دره ستارگان قشم

جزیره قشم یکی از بزرگترین جزایر ایران است که با زیبایی های منحصر به فرد خود معروف گشته است و شگفتی های طبیعی بی نظیر در این جزیره در صنعت گردشگری نقش بسزایی دارند.

0
32
معرفی دره ستارگان قشم
دره ستارگان قشم
دره ستارگان قشمReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Feb 13Rating: 4.0معرفی دره ستارگان قشم معروف به عجایب هفتگانه ایران.دره ستارگان قشم به عجایب هفتگانه شهرت دارد، یکی از همین عجایب دره ای زیبا و دیدنی است که با اشکال منحصر به فرد همگان را شیفته خود می کند.

معرفی دره ستارگان قشم

جزیره قشم یکی از بزرگترین جزایر ایران است که با زیبایی های منحصر به فرد خود معروف گشته است و شگفتی های طبیعی بی نظیر در این جزیره در صنعت گردشگری نقش بسزایی دارند. در جزیره قشم با خاص ترین پدیده های طبیعی روبرو خواهید شد و این جزیره به عنوان مقصدی بسیار مناسب برای گردشگران شناخته شده است، تا حدی که به عجایب هفتگانه شهرت دارد، یکی از همین عجایب دره ای زیبا و دیدنی است که با اشکال منحصر به فرد خود گردشگران زیادی را به خرید بلیط هواپیما ارزان سوق داده و راهی جزیره قشم می کند. ما نیز این مقاله را به معرفی دره ستارگان قشم اختصاص داده ایم تا قبل از سفرتان آشنا شوید.

معرفی دره ستارگان

معرفی دره ستارگان قشم
دره ستارگان قشم

دره ستارگان قشم یکی از شاهکارهای طبیعت به شمار می رود که در غرب روستای برکه خلف در فاصله ۵ کیلومترى از ساحل جنوبى جزیره قشم واقع شده است و این دره با نام استاله افته نیز شهرت دارد، این نام به معنی محلی است که در آنجا ستاره افتاده است، یعنی چنین می توان گفت که زمانی ستاره‌ ای با زمین برخورد داشته و در اثر این برخورد در زمین به شکلی عجیب درآمده است. جنس این دره از ماسه سنگ با سیمان آهکى و پر از پوسته هاى فسیلى است. از نظر زمین شناسی در مورد پیدایش دره ستارگان چنین بیان می شود که بخش های خشکی زمانی زیر آب بوده اند و براثر رسوب گذاری بر روی هم انباشته شده و سخت گردیده و سنگ های رسوبی تشکیل یافته اند. رسوبات بیرون آمده از زیر آب نسبت به سنگ های آتشفشانی نرم تر هستند و خیلی سریع در آب حل می‌شوند.

مراحل تشکیل دره ستارگان

معرفی دره ستارگان قشم
دره ستارگان قشم

بر اساس تحقیقات انجام شده، قدمت این دره به دوره زمین‌ شناسی سنوزوییک برمی گردد که بیش از ۲ میلیون سال پیش است و پدیده‌ امروزی با تغییرات طبیعت در طول سال‌ ها به وجود آمده است. دره ستارگان در جزیره قشم به‌ عنوان بخشی از ژئوپارک قشم است، این ژئو پارک به عنوان تنها ژئوپارک خاورمیانه شناخته می شود که توسط یونسکو تایید شده و شامل استانداردهای گردشگری است. دره ستارگان به عنوان یکی از ژئوسایت های مشهوری است که در فهرست آثار طبیعی یونسکو به ثبت رسیده است. دره ستارگان ناحیه ای فرسایش یافته از آب هاى سطحى، رگبارهاى فصلى و تندبادهاست و فلات اولیه بخش شمالى این دره دست نخورده باقى مانده و ارتفاع حدودی از کف دره ۷ تا ۱۰ متر است.

✅ بازدید از مقاله راهنمای سفر از کیش به قشم

عجایب دره ستارگان

دره ستارگان شامل ستون‌ های بلند در شکل های مختلفی است که بسیار تماشایی هستند و به دلیل شکل خاص این ستون‌ ها و وزش باد در لابه‌ لای آن‌ ها صدای ترسناکی ایجاد می شود و بومیان این صداها را به صدای جن ها ربط می دهند، به همین دلیل توصیه می شود در هنگام شب و تاریکی هوا از حضور در این دره خودداری کنید. یکی دیگر از عجایب مربوط به دره ستارگان اینست که قشم شاهد بارندگی های زیادی نیست، اما در صورتی که بارندگی اتفاق بیفتد، به دلیل سست بوده لایه ها، ستون ها و دیواره ها دچار تغییرات قابل توجهی می شوند و این تغییرات همواره مورد توجه گردشگران قرار می گیرد. در هنگام بازدید از این شاهکار طبیعت احساس خاصی به شما دست خواهد داد، گویی به دنیای دیگری وارد شده اید. همچنین می توان گفت این شاهکار طبیعت یکی از بهترین مکان ها برای سوژه های عکاسی است تا تصاویر بی نظیری را ثبت کنید.

بخش های دره ستارگان

بخش های این دره عبارتند از مخروط هاى نوک تیز، ستون ها و ستونک هاى فرسایشى، تیغه ها و دیواره هاى نوارى. دیواره های دره ستارگان دو نوع است: دیواره با لایه ضخیم و دیواره با لایه نازک. دیواره با لایه ضخیم دارای جنس نرم بوده و رنگ های این قسمت در طیف سفید تا خاکستری تیره هستند، همچنین این لایه سست است و در مقابل فرسایش تخریب می شود اما لایه بالایی نازک بوده و وظیفه حفاظت از لایه پایینی را دارد و به دلیل وجود سیمان طبیعی در این قسمت بسیار سخت و مقاوم است. مورد جالب توجه در مورد دره ستارگان اینست که خودتان باید با خرید بلیط هواپیما و سفر به این منطقه از نزدیک شاهد این همه شگفتی باشید؛ دره ای بسیار عجیب که با ورود به آن گویی به سیاره ای دیگر قدم می گذارید. صخره‌ های عجیب و غریب رو به آسمان که هرکدامشان نشان دهنده اتفاقات عجیب زمین شناختی در میلیون‌ ها سال پیش هستند، یعنی به خاطر فرسایش این دره شکل گرفته و سال ها پیش با بیرون آمدن قشم از زیر آب، صخره‌ ها نیز در اثر باد و باران به این شکل درآمده اند.

تماشای ستاره ها از دره ستارگان

معرفی دره ستارگان قشم
دره ستارگان قشم

دره‌ ستارگان پر از ستاره است. در صورتی که مجوز اقامت از ژئو قشم را دریافت کنید و هوا ابری و غبارآلود نباشد، یا رطوبت بالا نرود، آسمان پر از ستاره‌ را خواهید دید، ستاره ها تا حدی نزدیک به شما قرار دارند که گویی می توانید با دستتان آن ها از آسمان بچینید.

بهترین زمان سفر به دره ستارگان

برای سفر به منطقه قشم بهتر است برنامه سفری خود را به فصل های پاییز تا بهار موکول کنید، زیرا آب و هوای قشم در فصل تابستان گرم می شود و سفر در این گرما برایتان لذت بخش نخواهد بود. پس با رزرو بلیط هواپیما سفری خاطره انگیز برای خود و خانواده تان رقم بزنید.

نحوه دسترسی به دره ستارگان

دره ستارگان در جاده غارهای خربس در نزدیکی روستای برکه خلف قرار دارد که برای دسترسی به این دره باید امتداد این روستا بروید و بعد از طی حدودا ۵ کیلومتر به یک فرعی خواهید رسید که در انتهای این جاده خاکی این دره شگفت انگیز نمایان می شود، طول مسیر دسترسی به این دره حدودا ۲۵ دقیقه زمان می برد.

در ادامه می توانید با بهترین فصل سفر به قشم آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید