همه چیز در مورد شهر مراغه

1
255
معرفی شهر مراغه
مراغه
همه چیز در مورد شهر مراغهReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Apr 19Rating: 2.0همه چیز در مورد شهر مراغه - خرید بلیط هواپیما ارزان از اپلیکیشن سفرستانمراغه یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی است که عنوان دومین شهر بزرگ استان را پس از تبریز به خود اختصاص داده است. معرفی شهر مراغه

مراغه

آذربایجان شرقی را می‌توان یک استان تاریخی به شمار آورد. گوشه و کنار این استان، و شهرهای مختلف آن مملو از آثار تاریخی دوران‌های مختلف است. مراغه یکی از شهرهای این استان است که عنوان دومین شهر بزرگ استان را پس از تبریز به خود اختصاص داده است. این شهر در منطقه آذربایجان نیز عنوان دومین شهر تاریخی را پس از ارومیه گرفته است. تعداد آثار تاریخی موجود در مراغه کافی است تا به اهمیت تاریخی این شهر پی برده و سفر به آن را جزو اهداف مسافرتی خود قرار دهیم. برای آشنایی بیشتر با این شهر همراه ما باشید.

پایتخت نجوم ایران

معرفی شهر مراغه
مراغه

مراغه به لحاظ تاریخی بسیار غنی است. این شهر با بیش از 300 اثری که به ثبت ملی رسیده‌اند، جزو 10 شهر برتر و تاریخی ایران به شمار می‌رود. این شهر به دلیل احداث اولین رصدخانه، به پایتخت نجوم ایران شهرت یافته است. از نکات جالب شهر مراغه، وجود درختان بلند قامت در خیابان‌ها است که در همان لحظه ورود، چشم‌ها را به خود خیره می‌کند.

فرودگاه سهند

معرفی شهر مراغه
مراغه

فرودگاه سهند مراغه تنها فرودگاه اقماری آذربایجان شرقی به شمار می‌رود. این فرودگاه در سال 1374 افتتاح شد اما متاسفانه به دلایلی غیر فعال بوده است. این فرودگاه با قرارگیری بین دو شهر مراغه و بناب، می‌تواند کمک شایانی به گردشگری و اقتصاد این دو شهر کند. فرودگاه سهند مراغه پس از اولین افتتاح خود به مدت چند ماه فعالیت داشت اما سپس به دلایلی همانند نبود پرواز و بلیط هواپیما غیر فعال شد. این فرودگاه در در ماه 1396 مجددا بر سر کار آمد و هواپیمایی تابان عهده‌دار بلیط هواپیما و جابجایی مسافران این فرودگاه شده است.

✅ بازدید از مقاله قلعه ضحاک هشترود مراغه
✅ بازدید از مقاله جاذبه‌های مراغه

شهر اربابان و خان‌ها

معرفی شهر مراغه
مراغه

اگر می‌خواهید محل زندگی اربابان و بزرگان را ببینید کافی است بلیط هواپیما خریده و عازم مراغه شوید. مراغه شهری با اصالت 6 هزارساله است که در نقشه‌ها و خاطرات موجود از گذشته، از آن نام برده شده است. مراغا در گذشته ماراغا نامیده می‌شد که مارا به معنای” مکان- جایگاه” و آغا به معنای” بزرگ- خان” می‌باشد. همین قدمت طولانی کافی است تا مراغه به بهشت فسیل شناسی جهان تبدیل شود. مراغه در طول تاریخ و از 280 هجری تحت فرمانروایی پادشاهان مختلفی قرار داشت. از سلجوقیان و دیلمیان و مغولان همگی اسب‌های خود را بر تن این شهر تازاندند تا اینکه در سال 1142 هجری نادرشاه پا به مراغه گذاشت و آرامش نسبی را بر این شهر حاکم کرد. پس از وی شیخ عبیدالله در سال 1297 هجری سعی کرد مراغه فتح کند اما تا به حوالی مراغه رسید با مقاومت این شهر روبرو شد. درنتیجه حمله وی شکل نگرفته در نطفه خفه شده و آرامش و ثبات دوباره در رگ‌های مراغه جاری شد.

جاذبه‌های مراغه

معرفی شهر مراغه
مراغه

مراغه به دلیل قدمت تاریخی‌ای که دارد پر از آثار و جاذبه‌های تاریخی است. البته نباید از طبیعت زیبای آن به سادگی گذشت. به طور کلی اگر بخواهیم جاذبه‌های مراغه را دسته بندی کنیم، 3 دسته خواهیم داشت: جاذبه‌های تاریخی- جاذبه‌های طبیعی- و اماکن زیارتی. در ادامه به جاذبه‌های موجود در این سه دسته خواهیم پرداخت.

مقبره اوحدی مراغه‌ای

معرفی شهر مراغه
مراغه

اوحدی مراغه‌ای عارف و شاعر قرن هشتم است که مقبره‌اش در محوطه‌ای سرسبز و آباد در مراغه است. نام کامل وی رکن الدین ابوالحسن مراغی است و از مهم‌ترین و مشهورترین آثار وی می‌توان به مثنوی جام جم اشاره کرد. آرامگاه وی امروزه جاذبه‌ای تاریخی برای دوستداران شعر و ادب است تا به این بهانه به دیدار این شاعر و عارف بروند.

گنبد سرخ

معرفی شهر مراغه
مراغه

مراغه به طور کلی 5 مزار قدیمی دارد که طبق آثار و کتیبه‌های موجود، گنبد سرخ قدیمی‌ترین آن‌ها است. گنبد سرخ بنایی چهار گوش می‌باشد که سقف آن به صورت گنبدی ساخته شده است. کتیبه‌ها و نقوش این بنا از آجر سرخ ساخته شده‌اند، احتمالا به همین علت آن را گنبد سرخ می‌نامند. کتیبه‌های موجود در این عمارت نشان از ساخته شدن این بنا در دوران عبدالعزیز می‌دهند اما متاسفانه هیچ اطلاعاتی در مورد فرد مدفون در این بنا موجود نیست.

گنبد مدور

معرفی شهر مراغه
مراغه

از دیگر مزارهای پنج گانه قدیمی مراغه گنبد مدور است که در دوران سلجوقی ساخته شده است. متاسفانه سقف و گنبد این بنا در طی سالیان از بین رفته و اطلاعی نیز در مورد فرد دفن شده در این بنا موجود نمی‌باشد. با این حال باید گفت گنبد مدور ارزش بازدید را دارد.

گنبد کبود

معرفی شهر مراغه
مراغه

دیگر اثری که در مراغه باید از آن بازدید کرد گنبد کبود است. گنبد کبود در میان مزارهای پنج‌گانه مراغه، سومین مزار به شمار می‌رود. با اینکه بسیاری از نوشته‌ها و گچ‌بری‌های این گنبد از بین رفته اما برخلاف دو گنبد قبلی، شناخته شده است. گنبد کبود در واقع مزار مادر هلاکو است. معماری این گنبد در نوع خود بسیار زیبا است. برجی ده وجهی که با حاشیه‌ها و دندانه کاری‌ها زیبایی و جلوه خاصی پیدا کرده است.

گنبد غفاریه

همه چیز در مورد شهر مراغه
شهر مراغه

از جمله مزارهای 5 گانه مراغه که باید سری به آن زد، گنبد غفاریه است. این گنبد در سال‌های 725 تا 728 هجری قمری در کنار رودخانه صافی چای احداث شد. گنبد غفاریه بنایی مربعی شکل است که بر بالای سکویی سنگی قرار گرفته. از جمله ویژگی‌های این گنبد نشان چوگان دار است که گویا نشان خانوادگی چوگانداران بوده. مشابه این نشان در بنای دیگری در ایران موجود نمی‌باشد و همین هم گنبد غفاریه را خاص کرده است.

قیز قلعه سی( قلعه دختران)

همه چیز در مورد شهر مراغه
شهر مراغه

از جمله مهم‌ترین آثار تاریخی مراغه می‌توان به قیز قلعه سی اشاره کرد. آثاری که از این منطقه به دست آمده، قدمت این منطقه را به 2300 تا 2700 سال پیش باز می‌گرداند.

گوی برج

همه چیز در مورد شهر مراغه
شهر مراغه

گوی برج مراغه ظاهری شبیه به برج مدور دارد اما کمی از آن بلند قامت‌تر است. این برج آخرین مزار از 5 مزار موجود در مراغه به شمار می‌رود. متاسفانه کتیبه‌ها و نوشته‌های این برج از بین رفته و تاریخ ساخت اثر و بسیاری اطلاعات تاریخی دیگر برما ناشناخته مانده است. اگر به مراغه سفر می کنید و قصد بازدید از گوی برج را دارید، آن را در محله اتابک و کوچه سبزی‌چی‌ها خواهید یافت.

غار هامپوئیل( غار کبوتر)

همه چیز در مورد شهر مراغه
شهر مراغه

معروف‌ترین جاذبه طبیعی مراغه احتمالا همین غار کبوتر است. این غار در فاصله 15 کیلومتری از جنوب شرق مراغه قرار دارد و همواره مورد توجه غارنوردانی بوده که به بازدید از این منطقه آمده‌اند.

تالاب آلمالگی

همه چیز در مورد شهر مراغه
شهر مراغه

این تالاب در جنوب شرق ارتفاعات سهند واقع شده و با مساحتی 20 هکتاری، فضای مناسبی را برای گیاهان آبزی و انواع پرندگان مختلف ایجاد کرده است. این تالاب تفرجگاهی بسیار عالی است که بد نیست اگر با به بازدید از آثار تاریخ این شهر رفتید، کمی راه را کج کرده و از زیبایی‌های این تالاب بهره ببرید.

مساجد مراغه

همه چیز در مورد شهر مراغه
شهر مراغه

مراغه به طور کلی 4 مسجد تاریخی دارد: مسجد ملا رستم- مسجد معزالدین- مسجد شیخ بابا- و مسجد جامع. برخی از این مساجد همانند مسجد ملا رستم فاقد کتیبه و نوشته هستند و برخی مانند مسجد جامع دارای کتیبه‌ای هستند که سال احداث را بر ما مشخص می‌کند اما آنچه  که در تمامی این مساجد مشترک است سبک معماری آن‌ها است که نشان از معماری دوران صفوی و ساخت این مساجد در آن دوران دارد.

سوغات مراغه

حتما پس از به مراغه سفر کردید و گشتی در مراغه زدید به دنبال خرید سوغاتی و یادگاری برای بازگشت هستید. مراغه سوغاتی‌های بسیار متنوعی دارد که از آن بین صابون مراغه از همه مطرح‌تر است. سایر سوغات مراغه عبارتند از: حلوا- باسلوق و سجوق- عسل طبیعی- شیرینی چای( چای شیرینی‌سی).

اگر به دنبال مقصدی مناسب برای خرید بلیط هواپیما و سفر هستید، مراغه گزینه بسیار خوبی است. این شهر چه به لحاظ تاریخی و قدمت، و چه به لحاظ جاذبه‌های طبیعی، شما را شگفت زده خواهد کرد.

برای خرید بلیط هواپیما و رزرو پرواز داخلی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای داخلی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما

یک دیدگاه

  1. مراغه، پایتخت هلاکوخان، باغ شهر آذربایجان، شهر سوغاتی‌های خوشمزه. رصدخانه مراغه، سد علویان، رودخانه صوفی چای که از وسط شهر میگذره … زیبایی‌های این شهر تمومی نداره

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید