معرفی روستای خرقان

روستای خرقان در دامنه جنوب شرقی رشته کوه البرز در نزدیکی شهر شاهرود استان سمنان قرار دارد و به عنوان روستایی سالم شناخته شده است. همچنین گردشگران زیادی از سراسر کشور برای بازدید این روستای بی نظیر راهی جاده ها می شوند. از لحاظ اقلیمی، خرقان روستایی معتدل است که دارای زمستان ‌های سرد و تابستان های خنکی است.

0
76
معرفی روستای خرقان سمنان
معرفی روستای خرقان
معرفی روستای خرقانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jan 13Rating: 4.0معرفی روستای خرقان از مناطق دیدنی و خوش آب و هوای سمنان.معرفی روستای خرقان در دامنه جنوب شرقی رشته کوه البرز در نزدیکی شهر شاهرود استان سمنان قرار دارد و به عنوان روستایی سالم شناخته شده است.

با معرفی روستای خرقان همراه باشید.

روستای خرقان در دامنه جنوب شرقی رشته کوه البرز در نزدیکی شهر شاهرود استان سمنان قرار دارد و به عنوان روستایی سالم شناخته شده است. همچنین گردشگران زیادی از سراسر کشور برای بازدید این روستای بی نظیر راهی جاده ها می شوند. از لحاظ اقلیمی، خرقان روستایی معتدل است که دارای زمستان ‌های سرد و تابستان های خنکی است. این روستا از شرق به سیاه کوه، از شمال شرق به زرین کوه، از شمال غرب به کوه ‌های بیدر و برون برون می رسد. جنوب و غرب این روستا نیز به شاهرود می رسد که از سمت شرق نیز به دو کیلومتری جاده اصلی شاهرود منتهی می شود. چنانچه علاوه بر خرید بلیط هواپیما علاقمند به بازدید از مکان های متفاوت و بکر هستید در ادامه با معرفی روستای خرقان سمنان همراه سفرستان باشید.

تاریخچه روستای خرقان

معرفی روستای خرقان سمنان
معرفی روستای خرقان

برخی از پژوهشگران معتقدند نام این روستا در ابتدا خلقان بوده و در طی سال ها، حرف ل به ر تغییر یافته است. خلقان به معنی انبوه مردم بوده که به دلیل جمعیت زیاد روستا چنین نامی انتخاب شده بود. برخی نیز از همان ابتدا روستا را خرقان می نامیدند، خرقان به معنی خرقه هاست که در این منطقه به تولید و خرید و فروش خرقه صوفیان فعالیت داشتند. برخی حرف ر در نام روستای خرقان را با تشدید و برخی دیگر به حالت سکون تلفظ می کنند.

بافت روستای خرقان

روستای خرقان به خاطر شیب ملایم کوهستانی به صورت متراکم ساخته شده و خانه ‌های این روستا دارای سقف ‌های شیروانی و دیوارهای‌ کاهگلی هستند. در حالت کلی بافت روستا دارای حال و هوای قدیمی از جنس گل، سنگ، خشت، چوب و آجر است. پوشش مردان روستای خرقان لباس محلی شامل بالاپوش، كلاه نمدی، شلوار و گیوه بوده و پوشش زنان نیز چارقدهای بلند و پیراهن‌ های رنگی و جلیقه است.

✅ بازدید از مقاله دیدنی ترین روستاهای ایران

جاذبه های دیدنی روستای خرقان

در روستای خرقان جاذبه های دیدنی و گردشگری زیبایی خواهید دید که در هنگام سفرتان می توانید به این روستا سر بزنید و جاذبه های زیبا را تماشا کنید؛ در ادامه به معرفی چند مورد از این جاذبه ها می پردازیم:

آرامگاه شیخ خرقانی

یکی از جاذبه های دیدنی در ۲۴ کیلومتری روستای خرقان، مزار شیخ ابوالحسن خرقانی است. ، آرامگاه شیخ خرقانی بر روی تپه ای در میان باغ زیبا و چشم نوازی قرار دارد. شیخ خرقانی یکی از صوفیان مشهور در گرامیدشت فرهنگ ایرانی بوده است و از وی همواره به نیکی یاد می شود. قطعه سنگی مرمری همراه با اشعار بر روی آن قرار داده شده است. جنس این آرامگاه از آجر و به شکل مخروط بوده که در سال ۱۳۵۲ در آثار ملی به ثبت رسیده است. البته در سال های اخیر در محل قبلی، مسجدی با گچ بری‌های زیبا فقط محراب باقی مانده که دارای گچ بری های زیبا و ماهرانه ای است، همچنین در حاشیه این محراب عبارتی با خط زیبا و کتیبه هایی از سخنان شیخ به همراه آیاتی از قرآن به خط ریحان به چشم می خورند.

قلعه خرقان و تپه تاریخی کولی

معرفی روستای خرقان سمنان
معرفی روستای خرقان

یکی دیگر از جاذبه های این روستا کهنه قلعه و تپه تاريخی کولی است که جزو آثار پیش از اسلام محسوب می شوند و در اطراف این آثار گور دخمه‌ هایی به شکل تالار وجود دارند. در این منطقه آجرهای لعابدار، سفال‌ هایی به رنگ قهوه‌ای، سفال ‌‌های نخودی رنگ در ظروف ضخیم کنده کاری شده، سفال‌ های خاکستری و ظروف به شکل پرندگان دیده می شود که به عنوان یادگاری از دوره های سلجوقی، ایلخانی و تیموری هستند. در روستای خرقان خانه ‌هایی مربوط به مریدان و شاگردان خرقانی بوده است، همچنین در قسمت غربی نیز گورستانی مربوط به دوره پیش از اسلام و دوره اشکانیان و ساسانیان به چشم می خورد.

قلعه شهر آباد

یکی دیگر از جاذبه های روستای خرقان، قلعه شهر آباد است که در شمال شرق روستا واقع شده و در زمان های گذشته به عنوان اقامتگاه کاروانیان استفاده می شده و قدمتی ۲۵۰ ساله دارد که تاکنون هیچ مرمتی بر روی این قلعه انجام نشده است. به دلیل قرارگیری این قلعه در ورودی روستا در زمان های گذشته به عنوان قلعه نظامی استفاده می شده و مردم روستا برای حفظ جان و مال خود در اين قلعه زندگی می کردند. بنای این قلعه از جنس خشت بوده و در چهار طرف آن برج های دیده می شوند.

یخدان و آب انبار

همچنین علاوه بر موارد ذکر شده در روستای خرقان یخدان و آب انبارهایی به شکل گنبد وجود دارند که یادگاری دوره قاجار بوده و از چوب، خشت و گل ساخته شده اند. یخدان های این روستا بسیار تماشایی هستند و محلی برای گرفتن عکس های یادگاری است.

جنگل ابر

جنگلی در ۱۰ کیلومتری روستای خرقان واقع شده است که جزو قدیمی ترین و زیباترین جنگل های هیرکانی است و گونه های گیاهی و جانوری نادر در این جنگل دیده می شود. در این جنگل زیبا آنقدر درخت ها به زمین نزدیک است که گویی جنگل بر روی ابرها سوار شده و دارای زیباترین چشم اندازهای طبیعی ایران است. این جنگل زیستگاه ۸۵ گونه گیاه و چندین گونه جانور  و ۴۰ نوع گیاه دارویی در این ناحیه شناسایی شده است. از زیبایی های این جنگل می توان به گل های بابونه و وحشی اشاره کرد که در ماه های فروردین و اردیبهشت می رویند.

نحوه دسترسی به روستای خرقان

نحوه دسترسی به این روستا را از شهر تهران برایتان می نویسیم، در همین ابتدا در نظر داشته باشید که مسیری حدودا ۴۳۰ کیلومتری پیش رو دارید تا به شاهرود برسید و بعد از رسیدن به شاهرود از سمت شمال شرق باید هفت کیلومتر طی کرده تا به بسطام برسید و از آنجا تا خرقان نیز ۱۷ کیلومتر راه است. برای رسیدن به شاهرود می توانید سوار قطار های سریع السیر شوید یا اینکه بلیط هواپیما تهیه کنید و از شهر سمنان بقیه راه را با ماشین های دربستی بپیمایید.

در ادامه می توانید با روستای تنگی سر کردستان آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید