سختی‌ها و مشکلات پناهندگی

زندگی در خارج از کشور دلایل مختلفی مانند کار و تحصیل دارد. فردی که به دنبال اقامت در خارج از کشور است تصمیم سختی را گرفته پس باید با راه‌های مختلف اخذ اقامت آشنا باشد.

0
235
سختی ها و مشکلات پناهندگی
مشکلات پناهندگی
سختی‌ها و مشکلات پناهندگیReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Dec 14Rating: 4.5مشکلات پناهندگی و سختی هایی که افراد پناهنده با آن مواجه می شوند.مشکلات پناهندگی و سختی هایی که ممکن است این قشر با آن مواجه شوند روند اقامت پناهجویان را با دشواری ها و موانع زیادی روبرو می کند.

مشکلات پناهندگی

زندگی در خارج از کشور دلایل مختلفی مانند کار و تحصیل دارد. فردی که به دنبال اقامت در خارج از کشور است تصمیم سختی را گرفته پس باید با راه‌های مختلف اخذ اقامت آشنا باشد. راه‌ها و روش‌های مختلفی برای زندگی در خارج از کشور وجود دارد که هریک نیازمند طی کردن مراحلی است. رزرو بلیط هواپیما و اقامت از طریق تحصیل امروزه رایج‌ترین شیوه است که البته پروسه‌ای زمان‌بر است. پناهندگی روش دیگری است که به ظاهر روشی سریع و آسان برای مهاجرت به نظر می‌آید اما باید گفت که مشکلات و سختی‌های خاص خود را دارد. در ادامه با سفرستان همراه باشید تا این موضوع را بیشتر برایتان روشن کنیم.

مهاجرت یا پناهندگی؟

سختی ها و مشکلات پناهندگی
مشکلات پناهندگی

اشتباه نکنید مهاجرت با پناهندگی به یک معنا نیست. وقتی شما از طریق کار یا ویزای تحصیلی اقامت کشوری را گرفته‌اید، شما پروسه قانونی اقامت را طی کرده و مهاجرت کرده‌اید اما پناهندگی ماجرایی کاملا متفاوت دارد. پناهجو یا پناهنده خواهان ترک کشوری است که تابعیت آن را دارد و در عوض از کشوری دیگر درخواست اقامت و اخذ حقوق شهروندی را دارد. تعریفی ساده که پناهندگی را به آسان‌ترین روش خروج از کشور تبدیل می‌کند. اما این نکته که امکان دارد درخواست پناهنده توسط کشور مورد نظر رد شود کم‌تر به زبان می‌آید! بله کشور مقصد امکان دارد درخواست پناهنده را رد کرده و دستور خروج او از کشور را داده، او را از کشور اخراج و یا در برخی موارد او را به دیگر شهرها و کشورها منتقل کند که معمولا از شرایط زندگی خوبی برخوردار نیستند.

✅ بازدید از مقاله مشکلات رایج در پرواز خارجی طولانی
✅ بازدید از مقاله اشتباهات رایج فرودگاهی

کمپ‌های پناهندگی

سختی ها و مشکلات پناهندگی
مشکلات پناهندگی

کمپ‌های پناهندگی در بسیاری از کشورها وجود دارند که متاسفانه از شرایط خوبی برخودار نیستند. آلودگی، نبود بهداشت، رعایت نشدن حقوق قانونی و انسانی عمده مسئله‌ای است که گریبان پناهجویان در کمپ‌ها را می‌گیرد. مشکل اینجاست که بعد از درخواست پناهندگی دیگر امکان و اجازه بازگشت به کشور را نخواهید داشت و در نتیجه مجبور به تحمل اوضاع ناخوشایند کمپ‌ها خواهید بود.

پناهندگی آسان!

سختی های پناهندگی
مشکلات پناهندگی

فکر پناهندگی آسان را باید از ذهن خود دور کنید. پناهنده کسی است که به کشور خود پشت کرده و برای کشور مقصد نیز چندان فایده‌ای ندارد در نتیجه همواره با رفتاری نژاد پرستانه مواجه خواهد شد. در بسیاری از قوانین کشورها به پناهندگان اجازه کار داده نشده، حقوق شهروندی کسب نکرده و معمولا در مناطق فقیر که امکانات کم و میزان جرم بالایی دارد اسکان داده می‌شوند. اما اگر به صورت قانونی به کشوری مهاجرت کنید می‌توانید با اشتغال و پرداخت مالیات، به عنوان شهروندی محترم از مزایای شهروندی آن کشور برخوردار شوید.

خداحافظی همیشگی

سختی ها و مشکلات پناهندگی
مشکلات پناهندگی

پناهندگی به معنای سلب تابعیت از کشور مادری است و سلب تابعیت به معنای خداحافظی همیشگی از کشور است زیرا پس از سلب تابعیت و در خواست پناهندگی دیگر اجازه ورود مجدد به کشور خود را نخواهید داشت. پس فکر کافی در مورد پناهندگی کرده و به تمام زوایای آن بیاندیشید. ترک همیشگی کشور جایی مشکل ساز می‌شود که کشور ثانویه درخواست پناهندگی را رد کرده و یا پناهنده را به دیگر کشورهای فقیر منتقل کرده ( بیشترین مورد صورت گرفته) و یا اخراج اجباری او از کشور است و از آن‌جایی که فرد امکان و اجازه بازگشت به کشور را ندارد، فرد پناهنده عملا آواره شده و چون تابعیت هیچ کشوری را ندارد فردی بدون میهن خواهد بود که در هیچ کشوری جایگاهی ندارد.

سوالی که همشه در زمینه ی بررسی معایب پناهندگی به وجود می آید این است که آیا کسی که با ویزای شینگن قانونی به اروپا سفر کرده می تواند پناهندگی درخواست دهد؟ بله می تواند. البته باید دلایل کامل و کافی ارائه شود چراکه خیلی ها این مسئله را به اشتباه متوجه می شوند پس یکی از حباب هایی که در زمینه ی معایب پناهندگی برای افراد وجود دارد این است که فکر می کنند که با ورود غیر قانونی به اروپا می توانند روند سریع تری برای درخواست پناهندگی طی کنند در صورتی که این کاملا اشتباه است.

انواع پناهندگی

سختی های پناهندگی
مشکلات پناهندگی

انواع روش‌های پناهندگی عبارتند از: پناهندگی بر اساس نژاد (رفتارهای نژادپرستانه مانند آپارتاید) پناهندگی مذهبی( قابل قبول نبودن مذهب فرد در کشور محل اقامت. مانند بهاییان در ایران) پناهندگی به دلیل عضویت در گروهی خاص( در این نوع پناهندگی فعالیت فرد در گروه اجتماعی خاص ممکن است برای وی خطرناک باشد. نمونه این مثال دگرباشان جنسی به غیر از تراجنس‌ها هستند. زیرا افراد تراجنس در ایران پذیرفته شده و حقوق‌شان رعایت می‌شود) پناهندگی سیاسی( فردی که به دلیل عقاید سیاسی خاص خود فعالیت‌های غیرقابل قبول در کشور داشته است می‌تواند از این پناهندگی استفاده کند) پناهندگی به دلیل جنگ( افراد کشوری که در جنگ به سر می‌برد می‌توانند از این پناهندگی استفاده کنند) پناهنده اجتماعی( پناهنده اجتماعی فردی است که به امید زندگی و شغل بهتر به کشور دیگر پناهنده می‌شود). برای گرفتن بیشتر این پناهندگی‌ها باید مدرکی قابل قبول مبنی بر در خطر بودن و یا آزار و اذیت خود ارائه دهید. بد نیست بدانید در میان کشورهای پناهنده پذیر، آلمان رتبه برتری را به خود اختصاص داده است.

پناهندگی را شاید بتوان با قمار مقایسه کرد! برد و باخت شما به میزان مساوی است اما با این حال ریسک کرده و به بازی ادامه می‌دهید. ریسکی که نه تنها مال بلکه جان شما را نیز در دست خواهد گرفت. اگر به فکر ترک وطن هستید تا حد امکان و تاجایی که توان دارید، از طریق قانونی اقدام کنید. در غیر این صورت به فکر دلایل دروغین برای اخذ پناهندگی نباشید زیرا در صورت متوجه شدن کشور مقصد امکان دارد برخورد نامناسبی را با شما داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید