معابد شهر باگان میانمار

میانمار، کشوری در آسیای شرقی که بزرگ‌ترین شهرش رانگون و پایتختش نایپیداو است. میانمار معمولاً با اسم برمه نیز شناخته می‌شود، یک مقصد گردشگری بی‌نظیر برای مسافرانی است که بلیط هواپیما تهیه می‌کنند و معابد بودایی و سواحل زیبا علاقه‌مند هستند.

0
150
معابد شهر باگان میانمار
معابد شهر باگان
معابد شهر باگان میانمارReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Sep 5Rating: 4.0معابد شهر باگان میانمار یک مقصد دیدنی و بی نظیر برای گردشگران در میانمار.معابد شهر باگان میانمار خیلی از توريست ها را برای تماشای طلوع و غروب آفتاب به سوی خود می کشانند که چهره زيبايی به شهر داده است.

معابد شهر باگان

میانمار، کشوری در آسیای شرقی که بزرگ‌ترین شهرش رانگون و پایتختش نایپیداو است. میانمار معمولاً با اسم برمه نیز شناخته می‌شود، یک مقصد گردشگری بی‌نظیر برای مسافرانی است که بلیط هواپیما تهیه می‌کنند و معابد بودایی و سواحل زیبا علاقه‌مند هستند. این کشور شامل هزاران معابد بودایی شگفت‌انگیز و همچنین دارای سواحل بکر سفید در امتداد خلیج بنگال و دریای آندامان است. کشور میانمار پذیرای گردشگران خارجی زیادی است. مسافران علاقه‌مند به بازدید معابد بودایی می‌توانند یک روز کامل را در باگان بگذرانند، زیرا شهر باگان بیش از هر جای دیگری در جهان شامل معابد بودایی است. باگان محبوب‌ترین مقصد در میانمار است که پایتخت امپراتوری اول برمه از قرن نهم تا دوازدهم بوده و این مکان که مارکوپولو از آن به عنوان شهر طلاکاری شده یادکرده در قرن یازدهم شامل 13 هزار معبد بودایی بوده است و هنوز هم بسیاری از آن‌ها باقی‌مانده‌اند، از جمله معبد معروف آناندا با روکش طلایی خود که مانند نگین می‌درخشد.

شهر باگان

شهر باگان از مشهورترین شهرهای باستانی دنیاست که قدمت آن به سال‌ها پیش برمی‌گردد. خیلی‌ها این شهر را به اسم پاگان هم می‌شناسند، به خاطر وجود بیش از ۲۰۰۰ معبد و آثار باستانی به عنوان یکی از عجایب معماری دنیای باستان شناخته شده است. نکته جالب اینجاست که هنوز چگونگی ساخت این معبدها در هزاران سال پیش مشخص نیست و باستان‌شناسان زیادی برای رسیدن به جواب این معما در تلاش هستند. این شهر باستانی و تاریخی در افسانه‌های محلی با اسامی دیگری نیز شناخته‌شده، مانند تامبادیپا به معنی شهر مس و تاسادسا به معنی شهر سوخته، زیرا در گذشته معادن مس زیادی در این شهر و اطراف آن وجود داشته و بیشتر مردم با کار در همین معادن امرار معاش می‌کردند.

معابد باگان

معابد شهر باگان میانمار
معابد شهر باگان

شهر باستانی باگان تا به حال با حوادث زيادی روبه رو شده و بارها تا مرحله نابودی پیش‌رفته اما با اين حال معابد زيبا و قديمی اين شهر گردشگران زيادی را به ميانمار می‌کشاند. خیلی از توريست ها برای تماشای طلوع و غروب آفتاب از اين معابد دیدن می‌کنند که چهره زيبايی به شهر داده است. اين معابد هم اکنون به موزه‌هایی با تاريخ هزاران ساله تبدیل‌شده‌اند. بسیاری از معابد شهر باگان شبیه به هرم و در ابعاد اهرام ثلاثه مصر ساخته‌شده‌اند. با این تفاوت که اهرام ثلاثه همگی یکرنگ هستند ولی این معابد در رنگ‌های مختلف مانند کیک چند طبقه عروسی ساخته‌شده‌اند. در میان معابد باستانی باگان، بوپایا پاگودا از همه قدیمی‌تر است و گفته می‌شود که این معبد در قرن سوم و به دست شاه پاگان پیوساوی ساخته شده است.

✅ بازدید از مقاله معبد آتشگاه باکو
✅ بازدید از مقاله معبد بودائی‌ها تایلند
✅ بازدید از مقاله معبد راناکپور

پاگودا

معابد شهر باگان میانمار
معابد شهر باگان

پاگودا مشهورترين معبد شهر بوده و ارتفاعی حدوداً 6 متر دارد. جالب‌ترین بخش آن سنگ بزرگی است که در بالاترين قسمت قرارگرفته و با روکشی نازک از طلا پوشيده شده است. طبق افسانه‌ها اين سنگ به وسيله موی يک بودا به حالت تعادل نگه داشته شده اما هیچ‌چیزی برای تثبيت وجود ندارد. تماشای غروب آفتاب از پشت این صخره‌ها بسيار تماشايی است و يکی از پرطرفدارترين قسمت‌های بازديد براي توريست‌هاست.

آناندا

معابد شهر باگان میانمار
معابد شهر باگان

معبد مشهور ديگر اين شهر با نام آناندا شناخته‌شده که در سال 1090 به دستور شاه کيان زيتا ساخته‌شده و اين معبد شبيه به غار افسانه‌ای ناندامولا در رشته‌کوه‌های هيماليا است. گفته می‌شود اين غارها به عابدانی متعلق بوده که بيشتر عمر خود را برای عبادت در آنجا می‌گذراند. ارتفاع معبد به 51 متر می‌رسد و مهم‌ترین بخش آن گنبدی از جنس طلاست که در سال 1990 و در جشن 900 سالگي آن ساخته‌اند و در بالای معبد نصب‌کرده‌اند. همچنين 4 مجسمه بسيار بزرگ بودا هم در اين معبد قرارگرفته که هر کدام به يک سو اشاره دارند.

شوسانداوا

معابد شهر باگان میانمار
معابد شهر باگان

يکي ديگر از مشهورترين معابد باگان معبد شوسانداواست که در سال 1057  به دستور شاه آنواتا ساخته‌شده و در ساخت گنبد اين معبد نیز از موی بودای مشهور آن زمان استفاده‌شده، طوری که تصور می‌کردند با اين کار می‌توانند معبد را پاک نگه‌دارند. در گذشته نام اين معبد گانش بود که 5 تنديس از سر فيل نيز در 5 گوشه از اين معبد قرارگرفته‌اند و با توجه به قدمت هزاران ساله‌شان ارزشي بسيار دارند.

ماهابودهی

ماهابودهی میانمار
ماهابودهی

ماهابودهی نیز يکی دیگر از معابدی است که در ساخت آن دقت بسياری بکار رفته و دقیق‌ترین معبد شهر لقب گرفته است. اين معبد در بين سال‌های 1210 تا 1234 به دستور شاه ناتوگميا ساخته‌شده که وی به هندوستان سفرکرده و معبد گايا را ديده بود. در تمام قسمت‌های اين معبد حفره‌هایی وجود دارند که تندیس‌هایی از بودا در حالت‌های مختلف در آن‌ها قرار داده‌شده‌اند.

شوزيگون

شوزيگون میانمار
شوزيگون

معبد شوزيگون نیز معبد ديگری است که به خاطر تعداد عتیقه‌هایی که در آنجا قرارگرفته مشهور شده است، تا جایی که اين معبد با نام محفظه عتیقه‌ها  شناخته می‌شود. شوزيگون به دستور شاه آنوارتا ساخته‌شده ولي نیمه‌کاره رهاشده تا اينکه بالاخره در سال 1089 به دستور شاه کيان زيتا تکميل شد. در اين معبد تعداد بسيار زيادی از استخوان‌ها و موهای بوداهای عصرهای مختلف نگهداری می‌شوند.

سخن آخر

بيشتر قسمت‌های شهر باگان در زلزله ويرانگر سال 1975 به شدت تخريب شد اما نکته جالب اينجاست که معابد از اين حادثه جان سالم به در برده و هیچ‌کدام آسيب جدی نديدند. البته قسمتی از معبد پاگودا شکسته و داخل رودخانه  در نزدیکی‌اش سقوط کرده است. با اين حال پس از مدت کوتاهی تمامی معابد و آثار باستانی درست به شکل اوليه اما با مصالح جديد ساخته شدند. با اينکه زلزله بسيار شديد بود و حتي به معبد پاگودا آسيب رساند اما سنگ بالای آن هيچ آسيبي نديد و راز تعادل آن همچنان سرپوشیده باقی مانده است.

برای خرید بلیط هواپیما میانمار و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید