداقل برای خرید یک بلیط هواپیما برگشت کافی باشد. این تنها یکی از موارد احتمالی است که شاید در سفر مجبور شوید زودتر به خانه برگردید.

مسافرت رفتن هزینه دارد و اگر به فکر سفر هستید، همیشه پول کافی برای آن پس انداز کنید.

 1. جا ماندن از پرواز

جا ماندن از پرواز یا می تواند تقصیر شما باشد و یا تقصیر ایرلاینی که با آن پرواز می کنید. اگر مقصر شما باشید، کاری نمی توان کرد. جا ماندن از پرواز در 99درصد مواقع یکی از مشکلات سفر بوده و راه حل بسیار آسانی دارد. همیشه تا حد امکان بسیار زودتر از موعد در فرودگاه حضور داشته باشید. هرگز در دقیقه نود به فرودگاه نرسید. اگر روی بلیط هواپیما نوشته شده که نیم ساعت قبل از پرواز در فرودگاه باشید، شما با در نظر گرفتن هر گونه احتمالات یک ساعت زودتر در فرودگاه حاضر شوید. شاید در مسیر دسترسی به فرودگاه حادثه ای برایتان رخ بدهد، ترافیک باشد و یا تصادف کنید و با دیر رسیدن به فرودگاه از پرواز جا بمانید. در صورتی که مقصر جا ماندن از پرواز شما باشید، ایرلاین مربوطه هیچ گونه مسئولیتی در این قبال ندارد. در صورت جا ماندن از پرواز به کارکنان ایرلاین مراجعه کرده و با آرامش و بدون فریاد زدن با آن ها صحبت کرده و راهنمایی بخواهید. آن ها در صورت امکان پرواز بعدی را می توانند برایتان رزرو کرده و شما را به شهر مقصد برسانند. اما در غیر این صورت بهتر است با هتل و تمام برنامه هایی که در مقصد رزرو کرده اید، تماس گرفته و شرایطتان را توضیح دهید.

چنان چه به خاطر اشتباه ایرلاین از پرواز جا بمانید، گزینه های زیادی پیش رو خواهید داشت. قوانین ایرلاین ها در کشورهای مختلف، متفاوت است. در این گونه مواقع نیز با خونسردی و آرامش با کارکنان ایرلاین صحبت کنید. ممکن است برخی ایرلاین ها به شما پیشنهاد جبران خسارت، هتل رایگان و یا پرواز رایگان دهند. تمامی این ها کاملا به موقعیت شخصی بستگی دارند.

در هر صورت، فراموش نکنید که با از جا ماندن از پرواز دنیا به آخر نمی رسد و تنها می تواند تجربه آموزنده ای از سفر برایتان باشد.

 1. گم شدن چمدان

یکی از ضدحال ترین و اعصاب خوردکن ترین مشکلات سفر گم کردن چمدان است. تصور کنید چمدان هایتان را در فرودگاه به کانتر ایرلاین تحویل داده اید، کارت پروازتان را دریافت کرده و از پروازتان لذت برده اید. سپس وقتی در فرودگاه مقصد پیاده می شوید، می بینید که چمدانتان همراه شما به مقصد نرسیده اند! این اتفاق واقعا اعصاب هر مسافری را داغون می کند. طبق گزارشاتی که تاکنون صورت گرفته، به طور میانگین از هر هزار نفر مسافر، چمدان دو نفرشان در ایرلاین گم می شود و این به دلیل جابجایی اشتباه چمدان ها در فرودگاه اتفاق می افتد. این عدد گزارش کننده کم هم باشد، ناراحت کننده است و چنین اتفاقی می تواند کل مسافرت گردشگر را خراب کند. برخی ایرلاین ها در این گونه موارد حساسیت و دقت زیادی به خرج داده و بهتر عمل می کنند. قبل از سفر و خرید بلیط هواپیما حتما درباره ایرلاین ها تحقیق کنید. گرچه باز هم ممکن است یک فرد بسیار بدشانس باشد و به چنین مشکلی بربخورد. هیچ راهی برای پیش بینی این اتفاق وجود ندارد. به همین خاطر، اگر امکان پیش بینی آینده و اتفاقات وجود ندارد، شما که می توانید آمادگی داشته باشید! همیشه برخی از لباس ها و اشیاء شخصی تان را در کیف دستی قابل حمل به داخل کابین هواپیما قرار دهید تا اگر زمانی چمدانتان را گم کردید، لباسی برای پوشیدن در مقصد داشته باشید. البته که گذراندن چندین روز در سفر تنها با یک یا دو لباس سخت است اما هرچه باشد کارتان را راه می اندازد.

اگر چمدان هایتان همراه شما به مقصد نرسند، موضوع را با ایرلاین در میان گذاشته و پروسه پیدا شدن چمدانتان را پیگیری کنید. برخی ایرلاین ها در صورت پیدا شدن چمدان آن را به هتلی که در آن اقامت می کنید، ارسال می کنند و برخی نیز از شما می خواهند به فرودگاه رفته و خودتان چمدان را تحویل بگیرید. حتما در این مواقع قبل از ترک فرودگاه مطمئن شوید که هم شما و هم ایرلاین اطلاعات و شماره تماس های ضروری و کامل یکیدیگر را در اختیار دارید.

 1. قهر کردن با شریک سفر

یکی از مشکلات رایج در سفر شکر آب شدن روابط است. همان طور که پیش تر اشاره کردیم، مسافرت شما را از منطقه امنتان بیرون می آورد و گاه ممکن است باعث سردرگمی و ناامیدی شود. اگر همراه یک پارتنر به سفر می روید، این مشکل احتمالا برایتان پیش می آید. هیچ فرقی ندارد پارتنر سفرتان دوست صمیمی تان باشد، همسرتان باشد و یا یکی از اعضای خانواده تان؛ در هر صورت مخالفت هایی بین پارتنرها وجود خواهند داشت. وقتی 24 ساعت شبانه روز را بیخ گوش کسی سپری می کنید، مطمئنا فرصت زیادی برای مخالفت ها به وجود می آید. همیشه قبل از سفر با پارتنر خود به زیبایی ها و هیجان های سفر فکر می کنید، برنامه می ریزید، عکس هایی که قرار است بگیرید، جاهایی که قرار است بازدید کنید و ماجراجویی هایی که قرار است با هم انجام دهید را تصور می کنید و هیجان زده می شوید. اما گاه ممکن است در سفر همه چیز برخلاف تصوراتتان پیش برود و با رو شدن شخصیت واقعی پارتنرتان همه برنامه هایتان به هم بریزد. بی دلیل نیست که از قدیم گفته اند “دوست را در سفر می توان شناخت”!

اگر می خواهید همراه پارتنر به سفر بروید، باید هر دو سازگار و صادق باشید. اما شادی و لذت هایتان را با هم وفق ندهید. اگر یکی از شما می خواهد جایی برود و یا کاری انجام دهد که دیگری دوست ندارد، باید درباره اش صحبت کنید. اکثر قهر کردن ها و به مشکل برخوردن ها با شریک سفر بر سر عدم توانایی در برقرار کردن ارتباط با یکدیگر است.

درباره تمام شرکای سفر شاید متفاوت باشد اما اگر در سفر با شریکتان قهر کردید، از فاصله بینتان نترسید. چند روزی یا چند هفته و ماهی از هم دور باشید تا آتش خشمتان فرو کشد و سپس با ملایمت و آرامی با یکدیگر حرف بزنید و آشتی کنید. درباره شرکای رمانتیک باید بگوییم که لازم است به طور بی رحمانه نسبت به هم صادق باشید و هر مشکلی که پیش آمد سریعا با یکدگیر حرف زده و آن را برطرف کنید. اجازه ندهید مشکلتان رفته رفته بزرگ تر شود.

تمامی مواردی که به آن ها اشاره گردید، از مشکلات رایجی هستند که برای اکثر گردشگران و مسافران در سفر پیش می آید. یادتان باشد هر مشکلی راه حلی دارد. اگر به مدت طولانی سفر بروید، با تمامی 10 مورد ذکر شده روبرو خواهید شد. اما این به این معنا نیست که شما برای در امان ماندن از این مشکلات هرگز به سفر نرفته و یا کمتر به سفر بروید. فواید سفر خیلی بیشتر و باارزش تر از موارد منفی آن است. وقتی برای یک بار این مشکلات را تجربه کنید، دیگر در دفعات بعدی هراسی نخواهید داشت و به راحتی با آن ها روبرو خواهید شد. فراموش نکنید “مشکلات” شما را قوی تر، مدبرتر و مقاوم تر می کنند.

در ادامه می توانید با راهنمای سفر به ارتفاعات در دوران بارداری آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید