معرفی آبشار نیاسر

استان اصفهان مخصوصا شهر کاشان با جاذبه های تاریخی و طبیعی خود در سطح کشور شهرت دارد که یکی از زیباترین و پرطرفدارترین آن ها آبشار نیاسر در فاصله‌ ۵۳ کیلومتری شهر کاشان در شهر نیاسر است. این آبشار در محله‌ قدیمی سرکمر (شهید بهشتی کنونی) منظره‌ بی بدیلی در این حوالی ایجاد کرده است.

0
23
معرفی آبشار نیاسر کاشان
معرفی آبشار نیاسر
معرفی آبشار نیاسرReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Feb 28Rating: 4.0معرفی آبشار نیاسر یکی از زیبایی های شهر کاشان.معرفی آبشار نیاسر کاشان که از چشمه تالار در کنار چهارطاقی یعنی آتشکده ساسانی سرچشمه می گیرد در ادامه به طور مفصل آورده شده.

با معرفی آبشار نیاسر همراه ما باشید.

استان اصفهان مخصوصا شهر کاشان با جاذبه های تاریخی و طبیعی خود در سطح کشور شهرت دارد که یکی از زیباترین و پرطرفدارترین آن ها آبشار نیاسر در فاصله‌ ۵۳ کیلومتری شهر کاشان در شهر نیاسر است. این آبشار در محله‌ قدیمی سرکمر (شهید بهشتی کنونی) منظره‌ بی بدیلی در این حوالی ایجاد کرده است. این آبشار دارای ارتفاعی حدودا ۲۵ متری است، اما از پای آبشار تا عمارت کوشک ۵۳ متر است. واژه نیاسر واژه ای مربوط به فارسی کهن بوده و به معنای سایه و سرماست. این آبشار بی نظیر از چشمه تالار (اسکندریه) در کنار چهارطاقی یعنی آتشکده ساسانی سرچشمه می گیرد. دو سوم از آب این چشمه به آبشار و یک سوم آن نیز به محله نو سرازیر می شود. در فصل بهار آبشار نیاسر پر آب‌ می شود و بدین جهت در ماه های اردیبهشت و خرداد علاقه‌ مندان زیادی برای بازدید از این آبشار به خرید بلیط هواپیما اقدام می کنند، در پاییز نیز آب این آبشار به کمترین مقدار خود می رسد و مورد جالب توجه در بازدید از این منطقه برگزاری تورهای یک روزه از کاشان است. اگر از علاقمندان به ایرانگردی هستید در ادامه با معرفی آبشار نیاسر همراه ما باشید.

ویژگی های آبشار نیاسر

معرفی آبشار نیاسر کاشان
معرفی آبشار نیاسر

جنس سنگ های موجود در بدنه و آبراهه این آبشار آهکی و رسوبی هستند و با توجه به این که در گذر زمان سنگ آهک در آب حل می شود، بدنه این غار به بافتی بسیار زیبا تبدیل شده که به صورت قندیل از سقف غار آویزان هستند یا اینکه به صورت مخروطی شکل در کف غارها دیده می شوند. در یک کلام می توان گفت، آبشار نیاسر چشم هر بیننده‌ ای را به سوی خود جلب می کند. در مسیر آبشار نیاسر ۱۳ آسیاب وجود دارد که چند مورد از آن ها تخریب شده‌ اند و تنها یک آسیاب فعال در پای آبشار باقی مانده است. همچنین در کنار این آبشار یک ورودی به سمت غار رئیس نیاسر وجود دارد که در سفرتان به این منطقه بازدید از آن خالی از لطف نیست، این غار زیبا متعلق به پیروان آیین میترا است و در کتاب آیین مهر درباره اهمیت زیاد آب نوشته شده است، تا حدی که پیروان آئین میترایی در این غار به شست و شو و غسل می پردازند، سپس در مراسم ستایش مهر چندین شبانه روز اجرای آدابی خاصی دارند.

✅ بازدید از مقاله کاروانسرای امین‌الدوله کاشان

پوشش گیاهی آبشار نیاسر

همان طور که از چشم انداز و منظره فوق‌ العاده‌ این آبشار برایتان گفتیم، بهتر است بدانید که چندین نوع گیاهان دارویی نیز در این مکان رشد می کنند و هرکدامشان خواص درمانی مخصوصی دارند. گیاهانی مانند پر سیاوش برای سردرد و سینه درد، علف شوره برای کمردرد و سردرد و خیار بوته مار یا هندونه مار برای پا درد استفاده می شوند، حتی در زمان های گذشته از سنگ موجود در آبراه ها به عنوان مرهم زخم استفاده می‌ کردند. علاوه بر گیاهان، در اطراف این آبشار با درختانی برخورد خواهید کرد که عبارتند از درخت عرعر، بید شیرین، توت شمرونی و مو.

جاذبه های دیدنی نزدیک آبشار نیاسر

همان طور که پیش تر نیز اشاره شد آبشار نیاسر در یکی از محله‌ های تاریخی- فرهنگی نیاسر قرار دارد و شما می توانید علاوه بر تماشای آبشار با بالا رفتن از مسیر پله ای آثار باستانی و طبیعی زیادی را ببینید، مانند چهارطاقی نیاسر، کاخ صفوی، آتشکده ساسانی، گرمابه صفوی، برج دید بانی، چنارهای کهنسال و چشمه و نیایشگاه.

مراسمات منطقه آبشار نیاسر

معرفی آبشار نیاسر کاشان
معرفی آبشار نیاسر

شهر تاریخی نیاسر یکی از مراکز تولید گل محمدی، گلاب و عرقیات گیاهی است، بدین جهت مراسم گلاب گیری هرساله از اواسط اردیبهشت تا اواسط خرداد در این منطقه برگزار می شود و در این بازه زمانی گردشگران زیادی از این منطقه بازدید می کنند. همچنین یکی دیگر از جذاب ترین مراسم ها در نزدیکی آبشار نیاسر قربانی گوسفند توسط اهالی محله های سرکمر و بره زن در روز عید قربان است که خون آن را به آب می ریزند تا به همراه آب آبشار به قسمت های دیگر برود، زیرا به عقیده آنها انجام این کار باعث افزایش خیر و برکت و پرآبی خواهد شد.

بهترین فصل سفر به آبشار نیاسر

در حال کلی، بهترین فصل سفر به شهر کاشان فصل بهار به ویژه اردیبهشت ماه است، زیرا هم می توانید در مراسم گلاب گیری شرکت کنید و هم اینکه از جاذبه های دیدنی آن بازدید کنید. توجه داشته باشید اگر صرفا برای بازدید از آبشار نیاسر به فکر رزرو بلیط هواپیما هستید، علاوه بر بهار می توانید در فصل های پاییز و زمستان نیز سفر کنید و از هوای خنک و خلوت از لحاظ جمعیت سفری به یاد ماندنی تجربه کنید.

مسیر دسترسی به آبشار نیاسر

مبدا رفتن به این آبشار زیبا را از شهر تهران آغاز می کنیم که در ابتدا باید وارد بزرگراه خلیج فارس شوید و سپس به سمت قم و نیاسر حرکت کنید، با ورود به جاده شماره ۵۸ به سمت نیاسر بروید. در نیاسر نیز باید به میدان گلها رفته و پس از رد کردن این میدان مسیر مستقیم را ادامه دهید تا به چهار تاقی نیاسر برسید. بقیه مسیر را باید از ماشین پیاده شده و با پای پیاده ادامه دهید. با پیاده روی در مسیر آبشار با عبور از کنار یک درخت تنومند و قدیمی به یک استخر ماهی خواهید رسید و پس از آن، در ادامه باید از میان کوچه‌ های تنگ و باریک عبور کنید تا به یک محوطه باز برسید که در این قسمت می توانید مغازه‌ های عرقیجات و سوغات کاشان را ببینید. باری دیگر کمی به سمت جلو حرکت کنید و به فضای بزرگ تر دیگری خواهید رسید که غار رئیس آنجا قرار دارد. در ادامه مسیرتان در امتداد رودخانه و سمت راست محوطه به سمت پایین می توانید از پله‌ های سنگی پایین بروید و پس از حدودا ۳۰ دقیقه به پارک آبشار برسید. در سمت راست خود می توانید‌ آبشار نیاسر را ببینید و خنکی این فضا برایتان روح دوباره خواهد داد و خستگی مسیر از تنتان بیرون خواهد آمد. توجه داشته باشید که بهتر است برای راحتی پیدا کردن مسیر از محلی‌ ها کمک بگیرید.

در ادامه می توانید با کاروانسرای مرنجاب کاشان آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید