ترکمن صحرا طبیعتی وصف‌ناشدنی

وقتی نام ترکمن صحرا به گوشتان می خورد، اولین تصویری که در ذهنتان تداعی می شود صحرا و کویر است، اما ترکمن صحرا منطقه ای طبیعی شامل کوه و جنگل و بیابان و حتی سواحل جلگه ‌ای است. این منطقه دارای مردمان خون ‌گرم با فرهنگ اصیل ترکمنی است.

0
39
معرفی ترکمن صحرا ایران
معرفی ترکمن صحرا
ترکمن صحرا طبیعتی وصف‌ناشدنیReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Sep 15Rating: 4.0معرفی ترکمن صحرا و تجربه تماشای طبیعتی وصف‌ناشدنی.معرفی ترکمن صحرا این منطقه در طول تاریخ بخش بسیار بزرگی بوده که چندین بار مورد تجزیه قرار گرفته است و در حال حاضر به جلگه وسیعی گفته می‌شود.

آشنایی با دیدنی های ایران و معرفی ترکمن صحرا

وقتی نام ترکمن صحرا به گوشتان می خورد، اولین تصویری که در ذهنتان تداعی می شود صحرا و کویر است، اما ترکمن صحرا منطقه ای طبیعی شامل کوه و جنگل و بیابان و حتی سواحل جلگه ‌ای است. این منطقه دارای مردمان خون ‌گرم با فرهنگ اصیل ترکمنی است. علاوه بر لذت بردن از دیدنی ‌های تاریخی و طبیعی این خطه از آشنایی با مردم این سرزمین و آداب و رسومشان نیز لذت خواهید برد. ما در این مقاله سفرستان برای خریداران بلیط هواپیما و عاشقان سفر به معرفی ترکن صحرا خواهیم پرداخت.

موقعیت جغرافیایی ترکمن صحرا 

ترکمن صحرا در طول تاریخ بخش بسیار بزرگی بوده که چندین بار مورد تجزیه قرار گرفته است و در حال حاضر به جلگه وسیعی گفته می‌شود که شامل کشورهای ایران، ترکمنستان، افغانستان، ازبکستان، قزاقستان و تاجیکستان است. در ایران، ترکمن صحرا به قسمت وسیعی از استان گلستان و خراسان شمالی گفته می شود. این منطقه از غرب به دریای خزر و از شمال به جمهوری ترکمنستان، از شرق به خراسان شمالی و از جنوب به کوه‌ پایه‌ های جنگلی البرز محدود می ‌شود. طول این دشت حدودا ۴۰۰ کیلومتر و عرض آن نیز در قسمت های مختلف متفاوت است.

تاریخچه ترکمن صحرا

معرفی ترکمن صحرا ایران
معرفی ترکمن صحرا

در شمال شرقی ایران قبایل ترکمن میزبانی خون‌ گرم و صمیمی هستند و این دشت وسیع نیز نام خود را از ساکنان این منطقه گرفته است. جلگه رسوبی این منطقه از عقب ‌نشینی دریای خزر در دوره‌ های باستان و رسوب رودهای اترک و گرگان به وجود آمده است. ترکمن صحرا از یک سو به کوه، از سوی دیگر به دریا و از سویی دیگر نیز به جنگل ختم می شود. دشت های سرسبز و اسب های با نژاد معروف ترکمنی در ترکمن صحرا همه را به سوی خود جذب می کنند. مورد جالب توجه در مورد ساکنین این منطقه اینست که ترکمن و مسلمان اهل تسنن هستند و نوع پوشش زنان نیز شامل زیورآلات بزرگ و پر از نگین های رنگی است و همچنین مردان با کلاه های بزرگ سفید رنگ جلوه های خاصی از زیبایی این منطقه به شمار می روند.

راه های دسترسی به ترکمن صحرا

برای رفتن به منطقه ترکمن صحرا راه ‌های متفاوتی دارید. اگر می خواهید از تهران به دشت ترکمن بروید، بهترین مسیر از جاده فیروزکوه به ‌سمت ساری است. در ادامه مسیر با گذشتن از شهرهای نکا، بهشهر، گلوگاه و نوکنده، به بندر گز خواهید رسید. از بندر گز تا بندر ترکمن نیز فاصله کوتاه ۲۰ کیلومتری خواهید داشت. اما اگر از مسیرهای شمال غرب و شمال به این دشت زیبا سفر می کنید، باید از جاده‌ اصلی گیلان و مازندران، از شهرهای رامسر، تنکابن، نوشهر،‌ محمودآباد، قائم‌شهر، ساری، نکا و بهشهر رد شوید و با ورود به استان گلستان به بندر ترکمن برسید. از مسیر استان ‌های خراسان رضوی و جنوبی نیز باید از مشهد به ‌سمت قوچان و کلاله بروید و سپس به شهرهای مختلف دشت ترکمن برسید. مسیر شهمیرزاد در شمال سمنان به‌ سمت ساری یکی از زیباترین جاده‌ های ایران است.

✅ بازدید از مقاله آداب و رسوم مردم بلوچ

بهترین زمان سفر به ترکمن صحرا

شرایط آب و هوایی ترکمن صحرا بسیار خاص است و دارای تابستان های بسیار گرم و زمستان های سرد است، به همین دلیل بهترین زمان برای سفر فصل بهار است ولی باز هم اگر دوستدار گرما یا سرما هستید می توانید در هر ماهی که خواستید برای سفر به این منطقه اقدام به رزرو بلیط هواپیما نمایید.

جاذبه های تاریخی ترکمن صحرا

ترکمن صحرا دارای قدمتی بیش از هفت هزار سال است و جاذبه های تاریخی زیبایی دارد که معروف ترین جاذبه های تاریخی و مذهبی ترکمن صحرا عبارتند از:

آرامگاه گنبد قابوس

معرفی ترکمن صحرا ایران
معرفی ترکمن صحرا

میل گنبد یا گنبد قابوس به عنوان بلندترین برج آجری ایران و نماد شهر گنبد کاووس محسوب می شود. این بنای تاریخی در سده چهارم هجری قمری به دستور قابوس بن وشمگیر از جنس آجر ساخته شده و همچنین دو کتیبه با خط کوفی بر روی آن نصب گردیده است. این گنبد در موقعیت مکانی عالی قرار گرفته و مسافران زیادی را به سوی خود می کشاند.

مقبره خالد نبی (ع)

معرفی ترکمن صحرا ایران
معرفی ترکمن صحرا

مقبره خالد نبی (ع) و دو مقبره دیگر در کوه سرسبز گوگجه داغ قرار گرفته است. برای بازدید از این مقبره باید ۹۰ کیلومتر از گنبد کاووس دور شوید و از کوهی در ۷۰۰ متری کلاله و مراوه تپه بالا رفته، سپس به مقبره ها برسید.

ترکمن صحرا علاوه بر جاذبه های تاریخی شامل جاذبه های طبیعی زیبایی است که به دلیل طبیعت عالی و بکر ترکمن صحرا بسیار سرسبزی و دلربا است، این جاذبه ها نیز عبارتند از:

اسکله بندر ترکمن

اسکله بندر ترکمن ایران
اسکله بندر ترکمن

در غرب شهر بندرترکمن اسکله ای قرار گرفته است که در این بازار های محلی می توانید خرید و فروش انجام دهید یا اینکه برای تماشای غروب آفتاب و امواج دریا به این اسکله سر بزنید. همچنین می توانید سوار قایق های موتوری یا پدالی شده و هیجان را تجربه کنید.

آبشار کبودوال

آبشار کبودوال ترکمن صحرا
آبشار کبودوال

کبودوال تنها آبشار خزه ای ایران در منطقه ترکمن صحرا قرار گرفته است. برای بازدید از این آبشار باید آمادگی پیاده روی و بالا رفتن از پله های بسیار زیاد را داشته باشید. زیبایی های این آبشار غیر قابل وصف هستند که می توان به لذت تماشای درختان سر به فلک کشیده و سرسبز و گوش دادن به صدای آب اشاره کرد.

تپه ماهور هزار دره

تپه ماهور هزار دره ترکمن صحرا
تپه ماهور هزار دره

هنگام مراجعه به مقبره خالد نبی (ع) اگر به سمت شمال نگاه کنید، منطقه ای با تپه های زیاد و دره های کوچک خواهید دید. در این منطقه بیش از ۱۷ قله وجود دارد که ارتفاع آنها بیشتر از ۳۶۰۰ متر است و مابقی ارتفاع کمتری دارند و با کنار هم قرار گرفتن این قله ها به مجموعه ای خارق العاده تبدیل شده که به قطعه ای از بهشت شهرت یافته است.

خرید از ترکمن صحرا

راهنمای خرید از ترکمن صحرا
خرید از ترکمن صحرا

خرید در بازار ترکمن صحرا بسیار لذت بخش است، زیرا چیزهای متنوعی مانند زیورآلات ترکمنی، لباس های محلی، روسری های بلند و پارچه های گلدار و نخی و همچنین فرش جزو سوغاتی های عالی ترکمن صحرا محسوب می شوند.

غذاهای محلی ترکمن صحرا

غذاهای محلی ترکمن صحرا ایران
غذاهای محلی ترکمن صحرا

بعد از گشت و گذار مطمئنا گرسنه خواهید شد، به شما قول می دهیم از طعم غذاهای محلی ترکمن صحرا سیر نخواهید شد. از معروف ترین غذاهای این منطقه می توان به چکدرمه، اکمک، بولامه، نان چوروک، بیشمه، باستارمه، قاتلاما و بوروک اشاره کرد.

اقامت در ترکمن صحرا

در سفرتان به ترکمن صحرا بابت محل اقامتتان جای نگرانی نیست. در هر کدام از شهرها و روستاهای این منطقه که بخواهید می توانید از افراد محلی خانه و سوئیت اجاره کنید. همچنین می توانید در اقامتگاه ‌های بوم‌گردی واقع در این منطقه با هزینه‌ های منصفانه اقامت داشته باشید.

در ادامه می توانید با جاذبه ­های ترکمن صحرا آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید